ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Zakazane piosenki - Teraz jest LOCKDOWN 
2 luty 2021      Montage.pl
"Polski hydraulik" zbankrutował  
25 sierpień 2017     
Niezależne media? Dorota Kania w Kaliszu l  
11 marzec 2016     
HISTORIA MOJEJ TWÓRCZOŚCI 
9 październik 2014      Zygmunt Jan Prusiński
"Prokuratura zwróciła się do USA o pomoc prawną ws. sędziego Łączewskiego" 
28 październik 2016     
12 czerwca 2012 roku w Warszawie 
11 czerwiec 2012      Artur Łoboda
Po latach coraz bardziej aktualna. Piosenka "folksdojcz" 
22 styczeń 2016     
Morawiecki prawie jak Łukaszenka  
17 sierpień 2020     
Kultura etapu 
23 kwiecień 2017     
Naród zniewolony 
14 styczeń 2012      Artur Łoboda
K.Wyszkowski obszczekuje J.Palikota 
3 sierpień 2010      tłumacz
Korzenie Trzeciej RP 
27 październik 2017     
Stalinowskie obozy obsługiwane przez Polaków 
31 styczeń 2016      Artur Łoboda
Jurgieltnicy 
3 luty 2016      Leszek Długosz
1,09 Euro dziennie, to cena wolności Polaka 
8 luty 2013      Artur Łoboda
Wróble, sroki, sowy 
28 czerwiec 2020      Zygmunt Jan Prusiński
"Eurosteptycyzm" 
4 czerwiec 2014      Artur Łoboda
O kredycie społecznym wiedza podstawowa chociaż krytyczna  
10 wrzesień 2019      Alina
Dyktatura ciemniaków - bis (3) 
13 wrzesień 2010      Artur Łoboda
Historia Prawdziwa Aresztów Leszka Szlachcica 
29 marzec 2015      Dr.inz. Jan Czekajewski

 
 

Kryzys głodu i otylstwa


W Rzymie odbędzie się wkrótce spotkanie u szczytu ONZ w sprawie problemu głodu na świecie. W USA jest stare protestanckie powiedzenie, że: „jeżeli jesteś biedny i głodny, to jest prawdopodobnie twoja własna wina.”

Faktycznie blisko 50 milionów Amerykanów, czyli jedna siódma ludności, często niedojadała w 2008 roku z powodu braku pieniędzy, według raportu ministerstwa rolnictwa w Waszyngtonie. Raport ten wydano w poniedziałek 16go listopada, 2009. Jest to największa ilość głodujących Amerykanów od czasu, kiedy rząd federalny ogłasza sprawdziany stanu głodu USA.

Ten stan rzeczy opisuje Raj Patel w swoich książkach: „Wyżarci i Niedożywieni: Rynek, Władza i Skryta Walka o Żywność na Świecie” oraz „Wartość Niczego,” („Stuffed and Starved: Markets, Power and the Hidden Battle for Word’s Food System” oraz „The Value of Nothing.” Autor Raj Patel, były pracownik Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu i Narodów Zjednoczonych, weźmie udział na obecnie zbierającym się w Rzymie spotkaniu zwołanym w celu walki z głodem. Niestety żaden z przywódców najbogatszych państw na świece nie przyjechał na to spotkanie do Rzymu.

Ceny żywności ostatnio bardzo wzrosły na świecie i spowodowały zagrożenie światowym kryzysem głodu. W całej Afryce mają miejsce rozruchy z powodu braku żywności, zwłaszca w Cameroon, Ivory Coast, Mauritnia i w Senegalu. W Afryce Zachodniej ceny żywności wzrosły o 50%, a w Sierra Leone o 300%. W USA ceny zboża, kukurydzy i ryżu poszły w górę o 41% w czasie ostatnich sześciu miesięcy.

Ministrowie finansów państw afrykańskich wydali ostrzeżenie, że wzrost cen żywności zagraża pokojowi i bezpiecznemu rozwojowi Afryki. Podobne ostrzeżenia wydano w Kambodży, Indonezji, Egipcie i w Haiti, gdzie w Port-o-Prince życie straciło pięć osób w rozruchach spowodowanych wzrostem cen ryżu, fasoli i owoców o 50%.

W październiku 2008 Światowy Program Żywnościowy przy ONZ zwrócił się do rządów państw zamożnych o dodatkową pomoc w wysokości 500 milionów dolarów. Stało się to w czasie, kiedy rząd prezydenta Bush’a obniżył wpłaty USA na ten cel z powodu wzrostu cen żywności w USA. Wzrost ten był spowodowany spadkiem dochodów rządu w Waszyngtonie o 120 milionów dolarów. Stało się to z powodu złej pogody w czasie zbiorów.

Według Patel’a obecnie rośnie spożycie kukurydzy na paliwo, kosztem podaży żywności. Dzieje się to w imię niezależności od importu paliwa. Jednocześnie ze wzrostem zapotrzebowania na mięso, rośnie zapotrzebowanie na ziarno jako paszę dla zwierzą. Dzieje się to kosztem żywności ubogich mas ludzi na świecie.

Wielokrotnie więcej ludzi można nakarmić bezpośrednio zbożem lub kukurydzą, niż mięsem z bydła karmionego tą samą ilością ziarna. Cena ziarna idzie w górę w miarę wzrostu cen importowanego paliwa. W tej sytuacji następuje wzrost cen żywności ponad możliwości kupna przez najbiedniejszych ludzi na świecie.

Wielcy producenci zboża korzystają z rynku na przetwarzanie ziarna na paliwo w dużej mierze dzięki państwowym subsydiom rolniczym. Według Patel’a jest to absurdalna sytuacja, ponieważ jeżeli chodzi o odchody dwutlenku węgla do atmosfery wynikające z produkcji etanolu plus ze spalania etanolu jako paliwo w samochodach, to w wyniku, sumaryczne zatrucie powietrza dwutlenkiem węgla jest większe, niż zatrucie przez spalanie benzyny w samochodach. Tak, więc taka strategia oszczędzania importowanego paliwa za pomocą produkcji paliwa z kukurydzy, trzciny cukrowej, etc. nie ma sensu.

Ironią losu naszych czasów jest fakt, że, podczas gdy na świecie głoduje 800 milionów ludzi, w tym samym czasie, tysiąc milionów ludzi cierpi z powodu nadwagi. W USA jest największy procent ludności przetłuszczonej na świecie. Tylko trzech na dziesięciu Amerykanów ma normalną wagę. Wśród ludności USA nadwaga idzie w parze z głodem. Dzieje się tak w wielu państwach. Nawet na ulicach Polski zaczynają pojawiać się potwory przetłuszczone, tak jak to jest nagminne w USA, gdzie nadwaga nie jest już objawem bogactwa tak jak to było dawniej.

Obecnie przetwórcy żywności kupują produkty jak najtaniej od producentów i następnie dostarczają na rynek wysoko kalorycznie jedzenie dla ludności miejskiej. W USA doszło do takiej sytuacji, że wśród ubogich, są ludzie o rażącej nadwadze obok ludzi głodnych. Jednocześnie można zaobserwować, że im mniejszy dochód ma rodzina, tym jest bardziej prawdopodobne, że członkowie tej rodziny cierpią z powodu nadwagi. Dla wielu w USA jedzenie jest najłatwiej dostępną przyjemnością

W ramach wolnego rynku, USA wywiera nacisk na kraje trzeciego świata, żeby obniżały cło na import żywności tak, że cena importowanej żywności jest często niższa niż cena żywności wyprodukowanej przez miejscowych rolników. Państwa trzeciego świata są zmuszane za pomocą narzucania im wolnego rynku, do obniżania ceł ustalonych w celu obrony własnych rolników. Tylko Południowa Korea i Japonia wywalczyły sobie prawo wyłączania pokarmów z handlowej międzynarodowej wymiany towarów na „wolnym rynku.”

Narzucanie wolnego rynku państwom trzeciego świata pozbawia te państwa rezerw potrzebnych na wypadek wzrostu cen żywności. Przykładem są Indie, gdzie rolnicy przeciążeni długami popełniają samobójstwa i masowo trują się za pomocą środków owadobójczych, raczej niż żeby doświadczyć publicznego upokorzenia z powodu straty ziemi, którą odziedziczyli po przodkach.

Liczne samobójstwa wśród rolników zaczęły się w USA w środkowych stanach w latach 1980tych, w miarę zadłużania się rolników na wysoki procent składany. Działo się to głównie wśród właścicieli małorolnych gospodarstw, od pokoleń w tej samej rodzinie. Ludzie ci nie mogli działać w nowoczesnej gospodarce rolniczej tak w USA jak i na wyspach brytyjskich, w Indiach i innych krajach. Na przykład w Haiti głodujący ludzie często jedzą placki z błota. Tymczasem wzmaga się na świecie kryzys głodu i niebezpiecznej otyłości.

WWW.pogonowski.com
17 listopad 2009

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Kto tu Podlec.Z sun timesa tłumacz.lużnie..
styczeń 29, 2008
2MUCH
TRYBUNAŁ STANU
wrzesień 9, 2003
www.dziennik.krakow.pl
Parada błaznów dalej trwa
grudzień 1, 2006
¬ródło informacji: INTERIA.PL/PAP
Poslowie platformy Tuska
październik 3, 2007
.
"Komisja Europejska" "lepsza" niż RWPG
marzec 11, 2004
PAP
Społeczna kasza
sierpień 16, 2003
przesłała Elżbieta
Dorzynki w Bagdadzie
listopad 17, 2006
Stanisław Michalkiewicz
"Czarny dowcip"
wrzesień 15, 2004
Równość wobec prawa
listopad 3, 2006
Margot III
Ankieta i Judeopolonia Rzeczywistość czy zły sen?
wrzesień 28, 2006
Józef Bizoń
Podszewka demokratycznej kapoty
grudzień 19, 2006
luzak
"Cywilni" Amerykanie - przedsiębiorcy czy też bandyci w Iraku?
kwiecień 9, 2004
Marek Głogoczowski
Balcerowicz wciąż niebezpieczny
czerwiec 30, 2004
Ustępstwa Iranu i USA
wrzesień 12, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Alarm back to YELLOW?
styczeń 10, 2005
Areszty bez wyroku
styczeń 6, 2008
Marek Olżyński
Talmudyczna wersja „świata”
luty 27, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Patrząc z niesmakiem
sierpień 1, 2003
Andrzej Kumor
Za kłótnie polityków płacą ci, którzy zaciągneli kredyty walutowe
listopad 8, 2005
Naturszczycy wracają
lipiec 13, 2006
Stanisław Michalkiewicz
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2021 Polskie Niezależne Media