ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT KRONIKA KRAKOWA DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Kiedy przyjda przeszukac dom 
20 maj 2010      Goska
Symbioza USA i Rosji 
21 wrzesień 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Trzy Fale Podboju Europy Przez Muzułmanów 
29 maj 2013      Iwo Cyprian Pogonowski
Skradzione przez Solidarność (oraz Kościół) święto ludzi pracy - 1Maja 
1 maj 2011      dr Leszek Skonka, wstawił MG
Zawsze kontrolowany 
4 lipiec 2010      Goska
Goldman Sachs – przechowalnia skorumpowanych polityków 
17 padziernik 2016      www.independenttrader.pl
Culture made in PO 
21 styczeń 2013     
Obrońcy przestępców  
24 listopad 2017     
Brudna polityka i brudni moralnie artyści 
26 maj 2010      Artur Łoboda
Pożyczki Dla Studentów w USA 
16 maj 2013      Iwo Cyprian Pogonowski
Playing chess in Eurasia  
3 styczeń 2012      Pepe Escobar
Znów ta "Ida" 
23 luty 2015      Artur Łoboda
Doskonała wiadomość - powstaje nowa partia  
31 maj 2015      Artur Łoboda
Gigantyczne przekręty finansowe w państwowej komisji wyborczej 
21 listopad 2014      Tadeusz
Kilka uwag przed Świętem Niepodległości 
10 listopad 2013      Artur Łoboda
Osierocony Naród. Janusz Zagajewski  
23 kwiecień 2012      Janusz Zagajewski
Tango, bolszewizm, modlitwa 
8 styczeń 2010      Zygmunt Jan Prusiński
W stronę przeszłości 
14 wrzesień 2015      Artur Łoboda
Program sędziowski, kilka sugestii dla programistów 
8 wrzesień 2016      Artur Łoboda
Kilkuset morderców rządzi Polską  
17 marzec 2015      Wojciech Sumliński

 
 

Informatyka i gazety w USA


Rozwój informatyki i środków przekazu ma wpływ na długość życia i powodzenie gazet w USA. Od dwudziestu lat spada ilość czytelników gazet i czasopism, w miarę jak coraz więcej osób woli otrzymywać wiadomości bieżące z innych źródeł, takich jak Internet i telewizja kablowa, etc. Ograniczania reklam telefonicznych w sprzedaży gazet dostarczanych do miejsc zamieszkania, też zmniejsza nakłady gazet.

Od dwudziestu lat mówi się o kryzysie gazet amerykańskich. Ostatnio The New York Times i Washington Post redukują ilość ludzi zatrudnionych w ich redakcjach według doniesień prasowych z 26 marca, 2009.. Właściciel Times’a usuwa z pracy około stu osób, czyli 5% personelu, jak również zmniejsza o 5% zarobki zatrudnionych, nie-należących do związku zawodowego, w zamian, za dodatkowe 10 dni urlopu. Podobnie stanie się w redakcji gazety Boston Globe.

Washington Post oferuje pracownikom wcześniejsze przechodzenie w stan spoczynku. Właścicielka tego pisma, Katherine Weymouth powiedziała, że te zmiany zmniejszą koszty i podniosą wydajność pracy w przygotowaniu do dalszych zmian. Znaczna Ilość gazet w USA ogóle przestaje publikować, inne starają się zmniejszać koszty, mimo obietnic pomocy ze strony rządu za pomocą takich ustaw, jak Akt Rewitalizacji Gazet na mocy, którego, wydawnictwa pism zostają zwolnione z podatków w kategorii „non profit,” lub dostają ulgi podatkowe jako zachętę czyli t. zw. „stimulus” oraz zwolnienie z opłat pocztowych.

Profesor dziennikarstwa na uniwersytecie chicagowskim, Bob McChesney stwierdza, że po 150 latach sprzedaż ogłoszeń jako podstawa dochodów gazet przestaje działać. Powstaje pytanie czy będzie istnieć prasa w USA czy nie? McChesney uważa, że trzeba subsydiów rządowych, żeby pokonać obecny kryzys do czasu, kiedy przygotuje się właściwy plan, który pozwoli na utrzymanie również redakcji regionalnych, z powodu ich ważnej funkcji w społeczeństwie.

W epoce komputerowej i przy wzroście zasięgu Internetu, w ciągu ostatnich 30 lat, coraz mniej młodych ludzi interesuje się pracą w redakcji gazet. Średni wiek gazet i wiek ludzi, którzy patrzą na programy wiadomości w telewizji przybywa, co roku. Ilość czytelników prasy zmniejsza się, coraz mniej jest gazetek i szkolnych programów radiowych.

Poczta w USA była i jak dotąd jest głównym dystrybutorem gazet. Już w 1830 roku 90% gazet i czasopism, było dostarczane przez pocztę. Niestety urząd pocztowy twierdzi, że bankrutuje, podnosi cenę znaczków pocztowych i zmniejsza ilość dni obsługi przez listonoszy. Dostawy prasy stanowią tylko dwa do trzech procent dochodu urzędu pocztowego, a pochłaniają 90% czasu pracowników pocztowych.

Internet korzysta z materiałów publikowanych w prasie i ten fakt powinien być uznany jako ważna usługa społeczna i z tego powodu gazety przyczyniają się do postępu i nie powinny być widziane jako fenomen, który ginie naturalną śmiercią. Akt Rewitalizacji Gazet senatora Beniamina Cardin’a na mocy, którego wydawnictwa pism mają zostać zwolnione z podatków w kategorii „non profit,” lub mają dostać ulgi podatkowe, jest uzasadniany tym, że informacje z gazet są krytycznie ważne dla procesu demokratycznego, podobnie jak publiczne stacje radiowe, publiczna telewizja, etc.

Opcja ulg podatkowych jest atrakcyjna dla gazet, które nie są w stanie przynosić zysków. Gazetom takim nie wolno popierać kandydatów w wyborach. Naturalnie gazety nie-korzystające z przywilejów podatkowych, mają prawo publicznie popierać kandydatów w czasie wyborów. Pojawienie się wniosków senatora Cardin’a i profesora McChesney’a, jest charakterystyczne dla historycznych zmian w sytuacji gazet.

Strata dzienników i pracy dziennikarskiej w wielu miejscowościach w USA, źle się odbija na poziomie wiedzy ich mieszkańców, potrzebnej dla funkcjonowania miejscowego samorządu i dostarczania im informacji, żeby mogli zdecydować, na kogo chcą głosować w wyborach stanowych i ogólno państwowych. Jednocześnie w kampaniach wyborczych telewizja jest bez porównania bardziej skuteczna niż ogłoszenia polityczne w gazetach, które zachowują w druku kluczowe nieraz informacje.

Profesor Bob McChesney uważa inicjatywę senatora Cardin’a, za bardzo pozytywną i na czasie, w obliczu kryzysu gazet w USA. Kryzys ten postępuje mimo tego, że gazety odgrywają podstawową i konieczną rolę a systemie rządów reprezentatywnych, tworzonych według konstytucji Stanów Zjednoczonych. Niestety media w USA są kontrolowane przez elitę finansową, co zmniejsza ich wiarogodność i tym samy zainteresowanie rozczarowanych czytelników. Kryzys ten idzie w parze z ogólnym kryzysem ekonomicznym, ale podstawowo jest spowodowany rozwojem informatyki i postępem technicznym środków przekazu informacji.

WWW.pogonowski.com
30 marzec 2009

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Znale?ć człowieka
grudzień 5, 2006
Artur Łoboda
Wadliwa Temida
grudzień 27, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
Nikczemny atak na Zofię Kossak - dr Aliny Całej
luty 17, 2007
tatar-Zenon Jaszczuk
Obywatel parias
czerwiec 4, 2005
Witold Filipowicz
Kradzież w świetle "prawa" : wynagrodzenia zarządzających NFI wyższe niż zyski
bruk ulicy
Iluzja pomocy
styczeń 14, 2004
przesłała Elżbieta
Bush na trudności w utrzymaniu permanentnej okupacji Iraku
lipiec 27, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Samozatrucie
wrzesień 28, 2007
Bronisław Łagowski
Podręczny słownik polsko-polski
listopad 28, 2002
Piotr
Po Jagarze (1)
maj 14, 2005
Antiglobalist
Sąd w służbie korupcji
padziernik 7, 2003
Łukaszewicz: Papież zostawił kapitał wiary, że będzie lepiej
sierpień 20, 2002
PAP
Tzn, momencik, momencik...
maj 9, 2005
JurekS
Kredyty gotówkowe - kosimy ceny! Decyzja kredytowa następnego dnia Nie wymagamy dodatkowych zabezpieczeń
czerwiec 27, 2007
bbnb
Skąd w was tyle nienawiści?
marzec 17, 2005
"Czy Papież przeprosi ofiary Solidarności" (6)
listopad 14, 2003
Anna Kozioł
Dwustudolarowy Bush
wrzesień 15, 2003
PAP
Co było "polskie", jest "prywatne"
padziernik 31, 2005
PAP
Co robić?
padziernik 8, 2005
Stanisław Bulza
"Nie rzucim ziemi skad nasz ród"
lipiec 10, 2006
Tatiana ZALESKA
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2012 Polskie Niezależne Media