ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT KRONIKA KRAKOWA DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Bilans Majątku Polskiego.  
19 padziernik 2014      www.polskawalczaca.com
Leczenie 
9 czerwiec 2010      Goska
Prawda zawarta pomiędzy wierszami 
7 grudzień 2016     
Ciągle to tylko "mniejsze zło" 
20 styczeń 2011      Artur Łoboda
Doniesienia filmowe z Kopenhagi 
18 grudzień 2009      tłumacz
Czarownice od Rydzyka 
8 grudzień 2009      Artur Łoboda
Pierwotna przyczyna tragedii nad Donbasem 
21 lipiec 2014      Artur Łoboda
Czy Polską rządzą mordercy? 
1 styczeń 2015      www.polskawalczaca.com
Retoryka Balcerowicza powraca w mediach 
5 padziernik 2014      Artur Łoboda
O Smoleńsku musimy pamiętać 
11 maj 2015      Artur Łoboda
Epitafium poległym pod Smoleńskiem 
14 kwiecień 2015      Artur Łoboda
Priorytetowy temat badawczy 
2 luty 2016      Artur Łoboda
Dzień astronomii 
11 kwiecień 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Listy do Polaków ! 
24 kwiecień 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Opozycja koncesjonowana? 
18 luty 2014      Artur Łoboda
La momia de Lenin y la fraudulenta Revolución de Octubre 
14 marzec 2010      Iwo Cyprian Pogonowski
Mozart “lacrimosa”  
25 marzec 2016     
Stop wyrokom politycznym! 
5 kwiecień 2016      Marcin Dybowski
Atomowe Bomby Prezydenta Truman’a  
13 sierpień 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Chinom wystarczyło 10 lat 
3 czerwiec 2017     

 
 

Informatyka i gazety w USA


Rozwój informatyki i środków przekazu ma wpływ na długość życia i powodzenie gazet w USA. Od dwudziestu lat spada ilość czytelników gazet i czasopism, w miarę jak coraz więcej osób woli otrzymywać wiadomości bieżące z innych źródeł, takich jak Internet i telewizja kablowa, etc. Ograniczania reklam telefonicznych w sprzedaży gazet dostarczanych do miejsc zamieszkania, też zmniejsza nakłady gazet.

Od dwudziestu lat mówi się o kryzysie gazet amerykańskich. Ostatnio The New York Times i Washington Post redukują ilość ludzi zatrudnionych w ich redakcjach według doniesień prasowych z 26 marca, 2009.. Właściciel Times’a usuwa z pracy około stu osób, czyli 5% personelu, jak również zmniejsza o 5% zarobki zatrudnionych, nie-należących do związku zawodowego, w zamian, za dodatkowe 10 dni urlopu. Podobnie stanie się w redakcji gazety Boston Globe.

Washington Post oferuje pracownikom wcześniejsze przechodzenie w stan spoczynku. Właścicielka tego pisma, Katherine Weymouth powiedziała, że te zmiany zmniejszą koszty i podniosą wydajność pracy w przygotowaniu do dalszych zmian. Znaczna Ilość gazet w USA ogóle przestaje publikować, inne starają się zmniejszać koszty, mimo obietnic pomocy ze strony rządu za pomocą takich ustaw, jak Akt Rewitalizacji Gazet na mocy, którego, wydawnictwa pism zostają zwolnione z podatków w kategorii „non profit,” lub dostają ulgi podatkowe jako zachętę czyli t. zw. „stimulus” oraz zwolnienie z opłat pocztowych.

Profesor dziennikarstwa na uniwersytecie chicagowskim, Bob McChesney stwierdza, że po 150 latach sprzedaż ogłoszeń jako podstawa dochodów gazet przestaje działać. Powstaje pytanie czy będzie istnieć prasa w USA czy nie? McChesney uważa, że trzeba subsydiów rządowych, żeby pokonać obecny kryzys do czasu, kiedy przygotuje się właściwy plan, który pozwoli na utrzymanie również redakcji regionalnych, z powodu ich ważnej funkcji w społeczeństwie.

W epoce komputerowej i przy wzroście zasięgu Internetu, w ciągu ostatnich 30 lat, coraz mniej młodych ludzi interesuje się pracą w redakcji gazet. Średni wiek gazet i wiek ludzi, którzy patrzą na programy wiadomości w telewizji przybywa, co roku. Ilość czytelników prasy zmniejsza się, coraz mniej jest gazetek i szkolnych programów radiowych.

Poczta w USA była i jak dotąd jest głównym dystrybutorem gazet. Już w 1830 roku 90% gazet i czasopism, było dostarczane przez pocztę. Niestety urząd pocztowy twierdzi, że bankrutuje, podnosi cenę znaczków pocztowych i zmniejsza ilość dni obsługi przez listonoszy. Dostawy prasy stanowią tylko dwa do trzech procent dochodu urzędu pocztowego, a pochłaniają 90% czasu pracowników pocztowych.

Internet korzysta z materiałów publikowanych w prasie i ten fakt powinien być uznany jako ważna usługa społeczna i z tego powodu gazety przyczyniają się do postępu i nie powinny być widziane jako fenomen, który ginie naturalną śmiercią. Akt Rewitalizacji Gazet senatora Beniamina Cardin’a na mocy, którego wydawnictwa pism mają zostać zwolnione z podatków w kategorii „non profit,” lub mają dostać ulgi podatkowe, jest uzasadniany tym, że informacje z gazet są krytycznie ważne dla procesu demokratycznego, podobnie jak publiczne stacje radiowe, publiczna telewizja, etc.

Opcja ulg podatkowych jest atrakcyjna dla gazet, które nie są w stanie przynosić zysków. Gazetom takim nie wolno popierać kandydatów w wyborach. Naturalnie gazety nie-korzystające z przywilejów podatkowych, mają prawo publicznie popierać kandydatów w czasie wyborów. Pojawienie się wniosków senatora Cardin’a i profesora McChesney’a, jest charakterystyczne dla historycznych zmian w sytuacji gazet.

Strata dzienników i pracy dziennikarskiej w wielu miejscowościach w USA, źle się odbija na poziomie wiedzy ich mieszkańców, potrzebnej dla funkcjonowania miejscowego samorządu i dostarczania im informacji, żeby mogli zdecydować, na kogo chcą głosować w wyborach stanowych i ogólno państwowych. Jednocześnie w kampaniach wyborczych telewizja jest bez porównania bardziej skuteczna niż ogłoszenia polityczne w gazetach, które zachowują w druku kluczowe nieraz informacje.

Profesor Bob McChesney uważa inicjatywę senatora Cardin’a, za bardzo pozytywną i na czasie, w obliczu kryzysu gazet w USA. Kryzys ten postępuje mimo tego, że gazety odgrywają podstawową i konieczną rolę a systemie rządów reprezentatywnych, tworzonych według konstytucji Stanów Zjednoczonych. Niestety media w USA są kontrolowane przez elitę finansową, co zmniejsza ich wiarogodność i tym samy zainteresowanie rozczarowanych czytelników. Kryzys ten idzie w parze z ogólnym kryzysem ekonomicznym, ale podstawowo jest spowodowany rozwojem informatyki i postępem technicznym środków przekazu informacji.

WWW.pogonowski.com
30 marzec 2009

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jako pozór i szansa
styczeń 15, 2007
Gracjan Cimek
Ważna informacja dla rolników!
luty 25, 2006
jasiek z toronto
O naszym obecnym Wielkim Bracie, przez poprzedniego. About our Big Brother, by the previous one. (2) (2007.09.21)
wrzesień 21, 2007
tłumacz
Trybunał Stanu
wrzesień 30, 2003
Jerzy "I: na celowniku prokuratury na
marzec 9, 2006
przysłał Zygmunt Jan Prusiński
Rada luzuje politykę
lipiec 29, 2004
Monarchia
kwiecień 27, 2003
przesłała Elżbieta
Prokuratorska gra pozorów
sierpień 26, 2002
Strategia promocji Krakowa - we? udział w dyskusji
grudzień 7, 2007
Emigracja lekarzy czy propaganda?
lipiec 25, 2005
Adam Sandauer
Świnki morskie w amerykańskich mundurach?
wrzesień 6, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
"Cnota Nienawiści"
sierpień 27, 2008
Iwo Cyrian Pogonowski
Pisane nad ranem
styczeń 29, 2003
Magdalena
„Rewolucja pajaców” w Kijowie : Rhur Gas kontra Gasprom?
grudzień 7, 2004
Marek Głogoczowski
Wielka Loża Anglii
grudzień 12, 2003
S.B.
Przez Globalizację do Globalnego Imperium
grudzień 17, 2004
Koniec państwa czy państwa w państwie?
grudzień 17, 2006
Remigiusz Okraska
477 mld zł
grudzień 20, 2006
PAP
Choć kiedyś niemieckie, teraz jednak polskie!
padziernik 29, 2004
Mirosław Naleziński
Window on Eurasia: Russian Anti-Semites Play Up Links Between Georgia and Israel
sierpień 29, 2008
Paul Goble
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2012 Polskie Niezależne Media