ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Polska - gra w dwa ognie 
5 grudzień 2017      GadowskiTV
Polityka pozorowana 
13 czerwiec 2017     
Nowy kodeks sądowy Platformy Obywatelskiej 
20 marzec 2013      Artur Łoboda
Zacznijmy zadawać podstawowe pytania 
7 grudzień 2018     
Oświadczenie profesora Rutkowskiego w sprawie nagonki Naczelnej Izby Lekraskiej na lekarzy  
8 październik 2021     
Naturalna odporność 
9 maj 2022      Artur Łoboda
Firma Pfizer po cichu badała zapalenie mięśnia sercowego u dzieci na miesiąc przed zatwierdzeniem przez FDA szczepionek przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku 5–11 lat 
8 marzec 2024     
Raport francuskich Oficerów rezerwy w sprawie covid-19 i z nim związanej sytuacji na świecie  
31 sierpień 2020     
Czekając na Covida 
14 październik 2020      Artur Łoboda
Z dużego dymu - mały ogień 
18 luty 2016      Artur Łoboda
Nie musiał przejeżdżać ciężarnej zakonnicy 
29 marzec 2020      Artur Łoboda
Dokumenty sądowe ujawniają, że kanadyjski zakaz podróżowania nie miał podstaw naukowych 
3 sierpień 2022     
Szczepienia - zbrodnia przeciwko ludzkości 
10 lipiec 2020      Artur Łoboda
Polskie lichwiarstwo 
13 wrzesień 2011      Bogusław
Perspektywy dystopii 
24 wrzesień 2021     
Jak się będą ciebie bali 
11 marzec 2017     
Rząd PiS dobrze przygotowany do walki z epidemią (1) 
11 kwiecień 2020     
Pora na drugi krok w sprawie żydomasonerii 
19 grudzień 2023      Artur Łoboda
Dlaczego bogaci już nie boją się biednych? 
2 listopad 2014      www.polskawalczaca.com
Światełko z Wuhan zgasło  
19 marzec 2020      Artur Łoboda

 
 

Informatyka i gazety w USA


Rozwój informatyki i środków przekazu ma wpływ na długość życia i powodzenie gazet w USA. Od dwudziestu lat spada ilość czytelników gazet i czasopism, w miarę jak coraz więcej osób woli otrzymywać wiadomości bieżące z innych źródeł, takich jak Internet i telewizja kablowa, etc. Ograniczania reklam telefonicznych w sprzedaży gazet dostarczanych do miejsc zamieszkania, też zmniejsza nakłady gazet.

Od dwudziestu lat mówi się o kryzysie gazet amerykańskich. Ostatnio The New York Times i Washington Post redukują ilość ludzi zatrudnionych w ich redakcjach według doniesień prasowych z 26 marca, 2009.. Właściciel Times’a usuwa z pracy około stu osób, czyli 5% personelu, jak również zmniejsza o 5% zarobki zatrudnionych, nie-należących do związku zawodowego, w zamian, za dodatkowe 10 dni urlopu. Podobnie stanie się w redakcji gazety Boston Globe.

Washington Post oferuje pracownikom wcześniejsze przechodzenie w stan spoczynku. Właścicielka tego pisma, Katherine Weymouth powiedziała, że te zmiany zmniejszą koszty i podniosą wydajność pracy w przygotowaniu do dalszych zmian. Znaczna Ilość gazet w USA ogóle przestaje publikować, inne starają się zmniejszać koszty, mimo obietnic pomocy ze strony rządu za pomocą takich ustaw, jak Akt Rewitalizacji Gazet na mocy, którego, wydawnictwa pism zostają zwolnione z podatków w kategorii „non profit,” lub dostają ulgi podatkowe jako zachętę czyli t. zw. „stimulus” oraz zwolnienie z opłat pocztowych.

Profesor dziennikarstwa na uniwersytecie chicagowskim, Bob McChesney stwierdza, że po 150 latach sprzedaż ogłoszeń jako podstawa dochodów gazet przestaje działać. Powstaje pytanie czy będzie istnieć prasa w USA czy nie? McChesney uważa, że trzeba subsydiów rządowych, żeby pokonać obecny kryzys do czasu, kiedy przygotuje się właściwy plan, który pozwoli na utrzymanie również redakcji regionalnych, z powodu ich ważnej funkcji w społeczeństwie.

W epoce komputerowej i przy wzroście zasięgu Internetu, w ciągu ostatnich 30 lat, coraz mniej młodych ludzi interesuje się pracą w redakcji gazet. Średni wiek gazet i wiek ludzi, którzy patrzą na programy wiadomości w telewizji przybywa, co roku. Ilość czytelników prasy zmniejsza się, coraz mniej jest gazetek i szkolnych programów radiowych.

Poczta w USA była i jak dotąd jest głównym dystrybutorem gazet. Już w 1830 roku 90% gazet i czasopism, było dostarczane przez pocztę. Niestety urząd pocztowy twierdzi, że bankrutuje, podnosi cenę znaczków pocztowych i zmniejsza ilość dni obsługi przez listonoszy. Dostawy prasy stanowią tylko dwa do trzech procent dochodu urzędu pocztowego, a pochłaniają 90% czasu pracowników pocztowych.

Internet korzysta z materiałów publikowanych w prasie i ten fakt powinien być uznany jako ważna usługa społeczna i z tego powodu gazety przyczyniają się do postępu i nie powinny być widziane jako fenomen, który ginie naturalną śmiercią. Akt Rewitalizacji Gazet senatora Beniamina Cardin’a na mocy, którego wydawnictwa pism mają zostać zwolnione z podatków w kategorii „non profit,” lub mają dostać ulgi podatkowe, jest uzasadniany tym, że informacje z gazet są krytycznie ważne dla procesu demokratycznego, podobnie jak publiczne stacje radiowe, publiczna telewizja, etc.

Opcja ulg podatkowych jest atrakcyjna dla gazet, które nie są w stanie przynosić zysków. Gazetom takim nie wolno popierać kandydatów w wyborach. Naturalnie gazety nie-korzystające z przywilejów podatkowych, mają prawo publicznie popierać kandydatów w czasie wyborów. Pojawienie się wniosków senatora Cardin’a i profesora McChesney’a, jest charakterystyczne dla historycznych zmian w sytuacji gazet.

Strata dzienników i pracy dziennikarskiej w wielu miejscowościach w USA, źle się odbija na poziomie wiedzy ich mieszkańców, potrzebnej dla funkcjonowania miejscowego samorządu i dostarczania im informacji, żeby mogli zdecydować, na kogo chcą głosować w wyborach stanowych i ogólno państwowych. Jednocześnie w kampaniach wyborczych telewizja jest bez porównania bardziej skuteczna niż ogłoszenia polityczne w gazetach, które zachowują w druku kluczowe nieraz informacje.

Profesor Bob McChesney uważa inicjatywę senatora Cardin’a, za bardzo pozytywną i na czasie, w obliczu kryzysu gazet w USA. Kryzys ten postępuje mimo tego, że gazety odgrywają podstawową i konieczną rolę a systemie rządów reprezentatywnych, tworzonych według konstytucji Stanów Zjednoczonych. Niestety media w USA są kontrolowane przez elitę finansową, co zmniejsza ich wiarogodność i tym samy zainteresowanie rozczarowanych czytelników. Kryzys ten idzie w parze z ogólnym kryzysem ekonomicznym, ale podstawowo jest spowodowany rozwojem informatyki i postępem technicznym środków przekazu informacji.

WWW.pogonowski.com
30 marzec 2009

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

NAPRAWIĆ KRZYWDY CZY SZUKAĆ WINNYCH ?
Artykuł dyskusyjny

luty 13, 2003
Leszek Skonka
Kim są iraccy powstańcy?
lipiec 17, 2006
Matthieu Guidere i Peter Harling
Jak to jest z tymi zydami?
luty 3, 2007
PS
Na dnie bagna
marzec 25, 2008
przeslala Elzbieta Gawlas
Obrona przed "wojną ostateczną"
styczeń 16, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Swen czy Sven?
listopad 8, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Polecenie wydane poddanemu
styczeń 13, 2009
PAP
I am a Zionist
kwiecień 19, 2007
2007 Mark Glenn
Wszystko pod kontrolą - Henry Alfred Kissinger (Tajna władza Świata)
listopad 19, 2005
KWM - www.naszdziennik.pl
Konsolidacja kapitału
luty 26, 2004
Reuters
Nowa tradycja - kolejna milenijka?
grudzień 25, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Kiedy przygłup próbuje coś tłumaczyć
maj 24, 2008
Artur Łoboda
plastyki, plastycy
listopad 12, 2004
Mirosław Naleziński, Gdynia
Mowa pożegnalna Kofi Annan’a
grudzień 12, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
"Nie gardzić własnymi pomnikami"
czerwiec 4, 2008
Artur Łoboda
Dusza zdrajcy, mentalność mordercy
grudzień 13, 2008
Janina Rurarz
Głupota atakuje
marzec 7, 2004
PAP
"Głupizm"
marzec 31, 2006
Artur Łoboda
Manekinka
listopad 22, 2003
Andrzej Kumor
Konkurs dla przewodników
lipiec 1, 2004
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2024 Polskie Niezależne Media