ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT KRONIKA KRAKOWA DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Zawiadomienie o przestępstwie Mike'a Pompeo 
22 luty 2019     
Media i totalitaryzm 
19 maj 2010      Goska
O wyjątkowej miłości 
7 marzec 2019      Alina
Żydokomuna 
25 marzec 2019     
Żołtarz Jezusów - przypisywany bł. Władysławowi z Gielniowa, XVI w. 
25 marzec 2016     
Tematy zastępcze - zamiast naprawy Państwa 
10 styczeń 2017     
Wchodząc do "tej samej wody" 
19 lipiec 2016      Artur Łoboda
Planowali to wiele lat temu 
9 marzec 2020     
Brońmy Polaków przed Rydzykiem 
25 luty 2010      Artur Łoboda
Lekarz duszy 
11 luty 2018     
Polska prostaków  
4 padziernik 2010      Artur Łoboda
Wałęsa na pogrzebie G. Busha. Jaki debil doradził mu strój pogrzebowy? 
5 grudzień 2018      Alina
Chossudovsky: USA rozpocznie trzecią wojnę światową od ataku na Iran 
20 luty 2010      Rebel
Chwilowy odwrót od sondażowych oszustw 
17 kwiecień 2015      Artur Łoboda
Inżynier do LEKARZY w sprawie koronawirusa 
14 marzec 2020      Alina
Prawdziwy patriota jest nacjonalistą 
3 wrzesień 2013      Artur Łoboda
Komentarz po śmierci Wajdy 
10 padziernik 2016      Artur Łoboda
Fałszywe mity nam na pewno nie pomogą 
9 kwiecień 2013      Artur Łoboda
Wiesław Sokołowski KONGRES MEDIÓW NIEZALEŻNYCH w WARSZAWIE I dzięki im za to  
15 maj 2012      www.trwanie.com
Kto podpalił Notre-Dame de Paris?  
21 kwiecień 2019      Artur Łoboda

 
 

Assange i Przecieki Sekretów USA

Julian Assange, Australijczyk z pochodzenia, ma lat 39. Był on wychowany w tradycji ruchów antywojennych jest inicjatorem WikiLeaks - ruchu przecieków sekretów państwowych USA, który został niedawno aresztowany w W. Brytanii. Mimo tego ochotnicy tego ruchu nadal publikują tajne dokumenty służb USA, podczas gdy autor książki p. t. „Konieczne Sekrety, Media i Praworządność.” ( „Necessary Secrets, the Media, and the Rule of Law”) Gabriel Schoenfield, twierdzi w The Wall Street Journal z 9go grudnia 2010, że w celu zasądzenia go na rozprawie sądowej musi być udowodnione, że człowiek ten działał wywrotowo w ramach ruchu „WikiLeaks” co z punktu widzenia służb USA wydaje się oczywiste, na wypadek wydania go w ręce amerykańskiego wymiaru sprawiedliwość i sporządzania przeciwko niemu aktu oskarżenia.

W praktyce wiadomo, że działacze w podobnych sytuacjach, takich w jakiej znajduje się Assange, zwykle ubezpieczają się za pomocą groźby natychmiastowego opublikowania przez wielu ich zwolenników jednocześnie specjalnie niepożądanych sekretów służb państwowych USA i innych państw NATO. Amerykańskie prawo z 1917 roku t. zw. „Espionage Act” czyli „Prawo Przeciwko Szpiegostwu” zalicza „przekazywanie informacji związanych z bezpieczeństwem USA osobom nieupoważnionym” do działalności szpiegowskiej.

Assange nalewno pogwałcił przepisy amerykańskie, natomiast nie wiadomo, co się dzieje w tak zwanej „szarej strefie,” w której dygnitarze rozważają sprawę „mniejszych szkód,” a mianowicie czy warto odstraszać innych działaczy ruchu „WikiLeaks” losem zgotowanym przez nich temu człowiekowi, czy raczej zapobiegać ogłoszeniu przez tychże działaczy, kompromitujących danych takich jak oficjalne stosowanie tortur nieraz kończących się śmiercią bezprawnie aresztowanego człowieka przez służby USA, n.p. przy pomocy tłumaczy izraelskich z angielskiego na arabski, doświadczonych w stosowaniu tortur wobec Palestyńczyków.

Poza tym trzeba by w czasie publicznej rozprawy udowodnić, że Assange wiedział, że ogłaszane przez niego sekrety rządu USA mogą temuż rządowi jak i całemu jego państwu „zaszkodzić.” Jest to sprawa trudna, ponieważ konstytucja USA gwarantuje „wolność słowa,” podczas gdy według stwierdzenia publicznego przez ministra obrony USA, Roberta Gates’a, „niewielkie” są szkody wyrządzone przez Assange i przekazy w ramach jego „WikiLeaks.” Mimo tego wiadomo, że Assenge ogłosił nazwiska Afganów, kolaborantów i donosicieli przeciwko afgańskiemu ruchowi oporu, który to ruch oporu, zwłaszcza Talibani „ afgańskich zdrajców” zabijają.

Tym czasem wiadomo, że szczegółowe badania motywacji 3000 samobójczy terrorystów, przez prof. Pope na Uniwersytecie Chicagowskim wykazały, że obecnie w Afganistanie ataki samobójcze są powodowane „wyłącznie obecnością wojsk obcych” w ojczyźnie Afganów, tak samo jak to miało miejsce od ponad dwóch tysięcy lat. Podsumował to Lord Curzon nazywając Afganistan „cmentarzem imperiów.”

Wiadomo, że żadna dziennikarska rewelacja dotycząca publikacji tajnych dokumentów w USA nigdy nie spowodowała konsekwencji sądowych i jednocześnie każdy dziennikarz pamięta sprawę t. zw. „Pentagon papers” kompromitujących amerykańskie prowadzenie wojny w Wietnamie, za których to publikację prezydent Nixon w 1971 roku, wytoczył i przegrał sprawę przeciwko gazecie „The New York Times.” Stało się to na rozprawie Sądu Najwyższego USA gdzie wyrok przeszedł większością sześciu do trzech sędziów.

Wcześniej, w czasie Drugiej Wojny Światowej oskarżono „Chicago Tribune” o opublikowanie zastrzeżonego faktu, że wywiad USA złamał kody japońskie i dokładnie wiedział o planach japońskich w ataku na Perl Harbor i w bitwie o Midway. Fakt, że do końca wojny Japończycy nie zmienili swoich szyfrów po tych wydarzeniach, był wówczas podstawą uniewinnienia redakcji „Chicago Tribune.”

Obydwa powyższe wyroki było zgodne z dwustuletnią tradycją USA. Niemniej wyroki te nie wykluczają możliwości skazywania ludzi za ogłaszanie sekretów państwowych USA w takim wypadku, kiedy udałoby się ławników przekonać, że oskarżeni spowodowali straty w ludziach służb amerykańskich. O to w przyszłości może będzie oskarżony Assange, który na razie został aresztowany z oskarżenia jego byłej kochanki o gwałcenie jej na długo przed końcem romansu tych dwojga zwaśnionych kochanków.

Obecnie Assange i członkowie ruchu „WikiLeaks” są oskarżeni o „pod minowanie” amerykańskiej demokracji za pomocą ogłaszania tajnych dokumentów, które utrudniają rządowi akcję dyplomatyczną, w walce w obronie interesów i polityki USA. Być może uda się w przyszłości przekonać jakiś zespół ławników amerykańskich o „zbrodniczej” szkodliwości Juliana Assange jak też przecieków sekretów przez cały ruch „WikiLeaks.” Na oskarżenia Assange dał sławną odpowiedź: ”Kiedy rządy przestaną torturować i mordować ludzi i kiedy korporacje przestaną nadużywać obowiązujących praw, wtedy być może będzie czas żeby zapytać czy działacze wolnego słowa są odpowiedzialni za cokolwiek.” Tymczasem wydawnictwo Amazon.co.uk ogłasza książkę: „”Julian Assange. The Whistleblower. Traktor or Hero?” („Julian Assange. ‘Ostrzegasz’ Przed Nadużyciami. Bohater czy Zdrajca.”)


WWW.pogonowski.com
8 grudzień 2010

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Konkurs dla przewodników
lipiec 1, 2004
Stachanowskie wzorce moralności
sierpień 5, 2004
Lenin oraz Swiet(n)y Paweł o zakazie karmienia ptaków niebieskich
luty 11, 2007
Marek Głogoczowski
Ameryka jedną z żydowskich kolonii?
marzec 17, 2009
Iwo Cyprian Pogonowski
10 lat Stowarzyszenia Primum Non Nocere
listopad 28, 2008
Adam Sandauer Przewodniczący Stowarzyszenia
Papież wie, po co przyjeżdża do Polski
sierpień 18, 2002
PAP
Jaka przyszłość
lipiec 3, 2004
przesłała Elżbieta
Lichwa w majestacie prawa
sierpień 14, 2002
PAP
Zabić ze strachu
sierpień 6, 2004
Zygmunt Haduch Meksyk
Zwycięstwo Pawłokomy
maj 7, 2006
Jan Lucjan Wyciślak
Nowe Prawo: Moralność Pani Dulskiej
wrzesień 17, 2004
dr Adam Sandauer
Znamiona cywilizacji śmierci na obliczu UE
czerwiec 4, 2003
Ksiądz arcybiskup Kazimierz Majdański
Balcerowicz za Wolfowitza?
maj 16, 2007
PAP
Walka o państwo...bezprawia
marzec 21, 2007
Marek Olżyński
Wiadomość grubymi nićmi szyta
kwiecień 27, 2003
Integracja czy podbój?
kwiecień 19, 2003
przysłał Piotr Letowt-Vorbek
Tarcza - brac bez wstepnych negocjacji, slyszalem ze w Polsce stal jest w cenie na skupie.
lipiec 6, 2008
Gregory Akko
"Restrukturyzacja" = likwidacja
styczeń 11, 2003
zaprasza.net
Merkel i niemiecka hipokryzja
sierpień 27, 2008
Jan Engelgard
2x
luty 11, 2006
aaa
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2012 Polskie Niezależne Media