ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Myślnik o polityce (2) 
16 maj 2015      Artur Łoboda
Wynalazca testów PCR dr Kary B. Mullis. „Żadnej infekcji ani choroby nie można dokładnie zdiagnozować za pomocą testu PCR” 
30 wrzesień 2021      Kary B. Mullis i dr Gary Null
BESTIE, złota seria, wiersz nr 41, WIESŁAW SOKOŁOWSKI 
25 luty 2018      www.trwanie.com
Wróble, sroki, sowy 
28 czerwiec 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Sędzia Giorgianni: „Morderstwa i porwania: kto za tym stoi?” 
3 sierpień 2020     
Polscy patrioci stali się dla Tuska antysemitami 
3 styczeń 2024      Artur Łoboda
Małgorzata Omilanowska ujawniła swoje prawdziwe cele 
27 czerwiec 2014      Artur Łoboda
Ktoś nam podmienił Trzaskowskiego 
5 lipiec 2020      Alina
Zygmunt Jan Prusiński NAGIE PACIERZE - część czwarta 
7 maj 2022      Zygmunt Jan Prusiński
Zygmunt Jan Prusiński METAFORY ZE SNU - część dwunasta 
22 styczeń 2022      Zygmunt Jan Prusiński
Lex Braun 
2 wrzesień 2023      Artur Łoboda
Ukraina pionkiem na „Wielkiej Szachownicy” 
26 kwiecień 2022      Rick Sterling
Honor i Ojczyzna 
3 maj 2012      Artur Łoboda
Bez komentarza ! 
16 maj 2015     
Polityka historyczna Rządu PiS 
7 maj 2016      Artur Łoboda
Luter zbawca Chrześcijaństwa 
28 listopad 2016     
Warto to zbadać 
11 styczeń 2022      Artur Łoboda
Człowiek na wzgórzu 
12 kwiecień 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Nauka w służbie satanistów 
1 kwiecień 2024      Artur Łoboda
Tajna jednostka rządowa zastosowała „nieetyczną” taktykę strachu, aby wymusić przestrzeganie zasad Covid  
1 luty 2022     

 
 

HARMONOGRAM: 75 lat łamania praw człowieka przez Izrael wobec Palestyńczyków

Poniższy harmonogram został sporządzony przez badaczy Natural News w celu udokumentowania niezaprzeczalnego faktu, że atak Hamasu na Izrael z 7 października „nie nastąpił w próżni”, jak słusznie stwierdził Sekretarz Generalny ONZ.

Dla jasności, całkowicie potępiamy ataki Hamasu na Izrael, będące nikczemnym przejawem przemocy wobec ludności cywilnej. 

Jednocześnie nie jest przesadą określenie Gazy jako „obozu koncentracyjnego” prowadzonego przez Izrael, co oznacza, że ​​to, co wydarzyło się 7 października, było bardziej „ucieczką z więzienia” niż przemocą między narodami, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ani Organizacja Narodów Zjednoczonych ani Izrael nie uznają Palestyny ​​jako narodu. 
Kiedy Izrael mówi, że „ma prawo do samoobrony”, jest to prawdą, gdy mówisz o ataku ze strony innych narodów. 

Sytuacja jest jednak zupełnie inna, gdy Izrael jest siłą okupacyjną , która wysiedliła miliony Palestyńczyków i zmusiła ich do umieszczenia w ściśle kontrolowanym obozie koncentracyjnym znanym jako Strefa Gazy, nad którym Izrael sprawuje niemal całkowitą kontrolę państwa policyjnego.

7 października nie był początkiem historii między Izraelem a Palestyną. 
W rzeczywistości była to kulminacja pokoleń skrajnego rasizmu, przemocy, czystek etnicznych i ludobójczych działań prowadzonych przez Izrael przeciwko narodowi palestyńskiemu. 


Oto skrócony harmonogram tej historii. 
Każdy wpis jest przypisany do odpowiedniego źródła, a większość linków odsyła do dokumentów opublikowanych przez Amnesty International .
 
 

11 grudnia 1948 – ONZ wypowiada się na temat wysiedleń Palestyńczyków

W trakcie wojny arabsko-izraelskiej co najmniej 700 000 uchodźców palestyńskich ucieka ze swoich domów w ramach exodusu znanego Palestyńczykom jako Nakba , czyli katastrofa. 
Izrael wygrywa wojnę, zachowując terytorium przekazane mu przez Organizację Narodów Zjednoczonych i zajmując część obszarów wyznaczonych dla państwa palestyńskiego. 
Izrael przejmuje kontrolę nad Zachodnią Jerozolimą, Egipt zdobywa Strefę Gazy, a Jordania zdobywa Zachodni Brzeg i wschodnią Jerozolimę, w tym Stare Miasto i jego historyczną dzielnicę żydowską.

W 1948 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ (ZO ONZ) uchwala rezolucję 194, która wzywa do repatriacji uchodźców palestyńskich. 
Palestyńczycy będą później powoływać się na Rezolucję 194 jako ustanawiającą „prawo powrotu” dla uchodźców palestyńskich i ich potomków. 
Konkretne parametry tego powrotu będą przedmiotem debaty w następnych dziesięcioleciach, w tym wśród dużej liczby potomków uchodźców z 1948 r. i trzystu tysięcy Palestyńczyków, którzy uciekną ze swoich domów podczas wojny w czerwcu 1967 r.

5 czerwca 1967 – Wojna sześciodniowa

Izrael i kilku jego arabskich sąsiadów toczy wojnę sześciodniową .
Izrael odnosi zdecydowane zwycięstwo:
ponosi siedemset ofiar; jego przeciwnicy tracą prawie dwadzieścia tysięcy.
Izrael wyłania się z kontrolą Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy – obszarów zamieszkanych głównie przez Palestyńczyków – a także całej Wschodniej Jerozolimy.
Izrael przejmuje także kontrolę nad Wzgórzami Golan w Syrii i Półwyspem Synaj, który jest częścią Egiptu. 
Izrael pozostanie na Półwyspie Synaj do kwietnia 1982 roku.

1 grudnia 1987 – Pierwsza intifada palestyńska

Izraelski kierowca zabija czterech Palestyńczyków w wypadku samochodowym, który wywołuje pierwszą palestyńską intifadę , czyli powstanie przeciwko izraelskiej okupacji na Zachodnim Brzegu i w Gazie. 
Obraz Palestyńczyków rzucających kamieniami w izraelskie czołgi staje się trwałym obrazem intifady. 
W ciągu następnych sześciu lat zginęło około 200 Izraelczyków i 1300 Palestyńczyków.

Palestyński duchowny Szejk Ahmed Yassin zakłada bojówkę Hamas jako odgałęzienie Bractwa Muzułmańskiego. 
Hamas popiera dżihad jako sposób na odzyskanie terytorium dla muzułmanów; 
w 1997 r. Stany Zjednoczone uznały Hamas za zagraniczną organizację terrorystyczną.

21 grudnia 1992 – Ponad 400 deportowanych Palestyńczyków obawia się o swoje bezpieczeństwo

Amnesty International (AI) wyraziła poważne zaniepokojenie w związku z ponad 400 Palestyńczykami deportowanymi z Izraela i Terytoriów Okupowanych, którzy obecnie utknęli na obszarze pomiędzy strefą „bezpieczeństwa” kontrolowaną przez Izrael wraz z Armią Południowego Libanu a resztą Libanu. 
Władze izraelskie podejrzewają, że większość zatrzymanych jest członkami Hamasu, Islamskiego Ruchu Oporu.

Hamas przyznał się do zabicia izraelskiego policjanta granicznego, którego uprowadził. 
AI potępiła zabójstwo starszego sierż. Nissima Toledano, ale także wezwał władze izraelskie, aby nie brały odwetu za to zabójstwo w drodze doraźnej deportacji setek Palestyńczyków.

10 lutego 1 września 1994 – Ustne oświadczenie do UNCHR w sprawie izraelskich terytoriów okupowanych

To ustne oświadczenie podsumowuje obawy AI dotyczące praw człowieka na izraelskich terytoriach okupowanych. 
AI zwróciła uwagę na przetrzymywanie około 10 000 Palestyńczyków ze względów bezpieczeństwa, w tym aż 140 osób przetrzymywanych w areszcie administracyjnym, i wezwała rząd izraelski do niezwłocznego przeglądu ich sytuacji. 
Ponad 200 zatrzymanych jest przetrzymywanych w ośrodku zatrzymań Khiam w południowym Libanie poza wszelkimi ramami prawnymi i bez dostępu do krewnych ani MKCK.

Wydaje się, że co najmniej 20 obywateli Libanu wziętych do niewoli w Libanie w latach 1986–1989 jest przetrzymywanych w celu wymiany na zaginionych żołnierzy izraelskich i członków Armii Południowego Libanu, którzy prawdopodobnie są przetrzymywani w celu uzyskania uwolnienia więźniów z Izraela lub Khiamu. 
Amnesty International jest zaniepokojona strzelaninami do Palestyńczyków, w tym dzieci, przez izraelskie siły bezpieczeństwa oraz nadużyciami popełnianymi przez palestyńskie grupy zbrojne.
 

15 sierpnia 1995 – Amnesty International wzywa do zaprzestania tortur i badań lekarskich byłych więźniów


Członkowie Komitetu Ministerialnego ds. Służby Bezpieczeństwa Ogólnego odbyli spotkanie, aby podjąć decyzję o przedłużeniu wyjątkowego zwolnienia w przypadku stosowania zwiększonego nacisku fizycznego podczas przesłuchań podejrzanych o zwolenników lub członków Hamasu i Islamskiego Dżihadu. 
„Umiarkowana” presja fizyczna i psychiczna jest dozwolona zgodnie z tajnymi wytycznymi dotyczącymi przesłuchań stosowanymi przez Generalną Służbę Bezpieczeństwa.

Amnesty International uważa, że ​​albo wytyczne dotyczące przesłuchań dopuszczają stosowanie tortur lub złego traktowania zatrzymanych, albo też są one często łamane bezkarnie.

Palestyńscy więźniowie w Izraelu byli systematycznie poddawani torturom, w tym zakładaniu kapturów, potrząsaniu, biciu, pozbawieniu snu w pozycji stojącej - lub siedzącej w bolesnych pozycjach oraz długotrwałemu zamknięciu w celach wielkości szafy.

13 sierpnia 1996 – „Pod stałym nadzorem lekarza”: tortury, złe traktowanie i pracownicy służby zdrowia w Izraelu i na terytoriach okupowanych

 
W niniejszym raporcie przeanalizowano rolę pracowników służby zdrowia współpracujących z Izraelską Służbą Bezpieczeństwa Ogólnego, organem bezpieczeństwa najbardziej zaangażowanym w przesłuchania więźniów palestyńskich. 
Zawiera szczegółowe informacje na temat roli pracowników służby zdrowia w systemie, w którym więźniowie są torturowani, źle traktowani i poniżani w sposób, który stawia obecną praktykę medycyny więziennej w konflikcie z etyką lekarską. 
Chociaż nie ma dowodów na to, że pracownicy służby zdrowia aktywnie uczestniczyli w torturach i złym traktowaniu, pełnią oni rolę milczących świadków.

Amnesty International wierzy, że pracownicy służby zdrowia odgrywają kluczową rolę w dokumentowaniu i ujawnianiu naruszeń praw człowieka, i wzywa rząd oraz Izraelskie Stowarzyszenie Medyczne do zapewnienia zaprzestania tortur i złego traktowania.

8 grudnia 1999 – Rozbiórka i wywłaszczenie: zniszczenie palestyńskich domów

 
Raport ten bada preteksty i konsekwencje izraelskiej polityki wyburzania domów , koncentrując się szczególnie na okresie po rozpoczęciu procesu pokojowego w 1993 roku.
Opisuje problemy Palestyńczyków z uzyskaniem pozwoleń i związaną z nimi politykę Izraela dotyczącą gruntów, w tym podział na strefy, grunty konfiskaty i izraelskie osadnictwo na terytoriach okupowanych.

3 maja 2001 – Zniszczenie domu – palestyńska ludność cywilna

 
W zeszłym miesiącu Izrael zintensyfikował swoją politykę niszczenia palestyńskich domów , najwyraźniej w ramach zbiorowej kary za ataki na siły izraelskie. 
Setki ludzi straciło dach nad głową, a ich dobytek został zniszczony. 
Rozbiórki mają być kontynuowane

22 października 2001 – Amnesty International wzywa Izrael do zaprzestania ataków na obszary palestyńskie: News Flash


Amnesty International jest poważnie zaniepokojona niedawnymi doniesieniami o przypadkowych ostrzałach i strzelaninach przeprowadzonych przez Izraelskie Siły Obronne w palestyńskich obszarach mieszkalnych, między innymi w Jenin, Ramallah, Tulkarm, Betlejem i Beit Jala, w wyniku których zginęło co najmniej 25 Palestyńczyków, w tym kilkoro dzieci, oraz dziesiątki innych osób zostało rannych w odwecie za zabicie izraelskiego ministra turystyki Rehavama Zeeviego 17 października.

Organizacja wzywa rząd Izraela do pilnego przestrzegania międzynarodowych standardów praw człowieka, które stanowią, że funkcjonariusze organów ścigania nie mogą używać broni palnej inaczej niż w samoobronie, lub obronie innych osób przed śmiercią lub poważnymi obrażeniami.

Amnesty International wzywa także grupy palestyńskie, aby nie strzelały do ​​izraelskiej ludności cywilnej i ponawia swój apel do społeczności międzynarodowej o podjęcie natychmiastowych kroków w celu wprowadzenia międzynarodowych obserwatorów z silnym elementem praw człowieka.

23 listopada 2001 – Komitet Przeciwko Torturom stwierdza, że ​​izraelska polityka zamykania i burzenia domów palestyńskich może oznaczać okrutne, nieludzkie i poniżające traktowanie

 
Amnesty International z radością przyjęła dziś przełomowe wnioski Komitetu Przeciwko Torturom stwierdzające, że izraelska polityka zamykania i burzenia palestyńskich domów „może w niektórych przypadkach oznaczać okrutne, nieludzkie lub poniżające traktowanie albo karanie” z naruszeniem Artykułu 16 Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencja Narodów w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania, ratyfikowaną przez Izrael w 1991 r.

7 kwietnia 2002 – Strach o bezpieczeństwo Palestyńczyków w obozie dla uchodźców w Jenin

 
Według doniesień izraelskie siły zbrojne zabiły dziesiątki palestyńskich cywilów, a setki innych raniły w wyniku ciągłego ataku na obóz dla uchodźców palestyńskich w Dżeninie na Zachodnim Brzegu. 
O wiele więcej zginie, jeśli siły izraelskie nie zaprzestaną ataku i natychmiast się wycofają.

17 maja 2004 – Rozbiórka domu: palestyńscy cywile w obozie dla uchodźców w Rafah


W ciągu ostatnich kilku dni izraelska armia przyspieszyła wyburzanie domów w obozie dla uchodźców w Rafah , pozbawiając dachu nad głową ponad 1000 osób. 
Wojsko zamierza wyburzyć kolejne domy na terenie obozu.

4 października 2004 – Nadmierne użycie siły

 
Amnesty International jest zaniepokojona pogorszeniem się sytuacji w zakresie praw człowieka i humanitarnej w wyniku wtargnięcia armii izraelskiej do obozu dla uchodźców Jabaliya i otaczających go obszarów w północnej Strefie Gazy (w tym sektorów w pobliskich miastach Beit Hanoun i Beit Lahiya).

W zeszłym tygodniu (od wtorkowego wieczoru 28 września) zginęło ponad 70 Palestyńczyków, z czego ponad jedna trzecia była nieuzbrojona, w tym około 20 dzieci. 
Setki innych zostało rannych.

Armia izraelska wielokrotnie używała nadmiernej siły , w tym ciężkiego ostrzału z czołgów i helikopterów bojowych. 
Doświadczenie pokazuje, że użycie takiej broni i sposób, w jaki została ona rozmieszczona przez wojsko na gęsto zaludnionych obszarach mieszkalnych (obóz dla uchodźców Dżabaliya to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie, w którym żyje ponad 100 000 Palestyńczyków mniej niż dwa kilometry kwadratowe), niezmiennie skutkuje wysokim wskaźnikiem zgonów i obrażeń wśród osób postronnych i osób niebiorących udziału w konfrontacji zbrojnej. 
Taktyka ta świadczy o braku poszanowania podstawowych zasad praw człowieka, w tym prawa do życia.

17 sierpnia 2005 – Amnesty International potępia zabijanie Palestyńczyków przez izraelskiego osadnika i wzywa do podjęcia pilnych działań w celu położenia kresu bezkarności osadników

 
Wczoraj wieczorem czterech Palestyńczyków zostało zastrzelonych, a dwóch innych zostało rannych przez izraelskiego osadnika, gdy wracali do domu z pracy w fabryce w izraelskiej osadzie Shilo na Zachodnim Brzegu. 
Osadnik, kierowca z izraelskiej osady Shvut Rahel, przewoził Palestyńczyków pracujących w fabryce na osiedlu Shilo do pobliskich wiosek palestyńskich. 
Zastrzelił trzech palestyńskich robotników przy bramie osiedla, a następnie wrócił na teren przemysłowy, gdzie strzelił do innych palestyńskich robotników, zabijając jednego z nich i raniąc dwóch innych.

28 września 2005 – Rozbiórka domu

 
Armia izraelska zamierza zniszczyć 41 domów w małej palestyńskiej wiosce Sawia na Zachodnim Brzegu. W przypadku kontynuowania zniszczeń prawie 250 osobom grozi wegetacja bez środków do życia. 
Na większości Zachodniego Brzegu Palestyńczycy muszą uzyskać pozwolenie na budowę od armii izraelskiej, jeśli chcą budować na własnej ziemi, ale uzyskanie tych pozwoleń jest dla nich prawie niemożliwe.
 

14 marca 2006 – Palestyńscy więźniowie zagrożeni śmiercią przez siły izraelskie

 
Amnesty International jest głęboko zaniepokojona bezpieczeństwem palestyńskich więźniów przetrzymywanych w więzieniu w Jerycho. 
Więzienie jest obecnie otoczone przez siły izraelskie , które zagroziły śmiercią więźniom , którzy odmówili poddania się im.

Najbardziej zagrożeni są więźniowie Ahmad Saadat, przywódca Palestyńskiego Frontu Wyzwolenia Palestyny ​​(LFWP) i czterech innych Palestyńczyków, którzy są przetrzymywani w więzieniu Jerycho od 2002 r. pomimo decyzji sądu nakazującej ich uwolnienie. 
Ahmad Saadat i jego czterech współwięźniów są przetrzymywani pod jurysdykcją Autonomii Palestyńskiej (AP) pod nadzorem strażników dostarczonych przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone zgodnie z porozumieniem osiągniętym między tymi państwami a Izraelem i Autonomią Palestyńską. 
Oni, wraz z szóstym palestyńskim więźniem, Fuadem Shubakim, poszukiwanym przez Izrael pod zarzutem przemytu broni, stanowią główne cele dzisiejszych izraelskich działań wojskowych i są szczególnie narażeni na ryzyko śmierci z rąk sił izraelskich.

10 kwietnia 2006 – Izrael musi zaprzestać ataków na dzielnice mieszkalne Gazy – zabito dzieci

 
Amnesty International wzywa armię izraelską do natychmiastowego zaprzestania bombardowań lotniczych i ostrzału cywilnych obszarów mieszkalnych w Strefie Gazy.
W ostatnich dniach w wyniku takich ataków zginęło co najmniej dwoje palestyńskich dzieci, a dziesiątki innych cywilów zostało rannych; 
co najmniej 15 innych Palestyńczyków, z których większość według doniesień była członkami grup zbrojnych, zginęło.

11 czerwca 2006 – Izrael musi położyć kres bezprawnym zabijaniom Palestyńczyków i lekkomyślnym ostrzałom

 
Amnesty International wzywa Izrael do natychmiastowego zaprzestania lekkomyślnych ostrzałów i nalotów na Strefę Gazy , w wyniku których w ostatnich miesiącach zginęło i zostało rannych dziesiątki nieuzbrojonych Palestyńczyków, w tym kilka kobiet i dzieci.
Ostatni taki atak miał miejsce czerwcowego popołudnia 9 września 2006 roku siedmiu członków tej samej rodziny palestyńskiej zginęło, a dziesięciu innych cywilów zostało rannych, gdy siły izraelskie wystrzeliły kilka pocisków artyleryjskich w stronę plaży na północy Strefy Gazy. 
Plaża była pełna palestyńskich rodzin spędzających pierwszy weekend wakacji szkolnych.

13 lipca 2006 – Ludność cywilna w Gazie zagrożona

 
Amnesty International wezwała dziś rząd Izraela do natychmiastowego zaprzestania ataków na palestyńską ludność cywilną oraz własność cywilną i infrastrukturę, a także do podjęcia działań w celu zaradzenia narastającemu kryzysowi humanitarnemu w Strefie Gazy.

Organizacja potępiła ataki takie jak ten przeprowadzony przez siły izraelskie w nocy z 11 na 12 lipca 2006 r., kiedy cała rodzina – Nabil i Salwa Abu Salmiya oraz ich siedmioro dzieci w wieku od siedmiu do 17 lat – zginęła, gdy izraelskie siły powietrzne obrały za cel ich dom w gęsto zaludnionej dzielnicy mieszkalnej w Jabaliya, na północ od miasta Gaza. 
W ataku rannych zostało ponad 30 innych mieszkańców.

8 listopada 2006 – Delegat Amnesty International odwiedza miejsce zabójstw w Strefie Gazy

 
Amnesty International stwierdziła dzisiaj , że zabicie 18 cywilów w palestyńskim mieście Beit Hanoun, ofiar izraelskiego ostrzału, było aktem przerażającym. 
Organizacja wezwała do natychmiastowego, niezależnego śledztwa i pociągnięcia osób odpowiedzialnych do odpowiedzialności. 
Stwierdzono, że poprzednie dochodzenia izraelskie, takie jak to przeprowadzone w czerwcu ubiegłego roku w sprawie zabójstw rodziny palestyńskiej na plaży w Strefie Gazy, były zdecydowanie nieodpowiednie i nie spełniały międzynarodowych standardów w zakresie takich dochodzeń, które muszą być niezależne, bezstronne i dokładne .

Wśród zabitych, z których większość spała w swoich łóżkach, gdy ich domy zostały trafione pociskami wystrzelonymi przez siły izraelskie, było ośmioro dzieci. 
Delegatowi Amnesty International, który odwiedził miejsce zabójstw wkrótce po ataku, powiedziano, że 15 ofiar zginęło w pierwszym ataku, a trzy inne zginęły od drugiego pocisku, gdy pędzili na pomoc zabitym i rannym.

21 marca 2007 – Odmowa prawa do życia rodzinnego: zakaz posiadania zagranicznych małżonków Palestyńczyków

 
Dziesiątki tysięcy obcokrajowców będących w związku małżeńskim z mieszkańcami terytoriów palestyńskich okupowanych przez Izrael od 1967 r. władze izraelskie uznają, że  nie mogą mieszkać z mężem lub żoną . 
Izrael kontroluje granice okupowanych terytoriów palestyńskich i zabrania obcokrajowcom wjazdu. 
Mężowie i żony, którym odmówiono wjazdu, nie ubiegają się o wjazd do Izraela, lecz po prostu chcą mieszkać ze swoimi współmałżonkami na Zachodnim Brzegu lub w Strefie Gazy.

27 kwietnia 2007 – Rozbiórka domu/przymusowa eksmisja

 
W kwietniu armia izraelska wydała rozkaz rozbiórki wszystkim mieszkańcom palestyńskiej wioski Beduinów Hadidiya, w Dolinie Jordanu, na wschodzie okupowanego Zachodniego Brzegu. 
Mieszkańcy wsi spodziewają się, że namioty i chaty, w których mieszkają, w każdej chwili zostaną zburzone. 
Po poprzednich wyburzeniach ponownie rozbili namioty we wsi, ale teraz grozi im przymusowe usunięcie z terenu, na którym mieszkają od dziesięcioleci.

11 lipca 2007 – Problem zdrowotny

 
Kilka tysięcy Palestyńczyków utknęło w północnym Egipcie i nie może wrócić do swoich domów w Strefie Gazy. Od 9 czerwca władze izraelskie zamknęły przejście graniczne w Rafah między Gazą a Egiptem. 
Setki osieroconych obozują w pobliżu przejścia granicznego. 
Wielu z nich nie ma wystarczającej ilości pożywienia, wody i schronienia, chociaż przebywają na pustyni w najgorętszej porze roku. 
Ich zdrowie i bezpieczeństwo pozostają zagrożone, podczas gdy w dalszym ciągu uniemożliwia się im przekroczenie granicy i powrót do domu.

30 lipca 2007 – Domy palestyńskich wieśniaków zagrożone

 
Armia izraelska grozi zniszczeniem domów palestyńskich mieszkańców wsi w Dolinie Jordanu na Zachodnim Brzegu. 
Mieszkańcy wioski stają w obliczu rosnącej presji, ponieważ armia ogranicza ich przemieszczanie się i dostęp do wody.

3 sierpnia 2007 – Dalsze informacje na temat rozbiórki domów / przymusowej eksmisji

 
28 lipca armia izraelska zwiększyła presję na palestyńskich mieszkańców Hadidiya i Humsa, konfiskując traktor (jeden z zaledwie dwóch we wsi) i zbiornik na wodę wieśniakowi mieszkającemu w Humsa, pogłębiając i tak już poważny niedobór wody we wsi.

14 sierpnia 2007 – Dalsze informacje na temat rozbiórki domów / przymusowej eksmisji

Rankiem 13 sierpnia armia izraelska zniszczyła kilka domów w palestyńskiej wiosce Humsa, w Dolinie Jordanu na okupowanym Zachodnim Brzegu. 
W zniszczonych posiadłościach mieszkały rodziny Abdallaha Hseina Bisharata (ponad 30 osób) i Ahmada Abdallaha Bani Odeha (około 10 osób).

5 września 2007 – Odcięcie niezbędnych dostaw do Gazy byłoby równoznaczne z karą zbiorową

 
Według doniesień ministrowie izraelskiego rządu oświadczyli, że rozważają odcięcie dostaw wody i prądu do Strefy Gazy w odpowiedzi na wystrzelenie rakiet „qassam” domowej roboty przez palestyńskie grupy zbrojne ze Strefy Gazy do Izraela.

Wicepremier Chaim Ramon powiedział izraelskiemu radiu wojskowemu:
„Ustalimy cenę za każdy qassam, uwzględniając odcięcie infrastruktury…
Nie będziemy w dalszym ciągu dostarczać „tlenu” w postaci energii elektrycznej, paliwa i wody, dopóki próbują zamordować nasze dzieci.

„Odcięcie dostaw podstawowych artykułów pierwszej potrzeby, takich jak woda i prąd – których Gazańczycy nie mogą uzyskać gdzie indziej z powodu blokad nałożonych przez Izrael – stanowiłoby zbiorową karę wobec ludności Gazy z naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego, które zabrania wszelkich form kar zbiorowych.

21 września 2007 – Strach o bezpieczeństwo

 
Amnesty International wyraża zaniepokojenie wykonaniem decyzji izraelskiego rządu z 19 września 2007 r., zgodnie z którą „ na reżim Hamasu zostaną nałożone dodatkowe sankcje w celu ograniczenia przepływu różnych towarów do Strefy Gazy oraz ograniczenia dostaw paliwa i energii elektrycznej .
Ograniczenia zostaną również wprowadzone w przemieszczaniu się ludzi do i ze Strefy Gazy” spowodowałoby dalsze pogorszenie i tak już tragicznej sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy i niekorzystnie wpłynęłoby na 1,5 miliona Palestyńczyków tam mieszkających.

1 listopada 2007 – „Koniec z pozwoleniami na budowę dla Palestyńczyków”:
Walka o budowę wiejskiej szkoły na Zachodnim Brzegu

 
Międzynarodowa uwaga skupia się na wiosce Fasayil na Zachodnim Brzegu, ponieważ armia izraelska wkrótce ma podjąć decyzję o zburzeniu budowanej obecnie we wsi szkoły podstawowej . 
Aktywiści na całym świecie jednoczą się, aby chronić szkołę przed wyburzeniem. 
Spotkanie wojskowe, podczas którego zadecyduje się o przyszłości szkoły, zostało przełożone na koniec grudnia 2007 roku.

21 stycznia 2008 – Izrael odcina dostawy prądu i żywności do Gazy

 
Izrael odciął dostawy energii elektrycznej, paliwa i pomocy humanitarnej dla ludności Gazy, co Amnesty International potępiła jako karę zbiorową.
 
Ponieważ blokada prawdopodobnie doprowadzi do zagrożenia zdrowia publicznego, Amnesty International wezwała do natychmiastowego zniesienia blokady paliw, pomocy humanitarnej i artykułów pierwszej potrzeby, a także innych ograniczeń, które skutecznie uniemożliwiają wjazd i wyjazd osób i towarów ze Strefy Gazy, od czasu przejęcia kontroli nad tym terytorium przez Hamas w czerwcu 2007 r.

14 lutego 2008 – Armia izraelska niszczy domy palestyńskie

 
Każdy dom we wsiach Humsa i Hadidiya na Zachodnim Brzegu przeznaczony jest do zniszczenia . 
Armia izraelska ogłosiła większość Doliny Jordanu, gdzie położone są wioski, jako „zamknięty obszar wojskowy”, do którego lokalna ludność palestyńska nie ma wstępu.

Lokalna ludność palestyńska – która przebywała tam na długo przed okupacją tego obszaru przez siły izraelskie cztery dekady temu – jest poddawana coraz większej presji, aby opuściła ten obszar. 
Rankiem 6 lutego buldożery armii izraelskiej zniszczyły domy i źródła utrzymania czterech palestyńskich rodzin w Hadidiya, w Dolinie Jordanu na okupowanym Zachodnim Brzegu.

18 lutego 2008 – Ograniczenia karne: Rodzinom zatrzymanych Palestyńczyków odmówiono widzeń

 
Tylko dzieci poniżej 16 roku życia mogą bez pozwolenia odwiedzać swoich przetrzymywanych w Izraelu krewnych. 
Około 8500 Palestyńczyków z okupowanych terytoriów palestyńskich (OPT) jest przetrzymywanych w izraelskich więzieniach (z których wszyscy oprócz jednego znajdują się w Izraelu). 
Tysiące ich współmałżonków, rodziców, dzieci i rodzeństwa nie może ich odwiedzać, ponieważ władze izraelskie odmawiają im pozwolenia na podróż do więzień na terenie Izraela. 
Dokument ten wzywa władze izraelskie do dopilnowania, aby wszyscy palestyńscy więźniowie byli przetrzymywani w OPT i mieli prawo do wizyt rodzinnych.

2 marca 2008 – Należy zaprzestać zabijania ludności cywilnej

 
Amnesty International stwierdziła dzisiaj , że izraelskie wojskowe naloty i ataki artyleryjskie na Strefę Gazy przeprowadzane są z lekkomyślnym lekceważeniem życia cywilów. 
„Izraelskie ataki wojskowe, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku dni, zabiły ponad 75 Palestyńczyków w Gazie, w tym co najmniej 10 dzieci, a także innych nieuzbrojonych cywilów, którzy nie brali udziału w konfrontacjach” – powiedział Malcolm Smart, - dyrektor Programu Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną. 
„Izrael ma prawny obowiązek ochrony ludności cywilnej Gazy. 
Takie ataki są nieproporcjonalne i wykraczają poza zgodne z prawem środki, jakie siły izraelskie mogą podjąć w odpowiedzi na ataki rakietowe palestyńskich grup zbrojnych”.

3 marca 2008 – Liczba ofiar śmiertelnych wśród dzieci i cywilów w Gazie

 
W ciągu ostatnich kilku dni w izraelskich nalotach wojskowych i atakach artyleryjskich na Strefę Gazy zginęło ponad 100 Palestyńczyków, w tym dziesiątki dzieci i innych cywilnych świadków . 
Zginęło także trzech Izraelczyków – cywil zabity przez rakietę wystrzeloną przez palestyńską grupę zbrojną 27 lutego oraz dwóch żołnierzy.

Wielu zabitych Palestyńczyków to bojownicy biorący udział w atakach na Izrael, ale inni, w tym około 25 dzieci, to nieuzbrojeni cywile, którzy nie biorą udziału w działaniach wojennych. 
Dokładna liczba zabitych cywilów jest niejasna i trudna do ustalenia.

Według doniesień, - izraelski szef sztabu twierdził, że 90 procent zabitych to bojownicy, ale ONZ i inne źródła, w tym te w Gazie, sugerują, że aż połowę zabitych stanowili cywile. 
Rannych zostało ponad 250 innych osób, w tym kilkudziesięciu nieuzbrojonych cywilów.

11 marca 2008 – bez ostrzeżenia zburzono domy palestyńskie

 
We wtorek rano izraelska armia zburzyła więcej domów w palestyńskich wioskach na okupowanym Zachodnim Brzegu. 
Zburzono domy i majątek rodzin palestyńskich we wsiach Hadidiya, Jiftlik i Furush Beit Dajan w Dolinie Jordanu na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Badacz Amnesty International zajmujący się Izraelem i okupowanymi terytoriami palestyńskimi był świadkiem wyburzeń.

Donatella Rovera opisała tę scenę:
„We wszystkich miejscach większość ludzi to dzieci.
W tych domach są przeważnie trzy pokolenia – dziadkowie, rodzice i dzieci.
W Hadidiya były cztery rodziny, w Furush Beit Dajan – pięć rodzin”.

„Wszystkim ludziom zdarzało się już burzyć domy, ale tym razem nie otrzymali żadnego ostrzeżenia.
Ludzie byli bardzo, bardzo zdenerwowani.
Biegli, żeby zabrać swoje rzeczy z domów, ale buldożer po prostu kontynuował burzenie”.

13 marca 2008 – Pogorszenie sytuacji w służbie zdrowia w Gazie

 
Amnesty International w dalszym ciągu jest zaniepokojona pogarszającymi się warunkami w szpitalach i innych placówkach medycznych w Strefie Gazy. 
Niedawne izraelskie naloty wojskowe i ataki artyleryjskie na Gazę spowodowały dalsze zniszczenia w palestyńskich placówkach medycznych i zaostrzyły skutki blokady nałożonej przez władze izraelskie.
W wyniku niedawnej eskalacji walk wielu Palestyńczyków zostało rannych.

31 marca 2008 – Bezprawne domy dla izraelskich osadników, rozbiórki dla Palestyńczyków

 
Domy mobilne dla nielegalnego izraelskiego osadnictwa na okupowanych terytoriach palestyńskich (OPT) uzyskały zgodę w ciągu tygodnia od pracy izraelskich buldożerów, które zburzyły palestyńskie domy i posesję na tym obszarze. 
W ubiegłą środę (26 marca) wyszło na jaw, że izraelski minister obrony Ehud Barak zatwierdził przeniesienie pięciu przyczep kempingowych do izraelskiej osady Teneh Omarim w regionie.

Zaledwie tydzień wcześniej buldożery armii izraelskiej zburzyły dziewięć domów i dwie zagrody dla zwierząt gospodarskich - w kilku palestyńskich wioskach na okupowanym południowym Zachodnim Brzegu. 
Rozbiórki przeprowadzono 19 marca w wioskach Qawawis, Imneizil, al-Dairat i Umm Lasafa na wzgórzach Hebronu Południowego.
 

17 kwietnia 2008 – Konieczne pełne dochodzenie w sprawie zabijania cywilów przez armię izraelską

 
Rząd izraelski powinien natychmiast zarządzić pełne i niezależne śledztwo w sprawie wczorajszych zabójstw palestyńskich cywilów przez siły izraelskie w Strefie Gazy, stwierdziła dziś Amnesty International. 
„Wydaje się, że wczorajsze strajki, które armia izraelska przeprowadziła po zabiciu swoich żołnierzy w walce, zostały przeprowadzone z lekceważeniem życia cywilów” – stwierdziła Amnesty International. 
„Wydaje się, że w siłach izraelskich panuje kultura bezkarności, która przyczynia się do rutynowego użycia lekkomyślnej i nieproporcjonalnej siły”.

Co najmniej 18 Palestyńczyków, w tym dzieci i inni nieuzbrojeni cywile, zginęło. 
Ponad 30 innych osób zostało rannych wczoraj w Strefie Gazy w atakach izraelskich samolotów i sił lądowych używających czołgów. 
Trzech izraelskich żołnierzy zginęło w konfrontacji z bojownikami palestyńskimi podczas ataku armii izraelskiej w Strefie Gazy.

29 kwietnia 2008 – Amnesty International wzywa do wszczęcia niezależnego śledztwa w sprawie zabójstw dokonanych przez siły izraelskie

 
Amnesty International ponownie wzywa rząd Izraela do zaprzestania lekkomyślnych ataków swoich sił na obszary zaludnione i zarządzenia natychmiastowego, niezależnego śledztwa w sprawie wczorajszych ataków w Gazie, w których zginęło sześciu Palestyńczyków, w tym czworo dzieci poniżej piątego roku życia i ich matka. 
Śledztwo prowadzone przez armię izraelską, zaproponowane przez premiera Ehuda Olmerta, nie spełni międzynarodowych standardów jako śledztwo dokładne, niezależne i bezstronne.

Wydaje się, że atak z 28 kwietnia został przeprowadzony z lekkomyślnym lekceważeniem życia lokalnych mieszkańców, w tym dzieci, niezaangażowanych w działania wojenne pomiędzy bojownikami palestyńskimi a siłami izraelskimi. 
Był to najnowszy z serii takich ataków, które są niedopuszczalne. 
Jak dotąd w tym roku w atakach sił izraelskich zginęło około 335 Palestyńczyków. 
Większość zginęła w Gazie, a ponad połowę z nich stanowili nieuzbrojeni cywile, którzy nie brali udziału w działaniach wojennych i nie stanowili zagrożenia dla Izraelczyków. 
W tym samym okresie 23 Izraelczyków, w tym 14 cywilów, zginęło w atakach palestyńskich grup zbrojnych.

12 sierpnia 2008 – Uwięziony – kara zbiorowa w Gazie

 
„Izraelskie oblężenie zamieniło Gazę w wielkie więzienie . 
Nie możemy wyjechać, nawet w celu opieki medycznej lub studiów za granicą, a większość tego, czego potrzebujemy, nie jest dostępna w Gazie. 
Tak naprawdę nie żyjemy; ledwo przetrwamy, a perspektywy na przyszłość są ponure”. – Fathi, mieszkaniec Gazy.

Kiedy Gaza została zamknięta i odcięta od świata zewnętrznego przez dławiącą izraelską blokadę, 22 sierpnia 46 działaczy pokojowych z całego świata wypłynęło do Gazy, aby, ich słowami, „przełamać oblężenie, które Izrael nałożył na ludność cywilną Gaza…, aby wyrazić naszą solidarność z cierpiącą ludnością Gazy oraz stworzyć wolny i regularny kanał między Gazą a światem zewnętrznym”.

29 sierpnia 2008 r. – Działania pracowników służby zdrowia:
Pacjentom ze Strefy Gazy w dalszym ciągu odmawia się dostępu do leczenia w Izraelu

 
Władze izraelskie w dalszym ciągu odmawiają dziesiątkom krytycznie chorych pacjentów pozwolenia na opuszczenie Gazy w celu leczenia, które jest niedostępne w Gazie. 
Nawet ci pacjenci, którym wydano pozwolenie na opuszczenie Gazy w celu leczenia, często cierpią w wyniku opóźnień w otrzymywaniu pozwoleń na wyjazd, co przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia emocjonalnego pacjentów.

7 listopada 2008 – Dalsze informacje dotyczące problemów medycznych

 
Dzieci wymienione w tej akcji cierpią na wrodzone wady serca. 
Potrzebują pilnej operacji , której nie można przeprowadzić w Gazie, ale która jest dostępna we Wschodniej Jerozolimie. 
Pięcioro dzieci nie mogło jak dotąd opuścić Gazy, ponieważ władze izraelskie odmówiły wydania pozwolenia na towarzyszenie im matkom lub babciom dzieci. 
W pierwszych dniach listopada 2008 roku zezwolono na podróż z Gazy do szpitala we Wschodniej Jerozolimie piętnaścioro innych dzieci cierpiących na podobne schorzenia.

14 listopada 2008 – Armia izraelska blokuje dostawy do Gazy

 
Armia izraelska od ponad tygodnia całkowicie blokuje dostawy pilnie potrzebnej pomocy humanitarnej i środków medycznych do Strefy Gazy. 
Wpuszczono bardzo mało paliwa.
Amnesty International wezwała w piątek władze Izraela, aby zezwoliły na ich natychmiastowy przejazd.

„To ostatnie zaostrzenie izraelskiej blokady znacznie pogorszyło i tak już tragiczną sytuację humanitarną. 
Jest to po prostu zbiorowa kara wobec ludności cywilnej Gazy i należy ją natychmiast położyć” – powiedział Philip Luther, zastępca dyrektora Programu Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną.

Osiemdziesiąt procent ludności Gazy jest uzależnionych od strumieni pomocy humanitarnej, którą wpuszczono wcześniej do Gazy do środy 5 listopada.
Paliwo przemysłowe ofiarowane przez Unię Europejską i potrzebne do zasilania elektrowni w Gazie również zostało zablokowane , powodując przerwy w dostawie prądu w dużej części Gazy.

29 grudnia 2008 r. – Położyć kres bezprawnym atakom i zaspokoić nadzwyczajne potrzeby Gazy

 
Palestyńska ludność cywilna w dalszym ciągu jest zagrożona śmiercią lub obrażeniami w wyniku izraelskich nalotów i coraz bardziej brakuje jej odpowiedniej opieki medycznej, żywności, leków, prądu, wody i innych artykułów pierwszej potrzeby, stwierdziła w poniedziałek Amnesty International po trzech dniach izraelskiej ofensywy wojskowej w Strefie Gazy Pas, w którym zginęło ponad 300 Palestyńczyków.

„ Istnieje ryzyko wzrostu przerażającej liczby ofiar śmiertelnych z powodu braku odpowiedniej opieki medycznej dla setek rannych. 
Sektorowi zdrowia w Gazie w najlepszych okresach brakuje sprzętu, leków i wiedzy specjalistycznej, a ponadto został on jeszcze bardziej uszczuplony z powodu przedłużającej się izraelskiej blokady. 
Jest teraz całkowicie przytłoczona i nie jest w stanie poradzić sobie z dużą liczbą ofiar” – stwierdziła Amnesty International.

8 stycznia 2009 r. – Działania pracowników służby zdrowia: Usługi zdrowotne w Gazie – pogarszająca się sytuacja

 
27 grudnia 2008 r. siły izraelskie rozpoczęły serię nalotów na Gazę. 
Według izraelskiego rządu deklarowanym celem tych ataków było „zmiażdżenie terroru”. 
Ataki doprowadziły do ​​wielu ofiar śmiertelnych i cywilnych, a także poważnych zniszczeń w palestyńskiej infrastrukturze. 
Poważnie utrudniają także palestyńskiej służbie zdrowia leczenie dużej liczby Palestyńczyków potrzebujących pomocy medycznej.

Dokładna liczba rannych pacjentów nie jest znana, ale według stanu na dzień 7 stycznia 2009 r. Światowa Organizacja Zdrowia obliczyła około 2950 osób, w tym 1134 to dzieci i kobiety. 
Szacują również, że liczba ofiar śmiertelnych wynosi 680, w tym 218 dzieci i 85 kobiet.

Amnesty International wzywa władze Izraela, de facto administrację Hamasu i wszystkie inne palestyńskie grupy zbrojne do zaprzestania wszelkich bezprawnych ataków, które narażają życie cywilów na niebezpieczeństwo.
 
 

15 stycznia 2009 – Konieczne jest natychmiastowe dochodzenie w sprawie izraelskiego ostrzału kompleksu ONZ w Gazie

 
Amnesty International wzywa do natychmiastowego i niezależnego śledztwa w sprawie ostrzału przez armię izraelską obiektu Organizacji Narodów Zjednoczonych w mieście Gaza, zakłócającego dystrybucję pomocy humanitarnej dla oblężonej ludności cywilnej w Gazie i raniącego trzech pracowników ONZ.

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy (UNRWA) poinformowała, że ​​pociski – najwyraźniej zawierające biały fosfor – uderzyły w ich kompleks w mieście Gaza, raniąc trzy osoby i podpalając jeden budynek, w którym znajdowała się pomoc humanitarna. 
UNRWA oświadczyła, że ​​wielokrotnie prosiła armię izraelską, aby nie strzelała w pobliżu kompleksu.

23 stycznia 2009 – izraelscy żołnierze opuszczają domy w Gazie w zdewastowanym stanie

 
Pomimo ogłoszonego w niedzielę zawieszenia broni, każdego ranka izraelskie kanonierki ostrzeliwały wybrzeże Gazy. 
W środę zespół Amnesty International w Gazie poinformował, że dziewięć osób zostało rannych w wyniku ostrzału izraelskiej kanonierki.

W swoim piątym poście na blogu Livewire Amnesty International zespół opisał, jak w czwartek odwiedził rodziny, których domy zostały siłą przejęte i wykorzystane jako pozycje wojskowe przez izraelskich żołnierzy podczas trwającego trzy tygodnie konfliktu.

27 stycznia 2009 – armia izraelska użyła fleszetek przeciwko ludności cywilnej Gazy

 
Oprócz białego fosforu armia izraelska użyła różnorodnej innej broni w gęsto zaludnionych cywilnych obszarach Gazy podczas trzytygodniowego konfliktu, który rozpoczął się 27 grudnia.

Flechettes to metalowe strzałki o długości 4 cm, ostro zakończone z przodu i cztery żeberka z tyłu. 
Od 5000 do 8000 sztuk pakuje się w naboje kal. 120 mm, które zwykle wystrzeliwuje się z czołgów. 
Pociski eksplodują w powietrzu i rozrzucają flesze w kształcie stożka na obszarze o szerokości około 300 m i długości 100 m.

28 stycznia 2009 – Ataki na pracowników karetek w Gazie

 
Ratownicy medyczni, w tym lekarze, ratownicy medyczni i kierowcy karetek, podczas wykonywania swoich obowiązków wielokrotnie znajdowali się pod ostrzałem sił izraelskich podczas konfliktu w Gazie.

Co najmniej siedmiu z nich zginęło, a ponad 20 zostało rannych podczas transportu lub prób zbierania rannych i zabitych.

23 lutego 2009 – Dowody niewłaściwego użycia amerykańskiej broni uwydatniają potrzebę wprowadzenia embarga na broń

 
Zarówno Izrael, jak i Hamas użyły broni dostarczonej z zagranicy do przeprowadzenia ataków na ludność cywilną, stwierdziła dziś Amnesty International, ujawniając nowe dowody w sprawie amunicji użytej podczas trzytygodniowego konfliktu w Gazie i południowym Izraelu oraz wezwała ONZ do nałożenia kompleksowych środków zbrojeniowych embargo.

5 czerwca 2009 – Rozbiórka domu/Przymusowa eksmisja/Dostęp do wody

 
4 czerwca 2009 r. armia izraelska zniszczyła domy 18 rodzin palestyńskich i ich zagrody dla zwierząt w wiosce Ras al-Ahmar w OPT. 
Armia izraelska skonfiskowała zbiornik na wodę, z którego korzystają mieszkańcy wioski, a także traktor i przyczepę, za pomocą których dostarczają wodę do wioski. 
W sezonie wysokich temperatur mieszkańcy wioski nie mają teraz schronienia ani źródła wody .

2 lipca 2009 – Bezkarność za zbrodnie wojenne w Gazie i południowym Izraelu jest receptą na dalsze cierpienia ludności cywilnej

 
Siły izraelskie zabiły setki nieuzbrojonych palestyńskich cywilów i zniszczyły tysiące domów w Gazie w atakach, które naruszyły prawo wojenne , stwierdziła Amnesty International w nowym 117-stronicowym raporcie opublikowanym dzisiaj – pierwszym kompleksowym raporcie opublikowanym w 22-dniowym dzienniku konflikt na początku tego roku.

27 października 2009 r. – Żądaj godności: wzburzone wody – Palestyńczykom odmówiono sprawiedliwego dostępu do wody

 
Brak dostępu do odpowiedniej, bezpiecznej i czystej wody jest od dawna problemem Palestyńczyków na okupowanych terytoriach palestyńskich (OPT), głównie w wyniku dyskryminacyjnej polityki i praktyk Izraela. 
Około 180 000–200 000 Palestyńczyków zamieszkujących społeczności wiejskie na Zachodnim Brzegu nie ma dostępu do bieżącej wody. 
Niedobór wody utrudnił rozwój społeczny i gospodarczy Palestyńczyków w OPT i spowodował naruszenia ich prawa do odpowiedniego poziomu życia, w tym prawa do wody, żywności, zdrowia, pracy i odpowiednich warunków mieszkaniowych

8 stycznia 2010 – Należy zakończyć izraelskie przetrzymywania działaczy palestyńskich

 
Władze izraelskie muszą natychmiast uwolnić lub postawić przed sprawiedliwym procesem trzech palestyńskich działaczy na rzecz praw człowieka przetrzymywanych w Izraelu w związku z ich protestami przeciwko budowie płotu/muru na Zachodnim Brzegu, stwierdziła dziś Amnesty International.

18 stycznia 2010 – Izraelska blokada Gazy w dalszym ciągu dusi życie codzienne

 
Izrael musi zakończyć swoją duszącą blokadę Strefy Gazy , która pozostawia ponad 1,4 miliona Palestyńczyków odciętych od świata zewnętrznego i zmagających się z rozpaczliwą biedą, stwierdziła Amnesty International rok po zakończeniu izraelskiej ofensywy wojskowej w Gazie.

Dokument informacyjny Amnesty International "Dusząc się: Strefa Gazy pod izraelską blokadą" gromadzi zeznania ludzi, którzy wciąż walczą o odbudowę swojego życia po operacji "Płynny ołów", w wyniku której zginęło około 1400 Palestyńczyków, a tysiące zostało rannych.
 

28 kwietnia 2010 - Nowy izraelski rozkaz wojskowy może zwiększyć wydalenia Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu

 
Amnesty International wyraziła zaniepokojenie faktem, że nowy izraelski rozkaz wojskowy może ułatwić wydalenie Palestyńczyków z okupowanego Zachodniego Brzegu.

Rozkaz wojskowy nr 1650, który wszedł w życie na Zachodnim Brzegu 13 kwietnia, rozszerza definicję terminu „infiltrator” na każdą osobę przebywającą na Zachodnim Brzegu bez zezwolenia wydanego przez władze izraelskie.
Osoby uznawane za „infiltratorów” mogą zostać deportowane do innych państw lub przymusowo przewiezione do Strefy Gazy i ponieść zarzuty karne.

31 maja 2010 – Należy zbadać izraelskie zabójstwa działaczy na statkach w Gazie

 
Amnesty International wezwała Izrael do wszczęcia natychmiastowego, wiarygodnego i niezależnego śledztwa w sprawie zabicia przez jego siły zbrojne co najmniej 10 działaczy na łodziach protestujących przeciwko izraelskiej blokadzie Strefy Gazy.

„Wygląda na to, że siły izraelskie użyły nadmiernej siły” – powiedział Malcolm Smart, dyrektor Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną.
„Izrael twierdzi, że jego siły działały w samoobronie, twierdząc, że zostały zaatakowane przez protestujących, ale budzi wiarygodność, że poziom śmiercionośnej siły użytej przez wojska izraelskie mógł być uzasadniony. 
Wydaje się, że było to nieproporcjonalne do stwarzanego zagrożenia”.

1 czerwca 2010 – Duszenie Gazy – skutki izraelskiej blokady dla Palestyńczyków

 
Izraelska blokada wojskowa Gazy pozostawiła ponad 1,4 miliona palestyńskich mężczyzn, kobiet i dzieci uwięzionych w Strefie Gazy, obszarze o długości zaledwie 40 km i szerokości 9,5 km.

Masowe bezrobocie, skrajne ubóstwo i wzrost cen żywności spowodowany niedoborami sprawiły, że czterech na pięciu mieszkańców Gazy jest zależnych od pomocy humanitarnej. 
Ciągła blokada Gazy przez Izrael stanowi formę kary zbiorowej i stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego.

16 czerwca 2010 r. – Bezpieczne jak domy? Izrael burzy palestyńskie domy

 
Palestyńczycy żyjący pod izraelską okupacją we Wschodniej Jerozolimie i pozostałej części Zachodniego Brzegu stoją w obliczu tak surowych ograniczeń w zakresie tego, co mogą budować, że naruszane jest ich prawo do własnych mieszkań.

Władze izraelskie potępiają jako „nielegalne” domy i inne konstrukcje wzniesione bez pozwoleń, które kontrolują i rzadko zezwalają mieszkańcom Palestyny, a następnie nakazują ich zniszczenie . 
Ekipy rozbiórkowe, którym towarzyszą funkcjonariusze ochrony, mogą przybyć w dowolnym momencie, nie dając rodzinom żadnego powiadomienia ani nie dając im możliwości usunięcia swojego dobytku.

1 lipca 2010 – Izrael wzmaga przymusowe eksmisje Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu

 
Amnesty International wezwała władze izraelskie do zaprzestania przymusowych eksmisji Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu po niedawnej serii wojskowych nakazów eksmisji Palestyńczyków w północnej Dolinie Jordanu.

Siedemnastu rodzinom w Dolinie Jordanu grozi bezpośrednie ryzyko przymusowej eksmisji po tym, jak w zeszłym tygodniu wydano im nakazy eksmisji.

24 czerwca izraelscy urzędnicy wojskowi w towarzystwie żołnierzy wydali nakaz eksmisji dwóm rodzinom mieszkającym we wsi „Ein al-Hilwe”. 
27 czerwca władze wojskowe wydały nakazy eksmisji kolejnych 15 rodzin z pobliskiego obszaru al-Farisiya. 
W obu przypadkach mieszkańcom powiedziano, że mają 24 godziny na opuszczenie terenu. 
W sumie 83 osobom na tym obszarze grozi przymusowa eksmisja.

21 lipca 2010 – Zniszczenie domów rodzinnych

 
19 lipca władze izraelskie zniszczyły 74 konstrukcje, z czego 26 to domy rodzinne , w obszarze al-Farisiya w Dolinie Jordanu na Zachodnim Brzegu. 
Obiekty należały do ​​21 rodzin palestyńskich i przebywało w nich 107 osób, w tym 52 dzieci. 
Zburzono także budynki rolnicze, zapewniające życie mieszkańcom wsi.

6 sierpnia 2010 – Rodziny zagrożone izraelskimi wyburzeniami: dalsze informacje

 
Dziewięćdziesięciu dwóm mieszkańcom palestyńskiej wioski Hmayyir, w obszarze al-Farisiya na okupowanym Zachodnim Brzegu, zostały zburzone, podczas gdy władze izraelskie nadal dokonują tam masowych zniszczeń.


5 sierpnia zburzono 27 namiotów, w których mieszkali ludzie, oraz 10 innych nieruchomości wykorzystywanych do celów rolniczych. Ludzie są zagrożeni na całym Zachodnim Brzegu.

 

18 sierpnia 2010 – Dalsze informacje: Rodziny w obliczu nowego zagrożenia rozbiórką

 
Trzy rodziny ze społeczności palestyńskiej w Hmayyir, w obszarze al-Farisiya na Zachodnim Brzegu, są bezpośrednio zagrożone przymusową eksmisją z domów i zniszczeniem mienia.

Władze nie skonsultowały się z 19 osobami dotkniętymi eksmisją i nie wypłaciły im odszkodowania za szkody w mieniu - powstałych podczas poprzednich eksmisji.

Te nowe nakazy eksmisji wydano w dniach 15 i 16 sierpnia trzem rodzinom mieszkającym w Hmayyir, których domy zostały już zniszczone podczas wcześniejszych fal rozbiórek w lipcu i sierpniu.

15 października 2010 – Nielegalne izraelskie plany osadnicze zagrażają palestyńskim prawom człowieka

 
Amnesty International wezwała dziś władze Izraela do porzucenia planów budowy 238 nowych mieszkań w izraelskich osiedlach w okupowanej Jerozolimie Wschodniej.

„Władze izraelskie muszą natychmiast wstrzymać ekspansję osiedli we Wschodniej Jerozolimie i pozostałej części okupowanego Zachodniego Brzegu” – powiedział Philip Luther, zastępca dyrektora Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną.

„Budynek nie tylko narusza prawo międzynarodowe, ale także pogłębia litanię naruszeń praw człowieka Palestyńczyków mieszkających na okupowanych terytoriach palestyńskich, w tym ich prawa do odpowiednich mieszkań i wody”.

30 listopada 2010 r. – Organizacje pozarządowe: Ludność cywilna Gazy w dalszym ciągu cierpi

 
Działania Izraela mające na celu „złagodzenie” nielegalnej blokady Gazy - w obliczu znaczących nacisków międzynarodowych niewiele zrobiły, aby zmienić trudną sytuację ludności cywilnej w Gazie , stwierdziła Amnesty International UK oraz 21 innych grup zajmujących się prawami człowieka i pomocą w opublikowanym dzisiaj raporcie.

W raporcie „Zawiedzione nadzieje: kontynuacja blokady Gazy” organizacje wezwały do ​​wznowienia międzynarodowych działań w celu zapewnienia natychmiastowego, bezwarunkowego i całkowitego zniesienia blokady.
 

24 marca 2011 – potępiono zamach bombowy w Jerozolimie, Izrael wezwał do zaprzestania używania moździerzy na obszarach mieszkalnych

 
Amnesty International potępiła wczorajszy zamach bombowy w Jerozolimie , którego celem wyraźnie byli izraelscy cywile, i równocześnie wezwała Izrael do zaprzestania ostrzału z moździerzy obszarów mieszkalnych, w wyniku którego na początku tygodnia zginęło czterech palestyńskich cywilów w mieście Gaza.

Amnesty International jest poważnie zaniepokojona faktem, że podczas co najmniej jednego niedawnego ataku na Gazę izraelskiemu wojsku nie udało się rozróżnić bojowników od cywilów.

22 marca siły izraelskie wystrzeliły cztery pociski moździerzowe „Keshet” w stronę gęsto zaludnionej dzielnicy al-Shuja'iya w mieście Gaza. 
Trzeci pocisk spadł obok domu rodziny al-Hilu, na grupę dzieci i młodzieży grających w piłkę nożną, zabijając dwoje z nich, natomiast czwarty pocisk zabił mężczyznę i jego wnuka, którzy próbowali ewakuować rannych. 
Kolejnych 11 cywilów zostało rannych odłamkami, co najmniej trzech z nich poważnie; większość rannych to członkowie rodziny al-Hilu, a ośmioro to dzieci.

19 sierpnia 2011 – Ludność cywilna zagrożona nowymi atakami w Izraelu i Gazie

 
Siły izraelskie i palestyńskie grupy zbrojne muszą powstrzymać się od masowych i nieproporcjonalnych ataków wyrządzających szkody ludności cywilnej , stwierdziła dziś Amnesty International po kilku atakach w południowym Izraelu i serii izraelskich nalotów na Strefę Gazy. 
Według doniesień palestyńskie grupy zbrojne wystrzeliły dziś co najmniej 10 masowych rakiet w kierunku południowego Izraela, raniąc co najmniej sześć osób – jedną poważnie – w izraelskim mieście Aszdod.

W międzyczasie siły izraelskie kontynuowały naloty na wiele lokalizacji w Gazie po serii ataków przeprowadzonych w czwartek i w nocy, w wyniku których zginęło co najmniej siedem osób, w tym dwoje dzieci i czterech członków wojskowego skrzydła Komitetów Ludowego Oporu.

15 września 2011 – Palestyńczycy pozostali bezdomni, gdy Izrael burzy domy na Zachodnim Brzegu

 
W czwartek rano izraelskie buldożery wojskowe zburzyły trzy domy i cysterny na wodę w wiosce Akaba na północnym Zachodnim Brzegu, pozostawiając 22 osoby, w tym 12 dzieci, bez dachu nad głową.

Według Biura ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych od początku roku ponad 750 Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu zostało przesiedlonych po zburzeniu ich domów przez izraelskie wojsko, czyli prawie pięć razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. .

5 października 2011 – Palestyńskie nieruchomości zagrożone wyburzeniem

 
18 września izraelskie wojsko wydało trzy rozkazy „zaprzestania pracy” w czterech budynkach należącym do trzech rodzin palestyńskich Beduinów w dystrykcie Tubas na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Nakazy te poprzedzają nakazy rozbiórki, zatem nieruchomości mogą zostać w każdej chwili zniszczone . 
Wsie znajdują się w „strefie C”, gdzie władze izraelskie skutecznie zakazują jakiejkolwiek palestyńskiej budowy.

7 października 2011 – Dalsze informacje: Zburzono posiadłości palestyńskie

 
Wczoraj rano bez ostrzeżenia armia izraelska zniszczyła cztery budynki mieszkalne w al-Farisiya i Tell al-Himma, w dzielnicy Tubas na okupowanym Zachodnim Brzegu. 
Dotknęło to trzy rodziny palestyńskich Beduinów, składające się z co najmniej 19 osób, w tym co najmniej 11 dzieci.

10 października 2011 – Palestyńskiej szkole grozi wyburzenie

 
Szkoła podstawowa dla dzieci palestyńskich Beduinów w rejonie Jerozolimy ma zostać zniszczona po tym, jak izraelscy osadnicy nakłonili wojsko do przeprowadzenia rozbiórki. 
W każdej chwili może zostać zniszczona. 
Bez szkoły pozostanie siedemdziesięciu uczniów z arabskiego plemienia Jahalin . 
Wkrótce mają się także odbyć rozbiórki domów Beduinów w okolicy.

22 grudnia 2011 – Rodziny palestyńskie stają w obliczu ponownych wyburzeń

 
Armia izraelska nakazała rozbiórkę kolejnych 21 domów i innych nieruchomości w beduińskiej wiosce Hadidiya w Dolinie Jordanu. 
Wiele zagrożonych konstrukcji zostało odbudowanych po rozbiórce w czerwcu. 
Pięćdziesięciu osobom, w tym co najmniej 25 dzieciom, grozi trwałe wysiedlenie.

13 stycznia 2012 – Orzeczenie izraelskiego Sądu Najwyższego w dalszym ciągu rozdziela rodziny

 
Jak złodziej w nocy, decyzja Sądu Najwyższego Izraela włamuje się do tysięcy palestyńskich gospodarstw domowych w Izraelu i pozbawia je prawa do życia rodzinnego.

W tym tygodniu sąd orzekł o odrzuceniu petycji rodzin palestyńskich i organizacji praw człowieka o unieważnienie ustawy z 2003 roku, która zabrania palestyńskim małżonkom obywateli Izraela korzystania z prawa do życia rodzinnego w Izraelu.

Prawo oznacza, że ​​rodziny posiadające palestyńskich małżonków nie mogą cieszyć się tym samym obywatelstwem i mogą nie móc już razem mieszkać w Izraelu.

8 lutego 2012 – Izrael zamierza wypędzić Beduinów w celu rozbudowy osiedli

 
Armia izraelska planuje przymusową eksmisję i przeniesienie 20 społeczności palestyńskich z ich domów na obszarze bloku osadniczego Ma'ale Adumim na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Plan ma na celu przeniesienie społeczności, z których większość to Beduini z Jahalin, w miejsce oddalone o około 300 m od miejskiego wysypiska śmieci w Jerozolimie. 
Władze izraelskie nie przeprowadziły konsultacji ze społecznościami, a mieszkańcy sprzeciwiają się temu posunięciu. 
Jeżeli ten przymusowy transfer zostanie przeprowadzony, naruszy zobowiązania Izraela wynikające z prawa międzynarodowego i wykorzeni niektóre z najbiedniejszych społeczności na Zachodnim Brzegu.

27 kwietnia 2012 – Strajkujący głodowcy odmówili dostępu niezależnym lekarzom

 
Sześciu palestyńskich więźniów prowadzących strajk głodowy w proteście przeciwko przetrzymywaniu ich bez postawienia zarzutów i procesu jest obecnie tak chorych, że przewieziono ich do szpitala więziennego w Ramleh. 
Wszystkim im odmówiono dostępu do niezależnych lekarzy .

6 czerwca 2012 – Niesprawiedliwość i tajemnica wokół zatrzymania administracyjnego

 
„Pozbawieni sprawiedliwości: Palestyńczycy przetrzymywani przez Izrael bez procesu” dokumentuje naruszenia praw człowieka związane z zatrzymaniem administracyjnym – pozostałością brytyjskiej kontroli nad tym obszarem, która pozwala na przetrzymywanie bez postawienia zarzutów i procesu na podstawie odnawialnych rozkazów wojskowych na czas nieokreślony.

W raporcie wzywa się także Izrael do zaprzestania stosowania tych środków w celu tłumienia legalnej i pokojowej działalności działaczy na okupowanych terytoriach palestyńskich.
Wzywa do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia więźniów sumienia przetrzymywanych wyłącznie za pokojowe korzystanie z prawa do wolności słowa i zgromadzeń.

Więźniowie administracyjni – podobnie jak wielu innych więźniów palestyńskich – byli ofiarami naruszeń, takich jak stosowanie tortur i inne formy złego traktowania podczas przesłuchań, a także okrutne i poniżające traktowanie podczas przetrzymywania, czasami w ramach kary za strajki głodowe lub inne protesty. 
Ponadto osoby zatrzymane administracyjnie i ich rodziny muszą żyć w niepewności wynikającej z braku wiedzy, jak długo będą pozbawieni wolności, oraz z niesprawiedliwości wynikającej z braku dokładnej wiedzy, dlaczego są przetrzymywani.


21 września 2012 – Konieczna akcja kwartetu, aby utrzymać palestyńskie wioski na mapie

 
W ciągu trzech lat liczba wyburzeń potroiła się, a wioski na wzgórzach Hebron Hills są obecnie zagrożone .

Plany izraelskiego rządu dotyczące eksmisji i wyburzenia 13 palestyńskich wiosek na wzgórzach Hebronu mają miejsce w chwili, gdy wskaźniki wyburzeń i wysiedleń osiągnęły najwyższy poziom od trzech lat, co zwiększa niepewność co do przyszłości Palestyńczyków mieszkających w kontrolowanej przez Izrael Strefie C na Zachodzie Bank, grupa 30 organizacji pomocowych, rozwojowych i praw człowieka, ostrzegła dzisiaj.

Społeczności mają zostać wyburzone lub wydalone z tego obszaru, ponieważ rząd Izraela planuje wykorzystać tę ziemię do rozbudowy izraelskiej osady i utworzyć zamkniętą strefę wojskową.
 

11 grudnia 2012 – Izrael musi zaprzestać ataków na palestyńskie organizacje pozarządowe i obrońców praw człowieka

 
Wczesnym rankiem we wtorek, 11 grudnia 2012 r., członkowie Izraelskich Sił Obronnych (IDF) dokonali nalotu na trzy palestyńskie organizacje pozarządowe w Ramallah , konfiskując komputery, dokumenty służbowe i sprzęt oraz plądrując ich biura, co według Amnesty International stanowi część „schematu nękania” ”przeciwko działaczom na okupowanych terytoriach palestyńskich.

Władze izraelskie często ograniczają przemieszczanie się obrońców praw człowieka i innych działaczy na Zachodnim Brzegu w oparciu o tajne informacje, oraz uniemożliwiają podróżowanie między Zachodnim Brzegiem a Strefą Gazy. 
Niedawna izraelska operacja wojskowa w Gazie bezpośrednio dotknęła także organizacje pozarządowe w Gazie.

21 marca 2013 – Mur i osiedla na Zachodnim Brzegu obrazą praw Palestyny

 
Izraelski płot/mur biegnący przez okupowany Zachodni Brzeg , odcinający Palestyńczyków od ich pól uprawnych oraz osiedla, które zajmują jeszcze więcej ziem, stanowią ciągłe naruszenia prawa międzynarodowego, stwierdziła dzisiaj Amnesty International, gdy prezydent USA Barack Obama kontynuował swoją pierwszą podróż prezydencką do regionu .

Organizacja dowiedziała się, że w ciągu ostatnich kilku dni palestyńscy rolnicy z wioski Jayyus na północnym Zachodnim Brzegu, którzy od lat mają problemy z dostępem do swojej ziemi przez ogrodzenie/mur wojskowy (który na tym obszarze ma formę zelektryfikowanej i silnie strzeżone ogrodzenie), stoją obecnie w obliczu izraelskich osadników stawiających dodatkowe przeszkody.

Osadnicy zainstalowali placówkę dla przyczep kempingowych na północ od izraelskiej osady Tsufim na gruntach rolników w wyraźnej reakcji na to, że wojsko w końcu zaczęło działać w związku z orzeczeniem izraelskiego Wysokiego Trybunału Sprawiedliwości z 2009 r., zgodnie z którym należy zmienić przebieg ogrodzenia, aby zwrócić część ziemi rolnikom.

4 kwietnia 2013 – Zaprzestanie stosowania nadmiernej siły wobec palestyńskiej ludności cywilnej na Zachodnim Brzegu

 
Reakcja wojskowa Izraela na protesty na Zachodnim Brzegu oznacza brak poszanowania praw człowieka przysługujących Palestyńczykom , stwierdziła dziś Amnesty International, gdy liczba palestyńskich cywilów zabitych w wyniku izraelskiego ostrzału na tym obszarze od początku 2013 roku osiągnęła osiem.

Trwające protesty palestyńskie przeciwko izraelskiej okupacji nasiliły się w tym tygodniu w następstwie ponownego wybuchu gniewu z powodu warunków przetrzymywania palestyńskich więźniów i więźniów politycznych, w tym śmierci w areszcie Maysara Abu Hamdiyeh, palestyńskiego więźnia chorego na nowotwór przetrzymywanego przez Izrael od 2002 roku.

Wszystko wskazuje na to, że protesty będą kontynuowane po śmierci dwóch palestyńskich nastolatków, którzy w środę zostali zabici przez siły izraelskie na posterunku wojskowym w pobliżu osady Enav na północnym Zachodnim Brzegu.

3 lipca 2013 – Armia planuje przymusowe eksmisje Palestyńczyków

 
Około 1000 Palestyńczyków mieszkających na południowym Zachodnim Brzegu, z czego prawie połowa to dzieci, grozi przymusowa eksmisja ; część ich budynków jest już wyburzana, a poruszanie się po nich jest ograniczone.

8 lipca 2013 – Dalsze informacje: Armia izraelska po raz szósty niszczy domy

 
8 lipca 2013 roku tuż po godzinie 6 rano armia izraelska zburzyła trzy domy i kilka zagród dla zwierząt należących do pasterzy w Hadidiya w Dolinie Jordanu. 
Bezdomne zostały 22 osoby, w tym sześcioro dzieci, w tym czterolatek cierpiący na porażenie mózgowe. 
Miało to miejsce podczas letnich upałów przekraczających 40°C.

31 lipca 2013 r. – Ochrona praw obywateli do pokojowego protestu przeciwko przymusowym eksmisjom

 
Władze izraelskie nie mogą używać nadmiernej siły wobec demonstrantów planujących protest przeciwko planowi przymusowej eksmisji dziesiątek tysięcy arabskich Beduinów z ich domów w południowym Izraelu, stwierdziła Amnesty International.

W czwartek 1 sierpnia obywatele całego Izraela organizują demonstracje z okazji „Dnia wściekłości”, aby sprzeciwić się planowi Prawera-Begina. 
Plan umożliwia przymusową eksmisję ponad 30 000 mieszkańców pustyni Negew. 
Pokojowe protesty przeciwko tej propozycji, które miały miejsce 15 lipca, spotkały się z nadmierną siłą ze strony izraelskiej policji ds. zamieszek i sił policji granicznej. 
Amnesty International wzywa rząd Izraela do odrzucenia tej propozycji.

27 sierpnia 2013 – Potrzebna odpowiedzialność za zabójstwa podczas izraelskiego nalotu na obóz dla uchodźców na Zachodnim Brzegu

 
Dowody zdecydowanie wskazują, że trzej mężczyźni, którzy w poniedziałek zostali zastrzeleni ostrą amunicją podczas nalotu na obóz dla uchodźców palestyńskich na okupowanym Zachodnim Brzegu, zostali bezprawnie zabici przez siły izraelskie, stwierdziła dziś Amnesty International.

Kolejnych 19 osób, w tym sześcioro dzieci, zostało rannych w wyniku ostrzału z ostrej amunicji użytej podczas nalotu na obóz dla uchodźców w Qalandii, co stanowi największą liczbę ofiar w pojedynczej izraelskiej operacji na Zachodnim Brzegu w tym roku. 
Pięciu rannych, w tym troje dzieci, miało obrażenia górnej części ciała.
 

14 listopada 2013 – Rok po śmiercionośnym konflikcie między Izraelem a Gazą koszmar trwa

 
W mgnieniu oka spełnił się najgorszy koszmar Attiyeha.

21 listopada 2012 r. jego 13-letni syn Mahmoud zginął w wyniku trafienia rakietą wystrzeloną przez izraelski dron, gdy szedł do sklepu położonego niedaleko jego domu, w dzielnicy al-Manara w mieście Gaza . 
Nie miał w ręku nic poza monetą, żeby kupić długopis dla swojej młodszej siostry.

Izraelskie naruszenia zarówno w Strefie Gazy, jak i na Zachodnim Brzegu są kontynuowane codziennie, łącznie z regularnym użyciem śmiercionośnej siły przeciwko palestyńskiej ludności cywilnej, która nie stanowi zagrożenia dla sił izraelskich. 
Od końca lutego palestyńskie grupy zbrojne w Gazie sporadycznie strzelały rakietami i moździerzami w kierunku społeczności cywilnych w Izraelu.

1 grudnia 2013 r. – Kryzys energetyczny w Gazie spotęgował atak blokady na godność ludzką

 
Izrael musi natychmiast znieść blokadę Strefy Gazy, w tym zezwalając na dostawy paliwa i innych niezbędnych dostaw na to terytorium bez ograniczeń, stwierdziła dziś Amnesty International.

Przez ostatni miesiąc wszyscy z 1,7 miliona mieszkańców Gazy przez większość czasu żyli bez prądu w cieniu katastrofy w zakresie zdrowia publicznego po tym, jak ich jedyna elektrownia została zmuszona do zamknięcia, co spowodowało awarię kilku sieci kanalizacyjnych i wodociągowych.

27 lutego 2014 r. – Radość z ostrzału: użycie nadmiernej siły przez Izrael na Zachodnim Brzegu

 
Siły izraelskie wielokrotnie naruszały swoje zobowiązania wynikające z międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka, używając nadmiernej siły w celu stłumienia sprzeciwu i wolności słowa , co doprowadziło do szeregu bezprawnych zabójstw i obrażeń wśród ludności cywilnej. 
Czynią to praktycznie bezkarnie, gdyż władze nie przeprowadziły dokładnego śledztwa.

Niniejszy raport skupia się na użyciu nadmiernej siły na Zachodnim Brzegu od początku 2011 roku.
Obejmuje przypadki zabójstw i obrażeń palestyńskiej ludności cywilnej w kontekście protestów przeciwko ciągłej izraelskiej okupacji wojskowej terytoriów palestyńskich, nielegalnym izraelskim osiedlom i ogrodzeniu /ścianie.

15 maja 2014 – Siły izraelskie wykazały lekkomyślność, zabijając dwóch demonstrantów na Zachodnim Brzegu

 
Siły izraelskie wykazały się ciągłą lekkomyślnością, używając siły wobec palestyńskich demonstrantów, zabijając dwóch nastolatków i raniąc innych podczas dzisiejszego stłumienia demonstracji upamiętniających Nakbę na okupowanym Zachodnim Brzegu, stwierdziła Amnesty International.

Do zabójstw doszło podczas demonstracji przed obozem wojskowym Ofer. 
Oprócz upamiętnienia Nakby (wywłaszczenia Palestyńczyków w 1948 r.) demonstranci wyrazili solidarność z około 125 palestyńskimi więźniami, którzy są przetrzymywani przez Izrael bez postawienia zarzutów i którzy od 22 dni prowadzą strajk głodowy, aby zaprotestować przeciwko warunkom przetrzymywania.

Izraelska armia i policja graniczna użyły nadmiernej, w tym śmiercionośnej siły w odpowiedzi na rzucających kamieniami protestujących, którzy nie mogli stanowić zagrożenia dla życia żołnierzy i policjantów na terenie ufortyfikowanego obozu wojskowego lub w jego pobliżu.

21 maja 2014 r. – Materiał filmowy prawdopodobnie ukazuje umyślne zabijanie palestyńskich dzieci – Dostępny rzecznik

 
Eksperci Amnesty International są gotowi udzielić komentarza na temat rutynowego użycia nadmiernej siły i schematu bezprawnych zabójstw przez siły izraelskie na Zachodnim Brzegu po tym, jak ukazał się materiał filmowy przedstawiający zastrzelenie dwóch palestyńskich nastolatków przez siły izraelskie w tym rejonie.

Na materiale CCTV widać, jak 17-letni Nadeem Nawara i 16-letni Mohammad Abu Daher zostali celowo zastrzeleni 15 maja przed bazą wojskową Ofer na Zachodnim Brzegu. 
Nie stwarzali żadnego zagrożenia dla życia członków sił izraelskich ani kogokolwiek innego.
 

11 lipca 2014 – ONZ musi nałożyć embargo na broń i zlecić międzynarodowe śledztwo w związku ze wzrostem liczby ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej

 
Amnesty International wzywa do wszczęcia pod kierunkiem ONZ międzynarodowego śledztwa w sprawie naruszeń popełnionych przez wszystkie strony w związku z trwającymi izraelskimi nalotami w Strefie Gazy i ciągłymi salwami masowego ognia rakietowego palestyńskich grup zbrojnych na Izrael.

Odkąd Izrael rozpoczął operację „Protective Edge” wczesnym rankiem 8 lipca, w Strefie Gazy zginęło ponad 100 Palestyńczyków, w większości cywile, którzy nie brali bezpośredniego udziału w działaniach wojennych. 
Według stanu na piątek rano było to co najmniej 24 dzieci i 16 kobiet. 
Rannych zostało ponad 600 osób, wiele z nich poważnie. 
Ponad 340 domów w Gazie zostało całkowicie zniszczonych lub nie nadawało się do zamieszkania, a co najmniej pięć ośrodków zdrowia i trzy karetki pogotowia zostały uszkodzone. 
W Izraelu co najmniej 20 osób zostało rannych w wyniku ataków rakietowych, a mienie zostało zniszczone.

21 lipca 2014 r. – Ataki na placówki medyczne i ludność cywilną zwiększają zarzuty o zbrodnie wojenne

 
Ciągłe bombardowanie domów cywilnych w kilku obszarach Strefy Gazy, a także izraelski ostrzał szpitala, uzupełniają listę możliwych zbrodni wojennych wymagających pilnego niezależnego międzynarodowego śledztwa, stwierdziła Amnesty International.

Według rzecznika Ministerstwa Zdrowia Gazy, trzecie piętro szpitala Al-Aksa w Dajr al-Balah zostało trafione przez izraelski ostrzał, w wyniku którego zginęły cztery osoby, a dziesiątki zostało rannych.

30 lipca 2014 r. – Atak na szkołę ONZ w Gazie to potencjalna zbrodnia wojenna, którą należy zbadać

 
Nocny atak na szkołę podstawową Jabaliya w Gazie , gdzie szukało schronienia ponad 3000 wysiedlonych cywilów, jest możliwą zbrodnią wojenną i powinien zostać poddany niezależnemu dochodzeniu, stwierdziła dziś Amnesty International. 
W ataku zginęło co najmniej 20 osób, a dziesiątki zostało rannych w szkole, która znajduje się na terenie bardzo gęsto zaludnionego obozu dla uchodźców Jabaliya.

Wstępna ocena UNRWA – agencji ONZ ds. pomocy wysiedlonym Palestyńczykom i uchodźcom – która przeanalizowała fragmenty i zniszczenia na miejscu, wskazuje, że szkoła została trafiona izraelską bombą pomimo faktu, że UNRWA udostępniła armii izraelskiej swoje współrzędne 17 razy. 
Atak  ten jest szóstym atakiem na prowadzoną przez ONZ szkołę w Gazie od czasu rozpoczęcia operacji „Ochronna krawędź” 8 lipca.

31 lipca 2014 r. – „Bombardowania ustały dopiero, gdy wzeszło słońce” – Gaza pod ostrzałem

 
Ostatni poniedziałek i wtorek były najstraszniejszym dniem i nocą od początku obecnego konfliktu. 
Przemoc w końcu dotarła do obszaru, w którym mieszkam; gdzie ja, moje dzieci i sąsiedzi uważaliśmy, że jest bezpiecznie.

Bomby rozświetlają niebo . 
Wstałem i odkryłem, że niebo rozświetliły głośne eksplozje w pobliżu, w Al-Abbas, Ansar, na terenie szpitala Shifa i porcie w Gazie. 
Wkrótce potem rozpoczął się intensywny ostrzał izraelskich statków i bombardowania powietrzne . 
Odgłosy eksplozji, tłuczonego szkła i walących się ścian były przytłaczające. 
Powiedziałem dzieciom i rodzinie, żeby pobiegli na dół i ukryli się na klatce schodowej i starali się trzymać wschodniej strony, ponieważ od strony morza na zachodzie nadchodził ostrzał morski. 
Okna w moim domu nie pękły, bo okleiłem je taśmą klejącą w kształcie krzyża, żeby wzmocnić szkło.

To było przerażające, absolutnie przerażające. Bombardowanie trwało do szóstej rano. 
Przestało dopiero gdy wyszło słońce

4 sierpnia 2014 – Lekarze, pacjenci i szpitale atakowani

 
Podczas izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy, która rozpoczęła się 8 lipca, a zwłaszcza od czasu wkroczenia izraelskich sił lądowych do Gazy 17 lipca, zaatakowano karetki pogotowia i placówki medyczne w całej Strefie Gazy . 
Wielu ciężko rannych pacjentów umrze, jeśli nie zostaną pilnie przewiezieni do szpitali poza Gazą w celu specjalistycznego leczenia.

19 sierpnia 2014 r. – Dostęp Organizacji praw człowieka do Gazy jest koniecznością w obliczu ponownej wymiany ognia

 
Wznowienie izraelskich nalotów i ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy podkreśla pilną potrzebę zapewnienia organizacjom praw człowieka natychmiastowego dostępu w celu monitorowania sytuacji, stwierdziła dziś Amnesty International.

Od rozpoczęcia izraelskiej operacji wojskowej w Gazie 8 lipca 2014 r. władze izraelskie odrzucały wielokrotne prośby Amnesty International o wjazd do Gazy przez kontrolowane przez Izrael przejście Erez. 
Organizacja zwróciła się także o dostęp do władz egipskich, które dotychczas go nie udzieliły.

5 listopada 2014 r. – Siły izraelskie wykazały „bezduszną obojętność” podczas śmiertelnych ataków na domy rodzinne w Gazie

 
Siły izraelskie zabiły dziesiątki palestyńskich cywilów w atakach na domy pełne rodzin , co w niektórych przypadkach uznano za zbrodnie wojenne, Amnesty International ujawniła w nowym raporcie na temat ostatniej izraelskiej operacji w Strefie Gazy.

21 listopada 2014 – Izrael wznawia karne wyburzanie domów

 
Rząd izraelski nakazał zburzenie domów rodzinnych co najmniej siedmiu Palestyńczyków , którzy przeprowadzili ataki, w wyniku których zginęli Izraelczycy. 
Izrael twierdzi, że musi to zrobić, aby powstrzymać przyszłe ataki.

Rodziny Akari, Ja'abis, Hijazi i Abu Jamal otrzymały nakaz rozbiórki w okresie od 13 do 20 listopada i miały 48 godzin na złożenie odwołania. 
Wysoki Trybunał Sprawiedliwości wydał zarządzenie tymczasowe uniemożliwiające rozbiórkę domu rodzinnego Ja'abis, przynajmniej do 24 listopada, kiedy zostanie rozpatrzona ich petycja przeciwko temu nakazowi. 
Według izraelskich źródeł medialnych urzędnicy Dowództwa Home Front udali się do domów innych rodzin, aby zrobić zdjęcia i dokonać pomiarów w ramach przygotowań do rozbiórki.

9 grudnia 2014 – Izraelskie niszczenie wielopiętrowych budynków: rozległe, bezmyślne i nieuzasadnione

 
Naloty na charakterystyczne budynki na końcu izraelskiej operacji Protective Edge w Gazie w sierpniu 2014 r. były zamierzonym i bezpośrednim atakiem na budynki cywilne i równały się zbrodniom wojennym, twierdzi dziś Amnesty International.

„Nic nie jest odporne”:
zniszczenie przez Izrael charakterystycznych budynków w Gazie stanowi dowód, że ataki na cztery wielopiętrowe budynki, które miały miejsce w ciągu ostatnich czterech dni konfliktu, stanowiły naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego, i wymaga przeprowadzenia niezależnego i bezstronnego dochodzenia w sprawie tych ataków.

„Wszystkie dowody, jakie posiadamy, wskazują, że zniszczenia na dużą skalę dokonano celowo i bez uzasadnienia wojskowego” – powiedział Philip Luther, dyrektor programu Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną.

29 lipca 2015 r. – Rzeź w ramach „Czarnego piątku” w Rafah podczas konfliktu Izrael–Gaza w 2014 r.

 
W tym raporcie zespół badawczy Amnesty International i Forensic Architecture z Goldsmiths na Uniwersytecie Londyńskim przedstawia szczegółową rekonstrukcję wydarzeń w Rafah od 1 do 4 sierpnia 2014 r., kiedy weszło w życie zawieszenie broni. 
W raporcie analizowano reakcję armii izraelskiej na pojmanie porucznika Hadara Goldina i wdrożenie przez nią Dyrektywy Hannibala – kontrowersyjnego dowództwa mającego na celu radzenie sobie z pojmaniem żołnierzy poprzez wyzwolenie ogromnej siły ognia na osoby, pojazdy i budynki w pobliżu ataku, pomimo ryzyka dla ludności cywilnej i schwytanego żołnierza.

9 października 2015 – Brak uzasadnienia dla celowych ataków na ludność cywilną, bezprawnych zabójstw dokonywanych przez siły izraelskie lub zbiorowego karania Palestyńczyków

 
W związku ze znaczącą eskalacją przemocy od 1 października 2015 r. na okupowanych terytoriach palestyńskich (OPT) i w Izraelu, Amnesty International potępia wszelkie umyślne ataki na ludność cywilną, w tym na izraelskich cywilów w OPT, i wzywa wszystkie strony do zaprzestania takich ataków. 
Amnesty International potępia także powszechne użycie nadmiernej siły przez siły izraelskie przeciwko palestyńskim demonstrantom na okupowanym Zachodnim Brzegu oraz niepowodzenie w ochronie Palestyńczyków przed falą ataków osadników.
 
Organizacja wzywa władze izraelskie do zaprzestania stosowania nadmiernej siły i bezprawnego zabijania Palestyńczyków przez siły izraelskie, zaprzestania karnego wyburzania domów i innych zbiorowych kar wobec Palestyńczyków oraz dopilnowania, aby izraelskie wojska, policja i ludność izraelska odpowiedzialna za bezprawne ataki na palestyńską ludność cywilną w OPT ponoszą odpowiedzialność.
 

27 października 2015 – Siły izraelskie na okupowanych terytoriach palestyńskich muszą położyć kres wzrostowi bezprawnych zabójstw

 
Siły izraelskie dokonały serii bezprawnych zabójstw Palestyńczyków, używając umyślnie śmiercionośnej siły bez uzasadnienia, stwierdziła dziś Amnesty International na podstawie ustaleń trwającej podróży badawczej na Zachodni Brzeg, w tym do Wschodniej Jerozolimy.

Organizacja szczegółowo udokumentowała co najmniej cztery przypadki, w których Palestyńczycy zostali celowo zastrzeleni przez siły izraelskie, gdy nie stanowili bezpośredniego zagrożenia dla życia, co wydaje się być egzekucjami pozasądowymi.

W niektórych przypadkach postrzeloną osobę pozostawiono wykrwawiając się na ziemi i nie udzielono jej natychmiastowej pomocy medycznej, co stanowiło naruszenie zakazu tortur i innego złego traktowania. 
Od 1 października siły izraelskie zabiły ponad 30 Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Izraelu albo po tym, jak dokonano pchnięć nożem, albo według władz izraelskich ataki były zamierzone.

„Wyłonił się wyraźny wzorzec nielegalnego użycia śmiercionośnej siły przez siły izraelskie po fali niedawnych ataków nożowych Palestyńczyków na izraelskich cywilów, oraz siły wojskowe i policyjne w Izraelu i na okupowanym Zachodnim Brzegu” – powiedział Philip Luther, dyrektor ds. Bliskiego Wschodu oraz Programu Afryki Północnej przy Amnesty International.

12 listopada 2015 r. – Dochodzenie w sprawie rzekomej egzekucji pozasądowej w szpitalu w Hebronie

 
Zabicie 28-letniego Palestyńczyka przez siły izraelskie podczas nalotu na szpital al-Ahli w Hebronie we wczesnych godzinach porannych w czwartek może zostać uznane za pozasądową egzekucję, stwierdziła dziś Amnesty International.

Naoczni świadkowie podają, że duża grupa izraelskich żołnierzy i policji weszła do szpitala o godzinie 2:43 w przebraniu palestyńskich cywilów, niektórzy mieli na sobie kefije i sztuczne brody, a jeszcze inni byli pchani na wózku inwalidzkim przebrani za kobietę w ciąży.
Według dwóch świadków, z którymi rozmawiała Amnesty International, weszli oni do sali na trzecim piętrze szpitala, w którym znajdował się 20-letni Azzam Azmi Shalaldah, aby go aresztować pod zarzutem dźgnięcia 25 października nożem izraelskiego cywila.

Kiedy weszli do pokoju, w którym leżał pacjent, natychmiast zastrzelili jego kuzyna, Abdullaha Azzama Shalaldaha, co najmniej trzy strzały, w tym w głowę i górną część tułowia.
„Fakt, że Abdullah Shalaldah został postrzelony w głowę i górną część tułowia, sugeruje, że była to egzekucja pozasądowa, uzupełniająca niepokojący schemat podobnych niedawnych incydentów, do których doszło z udziałem sił izraelskich na Zachodnim Brzegu, które wymagają pilnego dochodzenia” – powiedział Philip Luther, dyrektor programu dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w Amnesty International.

„Siły izraelskie muszą natychmiast zaprzestać stosowania celowej śmiercionośnej siły wobec ludzi, którzy nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia”.

24 marca 2016 – Na nagraniu wideo podejrzenie pozasądowej egzekucji Palestyńczyka

 
Sfilmowano izraelskiego żołnierza, który zastrzelił Palestyńczyka w Hebronie, gdy ten leżał ranny na ziemi w związku z rzekomym udziałem w dzisiejszym ataku nożem.

Mężczyzna, Abed al-Fatah al-Sharif, był jednym z dwóch Palestyńczyków, co do których uważa się, że byli zamieszani w pchnięcie nożem izraelskiego żołnierza. 
Materiał filmowy ze strzelaniny opublikowała izraelska organizacja praw człowieka B'Tselem.

„Zastrzelenie rannej i obezwładnionej osoby, nawet jeśli brała ona udział w ataku, nie ma żadnego uzasadnienia i musi być ścigane jako potencjalna zbrodnia wojenna” – powiedział Philip Luther, dyrektor Programu dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w Amnesty International Międzynarodowy.

28 września 2016 r. – Schemat bezprawnych zabójstw ujawnia szokujące lekceważenie życia ludzkiego

 
Prawie rok po krwawym wzroście przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich (OPT) siły izraelskie w dalszym ciągu wykazują przerażające lekceważenie życia ludzkiego, używając lekkomyślnej i niezgodnej z prawem śmiercionośnej siły wobec Palestyńczyków, stwierdziła dziś Amnesty International.

W memorandum wysłanym 14 września do władz izraelskich organizacja szczegółowo opisała 20 przypadków najwyraźniej bezprawnych zabójstw Palestyńczyków przez siły izraelskie, prosząc o wyjaśnienie statusu dochodzeń. 
W co najmniej 15 przypadkach Palestyńczycy zostali celowo zastrzeleni, mimo że nie stwarzali bezpośredniego zagrożenia dla życia, w drodze czegoś, co wydaje się być pozasądową egzekucją. 
Władze izraelskie nie odpowiedziały na obawy Amnesty International.

„Od czasu eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich w zeszłym roku nastąpił niepokojący wzrost liczby bezprawnych zabójstw dokonywanych przez siły izraelskie, którym sprzyja kultura bezkarności” – powiedział Philip Luther, dyrektor ds. badań i rzecznictwa na Bliskim Wschodzie i Afryka Północna w Amnesty International.

„Przypadki bezprawnych zabójstw opisane w tym memorandum ujawniają szokujące lekceważenie życia ludzkiego i stawiają władzom izraelskim kilka poważnych pytań. 
Osoby odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności, aby zakończyć ten cykl bezprawnych zabójstw”.

30 marca 2017 r. – Dzień Ziemi 2017: Kontynuacja bezlitosnego grabieży ziemi przez Izrael

 
Dzisiejsze obchody Dnia Ziemi są emblematycznym przypomnieniem niezliczonych naruszeń praw człowieka, które charakteryzowały półwiecze konfiskaty i wywłaszczania ziemi palestyńskiej .

Podczas pierwszego Dnia Ziemi w 1976 r. palestyńscy obywatele Izraela protestowali przeciwko wywłaszczeniu przez izraelski rząd 2000 hektarów ziemi otaczającej palestyńskie wioski w Galilei. W wyniku stłumienia protestów przez siły izraelskie zginęło sześciu Palestyńczyków, a ponad 100 zostało rannych.

Od tego czasu co roku społeczności palestyńskie w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich (OPT) gromadzą się 30 marca, aby upamiętnić te wydarzenia, podkreślić trwające zajmowanie przez Izrael ziemi palestyńskiej i potwierdzić swój związek z tą ziemią.

Tegoroczny Dzień Ziemi zostanie uczczony marszem między Deir Hana i Sakhnin w północnym Izraelu, a także demonstracjami i wydarzeniami w środkowym Izraelu i regionie Negew/Nakab, a także na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. 
Protesty często spotykają się z brutalnym i nadmiernym użyciem siły przez Izrael.

13 kwietnia 2017 – Izrael musi położyć kres „bezprawnej i okrutnej” polityce wobec więźniów palestyńskich

 
Trwająca od kilkudziesięciu lat polityka Izraela polegająca na przetrzymywaniu Palestyńczyków z okupowanego Zachodniego Brzegu i Gazy w więzieniach na terenie Izraela i pozbawianiu ich regularnych wizyt rodzinnych jest nie tylko okrutna, ale także jest to rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego, stwierdziła Amnesty International przed masowym strajkiem głodowym więźniów rozpoczną się w przyszłym tygodniu, aby uczcić Dzień Więźnia Palestyńskiego przypadający 17 kwietnia.

Zeznania zebrane przez organizację od członków rodzin i więźniów palestyńskich przetrzymywanych w izraelskim systemie więziennictwa rzucają światło na cierpienia rodzin, które w niektórych przypadkach przez wiele lat pozbawione były możliwości widywania się z przetrzymywanymi krewnymi.

„Bezwzględna polityka Izraela polegająca na przetrzymywaniu więźniów palestyńskich aresztowanych na okupowanych terytoriach palestyńskich w więzieniach na terenie Izraela stanowi rażące naruszenie Czwartej Konwencji Genewskiej. 
Jest to niezgodne z prawem i okrutne, a konsekwencje dla osoby pozbawionej wolności i jej bliskich, którzy często pozbawieni są możliwości widywania się z nią miesiącami, a czasem latami, mogą być druzgocące” – powiedziała Magdalena Mughrabi, zastępca dyrektora regionalnego ds. Afryki Wschodniej i Północnej w Amnesty International.

„Zamiast bezprawnie przenosić więźniów poza terytoria okupowane, Izrael musi dopilnować, aby wszyscy aresztowani tam Palestyńczycy byli przetrzymywani w więzieniach i ośrodkach zatrzymań na okupowanych terytoriach palestyńskich. 
Do tego czasu władze izraelskie muszą zaprzestać nakładania nadmiernych ograniczeń na prawo do odwiedzin jako środka karania więźniów i ich rodzin oraz zapewnić, że warunki w pełni odpowiadają standardom międzynarodowym”.

8 czerwca 2017 – Okupacja Izraelsk : 50 lat ucisku palestyńczyków

 
„Każdy ma prawo mieszkać w swoim domu i nikt nie może go wykorzenić”.

Takie słowa wypowiedział izraelski premier Benjamin Netanjahu podczas wydarzenia w Knesecie w tym tygodniu z okazji 50. rocznicy izraelskiej okupacji wojskowej terytoriów palestyńskich, podczas których przyrzekł wzmocnić izraelskie „przedsięwzięcie osadnicze”.

Wydaje się jednak, że prawo wyjaśnione w przemówieniu Netanjahu nie rozciąga się na Palestyńczyków na terytoriach okupowanych.

Bezprawna budowa i rozbudowa przez Izrael osiedli i związanej z nimi infrastruktury na ziemi palestyńskiej jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech izraelskiej okupacji i doprowadziła do masowych naruszeń wobec Palestyńczyków w ciągu ostatnich pięciu dekad.

25 lipca 2017 r. – Siły izraelskie przeprowadzają brutalne naloty na szpitale, będące bezwzględnym pokazem siły

 
W zeszłym tygodniu izraelscy żołnierze i policja dwukrotnie szturmowali palestyński szpital , przerażając personel i pacjentów, a w niektórych przypadkach uniemożliwiając lekarzom zapewnienie pomocy medycznej ciężko rannym pacjentom, stwierdziła dziś Amnesty International.

Do nalotów na szpital al-Makassed we Wschodniej Jerozolimie doszło w ostatnich dniach w związku z eskalacją napięcia w Jerozolimie i na całym Zachodnim Brzegu w następstwie decyzji izraelskiego rządu o umieszczeniu wykrywaczy metalu i przeszukaniu wiernych przy wejściu do meczetu Al-Aksa - po zabiciu dwóch osób 14 lipca.
Co najmniej czterech palestyńskich cywilów zginęło, a ponad 1090 zostało rannych przez izraelską policję i siły zbrojne w ciągu ostatnich 10 dni w wyniku powszechnych protestów palestyńskich przeciwko decyzji i wynikających z nich starć.

27 lipca 2017 – Siły izraelskie atakują pokojowy tłum w świętym miejscu Jerozolimy

 
Według obecnych na miejscu pracowników Amnesty International siły izraelskie zaatakowały pokojowe tłumy Palestyńczyków zgromadzonych dziś po południu w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie, po raz pierwszy od czasu zniesienia przez Izrael niedawnych środków bezpieczeństwa nałożonych w tym miejscu.

„Siły izraelskie zaczęły strzelać granatami ogłuszającymi, gazem łzawiącym i kulami z gąbkowymi końcówkami do pokojowego tłumu, gdy stał przy wejściu na teren meczetu Al-Aksa i wewnątrz.
Wyglądało na to, że był to całkowicie niesprowokowany atak. 
Niektórzy Palestyńczycy w zamian rzucali pustymi butelkami po wodzie. Inni też zaczęli rzucać kamieniami” – powiedziała Magdalena Mughrabi, zastępca dyrektora Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną.

7 sierpnia 2017 r. – Plany zamknięcia Al Jazeery stanowią atak na wolność mediów

 
W odpowiedzi na ogłoszenie izraelskiego ministra komunikacji Ayouba Kary, że rząd izraelski podjął decyzję o zamknięciu biura Al Jazeery w Jerozolimie i wyłączeniu kanału z anteny , Zastępca Dyrektora Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną, Magdalena Mughrabi powiedziała:

„To bezczelny atak na wolność mediów w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich. 
Posunięcie to wysyła mrożący krew w żyłach sygnał, że władze izraelskie nie będą tolerować krytycznych doniesień.

„Działając na rzecz stłumienia Al Jazeery, izraelski rząd przyłącza się do szeregu innych krajów w regionie, w tym Arabii Saudyjskiej, które zażądały zamknięcia kanału w następstwie sporu między krajami Zatoki Perskiej a Katarem.

„Wszyscy dziennikarze powinni mieć swobodę wykonywania swojej pracy bez narażania się na molestowanie i zastraszanie. 
Zamiast inicjować represyjne ograniczanie wolności słowa, władze izraelskie muszą powstrzymać wszelkie próby uciszenia krytycznych mediów”.

18 września 2017 – francusko-palestyńska działaczka na rzecz praw człowieka zatrzymana bez postawienia zarzutów i procesu

 
W odpowiedzi na wiadomość, że izraelski sąd potwierdził sześciomiesięczny nakaz administracyjnego aresztu Salaha Hammouriego, badacza terenowego dla palestyńskiej organizacji pozarządowej zajmującej się prawami człowieka Addameer, zastępca dyrektora Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną, Magdalena Mughrabi powiedziała:

Arbitralne zatrzymanie Salaha Hammouriego to kolejny haniebny przykład nadużywania przez władze izraelskie aresztu administracyjnego w celu przetrzymywania podejrzanych na czas nieokreślony bez postawienia zarzutów i procesu.
Zamiast zamknąć go w areszcie bez przedstawienia choćby cienia dowodu przeciwko niemu, władze izraelskie muszą albo oskarżyć go o popełnienie rzeczywistego przestępstwa, lub zarządzić jego natychmiastowe zwolnienie.”

13 lutego 2018 r. – Wspólne oświadczenie: Rekordowo niska liczba zezwoleń lekarskich w Gazie; W 2017 r. w oczekiwaniu na izraelskie pozwolenie zmarły 54 osoby

 
Rekordowo niski odsetek pozwoleń wydanych przez Izrael Palestyńczykom poszukującym niezbędnego leczenia poza Gazą podkreśla pilną potrzebę, aby Izrael zakończył trwające dziesięć lat zamykanie Strefy Gazy.

13 kwietnia 2018 – Siły izraelskie muszą zaprzestać używania nadmiernej siły w odpowiedzi na protesty „Wielkiego Marszu Powrotu”

 
Władze izraelskie muszą natychmiast położyć kres nadmiernemu i śmiercionośnemu użyciu siły w celu stłumienia demonstracji palestyńskich w Gazie, stwierdziła Amnesty International po rozpoczęciu dzisiaj nowych protestów.

W związku ze śmiercią 26 Palestyńczyków, w tym trojga dzieci i fotoreportera Yassera Murtaja, a także obrażeniami około 3078 innych osób podczas protestów, które odbyły się w ubiegłe dwa piątki, Amnesty International ponawia swój apel o przeprowadzenie niezależnych i skutecznych dochodzeń w sprawie doniesień, w sprawie bezprawnego wykorzystania przez izraelskich żołnierzy broni palnej i innej nadmiernej siły wobec nieuzbrojonych demonstrantów.

27 kwietnia 2018 – Palestyńczykom grozi utrata statusu rezydenta: Muhammad Abu Teir, Ahmad Attoun, Muhammad Totah i Khaled Abu Arafeh


Czterem członkom Palestyńskiej Rady Legislacyjnej (PLC), Muhammadowi Abu Teirowi, Ahmadowi Attounowi, Muhammadowi Totahowi i Khaledowi Abu Arafehowi, grozi utrata statusu stałego rezydenta w Jerozolimie po wydaniu przez izraelski Kneset ustawy zezwalającej izraelskiemu ministrowi spraw wewnętrznych do odebrania statusu rezydenta z powodu „naruszenia lojalności”.

14 maja 2018 r. – Użycie nadmiernej siły w Strefie Gazy jest odrażającym naruszeniem prawa międzynarodowego

 
W odpowiedzi na doniesienia, że ​​dziesiątki Palestyńczyków zginęło, a setki zostało rannych przez izraelskie wojsko podczas protestów wzdłuż płotu oddzielającego dziś Gazę od Izraela, Philip Luther, dyrektor ds. badań i rzecznictwa na Bliski Wschód i Afrykę Północną w Amnesty International, powiedział:

„To kolejny przerażający przykład użycia przez izraelskie wojsko nadmiernej siły i ostrej amunicji w całkowicie godny ubolewania sposób.
Stanowi to naruszenie międzynarodowych standardów , polegające w niektórych przypadkach na popełnianiu czegoś, co wydaje się umyślnym zabójstwem stanowiącym zbrodnię wojenną.

18 czerwca 2018 – Deportacje i „dobrowolne” transfery osób z Afryki ubiegających się o azyl są przymusowe i nielegalne

 
Transfery przez izraelski rząd osób ubiegających się o azyl z Erytrei i Sudanu są okrutne i nielegalne, stwierdziła dziś Amnesty International, publikując nowy raport zatytułowany „Przymusowe i bezprawne: deportacje izraelskich osób ubiegających się o azyl z Erytrei i Sudanu do Ugandy”.

W październiku 2017 r. Izrael ogłosił, że rozpocznie deportacje obywateli Erytrei i Sudanu do bezimiennego „państwa trzeciego” w Afryce, które zgodziło się ich przyjąć, a według powszechnych doniesień jest to Uganda i Rwanda. 
Rząd izraelski nie był jednak w stanie potwierdzić, które kraje zgodziły się współpracować w ramach porozumień deportacyjnych, w związku z czym Sąd Najwyższy nakazał zawieszenie wszelkich deportacji obywateli Sudanu i Erytrei. 
Jednakże „dobrowolne” transfery tych obywateli, które Izrael realizuje od 2013 r., są nadal kontynuowane do Ugandy.

29 lipca 2018 – Ahed Tamimi uwalnia słodko-gorzki moment, gdy inne palestyńskie dzieci marnieją w izraelskich więzieniach

 
Uwolnienie palestyńskiego działacza-dziecka uwięzionego przez izraelskie wojsko za popychanie, policzkowanie i kopanie dwóch ciężko uzbrojonych żołnierzy noszących sprzęt ochronny to dobra wiadomość, ale przypomina o ciągłym łamaniu praw człowieka przez Izrael wobec palestyńskich dzieci, stwierdziła Amnesty International.

Siedemnastoletnia Ahed Tamimi została dziś wypuszczona na wolność, 21 dni przed odbyciem ośmiomiesięcznego wyroku skazującego przez bezprawne uwięzienie przez sąd wojskowy Ofer na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu.

„To ogromna ulga dla bliskich Ahed Tamimi, ale ich radość zostanie przyćmiona niesprawiedliwością jej uwięzienia i ponurą świadomością, że o wiele więcej palestyńskich dzieci nadal przesiaduje w izraelskich więzieniach, wiele z nich mimo że nie popełniło żadnego rozpoznawalnego przestępstwa” – powiedział. Saleh Higazi, szef biura Amnesty International w Jerozolimie.

19 września 2018 – Sześciu Palestyńczyków zginęło w ciągu 24 godzin, niektóre zgony mogą mieć związek ze zbrodniami wojennymi

 
Śmierć sześciu Palestyńczyków w ciągu zaledwie 24 godzin jest przerażającą demonstracją niepotrzebnej lub nadmiernej siły użytej przez siły izraelskie przeciwko palestyńskiej ludności cywilnej na okupowanych terytoriach palestyńskich (OPT), stwierdziła dziś Amnesty International.

Między godziną 22:00 w poniedziałek 17 września a 20:00 we wtorek 18 września siły izraelskie zabiły w Strefie Gazy czterech Palestyńczyków przy użyciu ostrej amunicji. 
W tym samym okresie dwóch kolejnych zginęło w wyniku działań sił izraelskich na Zachodnim Brzegu, jeden w wyniku pobicia podczas aresztowania, a drugi zastrzelony na ruchliwej ulicy we Wschodniej Jerozolimie.

1 października 2018 – Zburzenie palestyńskiej wioski Khan al-Ahmar to okrutny cios i zbrodnia wojenna

 
Planowane na poniedziałek wyburzenie wioski na Zachodnim Brzegu i przymusowe przesiedlenie jej mieszkańców, aby zrobić miejsce dla nielegalnych osiedli żydowskich, jest zbrodnią wojenną, która obnaża bezduszne lekceważenie Palestyńczyków przez izraelski rząd, stwierdziła dziś Amnesty International.

Około 180 mieszkańcom społeczności beduińskiej w Khan-al Ahmar, na wschód od Jerozolimy, grozi przymusowa eksmisja i przeniesienie przez armię izraelską. 
Władze izraelskie zaoferowały mieszkańcom wioski wybór jednego z dwóch możliwych miejsc docelowych:
teren w pobliżu dawnego wysypiska śmieci miejskich w Jerozolimie, w pobliżu wioski Abu Dis,
lub teren w pobliżu oczyszczalni ścieków w pobliżu miasta Jerycho.

19 października 2018 r. – Gaza: Strach przed dalszym rozlewem krwi w związku z przyjęciem przez Izrael polityki „zero tolerancji”

 
Obawy przed eskalacją rozlewu krwi rosną przed planowanymi protestami w Gazie, które odbędą się dzisiaj wieczorem, po tym jak władze izraelskie ogłosiły politykę „zerowej tolerancji” wobec demonstracji wzdłuż granicy Izrael/Gazafence, stwierdziła Amnesty International.

Organizacja wzywa rząd Izraela do powstrzymania swoich sił zbrojnych, które rutynowo używały niepotrzebnej lub nadmiernej siły podczas cotygodniowych demonstracji w Strefie Gazy w ramach „Wielkiego Marszu Powrotu”.

„Biorąc pod uwagę przerażające doświadczenie sił izraelskich w używaniu śmiercionośnej siły przeciwko palestyńskim demonstrantom w Gazie, a także dziennikarzom, lekarzom i innym osobom, ogłoszenie polityki „zero tolerancji” jest głęboko niepokojące” – powiedział Saleh Higazi, zastępca dyrektora ds. Bliskiego Wschodu Afryka Wschodnia i Północna w Amnesty International.

Dokładne szczegóły tego, co oznacza „zero tolerancji” nie zostały ujawnione, ale istnieją obawy, że doprowadzi to do większej liczby ofiar śmiertelnych wśród Palestyńczyków wzdłuż granicy Gazy i Izraela.

25 marca 2019 r. – Atak rakietowy na dom rodzinny nie może prowadzić do dalszych „bezprawnych ataków”

 
W odpowiedzi na doniesienia, że ​​co najmniej siedem osób zostało rannych po wystrzeleniu rakiety ze Strefy Gazy w stronę Izraela , Saleh Higazi, zastępca dyrektora regionalnego Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną, powiedział:

„Amnesty International potępia atak rakietowy ze Strefy Gazy, który uderzył w dom w środkowym Izraelu, raniąc izraelskich cywilów.

„Ataki na ludność cywilną i ataki masowe nigdy nie są usprawiedliwione i stanowią poważne naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego. 
Głęboko niepokojące są również groźby izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu dotyczące odpowiedzi dalszymi działaniami wojskowymi.

„Izrael wielokrotnie okazywał przerażające lekceważenie życia ludności cywilnej i przeprowadzał na szeroką skalę śmiercionośne ataki na gęsto zaludnionych cywilnych obszarach Gazy z naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego.

„Nie może się powtórzyć bezprawne ataki, w wyniku których podczas konfliktów w poprzednich latach zginęło i zostało rannych tysiące cywilów w Gazie, a także zniszczone domy i infrastruktura.

„Wzywamy Hamas, Izrael i wszystkie strony zaangażowane w konflikt do poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego”.

15 maja 2019 – Odmowa Izraela przyznania uchodźcom palestyńskim prawa do powrotu stała się przyczyną siedmiu dekad cierpień

 
Nieprzestrzeganie przez Izrael prawa do powrotu Palestyńczyków, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów w 1948 r., jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, które spowodowało dziesięciolecia masowych cierpień uchodźców palestyńskich w całym regionie, stwierdziła Amnesty International, świętując 71. rocznicę od czasu Nakby (katastrofy), jak jest znana Palestyńczykom.

Strona internetowa Amnesty International poświęcona Nakbie 70+ Years of Suffocation prezentuje poruszające obrazy i świadectwa, które opowiadają rozdzierające serce historie uchodźców palestyńskich żyjących na okupowanych terytoriach palestyńskich (OPT), Jordanii i Libanie. 
Aby uczcić Dzień Nakby, Amnesty International zwraca się do ludzi z całego świata o okazanie solidarności z uchodźcami palestyńskimi i zażądanie, aby Izrael szanował ich prawo do powrotu.

22 lipca 2019 – Izrael kontynuuje politykę systematycznych przymusowych wysiedleń wraz z falą wyburzeń domów w Sur Baher

 
W odpowiedzi na dzisiejsze doniesienia prasowe, że siły izraelskie przeprowadzają rozbiórkę aż 16 budynków mieszkalnych w sąsiedztwie Wadi al-Hummus we wsi Sur Baher na okupowanym Zachodnim Brzegu, Saleh Higazi, zastępca dyrektora ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Amnesty International powiedziała:

„Te wyburzenia stanowią rażące naruszenie prawa międzynarodowego i część systematycznego planu władz izraelskich mającego na celu przymusowe wysiedlanie Palestyńczyków na terytoriach okupowanych ; takie działania są równoznaczne ze zbrodniami wojennymi.

„Izrael próbował usprawiedliwić te rozbiórki pod pozorem bezpieczeństwa, twierdząc, że domy znajdują się zbyt blisko muru/ogrodzenia, ale to nie wytrzymuje analizy.
Prawda jest taka, że ​​przez dziesięciolecia władze Izraela podejmowały arbitralne i nieproporcjonalne środki w imię bezpieczeństwa, aby rozszerzyć swoją kontrolę nad ziemią palestyńską i wypchnąć Palestyńczyków z obszarów, które uważają za strategiczne, siłą wysiedlając całe społeczności i bezprawnie niszcząc dziesiątki tysięcy domów”.

4 września 2019 – Wybrany, ale ograniczony: kurczy się przestrzeń dla palestyńskich parlamentarzystów w izraelskim Knesecie

 
Palestyńscy członkowie izraelskiego parlamentu, Knesetu, stoją w obliczu rosnących zagrożeń dla ich wolności słowa . 
Groźby te są symptomatyczne dla szerszej sytuacji w Izraelu, w której przestrzeń dla głosów krytycznych wobec sposobu, w jaki izraelski rząd traktuje Palestyńczyków, skurczyła się, a dyskryminacja obywateli palestyńskich się zakorzeniła.

18 września 2019 – Zabicie Palestynki przez siły izraelskie na punkcie kontrolnym podkreśla potrzebę międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości

 
W odpowiedzi na wiadomość, że uzbrojeni izraelscy strażnicy zastrzelili dziś rano palestyńską kobietę po tym, jak rzekomo wyciągnęła nóż na wojskowym punkcie kontrolnym Qalandiya między Ramallah a Jerozolimą Wschodnią, zastępca dyrektora Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, Saleh Higazi, powiedział:

„Nagranie wideo z zdarzenia pokazuje kobietę stojącą w pewnej odległości od izraelskich strażników, gdy ją zastrzelili. 
Wyglądało na to, że nie miała przy sobie broni palnej i gdy otworzyli ogień, nie stanowiła bezpośredniego zagrożenia dla strażników ani dla życia osób w pobliżu. 
To zdecydowanie sugeruje, że jej zabójstwo mogło być nielegalne.

„Zgodnie z prawem międzynarodowym śmiercionośnej siły można użyć jedynie wtedy, gdy jest to absolutnie nieuniknione i w celu ochrony ludzi przed bezpośrednim ryzykiem śmierci lub poważnych obrażeń.

30 września 2019 – Prawnie usankcjonowane tortury palestyńskiego więźnia pozostawiły go w stanie krytycznym

 
Prawnie usankcjonowane tortury palestyńskiego więźnia podczas przesłuchania przez funkcjonariuszy Shin Bet, izraelskiej Agencji Bezpieczeństwa, jeszcze bardziej obnażają współudział władz Izraela, w tym jego wymiaru sprawiedliwości, w systematycznym łamaniu prawa człowieka do wolności od tortur, stwierdziła Amnesty International Dzisiaj.

Samir Arbeed został aresztowany 25 września pod zarzutem udziału w zabójstwie 17-letniej izraelskiej dziewczynki Riny Shnerb.

Według doniesień izraelskich mediów i prawnika Samira „organ sądowy” udzielił Shin Betowi specjalnego pozwolenia na „zastosowanie wyjątkowych sposobów prowadzenia dochodzenia” w jego sprawie, skutecznie sankcjonując stosowanie podczas jego przesłuchania metod równoznacznych z torturami.

„To całkowicie oburzające, że stosowanie tortur podczas przesłuchań jest w dalszym ciągu sankcjonowane przez władze izraelskie, począwszy od Szin Bet, poprzez władzę wykonawczą, aż do Sądu Najwyższego” – powiedział Saleh Higazi, zastępca Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Dyrektor Afryki Północnej.

„Zgodnie z traktatami międzynarodowymi, które prawnie wiążą Izrael, stosowanie tortur nie może być usprawiedliwiane w żadnych okolicznościach. 
Ta sprawa obnaża twierdzenia Izraela, jakoby jego sądownictwo stoi na straży praw człowieka, jako kompletną fikcję”.

5 listopada 2019 – Decyzja Sądu Najwyższego podtrzymująca deportację dyrektora HRW potwierdza antyludzki program Izraela

 
W odpowiedzi na wiadomość, że izraelski Sąd Najwyższy podtrzymał nakaz deportacji Omara Shakira , dyrektora krajowego Human Rights Watch (HRW) na Izrael i Palestynę, zastępca dyrektora Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną, Saleh Higazi, powiedział:

„Decyzja izraelskiego Sądu Najwyższego o podtrzymaniu deportacji Omara Shakira dodatkowo ilustruje instrumentalną rolę tej instytucji w podtrzymywaniu programu antypraw człowieka w tym kraju. 
Swoim orzeczeniem sąd wyraźnie dał do zrozumienia, że ​​ci, którzy ośmielą się wypowiadać na temat łamania praw człowieka przez władze izraelskie, będą traktowani jak wrogowie państwa.

19 listopada 2019 r. – Oświadczenie Pompeo w sprawie izraelskich osiedli, w których miejsca zajmowane przez Palestyńczyków są narażone na zwiększone ryzyko

 
W odpowiedzi na oświadczenie Sekretarza Stanu USA Mike’a Pompeo , że Stany Zjednoczone nie będą uważać izraelskich osiedli na Zachodnim Brzegu za nielegalne w świetle prawa międzynarodowego, dyrektor ds. wsparcia Amnesty International USA na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, Philippe Nassif, powiedział:

„Dzisiaj rząd Stanów Zjednoczonych ogłosił reszcie świata, że ​​jego zdaniem Stany Zjednoczone i Izrael są ponad prawem:
że Izrael może w dalszym ciągu naruszać prawo międzynarodowe i prawa człowieka Palestyńczyków, a Stany Zjednoczone będą go w tym stanowczo wspierać.

1 lipca 2020 r. – Bezprawny plan „aneksji” promuje „prawo dżungli” i należy go położyć

 
Władze izraelskie muszą natychmiast porzucić plany dalszej „aneksji” terytoriów na okupowanym Zachodnim Brzegu, co narusza prawo międzynarodowe i zaostrza dziesięciolecia systematycznych łamań praw człowieka wobec Palestyńczyków, oznajmiła Amnesty International w dniu, w którym izraelski gabinet ma rozpocząć obrady w sprawie plany.

Amnesty International wzywa także społeczność międzynarodową do podjęcia zdecydowanych działań przeciwko propozycjom „aneksji” i nielegalnemu osiedlaniu się Izraela na terytoriach okupowanych.

6 stycznia 2021 – Odmawianie Palestyńczykom szczepionek na Covid-19 obnaża zinstytucjonalizowaną dyskryminację Izraela

 
Rząd izraelski musi przestać ignorować swoje zobowiązania międzynarodowe jako mocarstwo okupacyjne i natychmiast podjąć działania, aby zapewnić równą i uczciwą dostawę szczepionek przeciwko Covid-19 Palestyńczykom żyjącym pod jego okupacją na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, stwierdziła dziś Amnesty International.

23 grudnia izraelskie Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło dystrybucję szczepionek przeciwko Covid-19. 
Izrael, który zaszczepił już ponad jedną dziesiątą swojej populacji, został okrzyknięty krajem, który jak dotąd osiągnął najszerszy zakres szczepień proporcjonalnie do wielkości populacji. 
Jednak dotychczasowy plan wprowadzenia szczepionki na Covid-19 obejmuje wyłącznie obywateli Izraela, w tym izraelskich osadników mieszkających na Zachodnim Brzegu, oraz palestyńskich mieszkańców Jerozolimy. 
Nie obejmuje prawie 5 milionów Palestyńczyków mieszkających na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, pod izraelską okupacją wojskową.

17 maja 2021 r. – Wzorzec izraelskich ataków na domy mieszkalne w Gazie należy zbadać pod kątem zbrodni wojennych

 
Siły izraelskie wykazały szokujące lekceważenie życia palestyńskich cywilów, przeprowadzając szereg nalotów na budynki mieszkalne, w niektórych przypadkach zabijając całe rodziny – w tym dzieci – i powodując bezmyślne zniszczenia mienia cywilnego, co jest atakami, które mogą równać się zbrodniom wojennym lub zbrodnie przeciwko ludzkości, stwierdziła dziś Amnesty International.

Organizacja udokumentowała cztery śmiertelne ataki Izraela przeprowadzone na domy mieszkalne bez wcześniejszego ostrzeżenia i wzywa Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) do pilnego zbadania tych ataków. 
Liczba ofiar śmiertelnych w Gazie w dalszym ciągu rośnie – zginęło co najmniej 198 Palestyńczyków, w tym 58 dzieci, a ponad 1220 zostało rannych. 
W wyniku palestyńskich ataków zginęło dziesięć osób w Izraelu, w tym dwoje dzieci, a co najmniej 27 zostało rannych.

24 czerwca 2021 – Izraelska policja zaatakowała Palestyńczyków dyskryminującymi aresztowaniami, torturami i bezprawną siłą

 
Izraelska policja dopuściła się szeregu naruszeń wobec Palestyńczyków w Izraelu i okupowanej Jerozolimie Wschodniej, prowadząc dyskryminującą kampanię represji, obejmującą masowe aresztowania, użycie nielegalnej siły wobec pokojowych demonstrantów oraz poddawanie zatrzymanych torturom i innym formom złego traktowania podczas walk zbrojnych i po ich zakończeniu działań wojennych w Izraelu i Gazie, stwierdziła dzisiaj Amnesty International.

Izraelska policja nie zapewniła także ochrony palestyńskim obywatelom Izraela przed zamierzonymi atakami grup uzbrojonych żydowskich zwolenników supremacji, nawet jeśli plany zostały ogłoszone z wyprzedzeniem i policja wiedziała lub powinna była o nich wiedzieć.

„Dowody zebrane przez Amnesty International ukazują potępiający obraz dyskryminacji i bezwzględnej, nadmiernej siły stosowanej przez izraelską policję wobec Palestyńczyków w Izraelu i okupowanej Jerozolimie Wschodniej” – powiedział Saleh Higazi, zastępca dyrektora Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

18 listopada 2021 r. – PRODUKTY GIANTA BUDOWLANEGO JCB WYKORZYSTANE DO ROZBIÓRKI DOMÓW W PALESTYŃSTWIE ORAZ NIELEGALNYCH OSIEDLI IZRAELSKICH

 
Nowy ważny raport ujawnia, że ​​firma budowlana ignoruje wykorzystanie swoich produktów do bezprawnego niszczenia palestyńskich domów i budowy nielegalnych osiedli w Izraelu.

JCB błędnie twierdzi, że sprzedaż towarów izraelskiemu agentowi oznacza, że ​​firma ze Staffordshire nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie jej koparek do czynów stanowiących zbrodnie wojenne.

„Dla wielu Palestyńczyków charakterystyczne żółto-czarne buldożery JCB są złowieszczym znakiem zbliżającej się bezdomności” – Sacha Deshmukh

Amnesty International wzywa brytyjskiego giganta sprzętu budowlanego JCB do podjęcia działań zapobiegających wykorzystywaniu jego koparek i innych maszyn na okupowanych przez Izrael terytoriach palestyńskich do bezprawnego niszczenia palestyńskich domów, lub budowy ogromnej izraelskiej sieci nielegalnych osiedli.

1 lutego 2022 – Izraelski apartheid przeciwko Palestyńczykom: okrutny system dominacji i zbrodnia przeciwko ludzkości

 
Władze izraelskie muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności za popełnienie zbrodni apartheidu na Palestyńczykach , stwierdziła dziś Amnesty International w nowym, potępiającym raporcie. 
Dochodzenie szczegółowo opisuje, w jaki sposób Izrael narzuca system ucisku i dominacji wobec narodu palestyńskiego wszędzie tam, gdzie ma kontrolę nad jego prawami. 
Obejmuje to Palestyńczyków mieszkających w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich (OPT), a także wysiedlonych uchodźców w innych krajach.

Kompleksowy raport zatytułowany „Izraelski apartheid przeciwko Palestyńczykom: okrutny system dominacji i zbrodni przeciwko ludzkości” opisuje, jak masowe konfiskaty palestyńskiej ziemi i mienia, bezprawne zabójstwa, przymusowe przesiedlenia, drastyczne ograniczenia w przemieszczaniu się oraz odmowa obywatelstwa Palestyńczykom są elementami systemu, który w świetle prawa międzynarodowego jest równoznaczny z apartheidem. 
System ten jest podtrzymywany przez naruszenia, które Amnesty International uznało za apartheid jako zbrodnię przeciwko ludzkości - w rozumieniu Statutu Rzymskiego i Konwencji o apartheidzie.

Amnesty International wzywa Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) do rozważenia zbrodni apartheidu w swoim obecnym dochodzeniu w OPT i wzywa wszystkie państwa do sprawowania jurysdykcji uniwersalnej w celu pociągnięcia sprawców zbrodni apartheidu przed wymiar sprawiedliwości.

11 maja 2022 – Wzrost liczby bezprawnych zabójstw i innych przestępstw uwydatnia pilną potrzebę położenia kresu izraelskiemu apartheidowi wobec Palestyńczyków

 
Władze izraelskie muszą położyć kres bezprawnym zabójstwom , umyślnym zranieniom, arbitralnym aresztowaniom, torturom i innym formom złego traktowania, prześladowaniom i karom zbiorowym wobec Palestyńczyków, w tym wielu dzieci, stwierdziła Amnesty International w opublikowanym dzisiaj publicznym oświadczeniu.

W ramach ostatniego incydentu palestyńska dziennikarka Shirin Abu Akleh została postrzelona w głowę 11 maja podczas relacjonowania izraelskiego nalotu wojskowego na miasto Jenin, na północnym okupowanym Zachodnim Brzegu. 
Palestyńczycy zostali zabici lub ranni w wyniku użycia nadmiernej siły przez siły izraelskie podczas porządkowania protestów lub przeprowadzania rewizji i aresztowań. 
Wygląda na to, że niektórzy Palestyńczycy zginęli w wyniku czynów równoznacznych z pozasądową egzekucją, które w świetle prawa międzynarodowego stanowią przestępstwo.

„Zabójstwo dziennikarki Shirin Abu Akleh krwawo przypomina o śmiercionośnym systemie, w którym Izrael zamyka Palestyńczyków. 
Izrael bezkarnie zabija Palestyńczyków na lewo i prawo. 
Ilu jeszcze trzeba zabić, zanim społeczność międzynarodowa podejmie działania, aby pociągnąć Izrael do odpowiedzialności za ciągłe zbrodnie przeciwko ludzkości?” powiedział Saleh Higazi, zastępca dyrektora Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną.

Przemoc nasiliła się od czasu objęcia urzędu przez izraelskiego premiera Naftali Bennetta 21 czerwca 2021 r., a w marcu i kwietniu odnotowano największą liczbę Palestyńczyków i Izraelczyków zabitych poza działaniami zbrojnymi w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich (OPT) w dowolne dwa miesiące od 2008 r.
Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych (UNOCHA) i Amnesty International siły izraelskie zabiły co najmniej 79 Palestyńczyków, w tym 14 dzieci w OPT, między 21 czerwca 2021 r. a 11 maja 2022 r. dokumentacja. 
W marcu siły izraelskie zabiły 12 Palestyńczyków, w tym troje dzieci. 
Kolejny Palestyńczyk został zabity przez izraelskiego osadnika. 
Według danych Amnesty International w kwietniu 2022 r. siły izraelskie zabiły co najmniej 22 Palestyńczyków, w tym troje dzieci. 
Od 22 marca w odrębnych atakach uzbrojonych Palestyńczyków zginęło 18 osób w miastach w całym Izraelu.

19 lipca 2022 r. – Natychmiastowe wstrzymanie przymusowych eksmisji ponad 1000 mieszkańców Zachodniego Brzegu i zaprzestanie wyburzania domów Beduinów w Negewie/Nakabie

 
Władze izraelskie muszą natychmiast wstrzymać przymusową eksmisję ponad 1000 mieszkańców Masafer Yatta , społeczności palestyńskiej na okupowanym Zachodnim Brzegu, stwierdziła dziś Amnesty International po tygodniach, w których izraelska armia wielokrotnie nękała ludzi w okolicy, burzyła domy i nałożył ograniczenia na swobodę przemieszczania się. 
W Izraelu władze muszą uznać prawa mieszkaniowe palestyńskich obywateli Beduinów na pustyni Negew/Naqab, którzy dziś rano, we wtorek 19 lipca, byli świadkami ponownego zburzenia ich wioski al-'Araqib.

Według Biura ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych (OCHA) w ostatnich tygodniach społeczności Masafer Yatta były dotknięte falą wyburzeń. 
Celem kampanii zastraszania prowadzonej przez władze izraelskie było stworzenie nieznośnych warunków życia, które zmuszają mieszkańców do opuszczenia kraju. 
Blokady dróg i inne ograniczenia w przemieszczaniu się również uniemożliwiają mieszkańcom świętowanie muzułmańskiego święta Id al-Adha wraz z dalszymi rodzinami w pobliskim mieście Yatta. 
11 maja i 1 czerwca izraelska armia zniszczyła domy kilkudziesięciu mieszkańców, a niektórym z nich w ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do rozbiórki trzeciego domu.
 

25 października 2022 r. – „To były tylko dzieci”:
Dowody zbrodni wojennych podczas izraelskiej ofensywy w Gazie w sierpniu 2022 r.

 
5 sierpnia 2022 r. Izrael rozpoczął trzydniową ofensywę w okupowanej Strefie Gazy, powodując nową traumę i zniszczenia na oblężonej ludności żyjącej w czasach apartheidu. 
Zarówno siły izraelskie, jak i palestyńskie grupy zbrojne dopuściły się ewidentnych zbrodni wojennych . 
W jednym z ataków izraelski dron zabił pięcioro dzieci na cmentarzu. 
W innym przypadku siedmiu cywilów zginęło w ataku, który prawdopodobnie został spowodowany przez palestyńską rakietę, która została źle wystrzelona.
 

28 października 2022 r. – Najnowsze uznanie apartheidu przez ONZ następuje w obliczu rosnącej liczby ataków na palestyńskie domy

 
Specjalny sprawozdawca ONZ ds. prawa do odpowiednich warunków mieszkaniowych jest najnowszym ekspertem ds. praw człowieka, który przyznał, że Izrael dopuszcza się apartheidu wobec Palestyńczyków . 
Dziś na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ specjalny sprawozdawca Balakrishnan Rajagopal przedstawił raport na temat praw mieszkaniowych na całym świecie, w którym stwierdza się, że system ucisku rasowego i dyskryminacji, który doprowadził do niszczenia palestyńskich domów, „jest niczym innym jak apartheidem”.

23.11.2022 – 1150 osób zagrożonych przymusowym wysiedleniem: Masafer Yatta


Amila i Muhammad Abu Sabha wraz z sześciorgiem dzieci należą do około 180 rodzin palestyńskich mieszkających w Masafer Yatta na południu Zachodniego Brzegu na okupowanych terytoriach palestyńskich, którym grozi przymusowe wysiedlenie . 
Około 1150 Palestyńczyków, z których połowa to dzieci, mieszka obecnie w dziewięciu wioskach przeznaczonych do całkowitego wyburzenia.

Po 23 latach procedur prawnych 4 maja 2022 r. izraelski Sąd Najwyższy stwierdził, że eksmisja mieszkańców Masafer Yatta może być kontynuowana. 
Od decyzji sądu z maja 2022 r. wzmogła się izraelska aktywność wojskowa na tym obszarze, co wzbudziło obawy, że wkrótce nastąpią rozbiórki. 
Dokonanie przez Izrael tego wypędzenia na dużą skalę byłoby równoznaczne z przymusowym przeniesieniem, co jest zbrodnią wojenną i zbrodnią przeciwko ludzkości.

11 stycznia 2023 r. – Ograniczenia dotyczące flag to najnowsza próba uciszenia Palestyńczyków i zmniejszenia ich widoczności

 
Dyrektywa izraelskiego rządu, która nakłada dodatkowe ograniczenia na wywieszanie flag palestyńskich w przestrzeni publicznej Izraela, stanowi zuchwały atak na prawa do obywatelstwa, wolność słowa i wolność pokojowych zgromadzeń, stwierdziła dziś Amnesty International. 
Dyrektywa, wydana w niedzielę przez nowego Ministra Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Itamara Ben-Gvira, opisuje flagę palestyńską jako symbol „terroryzmu” i nakazuje izraelskiej policji usunięcie jej z miejsc publicznych.

Władze izraelskie twierdzą, że dyrektywa ma na celu zaprzestanie „podżegania” przeciwko Izraelowi, ale pojawia się w obliczu fali środków mających uciszyć sprzeciw i ograniczyć protesty, w tym te organizowane w obronie praw Palestyny. 
Środki takie obejmują coraz częstsze represje wobec palestyńskiego społeczeństwa obywatelskiego oraz rosnącą liczbę aresztowań i nakazów zatrzymania administracyjnego stosowanych do karania aktywistów palestyńskich.

1 lutego 2023 – Palestyńczykom grozi niebezpieczeństwo, gdy Izrael wzmacnia apartheid

 
Władze Izraela muszą zdemontować system apartheidu, który powoduje tak wiele cierpień i rozlewu krwi, stwierdziła dziś Amnesty International. 
Odkąd rok temu organizacja rozpoczęła szeroko zakrojoną kampanię przeciwko apartheidowi, siły izraelskie zabiły prawie 220 Palestyńczyków*, w tym 35 tylko w styczniu 2023 roku. 
Bezprawne zabójstwa pomagają utrzymać izraelski system apartheidu i stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości, podobnie jak inne poważne i ciągłe naruszenia popełniane przez władze izraelskie, takie jak zatrzymanie administracyjne i przymusowe przekazywanie.

W ciągu ostatnich kilku dni seria śmiertelnych ataków uwydatniła pilną potrzebę pociągnięcia do odpowiedzialności. 
26 stycznia siły izraelskie przeprowadziły nalot na obóz dla uchodźców w Jenin, w wyniku którego zginęło 10 Palestyńczyków, w tym 61-letnia kobieta. 
27 stycznia siedmiu izraelskich cywilów zginęło, gdy palestyński bandyta otworzył ogień w Newe Ya'akov, izraelskim osiedlu w okupowanej Wschodniej Jerozolimie. 
W odpowiedzi na ten atak władze izraelskie zaostrzyły kary zbiorowe wobec Palestyńczyków, dokonując masowych aresztowań i grożąc karnym wyburzeniem domów.

3 marca 2023 – Sprawcy przemocy ze strony osadników panuje bezkarność

 
Po uwolnieniu przez władze izraelskie wczoraj wieczorem sześciu izraelskich osadników podejrzanych o udział w niedzielnych atakach na Palestyńczyków w prowincji Nablus, Heba Morayef, dyrektor Amnesty International na Bliski Wschód i Afrykę Północną, powiedziała:

„W izraelskim systemie apartheidu panuje bezkarność. 
Pomimo intensywności i skali niedzielnych ataków, w wyniku których zginął jeden Palestyńczyk, a prawie 400 zostało rannych, a także pomimo rzadkich przejawów międzynarodowego potępienia przemocy ze strony osadników, izraelska policja zwolniła wczoraj sześciu podejrzanych aresztowanych w związku z atakami . 
Tymczasem dwóm innym wydano administracyjne nakazy zatrzymania, które stanowią naruszenie prawa międzynarodowego. 
Władze izraelskie od dawna umożliwiały i podżegały do ​​ataków osadników na Palestyńczyków, a w niektórych przypadkach żołnierze bezpośrednio brali w nich udział.

6 kwietnia 2023 – Druga noc grozy w meczecie Al-Aksa


Drugi z rzędu nocny atak na wyznawców palestyńskich w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie ilustruje czystą brutalność izraelskiego apartheidu, stwierdziła dziś Amnesty International. Izraelskie siły bezpieczeństwa wtargnęły na teren meczetu wczoraj wieczorem, wkrótce po wieczornych modlitwach, około godziny 22:30. 
Wystrzelili granaty ogłuszające i kolbami karabinów, aby pobić Palestyńczyków, którzy zebrali się w meczecie na Ramadan.

Podczas pierwszego ataku we wtorek wieczorem izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały co najmniej 450 Palestyńczyków, z których około 50 nadal przebywa w areszcie. 
Wiele osób, które wypuszczono, było boso, było wyraźnie poobijanych i posiniaczonych, gdy w środę wychodziły z Aresztu Śledczego Atarot. 
Prawnik obecny na miejscu powiedział Amnesty International, że wielu zatrzymanych, w tym dzieci, było w areszcie przesłuchiwanych i bitych. 
Amnesty International usłyszała także od Palestyńskiego Towarzystwa Czerwonego Półksiężyca, jak podczas wtorkowego wieczoru ataku siły izraelskie uniemożliwiły ratownikom medycznym dostęp do rannych na terenie meczetu, strzelając gumowymi kulami w stronę karetek pogotowia.

3 maja 2023 – Śmierć Khadera Adnana uwydatnia okrutne traktowanie przez Izrael więźniów palestyńskich

 
Śmierć palestyńskiego więźnia Khadera Adnana przypomina o śmiertelnej cenie, jaką Palestyńczycy płacą za rzucanie wyzwania izraelskiemu apartheidowi i sfałszowanemu przeciwko nim wojskowemu systemowi wymiaru sprawiedliwości, stwierdziła dziś Amnesty International. 
Khader Adnan zmarł w izraelskim więzieniu Ramle 2 maja po spędzeniu 87 dni na strajku głodowym w proteście przeciwko systematycznemu arbitralnemu przetrzymywaniu Palestyńczyków przez władze izraelskie oraz okrutnemu i nieludzkiemu traktowaniu więźniów. 
Więźniowie palestyńscy często organizują strajki głodowe, aby rzucić wyzwanie takiej polityce, ryzykując swoje zdrowie i życie, aby domagać się praw, których Izrael im odmawia.

Khader Adnan, z zawodu piekarz, miał dziewięcioro dzieci ze swoją żoną Randą, która niestrudzenie walczyła o jego uwolnienie. 
Od 2004 r. był 13 razy aresztowany przez władze izraelskie ze względu na jego powiązania z politycznym skrzydłem ruchu Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ). 
Chociaż zbrojne skrzydło PIJ przeprowadzało ataki na izraelskich cywilów, samemu Khaderowi Adnanowi nigdy nie postawiono zarzutów o udział w aktach przemocy. 
W sumie spędził osiem lat w areszcie, w tym prawie sześć lat w areszcie administracyjnym bez postawienia zarzutów i procesu.

13 czerwca 2023 r. – Śmierć cywilów i rozległe zniszczenia podczas ostatniej ofensywy w Gazie uwydatniają żniwo apartheidu w ludziach

 
Amnesty International stwierdziła dziś , że podczas swojej ofensywy na okupowaną Strefę Gazy na początku maja Izrael bezprawnie zniszczył domy palestyńskie , często bez konieczności wojskowej, co stanowi formę zbiorowej kary wobec ludności cywilnej. 
Izrael przeprowadził także najwyraźniej nieproporcjonalne naloty, w wyniku których zginęli i ranili palestyńską ludność cywilną, w tym dzieci.

Amnesty International badała dziewięć izraelskich nalotów, w wyniku których zginęli cywile oraz zniszczenia i zniszczenia budynków mieszkalnych w Strefie Gazy. 
W trzech oddzielnych atakach pierwszej nocy bombardowań 9 maja, w których precyzyjnie naprowadzane bomby wycelowały w trzech starszych dowódców Brygad Al-Quds, zginęło 10 palestyńskich cywilów, a co najmniej 20 innych zostało rannych. 
Zostały one wystrzelone na gęsto zaludnione obszary miejskie o godzinie 2 w nocy, kiedy rodziny spały w domach, co sugeruje, że ci, którzy planowali i autoryzowali ataki, przewidzieli – i prawdopodobnie zlekceważyli – nieproporcjonalne szkody dla ludności cywilnej. 
Celowe przeprowadzanie nieproporcjonalnych ataków, zjawisko udokumentowane przez Amnesty International podczas poprzednich operacji izraelskich, jest zbrodnią wojenną.

28 lipca 2023 – 500 Palestyńczyków grozi przymusowa eksmisja, przesiedlenie i segregacja

 
Izraelski sąd wydał zgodę na przymusową eksmisję 500 palestyńskich Beduinów z regionu Negew/Naqab , podkreślając głęboką dyskryminację, z jaką spotykają się palestyńscy obywatele Izraela w obliczu apartheidu, stwierdziła dziś Amnesty International. 
W wyroku wydanym 27 lipca Sąd Magistracyjny w Beer'szewie nakazał mieszkańcom wsi Ras Jrabah do marca 2024 r. opuścić swoje domy i tereny, na których ich rodziny mieszkają od dziesięcioleci.
Muszą także zapłacić grzywnę w wysokości 117 000 izraelskich szekli (około 31 700 dolarów) na pokrycie kosztów prawnych.

Przymusowe eksmisje są częścią planów władz izraelskich dotyczących budowy nowej dzielnicy dla miasta Dimona, którego mieszkańcy to głównie żydowscy Izraelczycy. 
Mieszkańcy Ras Jrabah zostaną przeniesieni do pobliskiego zubożałego i segregowanego miasta Beduinów.

7 października 2023 r. – Cywile po obu stronach płacą cenę za bezprecedensową eskalację działań wojennych między Izraelem a Gazą w miarę wzrostu liczby ofiar śmiertelnych

 
Izraelskie siły bezpieczeństwa i palestyńskie grupy zbrojne muszą dołożyć wszelkich starań, aby chronić życie cywilów podczas dzisiejszego wybuchu walk w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich, stwierdziła Amnesty International w obliczu rosnącej liczby ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej .

Dzisiejsza eskalacja przemocy rozpoczęła się od wystrzelenia rakiet przez Hamas w stronę Izraela i rozpoczęcia przez swoich bojowników bezprecedensowej operacji na południowy Izrael.

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia w odwetowym ataku Izraela na Gazę zginęły co najmniej 232 osoby, a prawie 1700 zostało rannych.

12 października 2023 – Izrael musi znieść nielegalną i nieludzką blokadę Gazy, ponieważ w elektrowni kończy się paliwo

 
Zamknięcie jedynej elektrowni w Gazie zaostrzy i tak już rozpaczliwy kryzys humanitarny dla ponad 2,2 miliona ludzi uwięzionych w Strefie Gazy w związku z masowymi bombardowaniami z Izraela, w których zginęło co najmniej 1350 osób, a ponad 6000 zostało rannych.

Naloty przeprowadzono w odwecie za atak Hamasu i innych palestyńskich grup zbrojnych ze Strefy Gazy z 7 października, które wystrzeliły masowo rakiety i wysłały bojowników na południowy Izrael, zabijając ponad 1200 osób i raniąc ponad 2700 oraz biorąc zakładników, w tym wielu cywilów .

13 października 2023 r. – Izrael musi natychmiast uchylić przerażający „nakaz ewakuacji” z Gazy

 
Nakaz armii izraelskiej wydany mieszkańcom północnej Gazy i miasta Gazy, aby „ewakuowali się” na południe Strefy Gazy , nie może zostać uznany za skuteczne ostrzeżenie i może być równoznaczny z przymusowym wysiedleniem ludności cywilnej, co stanowi naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego, stwierdziła Amnesty International Międzynarodowy.

Wstępne oświadczenie dawało ludziom 24 godziny na opuszczenie północnej Gazy „dla własnego bezpieczeństwa i ochrony” – niemożliwego żądania, które nawet rzecznik izraelskiej armii przyznał, że nie można zrealizować w jeden dzień. 
Niezależnie od ram czasowych Izrael nie może traktować północnej Gazy jako strefy otwartego ognia na podstawie wydania tego rozkazu. 
Ich siły mają obowiązek podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności, aby zminimalizować szkody dla ludności cywilnej, gdziekolwiek się znajdują w Gazie.

20 października 2023 r. – Potępiające dowody zbrodni wojennych, gdy izraelskie ataki unicestwiają całe rodziny w Gazie

 
W miarę jak siły izraelskie w dalszym ciągu intensyfikują swój katakliczny atak na okupowaną Strefę Gazy, Amnesty International udokumentowała bezprawne ataki izraelskie , w tym ataki masowe, które spowodowały masowe ofiary wśród ludności cywilnej i muszą być badane jako zbrodnie wojenne.

Organizacja rozmawiała z ocalałymi i naocznymi świadkami, analizowała zdjęcia satelitarne oraz weryfikowała zdjęcia i filmy, aby zbadać bombardowania powietrzne przeprowadzone przez siły izraelskie w dniach 7–12 października, które spowodowały straszliwe zniszczenia, a w niektórych przypadkach zgładziły całe rodziny. 
W tym miejscu organizacja przedstawia dogłębną analizę ustaleń dotyczących pięciu z tych bezprawnych ataków. 
W każdym z tych przypadków izraelskie ataki naruszyły międzynarodowe prawo humanitarne, w tym poprzez niepodjęcie wykonalnych środków ostrożności w celu oszczędzenia ludności cywilnej lub przeprowadzanie masowych ataków, w których nie dokonano rozróżnienia między ludnością cywilną a celami wojskowymi, lub przeprowadzanie ataków, które mogły być skierowane przeciwko obiektom cywilnym.

25 października 2023 – Armia izraelska grozi, że nakazanie mieszkańcom północnej Gazy opuszczenia może być równoznaczne ze zbrodnią wojenną

 
21 października 2023 r. armia izraelska zrzuciła ulotki w północnej Strefie Gazy nakazujące natychmiastową „ewakuację” mieszkańców. 
W ulotkach ostrzegano mieszkańców o natychmiastowym opuszczeniu kraju, deklarując, że ich życie jest zagrożone i wyraźnie stwierdzając, że „każdy, kto zdecyduje się nie wyjeżdżać z północy Strefy [Gazy] na południe od Wadi Gaza, może zostać uznany za wspólnika organizacji terrorystycznej”. 
Decyzja ta nastąpiła tydzień po tym, jak armia izraelska postawiła ultimatum ostrzegające 1,1 miliona mieszkańców tych obszarów, aby opuściły te obszary na południe.
 
 
 
Źródło:
www.naturalnews.com/2023-11-06-timeline-75-years-of-israels-human-rights-abuses-against-palestinians.html
24 listopad 2023

Mike Adams  

  

Komentarze

  

Archiwum

Z frontu walki z nudą
sierpień 11, 2006
Stanisław Michalkiewicz
Demokracja na Bliskim Wschodzie?
kwiecień 11, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Izraelskie dziewczynki przesyłają prezent miłości Libanskim dzieciom...
lipiec 18, 2006
J.D.
Stacja Kraków - wioska
sierpień 25, 2004
www.krakow.pl
Komitet Pamięci Ofiar Stalinizmu - Przeciw Wojnie !
luty 15, 2003
Dowcipy socjalistów
styczeń 22, 2004
Wyrażenie Dziękczynienia za Uratowanie Polski przed Rządami Platformy Obywatelskiej i Unią Wolności
listopad 9, 2005
Leszek Skonka
Merry Christmas to you from the Holy Land!
grudzień 23, 2005
Israel Adam Shamir
Największą geszeftem jest wojna. Lewizny polityków izraelskiego Likudu
styczeń 3, 2003
PAP
Spór o polski ład ekonomiczny
czerwiec 2, 2002
Tadeusz Kowalik
Elity leczą się lepiej
październik 15, 2003
Janusz Rolicki
"Piekło istnieje dla tych, którzy odrzucają Boga"
marzec 25, 2007
Bezgraniczne szaleństwo
lipiec 14, 2006
Michał Likowski
2009.03.06. Serwis wiadomości ze świata bez cenzury
marzec 6, 2009
tłumacz
DOMOWA HODOWLA MĘŻCZYZN
maj 15, 2003
red. Krzysztof
Wypowied? Płk. Chwastka z 5 lutego
luty 22, 2003
Tecumseh – Przechodząca Pantera - Część Pierwsza powieści "Duch Apokalipsy" Johna Higginsa - fragmenty
październik 19, 2006
John Higgins
KONWENT ORGANIZACJI NARODU POLSKIEGO
październik 14, 2004
Pruska Unia Europejska, PRUSKIE POWIERNICTWO - NSDAP XXI WIEKU Jerze Skoryna
grudzień 26, 2006
Jerzy Skoryna
Izraelsko-palestyński głos przeciwko przemocy
wrzesień 20, 2002
PAP
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2024 Polskie Niezależne Media