Szwajcaria eksportuje broń na cały świat, ale jednocześnie chce symbolicznie pozbyć się rasistowskich pozostałości swojej historii.
Rada miejska Zurychu chce usunąć „kolonialne i rasistowskie napisy i obrazy” z fasad domów.
Chce dać przykład przeciwko rasizmowi i kolonializmowi w przestrzeni publicznej.
To sprzątanie powinno rozpocząć się od budynków w Niederdorfie, na których widnieje oznaczenie „Mohr”: „Zum Mohrenkopf”, „Zum Mohrenkönig”, „Zum kleine Mohren”, „Zum Mohrentanz” (1).
Czyż Szwajcaria nie byłaby tak nękana skrupułami pod każdym względem!
Jeśli chodzi o eksport broni, zarządzanie funduszami z kryminalnych machinacji i pogodzenie się z historią robotników przymusowych - w szwajcarskim oddziale Rheinmetall, sumienie zdaje się przemawiać do konfederatów mniej pilnie.
(Firma Rheinmetall produkowała w czasie II wojny światowej - w Szwajcarii broń dla Trzeciej Rzeszy. Z tego powodu fabryki nie były bombardowane przez lotnictwo alianckie. Wykorzystywali robotników przymusowych, a więc współtworzyli nazizm.)
Neokolonialne praktyki szwajcarskich korporacji i banków
Czy Rada Miasta Zurychu da również przykład przeciwko neokolonializmowi?
Czy podejmie działania przeciwko Szwajcarskiemu Bankowi Narodowemu, bankom, towarzystwom ubezpieczeniowym i funduszom emerytalnym w Zurychu, które inwestują miliardy w firmy, które zachowują się jak władcy kolonialni - w biednych krajach - w powiązaniu ze skorumpowanymi rządami i wzbogacają się na pracy dzieci w sektorze kakaowym, plądrowaniu Amazonii przez szwajcarski koncern Gunvor?
Czy władze celują w inwestycje Zurychu - w agrochemiczną grupę Syngenta, firmę, która przedkłada zysk ponad bezpieczeństwo produkcji i toleruje tysiące zgonów?
Organizacja Public Eye (2) nieprzerwanie dokumentuje neokolonialne praktyki szwajcarskich korporacji i banków.
Napisy i obrazy do usunięcia z Niederdorf w Zurychu, fot. Heinrich Frei
Neokolonialne praktyki szwajcarskich korporacji i banków
Czy Rada Miasta Zurychu da również przykład przeciwko neokolonializmowi?
Czy podejmie działania przeciwko Szwajcarskiemu Bankowi Narodowemu, bankom, towarzystwom ubezpieczeniowym i funduszom emerytalnym w Zurychu, które inwestują miliardy w firmy, które zachowują się jak władcy kolonialni w biednych krajach w powiązaniu ze skorumpowanymi rządami i wzbogacają się o pracę dzieci w sektorze kakaowym, plądrowanie Amazonii przez szwajcarski koncern Gunvor?
Czy władze celują w inwestycje Zurychu w agrochemiczną grupę Syngenta, firmę, która przedkłada zysk ponad bezpieczeństwo produkcji i toleruje tysiące zgonów?
Organizacja Public Eye (2) nieprzerwanie dokumentuje neokolonialne praktyki szwajcarskich korporacji i banków.
Nigdy nie pluć w zupę dobrych podatników Zurychu?
Czy rząd miasta Zurych również pewnego dnia będzie pilnował firm, w które zainwestowane są miliardy, przeniesione do szwajcarskiego raju podatkowego?
Inwestycje w spółki zbrojeniowe, inwestycje w spółki eksploatacyjne?
Inwestowanie w zagraniczne fabryki broni, które produkują nawet zakazaną broń, - taką jak bomby kasetowe, miny przeciwpiechotne i bomby atomowe?
Czy nadal „nic nie będą widzieć, nic nie będą słyszeć, nic nie będą mówić”?
Nigdy nie pluć w zupę dobrych podatników Zurychu?
Dziś Szwajcaria zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów zarządzających zagranicznymi aktywami prywatnymi.
Aktywa te są wyceniane na 2400 miliardów dolarów - przez zagranicznych klientów, których pieniądze znalazły schronienie w „raju” Szwajcarii.
Dla porównania: w USA zabezpieczono jedynie aktywa zagraniczne o wartości 900 mld USD (3).
Szwajcarskie armaty chronią Puchar Świata w Katarze
Czy rada miejska Zurychu będzie próbowała uniemożliwić niemieckiej firmie zbrojeniowej Rheinmetall Air Defense AG z siedzibą w Zurychu-Oerlikon eksport systemów obrony przeciwlotniczej o wartości 210 mln CHF (193 mln EUR) do Kataru na Mistrzostwa Świata w 2022 r. (4, 5)?
Rheinmetall Air Defence AG to oddział niemieckiego producenta uzbrojenia Rheinmetall, który powstał po zmianie nazwy jednostki Oerlikon Contraves 1 stycznia 2009 r. i został zintegrowany z innymi produktami obrony przeciwlotniczej Rheinmetall. .
Szwajcarskie armaty chronią stadiony Mistrzostw Świata, widok 4 czerwca 2021, fot. Heinrich Frei
Sprzeciw się neokolonialnym układom i morderczym układom
Rady miejskie Zurychu i rady miejskie słusznie powiedzą, że monitorowanie neokolonialnych transakcji banków i morderczych transakcji firm zbrojeniowych nie leży w naszych kompetencjach.
To sprawa Berna, czyli piwo Rady Federalnej, Rady Narodowej i Rady Stanu, sądownictwa.
W końcu władze i parlamentarzyści miejscy Zurychu mogliby podnieść swój głos przeciwko tym wszystkim zbrodniczym machinacjom.
Byłoby to ważniejsze - niż usunięcie „kolonialnych i rasistowskich napisów i obrazów” z fasad domów na starym mieście w Zurychu.
Grupa Szwajcaria bez Sił Zbrojnych (GSoA) o sytuacji w Katarze (6)
Jak pisze Grupa Szwajcaria Bez Armii (GSoA), „w Katarze rządzi autokratyczny, dyskryminujący reżim.
Prawa człowieka mają tam niewielkie znaczenie.
Opieka męska poważnie ogranicza prawa kobiet .
Kobiety są całkowicie zależne od swoich mężów i często są uwięzione w związkach z brutalnymi partnerami na lata (7).
Katar był wielokrotnie oskarżany o udzielanie wsparcia finansowego międzynarodowym organizacjom terrorystycznym (8).
Na placach budowy na Mistrzostwa Świata 2022 zginęło już ponad 6500 pracowników zagranicznych - z powodu marnych warunków pracy (9).
Amnesty International słusznie mówi o „Pucharze Świata wstydu” (10).
Różne związki piłkarskie słusznie nawołują do bojkotu imprezy.
Ale to właśnie na mistrzostwa świata w piłce nożnej - w Katarze mają być używane systemy obrony przeciwlotniczej firmy Rheinmetall Air Defence AG – i niestety nie tylko.
Dlatego wzywamy również do bojkotu:
Żadnych szwajcarskich systemów obrony przeciwlotniczej dla Kataru!”
Szwajcarska Grupa Bez Armii (GSoA) wystosowała petycję, aby zapobiec eksportowi systemów obrony przeciwlotniczej do Kataru (11):
Rheinmetall Air Defense AG w Zurychu-Oerlikon, fot. Heinrich Frei
Polityka biznesowa Rheinmetall AG w Niemczech
Dywizja zbrojeniowa Rheinmetall Defence osiągnęła w kryzysowym roku 2020 nowe rekordy dzięki armatom, amunicji, bombom, elektronice, pojazdom opancerzonym i wyposażeniu:
sprzedaż wzrosła o ponad 5 procent do 3,7 miliarda euro, a zysk operacyjny o ponad 20 procent do 414 milionów euro Euro!
Cenę za ten wynik płaci ludność cywilna w strefach działań wojennych, takich jak Jemen.
W Niemczech grupa zbrojeniowa Rheinmetall AG omija ograniczenia eksportowe z pomocą swoich zagranicznych spółek zależnych i udziałów w innych firmach na całym świecie.
Dzięki temu firma może w elegancki sposób dostarczać broń, bomby i amunicję do walczących państw, na przykład do Arabii Saudyjskiej, która toczy wojnę w Jemenie.
Eksport uzbrojenia do sojuszników Niemiec z NATO, USA, Wielkiej Brytanii i Francji, którzy są gdzieś w ciągłym stanie wojny, i tak jest dozwolony.
Organizacja Bez Pancerza Leben eV dokumentowała działalność Rheinmetalla opracowaniem BITS „Nieskrępowany na całym świecie”, w którym była zaangażowana w publikację (12).
Film dokumentalnyARD „Bombs for the World” pokazuje również, jak działa ta firma zbrojeniowa: Rheinmetall - pozbawiony skrupułów interes ze śmiercią, film telewizyjny ARD , 2018 (13).
Obraz z filmu ARD "Rheinmetall - pozbawiony skrupułów interes ze śmiercią", fot. zrzut ekranu
Armin Papperger, dyplomowany inżynier, ur. 1963, narodowość: niemiecka, prezes zarządu Rheinmetall od 1 stycznia 2013. Tutaj tylko jako maska, fot. Without Armor Leben eV
Rheinmetall - w branży zbrojeniowej od 1889 r.
Od momentu założenia w 1889 r. Rheinmetall jest jednym z wiodących producentów broni i sprzętu wojskowego w Niemczech.
Produkcja pocisków rozpoczęła się również w 1889 roku.
„Niecały rok później młoda firma zatrudnia 1400 pracowników i dostarcza 800 000 pocisków dziennie.
Do końca 1891 było ich łącznie 120 milionów”, jeszcze kilka lat temu można było przeczytać na stronie internetowej Rheinmetall (do czasu usunięcia).
Ile osób zostało już zabitych i rannych przez pociski Rheinmetall, nie zostało odnotowane na tej stronie.
Tuż po dwóch wojnach światowych Rheinmetall tymczasowo produkował towary cywilne, ale firma pozostała zasadniczo firmą zbrojeniową.
Rheinmetall pod nazistowskim reżimem
Jak firma Rheinmetall produkowała w czasach nazistowskich?
Za Hitlera firma Rheinmetall zatrudniała tysiące niewolniczych robotników przy produkcji uzbrojenia.
Szef Rheinmetalla, Hermann Röchling, zmarł w 1955 roku i po II wojnie światowej został skazany na 10 lat więzienia - za zbrodnie przeciwko ludzkości.
Celował w deportacji robotników przymusowych i został mianowany przez Adolfa Hitlera szefem różnych organizacji.
Dziś Rheinmetall ponownie produkuje na potrzeby wojny, podobnie jak Daimler i wiele innych niemieckich firm.
Podstawą rozwoju niemieckiego przemysłu zbrojeniowego była remilitaryzacja Niemiec po II wojnie światowej i bezpośredni udział niemieckiej Bundeswehry w wojnie na Bałkanach, później w wojnie w Afganistanie i oczywiście światowy eksport uzbrojenia.
20 milionów mężczyzn, kobiet i dzieci z całej Europy wykonywało pracę przymusową - jako „pracownicy zagraniczni”, jeńcy wojenni, lub więźniowie obozów koncentracyjnych
Robotnicy przymusowi, w tym dzieci, trudzili się dla Rzeszy Hitlera, co dokumentuje wystawa w Muzeum Żydowskim w Berlinie (14).
W czasie II wojny światowej robotnicy przymusowi byli wykorzystywani na prawie każdym placu budowy i gospodarstwie, - w każdym zakładzie przemysłowym, oraz w prywatnych gospodarstwach domowych w Niemczech.
Tam, podobnie jak na terytoriach okupowanych, - łącznie ponad 20 milionów mężczyzn, kobiet i dzieci z całej Europy musiało wykonywać pracę przymusową jako „robotnicy zagraniczni”, jeńcy wojenni lub więźniowie obozów koncentracyjnych.
Większość robotników przymusowych pochodziła z krajów okupowanych lub zależnych.
Ponad jedna trzecia z nich to kobiety i dziewczęta.
85 proc. kobiet, które czasem też przywoziły ze sobą dzieci, lub rodziły w obozie, pochodziło ze Związku Radzieckiego i Polski.
Wielu deportowanych to ludzie młodzi – Daimler-Benz nie tylko pracował z dziewięciolatkami, ale także wielu młodych robotników przymusowych pracowało w Rheinmetall pod nazistami.
Według Wikipedii „w czasie II wojny światowej w fabrykach Rheinmetalla pracowało wielu robotników przymusowych.
W samej tylko fabryce w Unterlüß pod koniec wojny wyzwolono przez Wojska brytyjskie około 5000 zagranicznych robotników przymusowych i jeńców wojennych: około 2500 Polaków, 1000 z ZSRR, 500 Jugosłowian, 1000 z innych krajów.
W podobozie obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen tymczasowo zatrudniono węgierskie Żydówki.
Połowa z około 600 000 robotników w Reichswerke Hermann Göring była robotnikami przymusowymi, deportowanymi ze wszystkich okupowanych obszarów ”(15).
Źródła i uwagi:
(1) „Mohr” miał swój dzień – Tagblatt der Stadt Zürich (tagblattzuerich.ch)
(2) www.publiceye.ch/de/
(3) Milionerzy szukają schronienia w Szwajcarii, Albert Steck, NZZ am Sonntag , 13 Czerwiec 2021 r.
(4) www.blick.ch/politik/ruestungsdeal-trotz-menschenrechtsverlätze-schweizer-kanonen-schuetzen-wm-stadien-in-katar-id16570268.html
(5) www.beobachter.ch/wirtschaft/umstrittener - broń-deal-swiss-cannons-fur-qatar
(6) www.gsoa.ch/katar/
(7) Human Rights Watch (hrw.org), www.hrw.org/de/news/2021/03/29 / Qatar-male-guardianship-restricts-women-rights-strong-a
(8) www.tagesspiegel.de/politik/katar-was-am-vorwurf-der-terrorhilfe-dran-ist/19898640.html
(9) Ujawniono : 6500 pracowników migrujących zginęło w Katarze od czasu przyznania Pucharu Świata | Katar | The Guardian www.theguardian.com/global-development/2021/feb/23/revealed-migrant-worker-deaths-qatar-fifa-world-cup-2022
(10) www.amnesty.ch/de/ueber-amnesty/ publikacje / magazyn-amnestia / 2016-2 / katar-wm-der-schande .
(11) Petycja: Żadnych szwajcarskich systemów obrony przeciwlotniczej dla Kataru! | GSoA - Grupa dla Szwajcarii bez armii
(12) brs-rheinmetall-2016.pdf (ohne-ruestung-leben.de)
(13) https://youtu.be/mlRT9ITkm7E
(14) http: //de.wikipedia .org / wiki / Rheinmetall
(14) www.jmberlin.de
(15) de.wikipedia.org/wiki/NS-Zwangsarbeit
Heinrich Frei , urodzony w 1941 roku, jest architektem i uczestniczy w różnych inicjatywach polityki pokojowej w Szwajcarii. Pracuje również w Swisso Kalmo .
Źródło:
https://www.rubikon.news/artikel/die-pseudo-aufarbeitung