21 czerwca zadałem Urzędowi Komunikacji Elektronicznej zapytanie w Trybie Prawa Prasowego:
Na podstawie Ustawy Prawo prasowe i Ustawy o dostępie do informacji publicznej zwracam się z uprzejmym zapytaniem:
czy Urząd Komunikacji Elektronicznej jest tym - który rejestruje wszystkie nadajniki radiowe działające w Polsce?
A jeżeli tak - to czy mogę otrzymać informację o wzmocnieniu sygnałów radiowych, a w szczególności telefonii komórkowej, bądź założeniu nowych nadajników na terenie Krakowa od listopada 2019 roku do dnia dzisiejszego?
Z poważaniem
Artur Łoboda
Po dość długim oczekiwaniu otrzymałem odpowiedź, która wygląda na pełną, ale będę jeszcze sprawdzał jej szczegóły i zachęcam Państwa do zaglądnięcia do linków w odpowiedzi.
Moje zapytanie miało związek z próbą sprawdzenia: czy podwyższenie natężenia pola magnetycznego nadajników wszelkiego typu - w tym 5G - ma jakiś związek z zachorowalnością na mitycznego "koronawirusa".
Wcześniejsze zapytanie do Ministra Zdrowia - niejakiego Szumowskiego: czy zachorowania na covid-19 mają jakiś związek z wcześniejszymi szczepieniami osób chorych na grypę?, spotkało się z odpowiedzią, że "Minister zdrowia nie zajmuje się chorymi na SAR CoV-2"
Ale włoscy lekarze stwierdzili jednoznacznie, że "osoby szczepione na grypę i przyjmujące inne szczepionki, dużo gorzej przechodzili zakażenie - niż osoby nieszczepione".
Moja teoria jest taka, że
nie mamy do czynienia z ŻADNĄ INNĄ EPIDEMIĄ - NIŻ TE - KTÓRE PRZESZŁY PRZEZ POLSKĘ W LATACH UBIEGŁYCH.
Mogą je nazywać dowolnie.
Ale poznaliśmy ich niebezpieczne skutki i
NIE MA ŻADNEGO POWODU - BY RUJNOWAĆ Z TEGO POWODU POLSKĘ!
A poniżej treść odpowiedzi z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Szanowny Panie Redaktorze,
przepraszamy za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi. Przekazujemy informacje, o które pan pytał:
Ad. 1.
Na gruncie obowiązujących przepisów prawa, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (dalej „Prezes UKE”) nie ma możliwości „rejestracji wszystkich nadajników radiowych działających w Polsce”.
Prezes UKE, zgodnie z kompetencjami określonym w ustawie z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2460 z późn. zm., dalej „ustawa PT”), na wniosek zainteresowanego podmiotu:
1. wydaje decyzje w sprawie pozwoleń na używanie urządzeń radiowych;
2. wydaje decyzje zezwalające na czasowe używanie urządzenia radiowego w celu zapewnienia okazjonalnego przekazu informacji na okres nieprzekraczający 30 dni;
3. wydaje decyzje zezwalające na czasowe używanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego w celu przeprowadzenia badań, testów lub eksperymentów;
4. dokonuje wpisu do rejestru urządzeń używanych bez pozwolenia, o ile rezerwacja częstotliwości dokonana na rzecz podmiotu przewiduje zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia i określa warunki wykorzystywania częstotliwości.
Stosownie jednak do art. 144 ustawy PT, istnieje szereg urządzeń radiowych niewymagających pozwolenia. Do tego grona zalicza się m.in.:
1. urządzenia radiowe przeznaczone wyłącznie do odbioru;
2. urządzenia radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze:
a. używane przez zagraniczny statek powietrzny, morski lub statek żeglugi śródlądowej, zgodnie z międzynarodowymi przepisami radiokomunikacyjnymi, jeżeli urządzenie zostało dopuszczone do używania przez właściwy organ;
b. używane, zgodnie z przepisami międzynarodowymi, w służbie amatorskiej przez cudzoziemca oraz obywatela polskiego stale rezydującego za granicą podczas pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jednorazowo pobyt taki nie jest dłuższy niż 90 dni;
c. końcowe:
i. dołączane do zakończenia sieci telekomunikacyjnej, z wyłączeniem urządzeń stosowanych w służbie lotniczej, morskiej lub żeglugi śródlądowej,
ii. służące do utrzymywania łączności z przebywającym krótkookresowo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub znajdującym się na nim w tranzycie, zagranicznym pojazdem, statkiem powietrznym, morskim lub statkiem żeglugi śródlądowej, przytwierdzonego w sposób trwały do tego pojazdu lub statku, wykorzystującego międzynarodowo uzgodnione zakresy częstotliwości;
iii. wykorzystujące zakresy częstotliwości zarezerwowane na rzecz podmiotu uprawnionego do dysponowania częstotliwością, o ile rezerwacja częstotliwości przewiduje zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia i określa warunki wykorzystywania częstotliwości;
iv. będące urządzeniem klasy 1.
Dodatkowo, zakres urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia rozszerzony jest o urządzenia uwzględnione w treści Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 96 z późn. zm.).
Biorąc pod uwagę powyższe, Prezes UKE prowadzi bazy z wydanymi decyzjami w sprawie pozwoleń radiowych, decyzjami na okazjonalny przekaz informacji, decyzjami na prowadzenie badań i testów oraz dokonanymi wpisami do rejestru urządzeń. Prezes UKE nie jest natomiast organem, który rejestruje wszystkie nadajniki radiowe działające w Polsce.
Ad.2
Wykazy wydawanych przez Prezesa UKE pozwoleń radiowych publikowane są na stronie internetowej BIP-UKE pod adresem:
http://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radiowe/wykaz-pozwolen-radiowych/.
Biorąc pod uwagę stacje bazowe telefonii komórkowej, wykazy obowiązujących pozwoleń wydanych dla stacji pracujących w technologii CDMA, GSM, UMTS, LTE, IoT oraz 5G dostępne są pod adresem:
http://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radiowe/wykaz-pozwolen-radiowych-tresci/stacje-gsm-umts-lte-oraz-cdma,12.html, zaś aktualny wpis do rejestru dla ww. urządzeń pod adresem:
http://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radiowe/rejestr-urzadzen/
(plik za 2020r.)
Archiwalne wykazy ww. pozwoleń, dzięki którym możliwa będzie weryfikacja liczby stacji bazowych telefonii komórkowej na terenie miasta Krakowa, dostępne są pod adresem:
http://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radiowe/wykaz-pozwolen-radiowych-tresci/archiwum-stacje-gsm-umts-lte-oraz-cdma,11.html, natomiast archiwalne wpisy do rejestru pod adresem: http://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radiowe/rejestr-urzadzen/ (pliki za lata 2016-2019).
Z poważaniem
Wydział Komunikacji
Urząd Komunikacji Elektronicznej