ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Sąd nie chce wysłuchać byłych pacjentów profesora Talara 
Profesor Jan Talar, z powodzeniem przywracający do sprawności pacjentów, którym inni medycy nie dawali szans przeżycia, po raz kolejny stanąć musiał przed Okręgową Izbą Lekarską prowadzącą przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Sprawa została zawieszona do 1 października. 
Kiedy Zełenski zagrał hymn narodowy przyrodzeniem 
 
Mikroskopijne, zaawansowane technologicznie metalowe przedmioty widoczne w szczepieniach COVID 
Dr Zandre Botha stwierdziła również ekstremalne uszkodzenia krwinek czerwonych u wszystkich badanych przez nią pacjentów po szczepieniu COVID. 
"patriotyzm" po 1989 roku 
komentarz zbędny 
Henry Kissinger & Bill Gates wzywają do masowych szczepień i Globalnego Rządu 
Według mediów, rządu i Organizacji Narodów Zjednoczonych znajdujemy się w środku najgorszej światowej pandemii zdrowia w naszym życiu. Jesteśmy świadkami bezprecedensowej globalnej blokady w odpowiedzi na epidemię koronawirusa znaną jako COVID19.

Globalną populację żyjącą w krajach zachodnich od ponad pokolenia uczono żyć w ciągłym strachu od 11 września. Zachęcano nas do poświęcania naszej wolności dla fałszywego poczucia bezpieczeństwa, z każdym dniem coraz bardziej uzależniając się od państwa w zakresie ochrony, a teraz wielu z nas liczy na to, że państwo płaci nasze rachunki.

Pomimo tego, że rządowy budżet i deficyt stale rosną wykładniczo każdego dnia ... Niektórzy zaczynają dostrzegać, że w oficjalnej historii może być coś więcej niż to, w co wierzymy. Nieliczni mogli to przewidzieć i czekają na kolejną fazę, która może być kolejnym krokiem w kierunku globalnego zarządzania. To właśnie mężczyźni i kobiety, dokładnie te same osoby i agencje rządowe, a także globalne instytucje, które odniosą największe korzyści, są tymi, którzy wzywają do walki ... 
Dr Michael Yeadon: masowe morderstwa z paszportami szczepionek i szczepionkami uzupełniającymi 
Ten system jest wprowadzany za pomocą kłamstw w jakimś celu, i myślę, że celem jest całkowita totalitarna kontrola. 
Ludobójstwo covid 
Wywiad z CLAIRE EDWARDS  
Nastąpił globalny zamach stanu 
Oszustwo covid-19 zostało wymyślone w jakimś celu; była to część planu, który zaczął się na poważnie w latach 60., kiedy grupa ludzi spotkała się i zgodziła, że świat jest przeludniony. 
We Włoszech nadal zabija się ludzi respiratorami i propofolem… 
Od tych morderstw pod respiratorami rozpoczęto pseudo-pandemię  
Starsza kobieta łapie kij, odpycha przerażającego testera COVID  


 
CDC ostrzega własnych naukowców CDC, że ich odkrycie dotyczące masek „nie jest naukowo poprawne” 
Wkrótce po wybuchu pandemii CDC zaczęło promować maski, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19. Stało się tak pomimo opublikowania przez CDC badania politycznego z maja 2020 r. we własnym czasopiśmie „Emerging Infectious Diseases”, w którym nie stwierdzono „ istotnego wpływu ” masek na powstrzymywanie przenoszenia wirusów oddechowych. 
Wezwanie do przebudzenia 
Film opisujący mechanizmy ekonomicznej władzy nad światem 
Kolędowanie w Alternatywie dla Niemiec 
 
Planet Lockdown 
Planet Lockdown to film dokumentalny o sytuacji, w jakiej znalazł się świat. Twórcy filmu rozmawiali z niektórymi z najzdolniejszych i najodważniejszych umysłów na świecie, w tym z epidemiologami, naukowcami, lekarzami, prawnikami, aktywistami, mężem stanu... 
Finansowany przez Google zespół „sprawdzający fakty” wydaje się być garstką fikcyjnych Hindusów w zubożałym miasteczku niedaleko Bangladeszu 
 
Cała prawda o World Trade Center 
Filmik dokumentalny przedstawiający wydarzenia z 11 września 2001 roku. 
Jak tlenek grafenu reaguje w organizmie  
Przez szczepionkę dostaje się do tkanek i "mnoży się", tworząc sieć przewodzącą w całym ciele, a następnie...  
Bergolio vel Franciszek nagrodzony przez B’nai B’rith 
Na zdjęciu poniżej widzimy dyrektora generalnego B’nai B’rith International Daniela S. Mariaschina, który wręcza papieżowi Bergoglio złoty kielich ozdobiony żydowskimi napisami i symbolami. Jest to symboliczna nagroda przyznana Franciszkowi za jego stałe wsparcie dla tej żydowskiej organizacji masońskiej. 
Aresztować Netanjahu 
Protest w Warszawie po decyzji Rządu. 
Meredith Miller - Trauma w relacjach ludzi z rządem. Psychologiczne aspekty operacji „Covid-19”  
Jak robi się z ludzi idiotów czy zmanipulowane marionetki i jak ludzie robią to sobie sami !
 
więcej ->

 
 

Uchwała Sejmu w sprawie powołania komisji do zbadania prawidłowości nadzoru bankowości w Polsce


Uchwala Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie powolania komisji sledczej do zbadania prawidlowosci i efektywnosci dzialania Prezesa Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Bankowego jako organów nadzoru bankowego oraz Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego w latach 1989 -2006. a takze Zarzadu NBP i Prezesa Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, oraz odpowiedzialnosci poszczególnych osób w ramach tych podmiotów za obecna strukture systemu bankowego.
Na podstawie art.111 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej oraz art. 1 i 2 ustawy z dnia 1999 r., o sejmowej komisji sledczej ( Dz.U. Nr 35, poz. 321), Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwala co nastepuje:  

Art. 1
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 111 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej powoluje Komisje Sledcza do zbadania prawidlowosci i efektywnosci dzialania Prezesa Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Bankowego jako organów nadzoru bankowego oraz Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego w latach 1989 -2006, a takze Zarzadu NBP i Prezesa Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, oraz odpowiedzialnosci poszczególnych osób w ramach tych podmiotów za obecna strukture systemu bankowego.

Art. 2
Do zakresu dzialania Komisji nalezy:

1) zbadanie prawidlowosci i efektywnosci dzialania Prezesa Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Bankowego jako organów nadzoru bankowego oraz Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego w latach 1998 - 2006 w szczególnosci w zakresie:
a) prawidlowosci procesu licencyjnego dotyczacego wnioskodawców z zagranicy,
b) prawidlowosci zezwolen na wykonywanie praw glosu z akcji banków przez wnioskodawców z zagranicy,
c) prawidlowosci procesu decyzyjnego w tych postepowaniach,
d prawidlowosci, kompletnosci i rzetelnosci materialów przygotowywanych przez GINB na
posiedzenia Komisji Nadzoru Bankowego w tych postepowaniach,
e) sposobu oceny przez organy nadzoru bankowego rekojmi podmiotów zagranicznych,
f) sposobu i prawidlowosci dokumentowania dzialan organu nadzoru,
g) zgodnosci z prawem rozstrzygniec, o których mowa w pkt a-e.
2) ocena ksztaltu systemu bankowego w Polsce w porównaniu z innymi krajami, w szczególnosci srednimi i duzymi krajami Unii Europejskiej i przyczyn tego stanu oraz wplywu organów nadzoru bankowego na ten stan.

3) ocena struktury wlasnosciowej banków komercyjnych w Polsce w porównaniu ze srednimi i duzymi krajami Unii Europejskiej i wplywu organów nadzoru bankowego i Prezesa Urzedu Antymonopolowego, a nastepnie Prezesa Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na ten stan.

4) ocena prawidlowosci dzialania Zarzadu NBP w zakresie oceny stanu systemu bankowego w
Polsce.

5) zbadanie kwestii konfliktu interesów miedzy rola Prezesa NBP jako Przewodniczacego Rady Polityki Pienieznej i Przewodniczacego Komisji Nadzoru Bankowego w latach 1998-2006.

6) ocena dzialalnosci Komisji Nadzoru Bankowego, Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego, Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Papierów Wartosciowych i Gield oraz Ministerstwa Skarbu Panstwa i Ministerstwa Finansów, jak równiez osób wchodzacych w ich sklad, pod katem konfliktu interesów wplywajacego na brak bezstronnosci przy podejmowaniu decyzji przez te osoby.

7) zbadanie odpowiedzialnosci osób wchodzacych w sklad organów, o których mowa w art. 2 pkt 1, 4 i 6
Art.3
W sklad komisji wchodzi 9 czlonków wybranych przez Sejm w trybie art. 2 ust 2 ustawy z dnia 21 stycznia 1999 r., o sejmowej komisji sledczej.
Art. 4
Uchwala wchodzi w zycie z dniem podjecia.
UZASADNIENIE
Polski system bankowy jest nieefektywny. Zgodnie z raportem World Retail Banking Report, Capgemini, 2005 r. ceny uslug bankowych jako procent PKB na glowe sa nizsze niz w Chinach, ale ponad dwukrotnie wyzsze niz w Czechach, na Slowacji, trzy i pólkrotnie wyzsze niz w Portugalii, Australii i we Wloszech, czterokrotnie wyzsze niz w Hiszpanii, siedmiokrotnie wyzsze niz w Austrii, USA i Wielkiej Brytanii, Norwegii a dwudziestokrotnie wyzsze niz w Holandii. Sa one pieciokrotnie wyzsze niz sredni koszt uslug bankowych. Kolejna konsekwencja malej efektywnosci systemu bankowego sa wysokie koszty kredytu, co doprowadzilo nawet do koniecznosci uchwalenia przez Sejm ustawy ograniczajacej wysokosci kosztów kredytu. Stale rosna i tak juz wysokie koszty prowizyjne (uslug bankowych).

Ta niepokojaca sytuacja jest efektem dotychczasowych przeksztalcen systemu bankowego. Od poczatku lat 90-tych przebiega w Polsce intensywny proces prywatyzacji sektora bankowego. Z pelnego monopolu panstwowego doszlismy do etapu, w którym udzial banków kontrolowanych przez inwestorów zagranicznych w aktywach sektora finansowego wynosi blisko 70%. Akcje banków od lat ciesza sie nieslabnaca popularnoscia wsród inwestorów. Banki jako spólki gieldowe dzialaja w sposób przejrzysty i latwy do weryfikacji. Uwazamy jednak, ze u podstaw sukcesu wielu banków leza niejasne i patologiczne uklady, w które moga byc uwiklane czolowe osoby swiata polityki i sluzby specjalne.

Polski system bankowy, mimo dlugotrwalego procesu przemian, w który bylo zaangazowanych wielu uczciwych i oddanych sprawie ludzi, przejal wiekszosc patologicznych cech poprzedniego scentralizowanego systemu. Nowopowstajace banki nie spelnily pokladanych w nich nadziei. Zamiast wspierac rozwój gospodarczy, odstraszaly klientów mala efektywnoscia, przewleklymi procedurami i wysokimi kosztami produktów.

Cale lata 90-te XX wieku to pasmo spektakularnych prywatyzacji i likwidacji banków. Instytucje, których zadaniem byla ochrona aktywów polskich obywateli byly calkowicie bezradne. Czesciowo przez swa nieudolnosc, niewiedze i niekompetencje, a czesciowo byc moze swiadomie, doprowadzily do ruiny tysiace osób i przedsiebiorstw.

Dynamiczne zmiany zachodzace w naszym panstwie, doprowadzily do wprowadzenia zasad gospodarki rynkowej w wiekszosci galezi gospodarki. Sektor bankowy i powiazany z nim rynek uslug i produktów, praktycznie nie zareagowal na te zmiany. Wysoka koncentracja na rynku bankowym utrzymuje sie i nic nie wskazuje na to, by ta sytuacja miala w najblizszej przyszlosci ulec zmianie. W tym kontekscie nalezy zadac pytanie: czemu tak sie stalo?, jakie instytucje nie dopelnily swych obowiazków?, komu zalezy na utrzymaniu wysokich kosztów produktów?. Kluczowa role w ksztaltowaniu systemu bankowego odgrywa nadzór bankowy, sprawowany do roku konca roku 1997 jednoosobowo przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, a nastepnie przez Komisje Nadzoru Bankowego. Oczywistym jest równiez to, ze istotna role w wyznaczaniu kierunków rozwoju polskiego sektora bankowego odgrywali kolejni Prezesi Narodowego Polskiego w osobach: Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz i Pana Leszka Balcerowicza oraz ich poprzednicy. Mimo zmian systemowych w zakresie nadzoru bankowego, to jest utworzenia Komisji Nadzoru Bankowego, Prezes NBP zachowal istotny wplyw na kierunek dzialalnosci tego organu. W zwiazku z podnoszonymi w mediach watpliwosciami co prawidlowosci dzialalnosci kolejnych Prezesów NBP i Komisji Nadzoru Bankowego oraz jego organu wykonawczego - GIBN, uwazamy za niezbedne wyjasnienie zakresu odpowiedzialnosci osób majacych wplyw na funkcjonowanie organów nadzoru bankowego oraz obecna strukture sektora bankowego.

Niska efektywnosc nadzoru bankowego i jego ksztalt organizacyjny w znacznym stopniu odpowiadaja za jakosc sektora bankowego. Komisja Nadzoru Bankowego powolana od 1 stycznia 1998 r. pozbawiona jest wlasnego aparatu pracy. Zapleczem bowiem KNB jest GINB pozostajacy w strukturach NBP. KNB podejmuje rozstrzygniecia na posiedzeniach, opierajac sie wylacznie na materialach przygotowanych przez GINB, bez znajomosci calosci akt postepowania. Struktura sytemu bankowego prowadzi takze do utrudnionego dostepu polskich podmiotów do produktów bankowych. Osrodki decyzyjne znajduja sie obecnie poza bankami w Polsce - prowadzi to do braku rozwoju nowych produktów dostosowanych do polskiego rynku i potrzeb podmiotów obecnych na tym rynku. Konsekwencja tej sytuacji jest niska konkurencyjnosc rynku bankowego w Polsce. Obecna struktura wlasnosciowa prowadzi do petryfikacji wysokiej koncentracji na rynku bankowym. Niska efektywnosc systemu bankowego prowadzi takze do nieefektywnej sieci dystrybucji oraz niskiego udzialu kredytów w PKB. Wysoki udzial zlych kredytów w aktywach bankowych - udzial naleznosci zagrozonych w naleznosciach od sektora niefinansowego w sektorze bankowym wzrósl z poziomu 10,2% w 1997 r. do 12,2% w 09.2005 r. Polski system bankowy jest zdominowany przez podmioty zalezne od kapitalu zagranicznego. W okresie grudnia 2001 roku do wrzesnia 2005 r. udzial kapitalu zagranicznego w kapitale zakladowym banków komercyjnych wzrósl z 61,3% do 65,14%. Inwestorzy zagraniczni kontrolowali 45 (z 55) krajowych banków komercyjnych na koniec wrzesnia 2005 roku. Banki kontrolowane przez kapital zagraniczny zgromadzily 65,3% depozytów sektora niefinansowego oraz udzielily 69,2% kredytów.

Jak podaje raport EU Banking Structures EBC 2005 udzial w rynku 5 najwiekszych banków w zakresie aktywów w Polsce w 2004 r. wynosil 50,2 % podczas gdy przykladowo w Niemczech 22,1% , we Wloszech 26,0%, w Wielkiej Brytanii 34,5%, w Hiszpanii 41,9%, we Francji 44,7%. Obecne organy nadzoru i kontroli bankowej nie dadza rady rozwiazac tych problemów. Nie potrafily zapobiec koncentracji rynku uslug bankowych i nie reagowaly na krytyczne uwagi dotyczace swej opieszalosci. Jedynym organem w panstwie zdolnym do zmierzenia sie z ta problematyka jest sejmowa komisja sledcza. Niejasne powiazania w systemie bankowym, udzial czolowych osób zycia publicznego w najglosniejszych prywatyzacjach, liczne oszustwa i nieprawidlowosci - oto prawdziwy obraz naszej bankowosci. Chcemy ostatecznie wyjasnic, kto mial rzeczywisty wplyw na kierunek reform i zmian w systemie bankowym. Istotna okolicznoscia wymagajaca zbadania przez komisje sledcza jest konflikt interesów miedzy rola Prezesa NBP jako Przewodniczacego RPP i Przewodniczacego KNB. Z jednej strony wprost oddzialuje on na poziom stóp procentowych, co zas z drugiej strony kontroluje banki, wiec posrednio ma wplyw na analizy makroekonomiczne i wnioski z nich plynace dotyczace stóp procentowych.

W historii konsolidacji i prywatyzacji polskich banków mozna wskazac na wiele przykladów nieprawidlowosci i budzacych watpliwosci co do zasadnosci i legalnosci decyzji wydawanych w tym zakresie. W toku prac Komisji Sledczej do zbadania prawidlowosci prywatyzacji PZU S.A. podnoszone byly powazne i uzasadnione zarzuty co dzialalnosci Prezesa NBP i Komisji Nadzoru Bankowego oraz GIBN, a dotyczace nabycia przez Bank Inicjatyw Gospodarczych Lódzkiego Banku Rozwoju, nastepnie Banku Gdanskiego S.A. oraz zgodnosci z prawem bankowym nabycia akcji PZU S.A. przez Big Bank Gdanski S.A. Komisja Sledcza do spraw PZU wprawdzie nie byla powolana do zbadania nieprawidlowosci w konsolidacji i prywatyzacji banków, ale przez sam fakt zaistnienia uzasadnionych watpliwosci co do prawidlowosci tego procesu powoduje i potwierdza zasadnosc powolania przedmiotowej komisji sledczej.

Tzw. "komisja Rywina" i Komisja Sledcza do zbadania prawidlowosci procesu prywatyzacji PZU S.A. jednoznacznie i bezsprzecznie udowodnily, iz tylko publiczna i jawna debata jest antidotum na patologie niszczace nasze panstwo. Organa scigania i sady z wielu przyczyn nie byly wstanie rozwiklac tej sprawy. Nieprawidlowosci w polskich bankach sa od lat celem licznych postepowan prokuratorskich i sadowych. Ujawniane patologie to tylko fragmenty wiekszej przestepczej struktury. Sejmowa komisja sledcza to jedyna szansa na zebranie tych spraw, porównanie ich i ustalenie winnych obecnej sytuacji.  
14 marzec 2006

?rodło: Sejm 

  

Archiwum

Atimes: Putin na prezydenta USA!Ratować USA!
luty 15, 2008
marduk
Liberałowie czy faszyści?
grudzień 21, 2002
http://republika.pl/adnikiel/austryja.html
Szokujący Moment w Historii Demokracji USA
grudzień 18, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Apel do papieża o odwołanie Rydzyka
lipiec 10, 2007
Wedle polityków "jest już sposób na lichwę"
luty 8, 2006
Monika Krześniak
Czasem nachodzi mnie zwątpienie...
styczeń 13, 2009
Artur Łoboda
Równe i równiejsze prawo.
styczeń 24, 2003
Adam Zieliński
KOPZ "Placówka"
sierpień 7, 2003
przesłała Elżbieta
Tusk: Imaginacje premiera wynikają z goryczy
listopad 2, 2007
PAP
Tło Historyczne Niemieckiego Obozu Zagłady w Warszawie
maj 27, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
PRL-jednak państwo Polaków
październik 13, 2003
Adrian Dudkiewicz
Wideo z zabójstwa Saddama
grudzień 31, 2006
Dorota
Parada błaznów
wrzesień 2, 2003
Artur Łoboda
Kraków na falach Radia Rumuńskiego
październik 19, 2004
www.krakow.pl
To musi przeczytać każdy Polak
lipiec 21, 2008
PAP
WEJŚCIE DO UNII EUROPEJSKIEJ POZBAWI POLSKĘ SUWERENNOŚCI !
kwiecień 22, 2003
przesłała Elżbieta
Skorzysta z rady ekspertów.
grudzień 21, 2002
Artur Łoboda
Bóg Honor Ojczyzna Linux
listopad 11, 2002
Tysiąc w beciku i Tysiąc w Strasburgu
marzec 21, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Strajkują sędziowie, prokuratorzy ze średnią dochodów 8tys. zł - kiedy zastrajkują emeryci i renciści żyjący za 650zł miesięc
wrzesień 24, 2008
ZR
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2025 Polskie Niezależne Media