ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Inteligentni inaczej 
14 czerwiec 2013      Artur Łoboda
Obrona zbrodniczego homoseksualizmu 
22 luty 2013      Artur Łoboda
Dwie rezolucje 
3 luty 2021     
Tak zwany Minister zdrowia milczy 
16 grudzień 2020      Artur Łoboda
"Zdrowotny" skutek silnego pola elektromagnetycznego 
17 listopad 2020     
Zapytanie do Nadleśniczego Nadleśnictwa Niepołomic - Łukasza Nowaka 
12 lipiec 2020     
Kłamstwa COVID 
29 kwiecień 2022     
Moja przygoda z premierem Winston'em Churchill'em 
24 styczeń 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Most zapora 
23 maj 2010      Goska
Wyniki wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2015 
11 maj 2015     
Nieudzielenie pomocy 
8 październik 2025     
Blask Bożego Miłosierdzia 
22 kwiecień 2017      Paweł Ziółkowski
Izraelskie dziedzictwo 
6 listopad 2023     
Jaką kulturę promuje Jacek Majchrowski - Prezydent Krakowa (5) 
26 listopad 2012      Artur Łoboda
Biografie odtajnione 
14 luty 2016      Artur Łoboda
Profesor to najczęściej idiota 
16 kwiecień 2016      Artur Łoboda
Prawo prasowe 
10 grudzień 2010     
Zygmunt Jan Prusiński METAFORY ZE SNU - część dziesiąta 
15 styczeń 2022      Zygmunt Jan Prusiński
Serial „Ulica Zagranica” jako odpowiedź na "Ucho Prezesa" 
16 grudzień 2018      Alina
Pieśń o Narodzeniu Pańskim Wacław z Szamotuł 
24 grudzień 2023     

 
 

Gdańsk nigdy nie był niemiecki!

 
Fobia społeczna może przyjąć wiele obliczy.
Na scenie politycznej mamy doskonałe przykłady osobników przejawiających wszelkie cechy tej choroby.
Posłowie "Nowoczesnej" pokazują to na każdym kroku.

Niedawno posłanka PO Agnieszka Pomaska wystąpiła w obronie antypolskiej polityki historycznej prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza twierdząc, że:
"Płażyński nie chce pamiętać, że w Gdańsku żyli Niemcy, że ma długą i burzliwą historię, że ma historię Wolnego Miasta, smutną historię ze swastykami".

https://wpolityce.pl/polityka/410132-pomaska-broni-polityki-historycznej-adamowicza


W tym miejscu pozwolę sobie zauważyć, że zarówno PiS - jak też cała opozycja zachowuje się jak niedouczone tłumoki, które nie poznały historii własnego Kraju!

Nie będę opisywał historii Gdańska, bo w sieci jest dostatecznie dużo materiałów.
Przypomnę tylko fundamentalne wydarzenie z historii.
W 1361 roku Gdańsk dołączył do Związku Miast Hanzeatyckich, które zapoczątkowali kupcy Niderlandzcy, a więc Holenderscy.
W basenie Bałtyku osiedlali się - kolonizując ten teren przodkowie dzisiejszych Holendrów, Belgów, Duńczyków i Niemców.
Korzystali z protekcji Królów polskich. Dzięki czemu miasto Gdańsk doskonale się rozwijało.

Wystarczy pójść do któregokolwiek muzeum w Gdańsku - by poznać narodowość dawnych mieszkańców.

W czasach rządów Bismarcka prowadzona była akcja germanizacji zarówno Wielkopolski - jak też Pomorza zachodniego.
Nie została skutecznie dokonana, bo w 1919 roku Gdańsk otrzymał status "Wolnego miasta" - co dobitnie świadczy, że Niemcy nie mieli dostatecznego tytułu zwierzchnictwa nad nim.

Po objęciu władzy przez Hitlera nastąpiła brutalna akcja germanizacji Gdańska.
Wymordowano wielu mieszkańców - zarówno Polaków - jak też potomków Holendrów, Belgów, Duńczyków.

Ktokolwiek przypisuje niemieckość Miasta Gdańsk - odwołuje się do nazistowskich planów eksterminacji miejscowej ludności!



Przez stulecia Gdańsk był miastem wielokulturowym - w prawdziwym tego słowa znaczeniu, bo zamieszkiwali go i współtworzyli przedstawiciele większości narodów Europy.
A Niemcy tą wielokulturowość zamordowali!

PS

Pominąłem w swoim tekście sprawę Śląska, bo z nim sytuacja była bardzo zagmatwana.
Śląsk był przez stulecia przedmiotem sporu pomiędzy władcami Polski i Czech.
W pewnym momencie do walki o Śląsk włączył się szwagier Kazimierza Wielkiego - król Węgier Janow Luksemburski, który był równocześnie królem Czech.
Wojny husyckie mocno przetrzebiły Śląsk.
Po śmierci Ludwika Jagiellończyka - w 1526 roku - jako część Królestwa Czeskiego Śląsk przeszedł pod władzę Habsburgów.
Pod tymi rządami ulegał stopniowej degeneracji i zniemczeniu w austriackim wydaniu. Podobnie jak większość Czechów - wielu Ślązaków zaczęło mówić po niemiecku.

Podboje pruskie XVIII wieku doprowadziły do Wojen śląskich - w wyniku których w 1742 roku większość Śląska przeszła pod panowanie pruskie. I od tego czasu prowadzona była wzmożona akcja germanizacji pruskiej - co było dużo łatwiejsze, po dwóch wiekach germanizacji austriackiej.
Jak dobrze wiemy - nie udała się do końca, bo po I wojnie światowej Ślązacy walczyli w powstaniach o przyłączenie do Polski.
Ci mieszkańcy Śląska, którzy uważają siebie za Niemców - są tylko potomkami skutecznie zgermanizowanych Ślązaków.
31 sierpień 2018

Artur Łoboda 

  

Komentarze

 

Gdyby nie było Niemców (czy to w Gdańsku, czy w Polsce, czy w Europie) nie byłoby brunatnej historii, ani całego ciągu zbrodni na Polakach. Szkoda, że oszołomy z Nowoczesnej.dziczy tego nie pojmują.

2018-08-31
Alina

  

Archiwum

Płacić za zniewolenie i upodlenie
lipiec 13, 2005
PAP
Chaos a wolność słowa
październik 12, 2006
Artur Łoboda
Prounijne zamroczenie
maj 6, 2004
Andrzej Kumor
Byt Polski zagrożony zgodą na „Tarczę”?
lipiec 11, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Udający ekononomistów nie obawiają się skutków kryzysu rządowego
marzec 3, 2003
Artur Łoboda
Zapomniane wartości kultury słowiańskiej
styczeń 24, 2004
przesłała Elżbieta
Małopolskie branie (kopert)
sierpień 30, 2004
PAP
Spisek w NFZ
październik 9, 2006
IT
Sfałszowane referendum
czerwiec 23, 2003
przesłała Elżbieta
Wewnętrzni okupanci albo piąta liga
czerwiec 18, 2005
Artur Łoboda
Ballada Wałbrzyska
luty 19, 2003
Unijne statki dla unijnych pracowników
maj 29, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
Dokąd Polsko ?!
luty 21, 2003
Artur Łoboda
LIST OTWARTY DO BIURA LECHA WAŁĘSY
listopad 22, 2005
Wiesław Sokołowski Redakcja pisma literackiego
Program "Polska 2005" (III)
marzec 9, 2005
jeswiat
25 lat minelo
grudzień 19, 2006
przeslala Elzbieta
"Żółte Niebezpieczństwo?"
luty 5, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Kafka & case Iran
kwiecień 3, 2007
przysłał ICP
Emeryt na rencie
marzec 20, 2008
MAREK JASTRZˇB
Chamstwo, srebrniki, negocjacje i niechciane podziękowania
grudzień 20, 2002
PAP
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media