ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Punkt Zwrotny w Rozwoju Chin?  
16 marzec 2012      Iwo Cyprian Pogonowski
Zaginione dziecko 
15 lipiec 2019      Artur Łoboda
Eksperci potwierdzają, że to zastrzyki Covid, a NIE infekcje powodują zapalenie mięśnia sercowego 
27 styczeń 2023     
Doszliśmy nad przepaść 
30 sierpień 2021     
Dyktatura prostaków z Unii Europejskiej 
3 marzec 2010      Artur Łoboda
pytanie i odpowiedź.  
24 wrzesień 2020      Artur Łoboda
Sygnalista z amerykańskiej armii, który jako pierwszy odkrył dowody Pentagonu wskazujące, że „szczepionki” na Covid-19 powodują zapalenie mięśnia sercowego MÓWI o ogromnym wzroście liczby samobójstw 
4 listopad 2023     
Naukowe oszustwa ekologistów 
7 kwiecień 2024      Artur Łoboda
Jak szczepionką "leczą" 
14 styczeń 2021     
Zażydzona polska kultura 
18 listopad 2013      Artur Łoboda
"Zabija wirusy" 
28 maj 2021      Artur Łoboda
Wezwanie Morawieckiego do zakończenia wojny przeciwko Narodowi Polskiemu 
28 sierpień 2020     
Rejterada łapówkarzy mafii farmaceutycznej? 
11 listopad 2014      www.polskawalczaca.com
Czy Elon Reeve Musk dalej rządzi w PayPal? 
8 maj 2022      Ethan Huff
Rosja supermocarstwem w przemyśle atomowym 
9 maj 2009      tłumacz
Sekciarze gangsterzy 
5 marzec 2010      Artur Łoboda
Uczmy się skutecznie - na naszych błędach 
29 kwiecień 2015      Artur Łoboda
Ukraine as a shadow armament hub  
31 marzec 2026      Vitaliy Timoschuk
Nie będziesz miał innego wirusa przede mną  
23 kwiecień 2021      Artur Łoboda
Historia jeszcze się nie skończyła 
28 wrzesień 2014      Artur Łoboda

 
 

Wszystko dlatego, że nie podbili nas Rzymianie

W 1939 roku Szwecja była biednym i zacofanym krajem, przy którym Polska górowała w rozwoju cywilizacyjnym.
Dopiero wojenna współpraca socjalistycznego rządu szwedzkiego z Hitlerem i czerpane z niej dochody - przyspieszyły rozwój gospodarczy tego państwa.

Trzysta lat wcześniej - zacofani Szwedzi napadli i złupili Polskę. Kradli wszystko - co miało jakąś wartość. Pomagali im zresztą w tym Żydzi - którzy wskazywali miejsca warte okradzenia.
Prócz Polski obrabowali Śląsk, księstwa niemieckie i inne pomniejsze księstewka.
Przyczyną tych grabieży była bieda - wynikająca z niskiego rozwoju cywilizacyjnego.

Dużo wyżej w rozwoju cywilizacyjnym była Polska podbita przez totalitaryzm katolicki.
Lecz w porównaniu do Zachodnich Niemiec, Francji, Hiszpanii, Anglii - byliśmy sporo zacofani.

Przyczyna tego stanu rzeczy była bardzo prosta.
Rejony te zostały tysiąc lat przed katolickim podbojem Polski, wcielone do Cesarstwa Rzymskiego a więc weszły w tak zwany "łaciński krąg kulturowy".
Oznaczało to zarówno rozwój piśmiennictwa - jak też przejęcie technologii - jaką dysponował Starożytny Rzym.
Starożytny Rzym stworzył wiele kolonii - terenów znajdujących się poza granicami państwa.
Jedna z nich pozostała do dziś pod łacińską nazwą.
Niemieckie miasto Köln - po polsku Kolonia - do dziś szczyci się starożytnymi zabytkami wynikającymi z rzymskiego podboju.
Zadecydowały one o tym, że w czasie gdy samo Cesarstwo Rzymskie podlegało upadkowi - takie miasta jak Kolonia - przeżywały rozkwit.

Wprowadzenie chrześcijaństwa do Polski wiązało się z dwoma aspektami:
1. Wprowadzenie feudalnego systemu sprawowania władzy - przejętego z feudalnego chrześcijaństwa.
2. Przejęcie niektórych zdobyczy technologicznych i naukowych - powszechnych w starożytnym Rzymie - jak choćby zaprawa murarska, czy umiejętność pisma - choć jedynie w języku łacińskim.

Te elementy "łacińskiego kręgu kulturowego" - pogłębiane przez występujący w kolejnych wiekach "import technologii" - pod postacią zapraszania do Polski wybitnych architektów i artystów - zadecydowały o naszej przewadze gospodarczej nad Szwecją - przez wiele wieków.
Gdyby jednak dwa tysiące lat temu podbili nas Rzymianie to bylibyśmy jeszcze bardziej rozwinięci.
Jeszcze przed powstaniem Państwa Polskiego - tereny Krakowa zostały schrystianizowane przez Wielkie Księstwo Morawskie - które leżało na terenach najbardziej wysuniętego w naszym kierunku osadnictwa rzymskiego. I najpewniej rzymskie korzenie zadecydowały o rozwoju tego rejonu.

Usiłuje nam się wmówić, ze rozwój cywilizacyjny zawdzięczamy chrześcijaństwu. Temu samemu - które doprowadziło do upadku Cesarstwa Rzymskiego - by na jego trupie - zbudować nowy porządek świata.
I zbudowali go - sprawując władzę nad znaczną częścią świata przez 1600 lat.

Kto wie - jak potoczyłyby się losy świata - gdyby podbili nas Rzymianie.
Przywiązani do tradycji i jej wierni - pewnie walczylibyśmy o jedynie słuszną wiarę naszych przodków - wyznających pogańską wiarę Rzymian.
Pewnie też nie dopuściliby my do rozplenienia żydowskiej sekty na terenie Europy.
23 październik 2011

Artur Łoboda 

  

Komentarze

 

Chrześcijaństwo wysunęło się na pierwsze miejsce w Imperium Romanum gdy to zmagało się już z poważnym kryzysem. Nb. według zamiarów "ostatnich" cesarzy (od Konstantyna poczynając) właśnie ono miało być remedium na ten kryzys. Niestety "gangrena" tocząca ten organizm polityczny była zbyt zaawansowana. Do regresu demograficznego i gospodarczego doszło jeszcze "wahnięcie" klimatyczne z przełomu IV i V w n.e., które wzmogło parcie ludów żyjących na północ od Dunaju w granice imperium. W związku z globalnym obniżeniem poziomów mórz (ochłodzenie połaczone ze zmniejszeniem opadów) załamała się gospodarka solna (sól pozyskiwana w salinach była surowcem strategicznym chociazby ze względu na konserwowanie żywności) zresztą klimat nie pozostał bez wpływu na wielkość plonów.
"Ciemne" wieki zapoczatkowały rządy niepismiennych (w pierwszych pokoleniach po zajęciu rzymskich prowincji) "królów-barbarzyńców", a nie Chrześcijaństwo, które ocaliło ile (w tamtych warunkach) tylko się dało ocalić z antycznej cywilizacji.


P.S.
Co do nie włączenia do Imperium Romanum ziem nad Wisłą, to nie tyle "odległość" od Romy miała tu znaczenie, co raczej (ze względu na cykl wegetatywny oraz wręcz prymitywne sposoby uprawy roli) marne widoki na rozwój latyfundiów tj. odpowiedników współczesnych wielkoprodukcyjnych przedsiębiorstw rolnych pod kontrolą Rzymu.
Dlaczego więc po kilku wiekach udało się to "Kościołowi"? Ano, dlatego bo ten nie kierował się li tylko "interesem" jak rzymscy generałowie i senatorowie (właściciele większości ziemi uprawnej) ale przyświecała mu idea całkiem strawna dla miejscowych.


Pozdrawiam

2011-10-23
Aleksy

 

Aleksy
zarówno tytuł - jak też cały tekst jest żartem z morałem.
Każdy wykształcony człowiek wie, że nasz klimat był niezgodnym z rzymskim trybem życia.
Po co mieli ładować się w zimne rejony - gdy nie do końca spenetrowali basen Morza Śródziemnego.
Zresztą do dziś wielu Włochów myśli, że Polska jest gdzieś na Syberii.

Nie bez przyczyny przywołałem Wielkie Księstwo Morawskie bo na jego terenach kończyła się ekspansja Starożytnego Rzymu.
Morawianie przejęli zarówno zdobycze cywilizacyjne Rzymu - jak też pomoc intelektualną Bizancjum.
Na sto lat przed tak zwanym "Chrztem Polski" na terenie Małopolski wzniesiono pierwsze świątynie chrześcijańskie a Pismo Święte opisywano głagolicą.
Działo się to właśnie za pośrednictwem Wielkiego Księstwa Morawskiego.
To właśnie dzięki Morawianom wawelski gród był na tyle silny, że 1038 roku stał się stolicą władcy Polski.

Do upadku Rzymu przyczyniło się wiele zjawisk.
Chrześcijaństwo było jednym z nich bo kwestionowało władzę polityczną.
Nie ocaliło również niczego - czego by nie zachowali barbarzyńcy.
Do Rzymu szli po bogactwa. Nie po to - by je zniszczyć ale po to by je posiąść. W szale walki zniszczyli niektóre budowle ale był to ułamek procenta.
Dużo podróżowałem po Włoszech i widziałem pierwsze świątynie chrześcijańskie - prymitywne i nieudolnie naśladujące potęgę Rzymu.
Stalin zrobił z religią dokładnie to samo - co 1500 lat wcześniej robiło chrześcijaństwo z kulturą łacińską. Z premedytacją niszczono świątynie by wymazać wszelkie ślady pogańskiej wiary Rzymian z ludzkiej świadomości.
Gdyby Chrześcijaństwo było w rzeczywistością wiarą nadaną przez Boga to nie obawiałoby się jakichś bożków.
Ale to temat na zupełnie inną i dużo dłuższą dyskusję.

pozdrawiam

2011-10-23
Artur Łoboda

 

Panie Arturze, drugi raz (wczesniej zrobiłem to we dzisiejszym komentarzu pod innym artykułem) dziękuję za odpowiedź. Ma Pan rację, ta dyskusja może być o wiele dłuższa (i fascynująca) w oddzielnym temacie zwłaszcza, że pozostajemy przy swoich (różniących się) zdaniach, co przy zachowaniu wzajemnego szacunku ma swoje pozytywne znaczenie.

Pozdrawiam

2011-10-25
Aleksy

  

Archiwum

Polska oskarżana o szowinizm
styczeń 19, 2006
PAP
Rząd Izraela popiera ograniczenia w sprzedaży ziemi
lipiec 8, 2002
PAP
Pokłosie SB
maj 30, 2005
dr Leszek Skonka
Drastyczne sankcje USA wobec Korei Północnej
grudzień 10, 2006
Mirosław Naleziński
Nowa tradycja - kolejna milenijka?
grudzień 25, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Defiance (Opor) … czyli jak zydo-masoneria z USA gloryfikuje zydo-bolszewickie kurwy
luty 14, 2009
Piotr Zychowicz
Co twoje, to moje, co moje, to nie rusz
kwiecień 25, 2003
PAP
Unia bez tajemnic. Wielkie oszustwo (2)
listopad 21, 2002
http://www.naszdziennik.pl
Manipulating the herd
lipiec 13, 2005
D.I.
Językowa patologia
lipiec 16, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Piotr Bein: zydoskosc Walesy jest nieistotna
marzec 15, 2008
Piotr Bein
2009.03.11. Serwis wiadomości ze świata bez cenzury
marzec 11, 2009
tłumacz
Dylemat wyboru myślących Polaków
październik 4, 2005
dr Leszek Skonka
Stalexport chce przenieść na spółkę zależną koncesję na A4
sierpień 20, 2002
PAP
Superprzetarg dla rządu
luty 6, 2003
Piotr Śmiłowicz http://www.rzeczpospolita.pl/
Rola polskiej inteligencji w Polsce i na świecie
styczeń 9, 2009
przeslala Elzbieta Gawlas Toronto
Umysłowy uwiąd
październik 28, 2008
Karol Jasiński
Społeczna kasza
sierpień 16, 2003
przesłała Elżbieta
Żyd "ekskomunikowany" za uczestnictwo w teherańskiej konferencji na temat Holokaustu
styczeń 13, 2007
bibula- pismo niezależne
"Czy Papież przeprosi ofiary Solidarności" (7)
listopad 14, 2003
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media