ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Wojna Twittera z prawdą.
Twitter twierdzi, że usunie wszystkie posty twierdzące, że szczepionki mogą szkodzić ludziom
 
17 grudzień 2020     
Wspólnicy zbrodniarzy 
10 sierpień 2016      Artur Łoboda
«Selekcja idiotów dokona się samoczynnie: Pójdą do rzeźni z własnej woli” 
15 kwiecień 2021     
Kto rządzi Rosją? 
6 maj 2022      Artur Łoboda
Oficjalny koniec plandemii w Hiszpanii? 
14 styczeń 2022      Leszek Śmieszek
Manifestacja Rubinsteina w ONZ w 1945 roku 
6 maj 2020      Alina
Scenariusz na państwo totalitarne. Włochy 2020: Wewnątrz Strefy Zero Covida 
19 marzec 2023     
Święty Żyd 
20 listopad 2018     
Jak wszyscy - to wszyscy  
24 maj 2014     
Judzenie - jako nowy "kierunek w sztuce" 
21 maj 2013      Artur Łoboda
„Rozpuszczanie iluzji”: 225 lat kłamstw i tuszowania skutków szczepionek 
6 marzec 2024     
Nieustanny atak na Nas - wszystkich 
15 kwiecień 2024     
Czy masoni rządzą Polską i nas niszczą?  
29 sierpień 2012      Artur Łoboda
Kantoryzacja polskiej kultury 
14 kwiecień 2014      Artur Łoboda
Lekarze są w szoku. Epidemia zakrzepicy, zawałów mózgu i zawałów serca 
8 luty 2023     
Dobrze widać: kto jest kto 
4 czerwiec 2012      PAP
Najlepszy wykrywacz kowida 
12 czerwiec 2021     
Cywilizacyjnie z żydami nic nas nie łączy, judeochrześcijaństwo to wymysł - dr Ewa Kurek 
1 grudzień 2018      Alina
Belgijskie gestapo zaatakowało ludzi zebranych w parku 
1 kwiecień 2021     
Poparcie Chin i Rosji dla Iranu przeciw osi USA-Izrael 
6 listopad 2009      Iwo Cyprian Pogonowski

 
 

Japonski Czarnobyl

JAPONSKI CZARNOBYL

1. Informacja i dezinformacja o przyczynach i skutkach awarii elektrowni jądrowej Fukushima I

11 marca 2011r. nastąpiło w Japonii silne trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera.
Towarzyszyło mu tsunami z falą dochodzącą do 10 metrów.
Zarówno trzęsienie ziemi, jak i tsunami dotknęło zarówno mieszkańców Japonii, jak i obiektów stałych i ruchomych na terenach północno-wschodniej Japonii.
Na terenach tych działały cztery elektrownie jądrowe, które zostały automatycznie wyłączone w momencie wstrząsu.
Cały świat z niepokojem spogląda od kilku dni w stronę elektrowni jądrowej Fukushima I, w której po piątkowym trzęsieniu ziemi nastąpiła eksplozja.
Zniszczyła ona między innymi dach nad jednym z reaktorów i doprowadziła najprawdopodobniej do stopienia jego prętów paliwowych. Rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano podkreślił, że obecnie podejmowane są działania mające na celu zapobiec powtórzeniu się tego w dwóch ( z sześciu kolejnych reaktorach) W przeciwieństwie do reaktora nr 1 wentylowanie i wstrzykiwanie wody podjęto tam już na etapie wstępnym – zaznaczył rzecznik.
Tymczasem jak poinformowała 14 marca po południu japońska agencja Jiji, powołując się na operatora elektrowni – firmę TEPCO, w reaktorze nr 2 , gdzie doszło wcześniej do awarii systemu chłodzenia, poziom wody chłodzącej bardzo się obniżył i pręty paliwowe są już całkowicie odsłonięte. To oznacza, że nie można wykluczyć ich stopienia, co zwiększa ryzyko uszkodzenia osłony i w efekcie radioaktywnego wycieku.
Przedstawiciel TEPCO – Tabako Kitajima mówi, że w następstwie awarii systemu chłodzącego pracownicy elektrowni przygotowują się do wtłoczenia do reaktora nr 2 wody morskiej, a także podjęta miała zostać kolejna próba zmniejszenia w nim ciśnienia.
Kilka godzin wcześniej w reaktorze nr 3 także doszło do dwóch wybuchów, ale na szczęście - jak poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej – nie została uszkodzona osłona reaktora. W wyniku eksplozji rannych zostało 3 pracowników, a 7 kolejnych uznaje się za zaginionych.
Nad reaktorem nosi się także chmura dymu, w związku z czym osobom mieszkającym w promieniu 20 km od elektrowni polecono pozostanie w domach.
Gubernator Tokio Shintaro Ishihara polecił ciągłe monitorowanie poziomu radioaktywności w rejonie metropolii.
Powodzeniem zakończyło się natomiast chłodzenie dwóch reaktorów pobliskiej elektrowni Fukushima II. W innej elektrrowni – Onagawa, leżącej w prefekturze Miyagi, 120 km na północny wschód od Tokio, ogłoszono też pierwszy, najniższy stopień zagrożenia po tym, jak poziom radioaktywności wokół elektrowni przekroczył dopuszczalne limity. Z kolei w elektrowni w Tokai nie działa jedna z dwóch pomp systemu chłodzenia.
Zdaniem francuskiego ministra ds. przemysłu, energetyki i gospodarki cyfrowej – Erica Bessona, sytuacja po wybuchach w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima jest „niepokojąca” i nie można wykluczyć scenariusza katastrofy nuklearnej..
- Mamy do czynienia z poważnym wypadkiem nuklearnym, skoro doszło do wycieków radioaktywnych, lecz nie ma katastrofy – powiedział Besson na antenie rozgłośni France Inter, zastrzegając jednak, że taki scenariusz nie jest nieprawdopodobny.
- Nie można go całkowicie wykluczyć – dodał francuski i wyjaśnił, iż „katastrofą byłoby stopienie się rdzenia reaktora i przede wszystkim rozerwanie osłony, w której umieszczony jest reaktor”.
Kolejny dzień ( 17 marca 2011r.) przynosi nowe niepokojące informacje.
W dniu 16 marca 2011r. w elektrowni Fukushima I doszło do kolejnego pożaru, tym razem w dwóch reaktorach – nr 4 i 5. Jak twierdzą media, choć pożar stosunkowo szybko ugaszono, to w reaktorze nr 4 doszło prawdopodobnie do wybuchu wodoru.
Rzecznik rządu Japonii poinformował o znacznym wzroście poziomu promieniowania. Pomiar radiacji w odległości około 60 km od uszkodzonej elektrowni wykazał, że promieniowanie radioaktywne przekracza tam aż 500 razy normalne wartości.
Kolejne informacje wprowadzają wśród Japończyków coraz większe zaniepokojenie. Na lotniskach pojawia się coraz więcej osób, które w obawie o życie swoje i swoich bliskich zdecydowały się natychmiast wyjechać z kraju.
Japończykom oferują pomoc także Amerykanie i Południowi Koreańczycy w poprawie chłodzenia uszkodzonych reaktorów.
Jak podała japońska NHK, na którą powołuje się PAP, po wcześniejszych problemach związanych ze złą pogodą do akcji mającej na celu schłodzenie reaktora nr 3 przyłączyły się
około południa także japońskie śmigłowce wojskowe. Po zmniejszeniu się poziomu promieniowania do elektrowni wróciła po południu także część z ewakuowanych wcześniej pracowników.
W elektrowni Fukushimie I od kilku dni trwają wysiłki koncentrujące się na tym, by zapobiec wyparowaniu wody, która ma chłodzić pręty paliwowe w reaktorach ( jeśli bowiem do tego dojdzie, może to w konsekwencji doprowadzić do ich stopienia ).
Tymczasem zdaniem Agencji Reutersa, wydobywająca się z uszkodzonego reaktora para i gwałtowny wzrost promieniowania mogą świadczyć o tym, że sytuacja wymyka się Japończykom spod kontroli.
Zdaniem specjalisty ds. elektrowni jądrowych Arnie Gundersena, eksperta amerykańskiej firmy analitycznej Fairewinds Associates, na którego powołuje się Reuters, wycofanie z elektrowni 750 pracowników i pozostawienie na miejscu jedynie 50 , jest błędem. To zbyt mała liczba osób, by dopilnować sześciu reaktorów znajdujących się w uszkodzonej elektrowni. Gundersen uważa, że ewakuacja pracowników może oznaczać, że Japończycy poddają się. Podobnego zdania jest również kilku innych ekspertów, którzy stwierdzają, że Japonia bagatelizuje powagę sytuacji. Dotychczas sytuację w Fukushimie I oceniano na 4 w siedmiostopniowej skali zagrożenia, ale teraz mówi się o 6-tym stopniu. Oznaki zniecierpliwienia przedłużającym się kryzysem wykazuje także Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), której szef Yukiya Amano oświadczył, że oczekuje szybszych i bardziej szczegółowych informacji od japońskich władz.
W chińskich portach lotniczych i wodnych wprowadzono kontrolę promieniowania pasażerów oraz produktów przybywających z Japonii. Panika ogarnęła także mieszkańców rosyjskiego Dalekiego Wschodu., którego mieszkańcy poza wykupywaniem lekarstw masowo wykupują bilety lotnicze do Moskwy. Władze Rosji zapewniają jednak, że nawet przy najgorszym wariancie rozwoju wydarzeń w elektrowniach atomowych w Japonii i przy niekorzystnym wietrze nie powstanie zagrożenie dla rosyjskiego Dalekiego Wschodu.
Tymczasem rzecznik francuskiego rządu Francis Baroin powiedział, że według najgorszego scenariusza katastrofa w Japonii może mieć większy rozmiar niż w Czarnobylu. To jeszcze wzmocniło zaniepokojenie Francuzów stanem ich siłowni jądrowych, zważywszy na to, że według raportu Urzędu Bezpieczeństwa Nuklearnego (ASN), który 16 marca 2011r. opublikowano, tylko w 2010r. doszło do ponad 1000 awarii we francuskich elektrowniach atomowych. Na szczęście były one niegroźne, bo tylko trzy z nich miały drugi stopień zagrożenia przy najwyższym siódmym, który dotyczył awarii czarnobylskiej..
Zdaniem ekspertów wypadki te świadczą o złym funkcjonowaniu systemów bezpieczeństwa. Francja ma 19 elektrowni z 58 reaktorami i jest drugim po USA państwem pod względem wielkości produkcji energii jądrowej. Dla francuskich przeciwników atomu to, co dzieje się w Japonii, zadaje kłam twierdzeniom o bezpieczeństwie elektrowni atomowych. Rząd uspokaja, twierdząc, że tutejsze siłownie mają najlepsze zabezpieczenia i są odporne na powodzie i trzęsienia ziemi.
Niemcy żywo zaś dyskutują o przyszłości swoich elektrowni atomowych. Wielu konstytucjonalistów twierdzi, że kanclerz Angela Merkel nie miała prawa podejmować decyzji ani o moratorium w sprawie reaktorów, ani tym bardziej o ich wyłączeniu. Takie decyzje może podjąć tylko parlament Obecnie obowiązuje ustawa o wydłużeniu eksploatacji niemieckich elektrowni atomowych. Jeżeli chce się ja zmienić, to musi to zrobić jedynie Bundestag w ponownym głosowaniu – stwierdził ekspert prawa konstytucyjnego, Frank Braetigon na antenie publicznej telewizji.
_ W odpowiedzi właściciele elektrowni najprawdopodobniej dość łatwo w sądzie uzyskają wyrok obalający decyzję rządu i zezwalający im ponownie na włączenie siłowni – dodał. Przewodniczący Bundestagu Norbert Lamer (CDU) zapowiedział wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. od strony prawnej. Przewodniczący SPD Sigma Gabin stwierdził zaś, że podejrzewa, iż kanclerz wcale tak naprawdę nie zamierza szybko zamykać elektrowni i tylko weszła w cichą umowę z biznesem atomowym i poprzez wymyślone przez siebie moratorium obecnie jedynie mydli obywatelom oczy. Jego zdaniem , koncerny energetyczne w tajnym porozumieniu uzgodniły z kanclerz tylko czasowe zamknięcie elektrowni i za ten czas zgodnie z prawem i tak dostaną finansowe odszkodowanie postojowe.
Jednocześnie trzeba powiedzieć, że polscy lobbyści energetyki jądrowej , jacy wypowiedzieli się jako eksperci z Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego Państwowej Agencji Atomistyki w sposób arogancko stwierdzili, że Fukushimy nie można porównywać z Czarnobylem.
Ta wypowiedź zderza się z wypowiedzią rzecznika francuskiego rządu, według którego przy najgorszym scenariuszu katastrofa w Japonii może mieć większy rozmiar niż w Czarnobylu.
Można przypuszczać, że doświadczenie specjalistów francuskich ma oparcie w praktyce energetyki francuskiej, a nie w teorii przyszłej energetyki polskiej..

2. Informacja i dezinformacja o przyczynach i skutkach awarii nuklearnej w Czarnobylu

W nawiązaniu do awarii nuklearnej w Czarnobylu (1986r.) trzeba porównać wnioski, jakie można było wyciągnąć w roku 1998 w ramach ponad 10-letniej analizy przede wszystkim jej następstw z bezmyślnym , dezinformacyjnym opisem przede wszystkim skutków tej awarii w GAZECIE WYBORCZEJ z dnia 16 marca 2011r.( ponad 20 lat po tej awarii).
a) Wnioski z artykułu naukowego z VII Sympozjum Politechniki Białostockiej pt „ Symulacja, pomiary i diagnostyka w elektrotermii i energetyce”
1) Brak jest kompleksowych studiów nad przebiegiem i skutkami awarii czarnożylskiej
2) Według badań uniwersytetu kijowskiego szacuje się liczbę zmarłych dotąd Ukraińców w związku z awarią czarnobylską na 230 tysięcy, zaś Białorusinów na 120 tysięcy.
3) Według prognoz lekarskich w ciągu najbliższych dziesięciu lat u wszystkich dzieci, których rodzice przeżyli katastrofę czarnobylską w strefie podwyższonych skażeń wystąpią poważne choroby.
4) Specjaliści zachodni szacują liczbę osób zagrożonych konsekwencjami poczarnobylskimi
Na około 30 milionów.
5) Ukraina po uzyskaniu niepodległości wydatkowała około 20% budżetu narodowego na likwidacje szkód poczarnobylskich.
6) Nie podlega dyskusji fakt, że awaria czarnobylska, sposób jej likwidacji, nieodpowiedzialna opieka nad poszkodowanymi podczas awarii, a także kompromitujące dezinformacje o przyczynach i skutkach awarii, przyśpieszyły osłabienie władzy komunistycznej w byłym Związku Radzieckim i jego satelitach.
7) Awaria czarnożylska stworzyła także, chcąc czy nie chcąc, barierę dla bezkrytycznego rozwoju energetyki nuklearnej, która stała się energetyką najdroższą..
8) Badania , dotyczące złożonych systemów technologicznych i organizacyjnych wykazały, że przy awarii czarnożylskiej błędy obsługi powinny być szacowane jedynie na około (30-40)%, zaś inne na (60-70)%.
9) Według zgrubnych szacunków straty globalne, związane z awarią elektrowni atomowej w Czarnobylu sięgały wielu dziesiątków , jeżeli nie setek miliardów USD.

b) Informacja w Gazecie Wyborczej

Katastrofa w Czarnobylu (1986r)

Wskutek błędu wzrosła moc i temperatura reaktora, nastąpiła eksplozja pary, pożar rdzenia i uwolnienie radioaktywnej chmury..
Jedna trzecia spadła na Europę, reszta na ZSRR.
Katastrofa pochłonęła życie 50 osób.

Mój komentarz

Informacja w Gazecie Wyborczej – to niesłychana dezinformacja.!!!

..3. Informacja i dezinformacja o przyszłości rozwoju światowych energetyk

W ramach analiz na temat przyszłości światowych energetyk spotkałem bardzo interesujący przypadek energetyki Indonezji.
Opracowany projekt rekonstrukcji energetyki indonezyjskiej latach 1991-2021 przewiduje w oparciu o prognozy energetyczne, ekologiczne i ekonomiczne rozwój energetyki węglowej jako energetyki przyszłościowej i proekologicznej.
Uznano, że czyste elektrownie węglowe wyposażone w urządzenia do odsiarczania i odazotowanie, a także odpylania produkować będą w Indonezji energię elektryczną o najniższych kosztach.
Polska, jako kraj specjalizujący się dotąd w energetyce węglowej, nie może być obojętna na wnioski niemiecko-indonezyjskie, mówiące o tym, że energetyka węglowa może być energetyką proekologiczną i proekonomiczną.
W 2021 r. w Indonezji 60% będą stanowiły elektrownie węglowe, zaś 18% - elektrownie gazowe.
Nie będzie w Indonezji energetyki jądrowej.
Rozpatrzony wariant elektrowni nuklearnych z reaktorami o mocy 1000 MW na lekką wodę nie spełniał kryteriów ekonomicznych, gdyż koszty wyniosłyby od 2190 USD/kW do 3468 USD/kW ( przy uwzględnieniu zmian konstrukcyjnych i technologicznych w trakcie budowy).
Uznano ostatecznie, że czyste elektrownie węglowe wyposażone w urządzenia do odsiarczania i odazotowanie, a także odpylania, produkować będą w Indonezji energię elektryczną o niższych kosztach niż elektrownie nuklearne.

4. Informacja i dezinformacja o przyszłości rozwoju polskiej energetyki

Opracowana w 2009r. przez Ministerstwo Gospodarki „Polityka energetyczna Polski do 2030r.” zawiera kilka podstawowych błędów merytorycznych.
Najpoważniejszy błąd merytoryczny dotyczy problemów ekonomicznych, związanych z projektowaniem, budową, eksploatacją i likwidacją ( lub modernizacją) elektrowni jądrowych dla Polski, które przewidziano do realizacji w latach 2010 – 2030.
W ramach odpowiedzi Ministra Gospodarki na interpelację nr 6062 w sprawie strategii energetycznej Polski z dnia 24 listopada 2008r.zapisana jest następująca wypowiedź:
„ Elektrownie jądrowe są uznawane za najtańsze źródła energii elektrycznej o wielkiej skali tj. za zdolne rozwiązać problem zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną w skali całych elektroenergetycznych. Rozwój energetyki jądrowej w Polsce może stać się ważnym elementem dywersyfikacji dostaw paliw i energii , co bezpośrednio przełoży się na wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju, jednocześnie zmniejszając negatywny wpływ energetyki na środowisko”.
Wypowiedź ta w szczególności w zestawieniu z zaistniałą awarią nuklearną w elektrowni w Czarnobylu (1986r.) , a ostatnio w elektrowni Fukushima I (2011r.).jest nie tylko nieodpowiedzialna, ale świadomie godzi w żywotne interesy Polski i Polaków.
Dlatego też konieczne jest przeprowadzenie pilnie :ogólnopolskiego referendum na ten temat z pytaniem
„CZY CHCESZ ROZWOJU NAJDROZSZEJ I NIEBEZPIECZNEJ ENERGETYKI JADROWEJ W POLSCE”.

Literatura

1. M. Ziarnik Kryzys grozi nie tylko Japonii , Nasz Dziennik, 15 marca 2011r.
2. Japoński syndrom, Gazeta Wyborcza, 16 marca 2011r.
3. P.Falkowski Chmura radioaktywna nad Pacyfikiem, Nasz Dziennik, 16 marca 2011r.
4. M. Goss Odżył spór o atom, Nasz Dziennik, 16 marca 2011r.
5. T.Chmiel Japonia nie ma wyjścia, wywiad, Nasz Dziennik, 16 marca 2011r.
6. Z. Dmochowski Problemy energetyki, Dokumentacja internetowa, Warszawa 2008r.
7. Odpowiedź ministra gospodarki na interpelację nr 6062 w sprawie strategii energetycznej Polski, Warszawa, dnia 24 listopada 2008r.
8. :Z. Dmochowski Anty- i filopolonizm cz. IV, Dokumentacja internetowa, Warszawa 2008r.
9. Z. Dmochowski Proekologiczna energetyka węglowa, Głos Nr 7/1074
10. Z. Dmochowski Informacja i dezinformacja o przyczynach i skutkach awarii nuklearnej w Czarnobylu , VII Sympozjum na temat „ Symulacja, pomiary i diagnostyka w elektrotermii i energetyce”, Katedra Elektroenergetyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, Hołny Mejera, 16-19 września 1998r.
11. Z. Dmochowski Symulacja rozwoju energetyki na przykładzie Indonezji, VII Sympozjum na temat „Symulacja, pomiary i diagnostyka w elektrotermii i energetyce”, Katedra Elektroenergetyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, Hołny Mejera, 16-19 września 1998r.
12. Z. Dmochowski Anty- i filopolonizm, cz. V, Dokumentacja internetowa, Warszawa 2009r.
13. Ministerstwo Gospodarki „ Polityka energetyczna Polski do 2030r., Warszawa, marzec 2009r., wersja nr 4.
14. M. Ziarnik Japończycy uciekają z kraju, Nasz Dziennik, 17 marca 2011r
15. W. Kiełbasa Fukushimy nie można porównywać z Czarnobylem, wywiad, Nasz Dziennik, 17 marca 2011r.


PROF. Zbigniew Dmochowski
21 marzec 2011

Elzbieta Gawlas 

  

Komentarze

  

Archiwum

Popisy idiotów, czyli Obóz Wielkich Palantów
styczeń 19, 2006
Artur Łoboda
Prezydent: Ofiara nie była daremna
lipiec 31, 2004
Kto obroni Izrael przed Izraelem. Who will save Israel from itself?
styczeń 16, 2009
amen
Zmora Zagłady Nuklearnej
luty 22, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Czy tarcza nas uszczęśliwi?
marzec 11, 2008
Gregory Akko
Zabijają cywilów
czerwiec 21, 2003
przesłała Elżbieta
ZIMOWE ALELLUJA WIELKANOCNE
marzec 20, 2008
Zygmunt Jan Prusiński
strajki płacowe lekarzy i ograniczanie dostępu do leczenia
maj 15, 2007
A.Sandauer
Pazerny fiskus i "..." komentatorzy
czerwiec 27, 2004
Tsunami korupcji sejsmologow w... USA i Tajlandii
styczeń 7, 2005
Tysiąc za dziecko
luty 11, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
Moralność a la moralność
październik 27, 2005
Piotr
Islam prosperuje bez procentów składanych
listopad 21, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
Polski sen Prezydenta Rosji, Władimira P.
styczeń 4, 2007
W.P.
Ponowne Zagrożenie Polski Bombardowaniem Nuklearnym
luty 6, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Co się stało z prezydentem?
styczeń 26, 2005
zaprasza.net
Recenzja książki W.Bojarskiego pt „ O PRZYSZŁOŚĆ POLSKI” Problemy i wyzwania XXI wieku - część druga
kwiecień 11, 2006
prof. Zbigniew Dmochowski
Żydowska studentka sama malowała swastyki na swoich drzwiach - wideo NBC
luty 28, 2008
NBC
Czy złoty to pieniądz śmieciowy?
grudzień 21, 2008
Jan Kazimierz Kruk
O NADZIEI, czyli PORAŻKI MOGˇ BYĆ NASZYMI SUKCESAMI
lipiec 25, 2008
Marek Jastrząb
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2024 Polskie Niezależne Media