|
O co idzie w sprawie prób Korei Północnej?
|
|
O co idzie w sprawie prób Korei Północnej?
Doniesienia [b]w sprawie prób jądrowych KRLD i w sprawie prób rakiet balistycznych KRLD [/b]są liczne, ale brak doniesień ze źródła niewątpliwie najlepiej poinformowanego. Idzie o Chiny, patrona Korei Północnej.
Chiny ograniczają się do przytaczania wiadomości z innych źródeł powstrzymując się od własnych komentarzy. Oto przegląd ostatnich wiadomosci w języku angielskim na temat KRLD na chińskim megaportalu:
http://news.xinhuanet.com/english/2009-06/09/content_11510440.htm
USA wzywa KRLD do uwolnienia ze względów humanitarnych dwóch młodych dziennikarek amerykańskich.
http://news.xinhuanet.com/english/2009-06/08/content_11508654.htm
Eksport za pierwsze 4 miesiące z międzykoreańskiego obozu pracy Kaesong Joint Industrial Complex zatrudniającego 40 000 robotników z KRLD spadł w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego o 56% do $7,15 mln a wartość produkcji o 6,6% do $74, 54 mln. Ostatnie rozmowy miedzyrządowe na ten temat trwały tylko 22 minuty , a KRLD ograniczyła się do prób renegocjacji warunków dzierżawy terenu i kontraktów pracowniczych. KRLD zaproponowała kontynuowanie rozmów 11 czerwca.
http://news.xinhuanet.com/english/2009-06/08/content_11507510.htm
Japonia opublikowała tekst pisma od KRLD które podaje współrzędne akwenu części Morza między KRLD a Japonią wyłączonego od żeglugi. KRLD wysyłała takie pisma wczesniej przed przeprowadzaniem prób rakietowych.
http://news.xinhuanet.com/english/2009-06/08/content_11506758.htm
Najwyższy Przywódca KRLD Kim Jong Il zachwalał obejrzany spektakl rosyjskiej opery Jewgienij Oniegin jako widowisko przybliżające narodowi koreańskiemu wartości światowej kultury.
http://news.xinhuanet.com/english/2009-06/08/content_11504924.htm
Sekretarz Stanu Hilary Clinton zagroziła KRLD ze moze zostać ponownie wpisana na listę krajów popierających terroryzm.
http://news.xinhuanet.com/english/2009-06/06/content_11499906.htm
KRLD zagroziła podjęciem "bezlitosnych niewyobrażalnych karnych" działań wobec Korei Południowej za liczne prowokacje i naruszenia wód terytorialnych.
http://news.xinhuanet.com/english/2009-06/05/content_11494470.htm
Generał Kenichiro Hokazono, dowódca japońskiej Air Self-Defense Force poinformował ze ulepszone rakiety Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) są w stanie 3 godzinnego pogotowia na wypadek prób rakiet miedzykontynentalnych KRLD.
Wyjątkiem jest chińska krytyka poczynań amerykańskiej spółki Microsoft która na polecenie administracji USA ograniczyła swoje usługi informatyczne nie tylko dla KRLD ale i dla 4 innych krajów: Kuba, Iran, Syria, Sudan.
http://news.xinhuanet.com/english/2009-06/03/content_11479742.htm
Natomiast FR zamieszcza wiele opinii i komentarzy. Podkreśla swoją powsciągliwość. Niedawnego podziemnego wybuchu atomowego dokonano w sztolni odległej zaledwie 270 kilometrów od Władywostoku. Wybuch został oceniony na 10 do 20 kiloton.
FR uważa że stosunkowo nieistotne próby KRLD są traktowane przez sojuszników USA tj Japonię i Koreę jako pretekst do postępującej militaryzacji. Już obecnie w każdym z tych krajów stacjonuje około 30 000 żołnierzy USA. Japonia już 10 lat temu umiesciła na orbicie 4 sputniki wczesnego wykrywania rakiet. Wkrótce zastąpi je nowocześniejszymi. FR nie wyklucza że próby KRLD staną się powodem formalnego wyposażenia wojsk stacjonujących na półwyspie koreańskim w broń jądrową. Do 2012 roku rakiety Nike Hercules maja zostać zastapione systemami antyrakietowymi Patriot zdolnymi przechwytywać wszelkie rakiety wystrzelone z terytorium KRLD. Pierwsze systemy pojawią sie na terytorium Korei już w 2010 roku. Korea jest zainteresowana zakupem mysliwców F-16 Block 32 , a Japonia ośmiela się nawet rozważać zakup najnowocześniejszych F-22 Raptor których eksport jest zabroniony nawet do najbliższych sojuszników USA.
http://www.lenta.ru/articles/2009/06/03/rearmament/
W sytuacji naprężenia w tym rejonie świata dziwią pewne kroki podejmowane przez Koreę.
Korea Południowa (Korea) jest supermocarstwem w dziedzinie budowy statków; aktualnie około 50% tonażu wodowanych na świecie jednostek. Niemniej, posiada tylko jeden niszczyciel Sejong the Great wyposażony w amerykańskie systemy Aegis zdolne do przechwytywania rakiet w promieniu 150 km i atakować cele w promieniu do 1000 km. Już 23 maja został wyłączony ze słuzby i skierowany na remont który ma potrwać do końca czerwca.
Akurat na ten okres Korea Północna (KRLD) zapowiadała wcześniej kolejne próby dalekosiężnych rakiet balistycznych.
Parę lat temu nadano duży rozgłos zestrzeleniu nad Pacyfikiem za pomocą tego systemu uszkodzonego amerykańskiego satelity poruszająco się niemrawie na niemal geostacjonarnej orbicie. Mało tego, w satelicie było ponad tonę wybuchowej hydrazyny i do jego zniszczenia wystarczyła "obcierka". Szło o to aby spadające na Ziemię resztki były tak małe aby uległy spaleniu wchodząc do atmosfery. Mimo to nie wykluczano paru prób i z wielką ulgą podano wiadomość ze juz pierwszy "strzał" okazał się skuteczny.
Tym razem test dla Aegis mógł być trudniejszy...A może idzie o niechęć do kompromitacji amerykańskiego uzbrojenia?
http://www.lenta.ru/news/2009/06/04/offduty/
|
|
9 czerwiec 2009
|
|
tłumacz
|
|
|
|
Izrael, Indie i Pakistan Powinny Zrezygnowac z Broni Nuklearnej?
kwiecień 6, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Opowiadanie bez tytułu
maj 29, 2008
Marek Jastrząb
|
Perto-Dolary, Czyli Narzucanie Imperializmu Monetarnego przez Amerykańską Maszynę Wojenną
październik 16, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski.
|
Moja prowincja jest grzeczna i cicha niczym z obrazka
październik 7, 2007
Zygmunt Jan Prusiński
|
Rozważania o wielokropku pochodzenia bezpańskiego
maj 17, 2008
Marek Jastrząb
|
Pierwszy Polak zginął w Afganistanie
sierpień 15, 2007
Zygmunt Jan Prusiński
|
Zarząd TV Familijnej prosi Skarb Państwa o pożyczkę
czerwiec 27, 2002
PAP
|
"Batiuszka Putin"?
listopad 10, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Komu przeszkadza nagrywanie rozpraw sądowych?
styczeń 18, 2008
www.aferyprawa.com
|
Wracamy do dyskusji
grudzień 5, 2007
Artur Łoboda
|
Zespół do Spraw Reintegracji
listopad 27, 2002
PAP
|
Miller: 1 stycznia 2004 datą najwłaściwszą
lipiec 29, 2002
IAR
|
Łotr - który zniszczył polskie górnictwo ma jeszcze czelność coś powiedzieć
styczeń 18, 2009
Dariusz Ciepiela
|
Ameryka pod żydowską kontrolą
luty 16, 2007
nadesłała Dorota
|
Czym skorupka za młodu
marzec 1, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
"Krytyka i prawda" prof. Teresa Grabinska
czerwiec 8, 2008
przeslala Elzbieta Gawlas Toronto
|
11 wrzesnia video po polsku
listopad 4, 2006
Marek Głogoczowski
|
Walka o państwo...bezprawia
marzec 21, 2007
Marek Olżyński
|
Religie
maj 23, 2004
|
Czy "przedszkolanka" i Izrael Nabawi Swiat Wojny z Iranem?
kwiecień 1, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|