|
Głupcy a węgiel
|
|
Dum vitant stulti vitia, in contraria currunt
Głupcy chcąc naprawić błędy - w przeciwieństwa uciekają - głosi łacińska maksyma.
I chciałbym przestrzec przed nieodpowiedzialnym podejściem do kwestii energetyki.
Tym bardziej, że pół wieku mogłem odczuwać skutki braku odpowiedzialności rządzących.
Dwa lata temu przejeżdżałem przez środek dawnego enerdówka i poczułem w powietrzu duszący dym - jak za czasów PRL-u.
Wtedy uświadomiłem sobie, że przejeżdżam przez tereny naszpikowane elektrowniami na węgiel brunatny.
Dzisiejsza Młodzież nie jest sobie w stanie wyobrazić - jakim koszmarem jest życie w zadymionym środowisku.
A Polacy przeżyli to w latach komunizmu - gdy żadne normy czystości powietrza nie były ustalone.
Podam jeden przykład.
W latach siedemdziesiątych po jednym dniu przebywania w Krakowie - woda z mycia włosów była czarna.
To był skutek dymów znad Śląska i lokalnych źródeł dymu.
Jeżeli więc głosicie hasła "powrotu do węgla" to przestrzegam, że węgiel powinien być elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski, a nie celem - samym w sobie!
Nie mówiąc już o tym, że dzisiejsze elektrownie węglowe MUSZĄ być zaopatrzone w najdoskonalsze filtry.
Jestem wrogiem polityki "elektromobilności" UE tylko i wyłącznie dlatego, że nie dysponujemy jeszcze skutecznymi i bezpiecznymi magazynami energii.
Ale technologia idzie do przodu.
Jeszcze 10 lat temu światła ledowe były tylko gadżetem - często zabronionym przez tak zwane "Prawo".
Ale już dzisiaj stały sie standardem.
Być może w pewnym momencie dojdzie do przełamania technologicznego i powstaną wystarczająco skuteczne magazyny energii.
I tu podpowiadam, że wszystkie "ekrany akustyczne" przy drogach, wszystkie ogrodzenia - mogą być fotowoltaicznymi wytwornikami energii.
Poza tym - czekam na wytworzenie wytwornic energii z przechwycenia promieniowania kosmicznego.
Na pewno wielkie wiatraki nie są naszą przyszłością.
Tym bardziej - że w ich okolicy wytwarzane jest bardzo niezdrowe dla człowieka promieniowanie energii elektromagnetycznej.
Na pewno pewnym uzupełnieniem mogą być pionowe turbiny wiatrowe - ustawiane w najbardziej korzystnych miejscach.
Ale z pewnością nie "farmy wiatrowe".
Komuniści wmawiali nam jakąś "konieczność dziejowa", która "nieuchronnie" miała zaprowadzić Ludzkość do komunizmu.
Dzisiejszą "koniecznością dziejową" neokomunistów z Unii Europejskiej jest elektryfikacja tylko i wyłącznie według ich wzorca.
Tymczasem energia występuje pod różnymi postaciami.
Na przykład energia z wód termalnych.
Cały czas nie mamy technologii uzyskiwania z natury energii poprzez różnicę potencjałów.
Tak - jak to działa w "pompach ciepła".
Hasło "powrotu do węgla" należy więc traktować jako metaforę bezpieczeństwa energetycznego Polski, a nie jako cel nadrzędny.
|
|
16 kwiecień 2025
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Mogilany. Ustalili pensję i diety
grudzień 11, 2002
(ETYZ) http://www.dziennik.krakow.pl
|
"Pochwała głupoty" według profesora Friedricha Augusta Hayeka
sierpień 31, 2004
Marak Głogoczowski
|
Stowarzyszenie na rzecz Europy Ojczyzn
maj 1, 2003
|
Człowiek człowiekowi zgotował taki los
styczeń 11, 2008
Dorota Feluś
|
PAMIĘĆ NARODU
luty 5, 2003
|
Kwaśniewski w Davos
styczeń 26, 2003
PAP
|
Ekonomiczny apartheid
grudzień 18, 2002
Tygodnik "Forum" / Die Welt - 2002.11.28
|
Punk widzenia zależy od punktu siedzenia?
Odpowiedz Redaktora Niezależnego Wydawnictwa "AFERY PRAWA"
maj 17, 2005
Zdzisław Raczkowski
|
Raport ONZ: Ponad połowa bogactwa całego świata jest w rękach zaledwie 2% populacji
grudzień 8, 2006
bibula
|
Wyboru już dokonano. Teraz pora na głosowanie
czerwiec 16, 2004
(PAP)
|
Upiorna błazenada żony błazna
luty 10, 2006
PAP
|
Inteligenci jadą do Stoczni Gdańskiej
(jak powstała grupa "ekspertów" MKS)
czerwiec 2, 2002
Tadeusz Kowalik
|
Wyjazdy lekarzy?
październik 29, 2004
Adam Sandauer
|
W 70 rocznicę śmierci wielkiego Polaka-wypisy z Romana Dmowskiego
styczeń 8, 2009
Paweł Ziemiński
|
Prowokator
listopad 2, 2005
Artur Łoboda
|
Antypolska propaganda Grossa
luty 23, 2008
...
|
Polityczne skutki wojny
marzec 19, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Nowa wojna - nic nowego
marzec 20, 2007
wasylzly
|
Ze względów praktycznych ........
marzec 8, 2009
Artur Łoboda
|
Amerykańskie "środki bezpieczeństwa"
luty 28, 2008
PAP
|
|
|