|
Głupcy a węgiel
|
|
Dum vitant stulti vitia, in contraria currunt
Głupcy chcąc naprawić błędy - w przeciwieństwa uciekają - głosi łacińska maksyma.
I chciałbym przestrzec przed nieodpowiedzialnym podejściem do kwestii energetyki.
Tym bardziej, że pół wieku mogłem odczuwać skutki braku odpowiedzialności rządzących.
Dwa lata temu przejeżdżałem przez środek dawnego enerdówka i poczułem w powietrzu duszący dym - jak za czasów PRL-u.
Wtedy uświadomiłem sobie, że przejeżdżam przez tereny naszpikowane elektrowniami na węgiel brunatny.
Dzisiejsza Młodzież nie jest sobie w stanie wyobrazić - jakim koszmarem jest życie w zadymionym środowisku.
A Polacy przeżyli to w latach komunizmu - gdy żadne normy czystości powietrza nie były ustalone.
Podam jeden przykład.
W latach siedemdziesiątych po jednym dniu przebywania w Krakowie - woda z mycia włosów była czarna.
To był skutek dymów znad Śląska i lokalnych źródeł dymu.
Jeżeli więc głosicie hasła "powrotu do węgla" to przestrzegam, że węgiel powinien być elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski, a nie celem - samym w sobie!
Nie mówiąc już o tym, że dzisiejsze elektrownie węglowe MUSZĄ być zaopatrzone w najdoskonalsze filtry.
Jestem wrogiem polityki "elektromobilności" UE tylko i wyłącznie dlatego, że nie dysponujemy jeszcze skutecznymi i bezpiecznymi magazynami energii.
Ale technologia idzie do przodu.
Jeszcze 10 lat temu światła ledowe były tylko gadżetem - często zabronionym przez tak zwane "Prawo".
Ale już dzisiaj stały sie standardem.
Być może w pewnym momencie dojdzie do przełamania technologicznego i powstaną wystarczająco skuteczne magazyny energii.
I tu podpowiadam, że wszystkie "ekrany akustyczne" przy drogach, wszystkie ogrodzenia - mogą być fotowoltaicznymi wytwornikami energii.
Poza tym - czekam na wytworzenie wytwornic energii z przechwycenia promieniowania kosmicznego.
Na pewno wielkie wiatraki nie są naszą przyszłością.
Tym bardziej - że w ich okolicy wytwarzane jest bardzo niezdrowe dla człowieka promieniowanie energii elektromagnetycznej.
Na pewno pewnym uzupełnieniem mogą być pionowe turbiny wiatrowe - ustawiane w najbardziej korzystnych miejscach.
Ale z pewnością nie "farmy wiatrowe".
Komuniści wmawiali nam jakąś "konieczność dziejowa", która "nieuchronnie" miała zaprowadzić Ludzkość do komunizmu.
Dzisiejszą "koniecznością dziejową" neokomunistów z Unii Europejskiej jest elektryfikacja tylko i wyłącznie według ich wzorca.
Tymczasem energia występuje pod różnymi postaciami.
Na przykład energia z wód termalnych.
Cały czas nie mamy technologii uzyskiwania z natury energii poprzez różnicę potencjałów.
Tak - jak to działa w "pompach ciepła".
Hasło "powrotu do węgla" należy więc traktować jako metaforę bezpieczeństwa energetycznego Polski, a nie jako cel nadrzędny.
|
|
16 kwiecień 2025
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
My, Pierwsza Brygada
luty 16, 2005
Andrzej Hałaciński, Tadeusz Biernacki.
|
Przelot
wrzesień 5, 2003
Andrzej Kumor
|
Moja prowincja jest grzeczna i cicha niczym z obrazka
październik 7, 2007
Zygmunt Jan Prusiński
|
Polityka niczym wredna kochanka
styczeń 16, 2008
Marek Olżyński
|
Polska zapłaciła pierwszą część składki unijnej
maj 5, 2004
Ministerstwo Finansów RP
|
Premier rozważa pomysł powiązania złotego z euro
lipiec 26, 2002
PAP
|
Prawa pacjenta - kierunek zmian
Mylić się jest rzeczą ludzką, ale ukrywanie błędów jest okrucieństwem
kwiecień 18, 2005
Adam Sandauer
|
Prasa finansowa i emisje akcji | Jaka wiarygodność?
czerwiec 15, 2005
Andrzej Sielecki
|
Rola rodzin ziemianskich
kwiecień 2, 2006
przeslala Elzbieta
|
Pierwszy raz w tysiącletniej historii "Polska" popiera agresora.
styczeń 21, 2003
Artur Łoboda
|
Rzymska Targowica
październik 29, 2004
Nasz Dziennik
|
PAX americana
październik 21, 2004
|
Dr Andrzej Leszek Szcześniak nie żyje
marzec 17, 2003
MR
|
List z Windsor
kwiecień 12, 2008
przeslala Elzbieta Gawlas
|
"Unicestwić Warszawę i jej ludność"
lipiec 29, 2004
Jan Sidorowicz
|
Grzesznik, fiolet i krzyż
marzec 22, 2008
Marek Olżyński
|
al-Kubaysi: Proces polityczny korzystny dla Al-Kaidy
sierpień 10, 2007
przysłał marduk
|
Reakcja Europy to skandal !
lipiec 14, 2006
J.S.
|
Laskowik
sierpień 29, 2003
Nasz Dziennik
|
Polski nie ma, jest za to "Osten Israel"!
kwiecień 4, 2006
ZYGMUNT JAN PRUSIŃSKI
|
|
|