Według danych Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) od rozpoczęcia izraelskiej ofensywy w Gazie 7 października w oblężonym regionie ponad tysiącu dzieci amputowano jedną lub więcej kończyn.
Wiele z tych operacji odbyło się bez użycia środków znieczulających, ponieważ blokada narzucona przez Izrael doprowadziła do niedoborów podstawowych środków medycznych, w tym środków przeciwbólowych.
James Elder, rzecznik UNICEF, opisał wstrząsające warunki, w jakich żyją dzieci w Gazie, stwierdzając, że przeżywają one
„10 tygodni piekła, bez którego nie ma ucieczki”.
Według doniesień niewielka liczba szpitali w regionie jest przepełniona, a zarówno dzieci, jak i ich rodzice noszą „upiorne rany wojenne”, w tym znaczną liczbę dzieci po amputacjach.
(Powiązane:
40 procent Palestyńczyków zabitych w Gazie to dzieci. )
Z powodu poważnej blokady, braku środków znieczulających, prądu i bieżącej wody pracownicy służby zdrowia w Gazie zmuszeni są przeprowadzać operacje amputacji w niehigienicznych warunkach i bez środków przeciwbólowych.
Steve Sosebee, założyciel Palestyńskiego Funduszu Pomocy Dzieciom (PCRF), wyraził niedowierzanie, że takie warunki utrzymują się we współczesnym świecie, podkreślając niewyobrażalny charakter sytuacji.
Sosebee ostrzegła również, że liczba dzieci, którym amputowano kończynę, może w dalszym ciągu rosnąć, ponieważ wiele dzieci z poważnymi obrażeniami może wymagać amputacji w nadchodzących tygodniach i miesiącach.
Przed obecnym konfliktem w Gazie 12 procent palestyńskich dzieci w wieku od 2 do 17 lat borykało się już z jedną lub większą liczbą trudności funkcjonalnych, a 21 procent gospodarstw domowych w Gazie ma co najmniej jednego członka niepełnosprawnego fizycznie, lub umysłowo.
„Kryzys amputacji” istniał w Gazie jeszcze przed niedawnymi działaniami wojennymi
PCRF podkreśliła także istniejący „kryzys amputacji” w Gazie jeszcze przed niedawnymi działaniami wojennymi.
W następstwie protestów Wielkiego Marszu Powrotu w latach 2018–2019, podczas których siły izraelskie ostrzelały tysiące Palestyńczyków, - w tym dzieci, ponad 7 000 osób doznało obrażeń kończyn, które w 156 przypadkach wymagały amputacji.
Bariery w dostępie do opieki zdrowotnej są tak ogromne, że ONZ uznała „osoby potrzebujące skierowań lekarskich” za bezbronną grupę ludności palestyńskiej.
PCRF zauważyło, że wielu Palestyńczyków w Gazie jest podatnych na zapalenie kości i szpiku (infekcję kości) w następstwie urazów w przypadku opóźnienia leczenia.
Niedobór środków medycznych i ograniczenia w poruszaniu się po oblężonym pasie powodują, że liczne - uleczalne obrażenia kończą się koniecznością amputacji.
Obecny konflikt zaostrza te wyzwania, nadając jeszcze bardziej pilny i złożony charakter i tak już tragicznej sytuacji w zakresie opieki zdrowotnej w Gazie.
Doktor Ghassan Abu Sitta, chirurg mieszkający w Londynie, który podróżował do Gazy, aby leczyć pacjentów podczas izraelskiego ataku, poinformował, że około połowa jego listy operacyjnej obejmowała dzieci, a niektóre z nich szybko przeszły
amputacje bez znieczulenia .
Trudne okoliczności w Gazie dodatkowo pogarsza trwające izraelskie oblężenie, ograniczające przepływ ludzi i zaopatrzenia medycznego.
Blokada utrudniała terminową ewakuację rannych do lepiej wyposażonych szpitali na okupowanym Zachodnim Brzegu.
Wielu rannym protestującym odmówiono dostępu do specjalistycznego leczenia na okupowanym Zachodnim Brzegu, Wschodniej Jerozolimie i izraelskich szpitalach, - co zaostrzyło wyzwania stojące przed osobami po amputacjach w Gazie.
Ponieważ potwierdzona liczba ofiar śmiertelnych - trwających izraelskich ataków na Gazę wzrosła do 21110, a 70 procent ofiar to kobiety i dzieci, region w dalszym ciągu zmaga się z niszczycielskimi konsekwencjami konfliktu i ograniczonym dostępem do podstawowej opieki medycznej.
Obejrzyj ten film o
niewinnych dzieciach w Gazie bombardowanych przez siły izraelskie .
www.brighteon.com/d2ea1912-b7c6-4e85-a7e6-bb93322c7057
Źródło:
www.naturalnews.com/2024-01-03-1000-gaza-children-amputated-mostly-without-anesthesia.html