ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Nigdy nie przekroczyć granicy podłości! 
19 kwiecień 2013      Artur Łoboda
Kto płaci ten wymaga 
5 listopad 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Przybywa samobójców 
4 grudzień 2014      www.polskawalczaca.com
K.Morawiecki odpowiada na apele wzywajace do rezygnacji przed I tura wyborow na rzecz Jarosława Kaczynskiego 
17 maj 2010      dr Kornel Morawiecki
Konstytucja Kwaśniewskiego - akt haniebny 
22 grudzień 2015      Artur Łoboda
Pisowska milicja chce zastraszyć Sanockiego 
7 wrzesień 2020     
Równi i równiejsi 
29 marzec 2017     
Doszliśmy nad przepaść 
30 sierpień 2021     
Ponowne zapytanie w Trybie Prawa prasowego do Ministra Zdrowia - o maseczki 
9 marzec 2021     
Gdańsk nigdy nie był niemiecki! 
31 sierpień 2018     
While Macron Was Condemning Nationalism, Poland Has Their Largest Independence Day March Ever 
16 listopad 2018      Oppressed Media
Żydowska mowa nienawiści 
18 luty 2019     
To President Barack Obama. The White House 
31 maj 2012      Iwo Cyprian Pogonowski
Korporacyjni chemicy z piekła rodem (3) 
14 grudzień 2020     
Stalinowska szkoła filmu historycznego 
26 wrzesień 2013      Artur Łoboda
Manipulacja ludzkimi umysłami - prawdziwa władza nad Polakami 
21 październik 2014      Artur Łoboda
Ile jest warta polska kultura? 
14 maj 2014      Artur Łoboda
Bolek 
7 listopad 2011      Bogusław
"Prosta droga do eutanazji" 
23 sierpień 2017     
Czym jest pieniądz - prolog 
5 grudzień 2012      Artur Łoboda

 
 

Za obecną sytuację odpowiada polityka zagraniczna Polski

 
Za obecną sytuację, w której czołowy kraj środkowoeuropejski znajduje się w trudnej sytuacji, odpowiedzialna jest polska polityka zagraniczna, polegająca na tak dużym uzależnieniu od reelekcji byłego prezydenta USA Trumpa, rujnowaniu stosunków z Rosją i otwartemu sprzeciwianiu się gazociągowi Nord Stream II z Niemcami, oraz skrajnie niekorzystne położenie geopolityczne. Żaden kraj nie jest bardziej zdenerwowany niż Polska z powodu reakcji prezydenta USA Bidena i bierne pozwolenie na zakończenie budowy gazociągu Nord Stream II przy najbardziej powierzchownych sankcjach.
Jej przedstawiciele określili projekt jako zagrożenie zarówno dla bezpieczeństwa energetycznego, jak i ostatnio „ bombę gazową podłożoną w ramach integracji europejskiej ” z powodu przekonania Warszawy, że Moskwa kapryśnie odetnie dopływ do swoich zachodnich klientów.

Eurazjatyckie wielkie mocarstwo nigdy by czegoś takiego nie zrobiło, ponieważ jest zapewne tak samo uzależnione od swoich klientów jak oni od Rosji, jeśli nie bardziej - biorąc pod uwagę jej nieproporcjonalną zależność budżetową od takiej sprzedaży energii, z czego Polska doskonale zdaje sobie sprawę.
 
Najbardziej martwi Warszawę jednak to, że Moskwa i Berlin mogą „zmówić się” ze sobą, aby wspólnie „zarządzać” geostrategiczną przestrzenią Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), w której Polska ma zamiar stać się regionalnym liderem poprzez „ Inicjatywę Trójmorza”. ” (3SI), że przewodzi, jak również rdzeń tej struktury „ Trójkąt Lubelski ”.
Polska dotychczas opierała prawie całość swojej niedawnej polityki zagranicznej na reelekcji byłego prezydenta USA Trumpa ze względu na jego chęć zatrzymania Nord Stream II, aby zmusić Europę do zakupu droższego amerykańskiego LNG.
Doceniła również jego poparcie dla 3SI, które irytowało Niemcy, ponieważ Berlin stanowczo sprzeciwia się napinaniu przez Polskę geopolitycznych muskułów w Europie Środkowo-Wschodniej.
 
W dążeniu do celu powstrzymania Polski przed odzyskaniem historycznego - regionalnego statusu hegemonicznego, a być może nawet rozszerzeniem go poza swoją wcześniejszą „strefę wpływów”, Niemcy prowadzą z Polską trwającą Wojnę Hybrydową, mającą na celu obalenie jej konserwatywno-nacjonalistycznego rządu.
Administracja Bidena wydaje się również nieprzychylna obecnym władzom co najmniej, jeśli nie milcząco wrogą, choćby z prostych powodów ideologicznych.
Niemniej jednak zarówno Niemcy, jak i USA doceniają Polskę za odgrywanie wiodącej roli w wojnie hybrydowej Zachodu z sąsiednią Białorusią, bo realizuje bardzo ważne cele antyrosyjskiej polityki zagranicznej.
Warszawa robi to nie tylko po to, by ich zadowolić, ale w ramach swoich hegemonicznych ambicji poprzez 3SI.
 
Problem dla Polski polega na tym, że spaliła już wszystkie mosty z Rosją, więc nie jest w stanie realistycznie balansować z Moskwą przeciwko coraz bardziej wrogiemu Berlinowi, a być może wkrótce nawet równie wrogiemu Waszyngtonowi, z których dwaj ostatni zachowują się jak „wrogowie”, będąc „ serdeczne” w większości publicznie, ale niezwykle zgubni za kulisami.
Niemiecka wojna hybrydowa z Polską dzięki wsparciu liberalno-globalistycznej opozycji Kolorowa Rewolucja doskonale łączy się z tym, co Polska uważa za tak zwaną „zdradę” USA przez Nord Stream II i podejrzenia Warszawy co do wielkich strategicznych motywów Waszyngtonu - przed zbliżającym się Putinem.
Biden Summit stawia Polskę w bardzo niekorzystnej sytuacji.
 
Krajowy „ negatywny nacjonalizm ”, który dużą część współczesnego nacjonalizmu buduje wyłącznie wokół różnic (rzeczywistych, wyimaginowanych lub przesadzonych) z Rosją, oślepił ją na strategiczne wady wcześniejszej polityki i spowodował, że Polska spaliła swoje mosty z Moskwą w sposób odwrotny do zamierzonego.

Polska ostatnio wzmocniła współpracę wojskową z Turcją poprzez umowę dotyczącą dronów bojowych, która może w przyszłości zapewnić pewne pragmatyczne opcje równoważenia, biorąc pod uwagę problemy Ankary zarówno z Berlinem, jak i Waszyngtonem, ale kraj zachodnioazjatycki nigdy nie naprawi balansu Warszawy, jak mogłoby to zrobić zbliżenie z Moskwą.
Ta druga opcja jest jednak mało prawdopodobna z wcześniej wymienionych powodów, ale pozostaje najbardziej optymalna.
 
Jeśli Polska kiedykolwiek będzie w stanie zebrać wolę polityczną, by przestać mieszać się w „bliską zagranicę” Rosji (Białoruś i Ukraina), to teoretycznie można by osiągnąć przełom, ale jest to niestety nierealne, aby oczekiwać od kraju, ponieważ jest przekonany, że jej bezpieczeństwo narodowe jest uzależnione od przeciwdziałania siłom przyjaznym Rosji w tych dwóch sąsiadujących ze sobą narodach.
Polska jako państwo jest po prostu zbyt psychicznie straumatyzowane przez swoją historię z Rosją, by kiedykolwiek zaufać strategicznym intencjom Moskwy, które zostały wykorzystane przez Niemcy i USA w celu wykorzystania tego wiodącego kraju Europy Środkowo-Wschodniej bez świadomości jego przywódców, aż było na wszystko za późno .
Prowadzi to do najgorszego scenariusza z jego perspektywy.
 
Polska może teraz być zmuszona do skonfrontowania się z perspektywą, że okoliczności zmuszą ją do pragmatycznego postępowania z Rosją, jeśli Biden podczas zbliżającego się szczytu z prezydentem Putinem poczyni postępy w rozwijaniu tak zwanego „nowego odprężenia”.
Moskwa miałaby w tym przypadku więcej kart niż Warszawa, ponieważ ta ostatnia nie mogła tak bardzo polegać na Berlinie czy Waszyngtonie w zakresie wspierania swojej regionalnie destabilizującej rusofobicznej polityki zagranicznej w takim samym stopniu, jak przed rozważaniem dostrzeganych konsekwencji zbliżającego się zakończenia Nord Stream II.
Jednocześnie jednak Niemcy i USA mogą nadal naciskać na Polskę, by wtrącała się w sprawy rosyjskie „Bliską zagranicę”, mając nadzieję, że jeśli coś pójdzie nie tak, to Warszawa po prostu spadnie na nią zamiast na nich.
 
Mówiąc wprost, Polska i tak jest przeklęta, jeśli tak, przeklęta, jeśli nie, i ten dylemat dręczy jej strategów.
Ryzykownie obstawiano wszystkiego na reelekcję byłego prezydenta USA Trumpa, ale cała ich wielka strategia nagle została zepsuta przez Bidena.
Są zbyt głęboko pogrążeni w swoich regionalnych rusofobicznych operacjach destabilizacyjnych na Białorusi i Ukrainie, by się teraz wycofać, przynajmniej bez „utraty twarzy” - wśród swoich obywateli, jednak nawet pragmatyczna rekalibracja ich polityki może być postrzegana przez ich obywateli jako dokonana w tak zwany „przymus geopolityczny”, który może zmniejszyć wewnętrzne poparcie partii rządzącej wśród niektórych sił nacjonalistycznych.
Chociaż partia rządząca jest nadal dość popularna , jej koalicja może w przyszłości pęknąć pod taką presją z zagranicy.
 
Te względy bardzo utrudniają zasugerowanie optymalnego kierunku działania dla Polski, ponieważ i tak może to wiązać się z dużymi kosztami.
Podsumowując, obiektywnie byłoby jednak najlepiej, gdyby Polska zaczęła badać opcje początkowego zbliżenia z Rosją, choćby tylko ze względu na pragmatyzm, być może dążąc jedynie do zgody na tak zwane „zasady zaangażowania” w „zarządzanie” ich konkurencją w Białoruś i Ukrainę.
W każdym razie Polska powinna poważnie rozważyć podjęcie inicjatywy w niezależnym zaangażowaniu Rosji bez zgody Niemiec i USA, ponieważ żaden z tych dwóch nie zabiegał o Polskę w robieniu tego, co ostatnio robili.
Jeśli Polska aspiruje do przywództwa w regionie, to najwyższy czas, aby zaczęła zachowywać się bardziej jak lider, a mniej jak naśladowca.
 

Źródło:
http://oneworld.press/?module=articles&action=view&id=2066
3 czerwiec 2021

Andrew Korybko 

  

Komentarze

  

Archiwum

Pazerny fiskus i "..." komentatorzy
czerwiec 27, 2004
Kielce 1946 Fejgin: „Pogromy i inne fortele”
lipiec 5, 2006
Robert Malewicki
Polonia nigdy nie wybaczy !
maj 2, 2003
Andrzej Kumor
Prezydent: Ofiara nie była daremna
lipiec 31, 2004
J.Buzek: Polska wobec USA przez 10 lat na kolanach
marzec 10, 2008
iar
Stanisław Krajski o masonach Bronisław Wildstein masonem?
grudzień 4, 2006
prawy pl
BBC: wizyta papieża ma także polityczny kontekst
sierpień 17, 2002
PAP
Bezgraniczne szaleństwo
lipiec 14, 2006
Michał Likowski
Tysiąc za dziecko
luty 11, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
Lewe monety
wrzesień 15, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
Po raz kolejny oszukani przez UE
luty 4, 2003
PAP
"Prawo" według olsztyńskich sędziów
wrzesień 2, 2006
PAP
Zamiast relacjonować, media generują konflikt
październik 24, 2004
Adam Sandauer
Dobra, amerykańska szkoła życia
luty 28, 2009
TVP Info
60 rocznica bitwy o Monte Casino
maj 18, 2004
Artur Łoboda
Esbecki sposób na "wycofywanie się rakiem"
lipiec 15, 2003
Gruszki na wierzbie, czyli Unijne dotacje
listopad 27, 2003
http://www.parp.gov.pl/
Chasydzi palą flagę Izraela !
luty 20, 2003
Artur Łoboda
W demokracji zło zwycięża
listopad 27, 2006
Miroslaw Naleziński, Gdynia
Motanie człowieka
grudzień 3, 2008
Artur Łoboda
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2023 Polskie Niezależne Media