Wiosną 2020 r. Wielu użytkowników dużych kanałów YouTube miało nieprzyjemne doświadczenia z akcjami ich usuwania.
Szybciej niż można było zobaczyć lub kliknąć, YouTube usunął filmy na temat kryzysu koronowego, które albo nie były zgodne z WHO, albo wydawały się niepożądane z innych wątłych powodów.
Podczas gdy wydarzenia nieco się uspokoiły latem, YouTube wyciąga teraz nowe i trudniejsze metody ze swojego arsenału, aby cenzurować treści, które znacząco obalają oficjalną narracją Corony.
To sprawia, że alternatywy publikacji są tym bardziej ważniejsze.
Jesteśmy prawie przyzwyczajeni do tego, że YouTube, spółka zależna Google, usuwa filmy na tej podstawie, że są one sprzeczne z wytycznymi dla społeczności.
Jak dotąd nie miało to zwykle dalszych konsekwencji dla danego kanału, poza faktem, że użytkownik kanału nie mógł publikować treści, których szukał.
Ale sytuacja jest jeszcze gorsza, gdy YouTube nie tylko usuwa filmy, ale także wydaje ostrzeżenia - głównie z zarzutem, że ten film był używany do publikowania „spamu, treści wprowadzających w błąd lub oszukańczych”.
Konsekwencja: od drugiego ostrzeżenia użytkownik nie może przesyłać filmów, publikować artykułów ani zarządzać playlistami przez następne dwa tygodnie.
Kanał Rubikon YouTube jest objęty tym środkiem i otrzymał już drugie ostrzeżenie, na które została złożona skarga. Nieskuteczna.
Główną konsekwencją tej nowej formy cenzury jest to, że kanał nie jest w stanie działać przez dwa tygodnie, a tym samym nie jest w stanie reagować na ważne wydarzenia.
Z drugiej strony takie podejście tworzy autocenzurę w głowach użytkowników, którzy teraz dwa razy zastanawiają się, jakie treści przesłać, ponieważ dalsze ostrzeżenia mogą skutkować usunięciem całego konta, a tym samym zniwelować lata pracy.
Te nowe wydarzenia po raz kolejny pokazują,
jak ważne jest tworzenie alternatywnych struktur internetowych.
W szczególności oznacza to: przesyłanie filmów na inne platformy lub - jeśli masz taką infrastrukturę - na własne serwery.
Rubikon jest również reprezentowany na BitChute, a edytor wideo szuka dalszych alternatyw.
Obecnie najważniejszym narzędziem jest i pozostanie komunikator informacyjny
Telegram , który rozpowszechnia treści za pośrednictwem odpowiednich kanałów całkowicie bez cenzury i umożliwia otwarte dyskusje i ankiety.
W międzyczasie ten posłaniec w pełni ugruntował swoją pozycję i sprawdził się, tak że ukształtowała się tam zupełnie nowa kultura komunikacji.
Źródło:
https://www.rubikon.news/artikel/die-zweite-zensur-welle