|
Platformersi "ukręcą łeb" pierwszej aferze rządu Kopacz
|
|
Wygląda na to, że nikt nie poniesie odpowiedzialności za aferę z "zapomnianą" ustawą. Szef Rządowego Centrum Legislacji, które przez ponad 2 tygodnie wstrzymywało publikację ustawy ograniczającej wyprowadzanie zysków za granicę, twierdzi że to był "błąd systemu". Rząd Kopacz umywa ręce i udaje, że nic się nie stało. Warto podkreślić, że w grę wchodzi utrata przez budżet naszego kraju około 3,3 mld zł!
Platformersi ewidentnie próbują "ukręcić łeb" pierwszej aferze rządu Kopacz. Przypomnijmy, że 17 września prezydent podpisał ustawę o zagranicznej spółce kontrolowanej, która miała ograniczyć transferowanie podatku dochodowego CIT poza granice naszego kraju (np. do Luksemburgu czy na Cypr).
W ten sposób budżet kraju mógł dodatkowo zyskać w przyszłym roku nawet 3,3 mld zł. Wystarczyło ją tylko opublikować w elektronicznym Dzienniku Ustaw, co w dni robocze trwa od kilku do kilkunastu godzin.
Niestety odpowiedzialne za to Rządowe Centrum Legislacji postanowiło publikację tego aktu prawnego opóźnić o ponad 2 tygodnie, przez co ustawa w zakresie ograniczenia wyprowadzania z Polski zysków działających na terytorium naszego kraju spółek mających siedziby w rajach podatkowych nie będzie funkcjonowała w przyszłym roku.
Z tego tytułu do kasy państwa nie trafi - wg szacunkowych wyliczeń - wspomniane 3,3 mld zł.
Co na to szef Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek? Na zwołanej ad hoc konferencji prasowej powiedział, że opóźnienie w publikacji ustawy w elektronicznym Dzienniku Ustaw to efekt... "błędu systemu" (sic!). Ponadto dodał, że przebadał sprawę w swoim urzędzie (w ciągu jednego dnia) i nie stwierdził, by którykolwiek z jego pracowników miał ponieść jakąkolwiek odpowiedzialność.
Czyli - samo się stało. Nikt nic nie wie. Nie ma winnych. Nie ma afery.
http://niewygodne.info.pl
-
|
|
7 październik 2014
|
|
www.polskawalczaca.com
|
|
|
|
Koncerny podatków w Polsce nie płacą to władza złupi kieszenie zwykłych Polaków
Rząd PO-PSL od lat jest zakładnikiem wielkiego zagranicznego kapitału, zresztą nie tylko on. Nie warto wierzyć w pomyłkę w przypadku tej ostatniej rządowej afery z zagrożeniem utraty „drobnych” 3,3 mld zł z powodu spóźnienia publikacji ustawy podatkowej przez Rządowe Centrum Legislacji.
Tu nad Wisłą od lat jest to regułą, dziesiątki, a nawet setki miliardów złotych, które systematycznie zamiast do polskiego budżetu państwa trafiają do zagranicznych central - właścicieli banków, wielkich koncernów czy wielkich sieci handlowych. Szacuje się, że corocznie to kwota od 70 do nawet 80mld zł, która odpływa bezpowrotnie za granicę.
To tu nad Wisłą zagraniczni inwestorzy mają prawdziwe Eldorado, tyle tylko, że dla wybranych. Blisko 60 proc. działających w Polsce firm w ogóle nie płaci podatku CIT. Wielkie firmy doskonale potrafią manipulować kosztami, wynajmują najlepsze kancelarie prawne i skutecznie unikają płacenia podatków w Polsce. Założyciel PO były minister Andrzej Olechowski w ramach prywatyzacji FSM Bielsko-Biała dał firmie Fiat 20-letnie zwolnienie z ceł i podatków. Wielkie sieci handlowe w Polsce, głownie własność kapitału zagranicznego, przy obrotach rocznych, rzędu ok. 120-130 mld zł zapłaciły w 2013r. zaledwie ok. 700 mln zł podatku. To mniej niż 1 proc. w skali opodatkowania, każdy mały i średni polski przedsiębiorca może sobie tylko pomarzyć o takich podatkach. Przy astronomicznych zyskach banków w Polsce corocznie rzędu ok. 14-15mld zł w blisko 70 proc. banków zagranicznych, to nie one są rekordzistami w płaceniu podatków w Polsce, a surowcowe i energetyczne spółki Skarbu Państwa.
Tak tępione i poniewierane przez urzędników PO-PSL i nadzór finansowy, spółdzielcze SKOK-i na liście 100 największych płatników podatkowych mają jednak swego reprezentanta - Kasę Stefczyka - w ścisłej czołówce na 22 miejscu. Ten rząd, rząd PO-PSL doskonale wie czyja ręka go karmi i kogo trzeba dopieścić, a takiej ręki się nie kąsa. Spóźnienie z publikacją ustawy podatkowej ze strony RCL, o ile to w ogóle spóźnienie to mały pikuś, w zanadrzu tej władzy mogą czaić się jeszcze inne gigantyczne skandale i zaniedbania podatkowe, jeszcze nie ujawnione.
Podatki w Polsce mają głównie płacić tubylcy, mali i średni przedsiębiorcy, emeryci i zwykli Kowalscy, a nawet bezrobotni. Dzisiejsze zaległości podatkowe wraz z odsetkami wobec polskiego fiskusa to już blisko 50 mld zł i na tej liście nie brakuje wielkich firm i nie są to tylko kopalnie. Jak widać ręka rękę myje, a kruk krukowi oka nie wykole i tylko my naiwni - uczciwi podatnicy jesteśmy traktowani jak przysłowiowi frajerzy, którzy zawsze mogą zapłacić więcej VAT-u czy akcyzy, opłaty reprograficznej, audiowizualnej czy śmieciowej. A, i tak całe nasze podatki od dochodów osobistych czyli z PIT-u pójdą na spłatę odsetek od zagranicznych długów - corocznie to ponad 40mld zł.
Janusz Szewczak
http://wgospodarce.pl/opinie/16668-koncerny-podatkow-w-polsce-nie-placa-to-wladza-zlupi-kieszenie-zwyklych-polakow
|
|
2014-10-08
www.polskawalczaca.com
|
|
|
|
Lech Wałęsa niczym Gomułka
marzec 13, 2005
Antoni Zambrowski
|
Spółdzielcza ciuciubabka
luty 8, 2009
Witold Filipowicz
|
Duch zstąpił ...
kwiecień 5, 2005
Artur Łoboda
|
S.P.Q.R.
maj 11, 2008
Artur Łoboda
|
Zakłamany, czy głupi - Nałęcz
wrzesień 29, 2003
|
Świąteczna choinka
grudzień 24, 2002
|
"Czytelnik" ślepy jest i tyle
listopad 12, 2005
Marek
|
"Wesołość z tego powodu ogarnia mnie pusta, gdy sobie pomyślę, że oszust, oszukał, oszusta"
luty 8, 2003
Michnik/PAP
|
Łagry UE
lipiec 27, 2003
ks. prof. Czesław Bartnik
|
Sesja na 750-lecie
czerwiec 6, 2007
|
Nikt naprawdę nie chce tej wojny z wyjątkiem ...
styczeń 26, 2003
PAP
|
"Solidarność" - Krystalizacja ruchu społecznego po wielkiej rewolcie
czerwiec 2, 2002
Andrzej Friszke
|
Embargo na prawdę
kwiecień 12, 2003
Adam Kruczek
|
Kulczyk zebrał owacje na stojąco
IAR
grudzień 9, 2004
|
Czy mają za co dziękowac ?
maj 20, 2005
przesłała Elzbieta
|
Ceniony prawdómowny i sprawiedliwy Żyd amerykański a sprawa Iranu
listopad 21, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
A brief history of the Polish language
czerwiec 26, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
"Miłość i Śmierć"
marzec 30, 2005
Jan Klass
|
LIST OTWARTY DO BIURA LECHA WAŁĘSY
listopad 22, 2005
Wiesław Sokołowski Redakcja pisma literackiego
|
Rewanż Chin?
wrzesień 2, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|