ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Polski katolicyzm i nacjonalizm - Ojciec Bocheński dawno rozstrzygnął ten problem 
12 wrzesień 2016      Marcin Dybowski
Czy nowa pani prezes SN doprowadzi do kontynuacji rozpoczętych i niezakończonych wyborów prezydenckich AD 2020? 
27 maj 2020      Alina
Afryka w trzystronnej walce o jej duszę 
23 marzec 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Białe drzewo i erotyk 
24 kwiecień 2025      Autor: Zygmunt Jan Prusiński
28 stycznia 2024 r Wczoraj wieczorem niezwykle udane spotkanie z okazji Dnia Pamięci o Holokauście – Izrael i syjonizm reprezentują sprawców, a nie ofiary Holokaustu 
2 luty 2024     
Mentiras Alemanas Sobre la Historia de Kaliningrado 
6 wrzesień 2010      Iwo Cyprian Pogonowski
Jak długo "trzecia władza" będzie nami poniewierać? 
5 kwiecień 2025     
Jak oligarchia okradła obywateli USA 
9 marzec 2010      Iwo Cyprian Pogonowski
Tonący brzytwy się chwyta 
3 maj 2012      Artur Łoboda
Nieudana gra o zwycięstwo Hitlera przeciwko Stalinowi 
26 październik 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Niezależne media? Dorota Kania w Kaliszu l  
11 marzec 2016     
Wygadali się 
12 luty 2018     
Odpie.... się ukrole od Łemków i Bojków 
28 lipiec 2026     
"Obrońcy demokracji" 
14 sierpień 2017     
Milion dolarów nagrody za debatę o kowid 
26 styczeń 2022     
Zygmunt Jan Prusiński SPIJANIE MIODU - część pierwsza 
7 czerwiec 2021      Zygmunt Jan Prusiński
Podstepna konkurencja ? 
5 kwiecień 2010      Goska
Czy naprawdę kapitał nie ma narodowości? 
1 maj 2015      Artur Łoboda
Za Jakubem Jasińskim 
14 styczeń 2019      Artur Łoboda
Przygotowania propagandowe do KONFLIKTU PRZYGRANICZNEGO? 
24 luty 2010      tłumacz

 
 

Światowe Skutki Kryzysu Euro

Prasa w USA z 10go czerwca, 2012 donosi o światowych skutkach kryzysu euro w postaci oziębiania się i pogarszania się stosunków między USA i NATO a Rosją i Turcją. Tak, więc kryzys strefy euro ma znaczenie geopolityczne obok ekonomicznego i szkodzi odbudowie znaczenia Niemiec po katastrofalnej przegranej w Drugiej Wojnie Światowej, którą Berlin zaczął wypowiedzeniem wojny Rosji w 1914 w nadziei stworzenia imperium od Renu do Władywostoku w konkurencji z Imperium Brytyjskim. Podobnie, rząd Hitlera określał Rosję jako „Afrykę Niemiec” a Rosjan jako „niemieckich murzynów.”

W nekrologu ‘Imperium Pruskiego od Renu do Władywostoku’ w 1945 roku trzeba byłoby opisać pochodzenie Imperializmu Prusaków od czasów ludobójstwa Bałto-Słowiańskich Prusów i ogołocenia z ludności Pojezierza Pruskiego tak, że osadnictwo Mazurów spowodowało zmianę nazwy tego pojezierza na Pojezierze Mazurskie. W tej perspektywie sam pomysł dominowania Europy przez Niemcy za pomocą waluty euro jest swego rodzaju echem pośmiertnym Imperializmu Prusaków nazywanym w prasie w USA polityką „zwariowanego euro,” po angielsku „Mad Euro.”

Niestety zamieszanie i bałagan w strefie euro jest okazją dla Rosji mimo tego, że ten stan rzeczy powoduje straty dla gospodarki rosyjskiej, ponieważ Unia Europejska jest najważniejszym partnerem handlowym Federacji Rosyjskiej. Natomiast z punktu widzenia geopolitycznego obecnie wyłaniają się nowe możliwości dla polityki Moskwy na Ukrainie, Białorusi i w Mołdawii, które to kraje będą ulegały większym wpływom Rosji niż NATO.

Jest również prawdopodobne, że rosyjskie wpływy polityczne i handlowe wzrosną w stosunkach z Bułgarią, Rumunią i Grecją oraz na podzielonej wyspie Cypr z powodu kryzysu euro w Europie i malenia pomocy finansowych udzielanych tym krajom przez Unią Europejską, co spowoduje spadek szacunku tych krajów dla Zachodniej Europy.

Kryzys euro oziębia entuzjazm Turcji do wejścia do UE i zachęca Turków do odgrywania bardziej niezależnej roli na Bliskim Wschodzie oraz do unikania kłopotliwych powiązań z Europą. Turcja chce zastąpić UE w roli przywódcy politycznego i ekonomicznego dla państw arabskich.

Nowe możliwości Rosji i oddalenie się Turcji od UE stworzą nową i bardziej niebezpieczną sytuację na Bałkanach. Grecy rozgoryczeni na UE mogą wyjść ze strefy euro i szukać wraz z Cyprem oparcia w Rosji, która obecnie walczy o utrzymanie swojej bazy morskiej w Syrii. Jak wiadomo Rosja ma tradycyjne powiązania z Serbią i tym samym z Bośnią i z Kosowem. Jednocześnie spadek wydatków na wojsko w państwach UE poważnie osłabia NATO.

Trudno sobie wyobrazić, żeby Francja prezydenta socjalisty nie broniła kosztów opieki społecznej przeciwko wydatkom na zbrojenia. Jednocześnie ponad połowa Amerykanów uważa, że USA powinno wycofać wszystkie swoje wojska z Europy skutkiem kryzysu spowodowanego. Szwindel na trylion dolarów nieściągalnymi długami hipotecznymi w, rezultacie powodował kryzys i fakt że obecnie połowa domów w USA przedstawia mniejszą wartość rynkową niż wysokość długu hipotecznego tychże domów.

Na razie prezydent Obama i jego przeciwnik Matt Romney popierają przynależność USA do , NATO, ale znajdują się pod naporem opinii wyborców żeby dawali oni pierwszeństwo na rozwiązanie kryzysu kolosalnego zadłużenia USA spowodowanego wydatkami wojennymi w Iraku, na które to wydatki Waszyngton zaciągał pożyczki głównie w Chinach.

W skali globalnej wpływy Europy maleją w miarę jak kryzys finansowy rośnie i mieszkańcy terenów byłych kolonii widzą ubożenie gospodarek ich byłych właścicieli i panów imperium, na którego terenach słońce nie zachodziło, a teraz byli władcy kolonii nie są w stanie dać sobie rady z własną gospodarką, nie subsydiowaną obecnie z wyzysku z straconego imperium.

W Azji obecnie rozpowszechnia się opinia o Europie jako o nowych wielkich Włochach, posiadającej ciekawe zabytki przeszłości tak architektury jak sztuki oraz liczne pomniki, jak też restauracje z dobrym jedzeniem i sklepy z ładnymi ubraniami i biżuterią, ale nie jako o poważnym czynniku politycznym w polityce światowej. Niektórzy w Azji mieli nadzieję, że euro będzie konkurentem dolara jako nowa waluta rezerwowa, która dałaby inwestorom z Azji więcej możliwości i swobody dzięki załamaniu się dominacji dolara.

Szerzy się opinia, że właśnie konkurencja euro przeciwko dolarowi w walce o rolę waluty rezerwowej w dużej mierze leży u podłoża kryzysu euro spowodowanego zakulisowo za pomocą legalnego obrotu pochodnymi pieniądza tak zwanymi „money derivatives,” którymi obroty przekraczają pięćdziesiąt razy wartość gospodarki światowej i należą do taktyk tak zwanej inżynierii finansowej.

Dawniej Unia Europejska miała nadzieję być potęgą światową nowego typu. Potęgą wiodącą jako przykład praworządności godny do naśladowania na całym świecie jak sprzymierzeniec USA w budowie liberalnego porządku na świecie w 21 wieku. Tymczasem wpływy Zachodu maleją na świecie, podczas gdy wpływy Azji rosną. Już przeszło połowa wszystkich pieniędzy na świecie jest we wschodniej Azji. Amerykanie muszą przystosować się do szybszego słabnięcia Unii Europejskiej niż Waszyngton przewidywał.

Według profesora rozwoju stosunków międzynarodowych Waltera M. Mead’a kryzys euro nie jest tylko kryzysem bankowym i walutowym. Kryzys ten jest ciężkim kryzysem politycznym, który grozi dramatycznymi zmianami w równowadze między Europą i Azją na niekorzyść USA.
Ostatnio szerzą się pogłoski że Rosja, Chiny i Iran planują na terenie Syrii wspólne „największe manewry na Bliskim Wschodzie.”

www.pogonowski.com
19 czerwiec 2012

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Kto dopuścił się ludobójstwa na Polakach ?
luty 11, 2008
Aleksander Szycht
Czy to początek końca partii PiS
kwiecień 19, 2007
.
Lewe interesy ex radnych Krakowa a mieszkańcy bulą podatki
listopad 18, 2003
www.dziennik.krakow.pl
Jarmulka i prezydent
listopad 28, 2006
wielbiciel poezji
Ciekawe czy któryś patałach zastanowił się nad tym:
czerwiec 12, 2003
Polska i Rosja, a film „Rok 1612”
styczeń 15, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
"Nowa Lewica Polska" a obchody rocznicy powstania "Pierwszej Solidarności"
wrzesień 16, 2005
Gracjan Cimek
"Polska krajem biedy i złodziei samochodów"
styczeń 30, 2004
PAP
Dokąd zmierza Ukraina?
październik 31, 2004
opolskoma
Włochy - spór o toaletę
listopad 3, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
Boję sie tylko Boga! (powrót)
zofia
Papież do bankierów
luty 5, 2005
Jasiek z Toronto
Żyć i umrzeć w...szpitalu miejskim
marzec 3, 2008
Marek Olżyński
Koło stalinowskiej historii
styczeń 14, 2006
Nowe Państwo
Takie spotkania są potrzebne. Agitacja w więzieniu za Unią
kwiecień 8, 2003
PAP
Z gównem pod podeszwą
wrzesień 1, 2008
PAP
Postępowania zaciemniające
grudzień 13, 2008
Witold Filipowicz
Dalsza konsolidacja mediów w rękach żydowskich
maj 9, 2007
Lech Maziakowski
Wiwat populizm!
czerwiec 5, 2004
Chcieliście UE, no to ją macie (2)
Technika mycia i dezynfekcji rąk w systemie HACCP zgodnie z normami UE

styczeń 12, 2005
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media