ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT KRONIKA KRAKOWA DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Samorządowe sku*****ństwo 
22 wrzesień 2014      www.polskawalczaca.com
Skończyć z Wymiarem Bezprawia 
22 styczeń 2020     
Rządowe zarządzanie korupcją 
19 marzec 2020      Artur Łoboda
Kultura bez kultury 
22 luty 2011      Artur Łoboda
Na końcu piszę o Ślązakach 
6 grudzień 2015      Artur Łoboda
Apel o uczczenie pamięci ofiar stalinizmu 
16 wrzesień 2011      Leszek Skonka
Powiem Ci tylko to Kazimierzu, odszedłeś niespełniony... 
7 grudzień 2014      Zygmunt Jan Prusiński
Holocaust Profiteering by Literary Hoax 
1 marzec 2011      Iwo Cyprian Pogonowski
Greenpeace nieodwracalne uszkodziło geoglify z Nazca  
15 grudzień 2014      www.polskawalczaca.com
Życie polskiego emeryta w Australii  
27 marzec 2019      Alina
Zakazane słowo – naród 
6 wrzesień 2014      www.polskawalczaca.com
"In vitro" po raz ostatni 
8 czerwiec 2015      Artur Łoboda
Za Jakubem Jasińskim 
14 styczeń 2019      Artur Łoboda
Zakazane piosenki 1 
23 listopad 2016     
W jakim kraju naprawdę żyjemy? 
26 styczeń 2015      Artur Łoboda
Najweselszy barak w obozie 
25 marzec 2017     
Kilka uwag przed Świętem Niepodległości 
10 listopad 2013      Artur Łoboda
Jak Zbigniew Ziobro pomaga okradać Polaków? (1)  
9 kwiecień 2019     
Kapo w urzędzie 
13 luty 2018      Artur Łoboda
"Ojcowie założyciele" ISIS 
26 styczeń 2016      Artur Łoboda

 
 

Chiny a USA – Perspektywy na Przyszłość

Temat Chiny a USA w perspektywie nadchodzącej przyszłości jest tematem ekonomistów i politologów. Obydwa te państwa mają arsenały nuklearne, więc konflikt między nimi nie jest prawdopodobny, ponieważ groziłby obydwu stronom gwarantowanym obopólnym zniszczeniem. Mimo tego możliwość konfliktu zbrojnego między USA i Chinami jest rozpatrywana w literaturze amerykańskiej jednocześnie ze sposobami zapobiegania takiego samobójczego konfliktu. Ważny jest fakt, że obecnie Chiny są drugim po USA państwem, co do ilości publikowanych prac naukowych - jednocześnie w proporcji na osobę Chińczyk produkuje jedną szóstą wartości produkcji jednego Amerykanina.

Chiny mają drugą po USA największą gospodarkę i w przeciągu najbliższej dekady gospodarka Chin prześcignie wielkością gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Indie, w których produkcja na głowę wynosi połowę wartości produkcji Chińczyka, pozostają daleko w tyle mimo tego, że jeszcze w 1978 roku przeciętny Hindus produkował dziennie dwa razy więcej niż Chińczyk.

W USA panuje lichwiarski kapitalizm w ramach demokracji fasadowej ulegającej wpływom zakulisowym. W Chinach panuje forma kapitalizmu państwowego pod dyktaturą partii komunistycznej kontrolującej chińską gospodarkę rynkową. Szybki wzrost gospodarki Chin nie spowodował demokratyzacji politycznej tego państwa, co bardzo niepokoi Waszyngton.

Prezydent Obama ogłosił dziesięcioletni plan zmniejszania wydatków na zbrojenia w obliczu katastrofalnego zadłużenia USA wojnami prowadzonymi na kredyt w dużej mierze uzyskiwany od Chin. Mimo tego plan ten przewiduje wzrost sił USA w regionie Azji Wschodniej, wobec sukcesów broni rakietowej Chin, wobec której amerykańskie lotniskowce tracą wartość strategiczną.

Obecnie Chiny są „wierzycielem-netto” w rozrachunkach międzynarodowych, w których USA jest „dłużnikiem-netto.” Obecność Chin w Radzie Bezpieczeństwa ONZ daje okazję stosowania weta przez Chiny w takich sprawach jak sankcje karne przeciwko Iranowi inicjowane przez oś USA-Izrael. Jak dotąd Chiny nie starają się dominować rynku wymiany walut i współdziałają z USA i obecnie nie zagrażają stopie życiowej państw zachodnich.

Rewolucja informacyjna jak i technologia komputeroww spowodowały nagłe zmniejszenie odległości i różnic na świecie oraz pojawienie się procesu konwergencji, czyli „convergence process,” który wydaje się być najbardziej optymistyczną wizją przyszłości. Rozwijające się gospodarki trzeciego świata mają szanse stosunkowo szybkiej konwergencji ze światem uprzemysłowionym. Miniaturyzacja produktów pozwala na tańszy i szybszy ich transport, podczas gdy telefony i Internet usprawniają usługi i pomoc techniczną, etc.

Globalna konwergencja powoduje zapotrzebowanie na przystosowanie systemów edukacyjnych do tego procesu nowej konkurencji od dołu przez państwa zaawansowane w rozwoju wobec państw rozwijających się przy jednoczesnym ulepszaniu i modernizowaniu ich własnej infrastruktury. Dzieje się to w obliczu takich kryzysów, jaki był niedawno spowodowany w USA szwindlem na trylion dolarów nieściągalnymi długami hipotecznymi, którego rozmiary porównuje się do wielkiego kryzysu z lat 1930tych. Wysokie bezrobocie w państwach zachodnich najwyraźniej staje się cechą gospodarek zachodnich. Natomiast protekcjonizm wśród państw zachodnich grozi wzrostem bezrobocia i radykalizacją stosunków gospodarczych i politycznych USA i Europy w stosunkach z Chinami, Indiami etc.

W komunistycznych Chinach klasa robotnicza jest typowo traktowana z pogardą. Chińczycy oszczędzają, ponieważ boją się biedy na stare lata. Sieć sklepów w Chinach jest niewystarczająca dla dostatecznej obsługi wobec rosnącej siły kupna ludności. Jednocześnie zależność gospodarki Chin od eksportu powoli zmniejsza się na przestrzeni ostatniej dekady. Potrzebna jest międzynarodowa koordynacja polityki gospodarczej i ograniczanie procesu globalizacji, żeby unikać konfliktów regionalnych. Potrzebna jest synchronizacja polityki monetarnej poszczególnych państw żeby utrzymać międzynarodową wolność w handlu i w inwestycjach.

USA jest w trudnej sytuacji wobec rosnących długów i bałaganu w szkolnictwie, które jest pod kontrolą 14 tysięcy niezależnych zarządów szkolnych. Amerykanie wydają najwięcej na świecie na służbę zdrowia, która w USA zorganizowana jest według motywu zysku, tak, że poziom opieki nad obywatelem w USA jest najniższy wśród trzydziestu najbardziej uprzemysłowionych państw.

Stopa życiowa w Chinach podwajała się w ciągu każdej z trzech minionych dekad. Dzięki temu nastąpił wyraźny postęp w liberalizacji politycznej w życiu Chińczyków. Konwergencja gospodarcza Chin w stosunku do Zachodu ma miejsce przy stale wzmacniającej się nietolerancji wszelkiej krytyki. Przykładem prześladowanie i więzienie pokojowego chińskiego krytyka-noblisty nazwiskiem Liu Xiaobo. Jednocześnie korupcja kwitnie w Chinach mimo tego, że szwindel na trylion dolarów nieściągalnymi długami hipotecznymi taki jak miał miejsce w USA nie mógłby zderzyć się w Chinach i spowodować kryzys światowy tak jak to stało się niedawno.

Trudna jest obiektywna ocena procesu bogacenia się ludności w Chinach przy jednoczesnym ograniczaniu swobód obywatelskich. Konwergencja gospodarcza i polityczna Chin z Zachodem, a zwłaszcza z USA, najwyraźniej jest bardzo skomplikowanym procesem. Ciekawa analiza tego procesu jest opisana przez czterech wybitnych amerkańskich ekonomistów-politologów w książce pod tytułem: „Następna Konwergencja: Przyszłość Nie-Równomiernego Rozwoju Gospodarczego Świata” („The Next Convergence: The Future of Economic Growth In a Multispeed World”) by Michael Spence, Farrar, Straus and Giroux.

www.pogonowski.com
5 kwiecień 2012

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

BBC: wizyta papieża ma także polityczny kontekst
sierpień 17, 2002
PAP
TRYBUNAŁ STANU
wrzesień 9, 2003
www.dziennik.krakow.pl
Otwieranie puszki Pandory
wrzesień 9, 2003
Akt wojny
styczeń 3, 2004
Iwo Cyprian Pogonowski
Polski sen Prezydenta Rosji, Władimira P.
styczeń 4, 2007
W.P.
Kondolencje dla Madrytu
marzec 13, 2004
http://www.krakow.pl/
Logika zapobiegania zagrozeniom nuklearnym
kwiecień 7, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
J.Kaczyński wydał instrukcję o Ujazdowskim
grudzień 22, 2007
Interia
Jak funkcjonują największe gangi (3)
Jansen pogrąża Eureko

luty 25, 2005
Jarosław Supłacz
Pojedynek Polonii z prowokatorami
wrzesień 17, 2004
Kwestia uregulowania problemów wizowych między Polską a USA - część oświatowa
marzec 24, 2008
tłumacz
Trzej obywatele PRL czy Liber Chamorum.
maj 26, 2007
Jan Lucjan Wyciślak
Odezwa do wstydu
styczeń 29, 2007
Wiesław Sokołowski Redakcja pisma literackiego
Gadaj co chcesz byle zgodnie z naszymi poglądami...
styczeń 30, 2006
Adam Sandauer
"Wot kultura". Koniec okresu ochronnego
marzec 17, 2003
http://www.dziennik.krakow.pl/
Unia Europejska
marzec 23, 2005
Gregory Akko
Żydzi stanowią więcej niż połowę najbardziej wpływowych ludzi na świecie - stwierdza ranking pisma Vanity Fair
padziernik 18, 2007
Lech Maziakowski
TEZY do dyskusji w ramach Programu "Polska 2005".
styczeń 6, 2003
Jakub Mariawicz
Pohukiwania, czyli z akcentem na postkomunizm
grudzień 29, 2005
Marek Olżyński
AOL przyznaje się do przekłamań w księgowości
sierpień 15, 2002
PAP
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2012 Polskie Niezależne Media