ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Denominacja niezbędna od zaraz 
18 czerwiec 2015      Artur Łoboda
Strategia pisowskiego nieRządu 
7 grudzień 2020     
Moje przywołania 
21 styczeń 2017      Artur Łoboda
Ja do bajek jestem już za poważny... 
22 kwiecień 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Nie będziesz miał innego wirusa przede mną  
23 kwiecień 2021      Artur Łoboda
Akcja zmieleni.pl nabiera rozmachu 
8 październik 2012      zmieleni.pl
"Polscy zdrajcy" według Bartoszewskiego 
1 marzec 2011      Artur Łoboda
Żywiąc się tylko nadzieją 
9 czerwiec 2012      Artur Łoboda
Rodzi się World Alliance of Doctors: „Pandemia się skończyła” 
18 październik 2020     
Regulacja giełdy i finansów w USA  
29 marzec 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
"Nowoczesny patriotyzm" 
20 grudzień 2012      Artur Łoboda
Koronawirus. Wyprodukowany w USA i Chinach. 
10 marzec 2020     
Bardzo ważna dyskusja o reparacjach wojennych od Niemiec 
1 grudzień 2019     
Każdy może zabić w sobie Żyda  
11 kwiecień 2009      Izrael Szamir
Mord rytualny na polskiej kulturze 
10 lipiec 2014      Artur Łoboda
Kto kontroluje FED ten kontroluje Świat 
19 grudzień 2013     
Rekomendacje sisiowskiego Ministra zdrowia  
21 kwiecień 2020     
Nadzwyczajna sesja rady Warszawy - afera reprywatyzacyjna, Guział, Hejka, Waltz  
1 wrzesień 2016     
Wpadka zwana sukcesem? 
21 październik 2014      www.polskawalczaca.com
Zapytanie do Nadleśniczego Nadleśnictwa Niepołomic - Łukasza Nowaka 
12 lipiec 2020     

 
 

Chiny wyprzedziły USA w spożyciu energii


Chiny wyprzedziły USA w spożyciu energii według Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) i rozpoczęły nową epokę w historii energetyki i dokonały głębokich zmian w światowym rynku oraz podniosły ceny ropy naftowej i węgla w czasie ostatnich lat według doniesień prasowych z 20go lipca, 2010.

Spożycie energii określa się za pomocą równoważnika spożycia ton metrycznych ropy naftowej (RSTRN). Tak, więc Chiny w 2009 roku spaliły 2,252 miliardy RSTRN w porównaniu z USA 2,170. USA było największym spożywcą energii od wczesnych lat 1900. RSTRN dotyczy spożycia ropy naftowej, energii jądrowej, węgla, gazu ziemnego, zapór na rzekach, wiatraków i elektryczności z promieni słonecznych etc..

Wzrost konsumpcji energii przez Chiny był bardzo szybki. Dziesięć lat temu spożycie energii przez Chiny stanowiło połowę spożycia przez USA, ale obecnie sytuacja zmieniła się w dużej z powodu kryzysu wywołanego szwindlem na trylion dolarów spowodowanego oszustwami na rynku nieruchomości w rezultacie, których blisko połowa domów w USA ma obecnie wartość rynkową niższą niż wynoszą ich długi hipoteczne. Ten stan rzeczy poważnie osłabił tempo produkcji przemysłowej i spożycia energii w USA.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że źródła spożycia energii w Chinach i w USA bardzo się różnią. Na przykład węgiel w USA stanowi 22% konsumpcji energii a w Chinach dwie trzecie, czyli znacznie więcej niż w roku 2000, kiedy w spożyciu Chin węgiel stanowił 57%. Jest to charakterystyczne dla spożycia energii przez Chiny i dlatego Chiny nie popierają ograniczania spalin w atmosferze.

Ropa naftowa stanowi 37% spożycia energii w USA. Tak USA jak i Chiny potrzebują postępu w wydajności sposobów spożycia energii. Na osobę w USA spożycie energii wynosi 7.1 RSTRN – mniej niż w 8.0 RSTRN w roku 2000, Natomiast w Chinach spożycie energii na osobę w 2009 wynosi 1,7 ton RSTRN na osobę, czyli pięciokrotnie niej niż w USA. Zapotrzebowania energetyczne wzrastają w Chinach z powodu wzrostu inwestycji w ciężki przemysł i w infrastrukturę.

Różnica między USA i Chinami polega na tym, że Stany Zjednoczone w przeciwieństwie do Chin nie mają potrzeby zmian w strukturze gospodarki, podczas gdy Chiny inwestują w rozbudowę własnej gospodarki. Potrzeby zmian w USA idą po linii zmian w zwyczajach użytkowników samochodów takich jak zmiany samochodów i innych pojazdów na bardziej wydajne, co też osiągane jest z dużym trudem. Dla Chin, mimo ich pozycji głównego konsumenta energii na świecie, równoważenie zapotrzebowania na energię jest znacznie trudniejszym zadaniem.

Wielu analityków uważa, że w USA zapotrzebowanie na ropę naftową będzie się zmniejszać raczej niż rosnąć w najbliższej przyszłości z powodu wzrostu wydajności konsumpcji oraz z powodu coraz większych sankcji prawnych i regulacji mających na celu podniesienie wydajności spalania paliwa przez wszelkiego rodzaju pojazdy.

Wzrost potęgi Chin idzie w parze ze zmianami w nastawieniu producentów zrzeszonych w organizacji OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries) takich jak Arabia Saudyjska, które dotąd planowały produkcję według wysokości konsumpcji paliwa w USA. W ostatnich latach państwa członkowskie OPEC zaczęły rozbudowywać rafinerie i baterie zbiorników wAzji. Obecnie Arabia Saudyjska eksportuje więcej paliwa do Chin niż do USA.

Przed kryzysem spowodowanym oszustwami w handlu fałszywymi i nieściągalnymi długami hipotecznymi w USA, prognozy analityków spodziewały się, że Chiny staną się głównym konsumentem energii na świecie dopiero za pięć lat. Stało się to wcześniej z dwóch powodów a mianowicie kryzysu ekonomicznego na świecie oraz z powodu nacisku politycznego na zwiększanie wydajności używanego paliwa.

Ocenia się, że Chinom potrzeba wzrostu inwestycji energetycznych w wysokości czterech trylionów dolarów na przestrzeni najbliższych dwudziestu lat żeby sprostać zapotrzebowaniu rosnącej gospodarki chińskiej i unikać przerw w dostawach elektryczności i paliwa. Ocenia się że Chiny muszą zbudować dodatkowe elektrownie o sile tysiąca megawatów w czasie następnych piętnastu lat, czyli tyle ile obecnie przedstawiają wszystkie elektrownie w USA razem wzięte, które budowano przez kilkadziesiąt lat.

Od wczesnych lat 1990tych Chiny stały się po raz pierwszy netto importerem energii w miarę jak zapotrzebowanie zaczęło przekraczać chińską podaż, zwłaszcza po przyjęciu Chin do WTO (World Trade Organization) w roku 2001. Wówczas zapotrzebowanie Chin na paliwo wzrosło czterokrotnie więcej niż spodziewano się i w ten sposób Chiny wyprzedziły USA w spożyciu energii i stały się największym konsumentem paliwa na świecie.

WWW.pogonowski.com
21 lipiec 2010

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

 

Muszę stanąć w obronie USA.

Nie negując dorobku i rozeznania technicznego Profesora ICP trzeba jednak przyznać że były one związane z tradycyjnymi technologiami dla których zużycie energii było jednym ze wskaźników rozwoju przemysłu.

USA, Japonia i Niemcy to światowi liderzy w przechodzeniu na technologie energooszczędne i ekologicznie przyjazne. Ich polityka obejmuje m.in. świadomą rezygnację z rozwijania gałęzi produkcyjnych uciążliwych dla środowiska i energochłonnych.

Równie, a może nawet w niektórych aspektach bardziej, postępowe są Federacja Rosyjska i Kanada które są jedynymi krajami które skorzystały na ociepleniu klimatycznym. Przyroda tych krajów wydatnie wspiera ekologiczne poczynania ich władz.

Pod względem produkcji energii ze źródeł odnawialnych czy atomowej (ta druga jest mniej szkodliwa i bezpieczniejsza niż się to wydaje prostakom z takich krajów jak Polska czy Austria) Chiny ustępują kilku krajom.

Obecny wzrost spożycia energii w Chinach trochę przypomina mocarstwową pozycję PRL w produkcji siarki rodzimej. Już wtedy siarka pochodząca z odsiarczania ropy naftowej zaspokajała zapotrzebowanie przemysłu chemicznego (przede wszystkim jako surowiec do produkcji H2SO4) wielu krajów.

Jeszcze lepszym porównaniem jest gwałtowny wzrost produkcji surówki w samych Chinach w okresie Rewolucji Kulturalnej w wyniku wytopu chałupniczego. Pisanie o jakości tej surówki jest chyba zbędne...

2010-07-22
tłumacz

 

Zaraz wszystkich wyprzedza Indie !

2010-07-28
Goska

  

Archiwum

Szewczyk: Kosowo - fałszywe państwo
luty 22, 2008
Patrycja Szewczyk
Papież o pokoju w orędziu na Boże Narodzenie
grudzień 26, 2002
PAP / AFP
A jednak się dziwię
październik 17, 2003
Przepraszam
marzec 28, 2006
mik4
Zakaz molestowania rowerów
styczeń 13, 2008
Mirosław Naleziński, Gdynia
Polonia nigdy nie wybaczy !
maj 2, 2003
Andrzej Kumor
Demokratyczny totalitaryzm
maj 13, 2006
J. Duranowski, www.pnlp.org.pl
Nałogowe Zbieranie Donosów
luty 26, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Podług siebie
marzec 15, 2008
Artur Łoboda
Poprawki w konstytucji UE
marzec 15, 2005
PAP
Kunszt prowokacji i dezinformacji...
luty 16, 2007
wasylzly
Muzułmański festyn w Jerozolimie
sierpień 24, 2002
IAR
Ex-Mossad Chief Calls For World War After London Attack
lipiec 9, 2005
przysłał Krzysztof Cieplisz
TRYBUNAŁ STANU
wrzesień 9, 2003
www.dziennik.krakow.pl
Dymani na prawo i lewo. Latający kot w worku
luty 8, 2003
www.zw.com.pl
Korporacyjna maszyna wojenna w akcji
sierpień 17, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Nigdzie nie ma czwartej Polski za to jeden wielki pic
styczeń 23, 2006
Kolowrotek
październik 30, 2007
Sloneczny Zegar
Who's afraid of the Israel Lobby?
październik 7, 2007
Ray McGovern
Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło w czerwcu o 2,4%
sierpień 14, 2002
PAP
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2021 Polskie Niezależne Media