|
2.000 zł za nic
|
|

Miejsce w radzie nadzorczej niewielkiego przedsiębiorstwa, to dzisiaj świetna synekura - ponad 2 tysiące złotych miesięcznie i praktycznie żadnych obowiązków. Śląscy przedstawiciele związani z SLD i rodziny różnych działaczy zarabiają tak w całej Polsce.
Kilka tysięcy osób zdało już w naszym kraju egzaminy uprawniające do reprezentowania państwa w radach nadzorczych różnego typu przedsiębiorstw. Skarb Państwa ma w tej chwili do obsadzenia 2023 fotele. Myli się jednak ten, kto sądzi, że zdanie egzaminu jest wystarczającym warunkiem do tego, by zdobyć miejsce w radzie. Dzisiaj największe szanse mają ci, którzy są blisko związani z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, albo należą do rodziny wpływowych działaczy. Tak przynajmniej wynika z analizy składu rad nadzorczych, które publikuje Ministerstwo Skarbu Państwa. Im mniejsza i bardziej odległa od Katowic spółka, tym więcej znajomych nazwisk.
Ludzi związanych z województwem śląskim niełatwo wyśledzić na liczącej kilkaset osób liście członków rad nadzorczych spółek skarbu państwa. Rzadko kiedy piastują stanowiska przewodniczących, bąd? wiceprzewodniczących rad, w których zasiadają. Być może zresztą o to chodzi.
Odpowiedzialności za podejmowane decyzje praktycznie nie ma żadnej. Nasi przedstawiciele w radach nadzorczych ulokowali się więc w najbardziej odległych punktach kraju, często w firmach zupełnie u nas nieznanych i najczęściej absolutnie nie związanych z branżą, którą reprezentują na miejscu.
Posiedzenia rady nadzorczej Elektrociepłowni Tychy SA. to jakby wspomnienie zebrań Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. W tej radzie znajdujemy bowiem byłych aktywistów tej organizacji Czesława Lecha i Lucjana Norasa. Prezesa EC Tychy ich kolegę z organizacji Edwarda Długaja, znajdziemy z kolei w RN katowickiego Hartwigu. Szef Stowarzyszenia Ordynacka na Śląsku Jerzy Wo?niak na posiedzenia rady je?dzi aż do Turowa. Skarb państwa reprezentuje bowiem w Elektrowni Turów. Działaczka SLD z Katowic Krystyna Nesteruk, zajmuje fotel członkini RN w Fabryce Przewodów Energetycznych w Będzinie. Jej koleżanka Jolanta Kopiec razem z Markiem Krzysztofem, radnym SLD w Katowicach zasiada w RN Górnośląskiej Agencji Przekształceń Przedsiębiorstw. Krzysztof Mikos były dziennikarz, stale krążący wokół lewicowej partii, zdołał się ulokować w RN Radia Katowice. Teraz ma spore kłopoty, których przysparza mu komornik. Szara eminencja śląskiego SLD Roman Bolczyk zasiada w RN Zakładu Remontów Mechanicznych w Dąbrowie Górniczej. Były szef OPZZ na Śląsku i były poseł SLD Józef Błaszczyk zasiada w RN Fabryki Urządzeń Mechanicznych Wykromet w Częstochowie. Były prezydent Dąbrowy Górniczej i przegrany kandydat SLD do tego fotela w ostatnich wyborach Marek Lipczyk znalazł miejsce w radzie nadzorczej Przedsiębiorstwa Usług Wodociągowych HKW w Dąbrowie Górniczej. Również w Dąbrowie Górniczej na posiedzenia RN Dąbrowskich Fabryk Maszyn Elektrycznych Damel dojeżdża były prezes Nadwiślańskiej Spółki Węglowej Henryk Stabla. Na posiedzeniach może czuć się jak u siebie w domu, bo obok, fotel członka RN, zajmuje jego córka Barbara Stabla-Wo?niczka. Najbliższy człowiek byłego ministra środowiska Czesława Śleziaka Grzegorz Pasieka zasiada natomiast w RN PKS Zawiercie.
Szmat drogi na posiedzenia musi natomiast pokonywać były szef Śląskiej Kasy Chorych Józef Kurek. Teraz interesy skarbu państwa reprezentuje w Ciepłowni Łańcut.
Miejscami w radach nadzorczych zainteresowali się również członkowie zarządu Kompanii Węglowej SA. Wiceprezes Wiesław Glanowski zasiada w RN Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, jego koledzy Roman Noga w Gliwickiej Agencji Turystycznej, natomiast Franciszek Niezgoda w Elektrowni Stalowa Wola. Przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Andrzej Chwiluk jest członkiem RN w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Katowicach. Również w tym przedsiębiorstwie członkiem rady jest Bożena Messner-Klimek, córka byłego premiera Zbigniewa Messnera, obecnie zatrudniona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej ojciec, choć nie piastuje już żadnego oficjalnego stanowiska, jest członkiem rady nadzorczej Banku Gospodarki Żywnościowej. Były wicepremier Zbigniew Szałajda, budowniczy i były dyrektor Huty Katowice, skarb państwa reprezentuje obecnie w RN Stalexportu.
Ciekawy jest również skład RN PKS Katowice. Zasiadają tu między innymi Antoni Faron, naczelny DZ z lat osiemdziesiątych i Grażyna Liberadzka, żona byłego ministra infrastruktury z rekomendacji SLD, wciąż zatrudniona w tym resorcie. Miejsce w radzie nadzorczej zajmuje również pracownik katowickiej Szkoły Policji Tadeusz Gaweł. Zasiada w RN Elektrociepłowni Zabrze. Reprezentantem SP w radach nadzorczych jest również Tomasz Stępniewski, dyrektor biura zarządu Ispat Polska Stal. Nadzoruje on Regionalną Agencję Promocji Zatrudnienia w Dąbrowie Górniczej.
Dziennik Zachodni
|
|
5 listopad 2004
|
|
Jarosław Latacz
|
|
|
|
Bronislaw Geremek nie zyje
lipiec 13, 2008
...
|
"Tango nied?wiedzia, smoka i słonia"
październik 31, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Saddam Husajn ofiarą mordu sądowego
listopad 5, 2006
marduk
|
Prawdziwy portret "władzy"
luty 6, 2006
PAP
|
Raz - na zawsze skończyć z mitem Solidarności
listopad 27, 2008
Artur Łoboda
|
KODEKS PRAWDZIWEGO KIEROWCY
listopad 22, 2002
ia
|
"Ostatnie 2 lata to czas stracony dla gospodarki..."
wrzesień 8, 2007
|
Ameryko, obud? się!
październik 30, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
22 LIPCA, STAĆ NA BACZNOŚĆ !
lipiec 25, 2008
Zygmunt Jan Prusiński
|
Refleksje jeszcze raz
czerwiec 28, 2003
przesłała Elżbieta
|
Znawca dziewiąty
sierpień 19, 2002
IAR
|
Transkontynentalny akwedukt
sierpień 3, 2008
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Wojny o energię
kwiecień 4, 2003
Mirosław Dakowski
|
Zionists Made A Deal
With The Devil
styczeń 11, 2007
przysłał ICP
|
Nowy wirus
luty 2, 2006
net
|
Sztuka - antysztuka
lipiec 31, 2003
Andrzej Kumor
|
Towarzysz Petent
luty 18, 2008
Marek Jastrząb
|
Kanibale
wrzesień 16, 2003
|
Eastern Europe: Manufacturing of a "Catholic" Docility
listopad 25, 2006
Marek Glogoczowski
|
Nostra Aetate
październik 6, 2006
E. Michael Jones
|
więcej -> |
|