|
Gdzie jest zabytkowy ołtarz z kościoła w Ustce ?
Część II
|
|
Zygmunt Jan Prusiński
Część II
GDZIE JEST ZABYTKOWY OŁTARZ Z KOŚCIOŁA W USTCE ?
Co się stało, z zabytkowym ołtarzem z XV wieku, amboną i Drogą Krzyżową w kościele "Najświętszego Zbawiciela" w Ustce ? Jest kilka wersji z opowiadań ustczan. Kto ma zdjęcia, całego ołtarza niech załącza tu... Wiem, że komuniści mieli w tym udział także.
Zygmunt Jan Prusiński
25 Lutego 2010 r.
_____*****______
przez Mirek
» 25 lut 2010, 09:18
Został przegrany w karty.
przez elveez
» 25 lut 2010, 11:28
Droga krzyżowa to chyba te "miedzioryty" z bocznych ścian... jeśli o to chodzi, to zostały przekazane do Parafii Ojca Pio w Ustce, podobnie może być z ołtarzem, w karty poszły naczynia. No to Pan Zygmunt strzelil sobie w kolano?, wspominając o komunistach.
Niezły "kasztan" Panie Zygmuncie.
przez maj
» 25 lut 2010, 12:53.
Ówczesny proboszcz chyba był pechowym karciarzem, jak pamiętam. Z plotek z tamtych czasów wynika, że ołtarz (albo sam ksiądz) wylądował w Świdwinie. Ponoć podobny los spotkał także ambonę.
Idąc tym tropem otrzymamy konkluzję - wszyscy jesteśmy zamieszani w utratę ołtarza...
przez iXik
» 25 lut 2010, 13:03
p. Zygmuntowi chodzi o barokowy ołtarz z kościoła N. Zbawiciela, który zniknął stamtąd w dość zawiły sposób i nigdy do dnia dzisiejszego nie wrócił na swoje miejsce. Przez to zawsze wielu przyjezdnych dziwi się, że w takim kościele w miejscu ołtarza stoi tylko tęgi krzyż. Pan Zygmunt po raz pierwszy cieszę się, że zakłada sensowny temat. Mimo, że nawet nie przeczytałem jego postu bo jest wyłączony.
Kiedyś słyszałem tę historię, ale wtedy nie przykładałem zbytniej uwagi. Może p. Barnowski rzuci nam więcej światła na tę sprawę. Albo byłoby całkiem przyjemnie gdyby proboszcz znalazł chwilę czasu na e-gawędę.
przez Mirek
» 25 lut 2010, 17:4
Z tego co pamiętam to miał być odnowiony, podobno w Szwecji.
http://www.ustka.pl/forum2/viewtopic.php?f=4&t=5217
|
|
26 luty 2010
|
|
Zygmunt Jan Prusiński
|
|
|
|
Cieć testuje prawo wyborcze
październik 25, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Wszystko na niby tak
wrzesień 22, 2007
Marek Olżyński
|
Schyłek Amerykańskiego Imperium?
luty 19, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Głupcy, kiedy ich bieda dosięgnie, w przeciwieństwa uciekają
czerwiec 16, 2003
Artur Łoboda
|
Do Braci Serbów
marzec 1, 2008
Dariusz Kosiur
|
Czarny humor
czerwiec 6, 2003
zebrał i przesłał: bez podpisu
|
Lepper: papież już nie jest entuzjastą UE
(znawca 3)
sierpień 18, 2002
PAP
|
Nauka historii współczesnej
luty 9, 2007
Jan Lucjan Wyciślak
|
Witojcie w naszym Euro-Unijnym Więzieniu Narodów!
maj 1, 2004
Marek Głogoczowski
|
Czy Państwo musi być bezradne wobec koszmarnych cen mieszkań?
styczeń 15, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Pakistan traktowany jak republika bananowa w celu pacyfikacji Afganistanu
wrzesień 15, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Śmiertelne strztrzały w Haditha
grudzień 23, 2006
Tłum: T.v.R
|
"Czytelnik" ślepy jest i tyle
listopad 12, 2005
Marek
|
Prawda i kłamstwa o marcu 1968 ( Leszek Skonka)
marzec 6, 2005
Dr Leszek Skonka Wrocław 6 marca 2005
|
Zachować rozsądek
grudzień 2, 2003
Artur Łoboda
|
"Diabelska Gra"
styczeń 14, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Koszty kapitulanctwa (1)
czerwiec 18, 2003
prof. Jerzy Robert Nowak
|
Uczcie się czytać między wierszami
marzec 3, 2009
PAP
|
Przelot
wrzesień 5, 2003
Andrzej Kumor
|
Długiem Polska stoi
luty 17, 2005
Damian Stefański
|
|
|