|
Gdzie jest zabytkowy ołtarz z kościoła w Ustce ?
Część II
|
|
Zygmunt Jan Prusiński
Część II
GDZIE JEST ZABYTKOWY OŁTARZ Z KOŚCIOŁA W USTCE ?
Co się stało, z zabytkowym ołtarzem z XV wieku, amboną i Drogą Krzyżową w kościele "Najświętszego Zbawiciela" w Ustce ? Jest kilka wersji z opowiadań ustczan. Kto ma zdjęcia, całego ołtarza niech załącza tu... Wiem, że komuniści mieli w tym udział także.
Zygmunt Jan Prusiński
25 Lutego 2010 r.
_____*****______
przez Mirek
» 25 lut 2010, 09:18
Został przegrany w karty.
przez elveez
» 25 lut 2010, 11:28
Droga krzyżowa to chyba te "miedzioryty" z bocznych ścian... jeśli o to chodzi, to zostały przekazane do Parafii Ojca Pio w Ustce, podobnie może być z ołtarzem, w karty poszły naczynia. No to Pan Zygmunt strzelil sobie w kolano?, wspominając o komunistach.
Niezły "kasztan" Panie Zygmuncie.
przez maj
» 25 lut 2010, 12:53.
Ówczesny proboszcz chyba był pechowym karciarzem, jak pamiętam. Z plotek z tamtych czasów wynika, że ołtarz (albo sam ksiądz) wylądował w Świdwinie. Ponoć podobny los spotkał także ambonę.
Idąc tym tropem otrzymamy konkluzję - wszyscy jesteśmy zamieszani w utratę ołtarza...
przez iXik
» 25 lut 2010, 13:03
p. Zygmuntowi chodzi o barokowy ołtarz z kościoła N. Zbawiciela, który zniknął stamtąd w dość zawiły sposób i nigdy do dnia dzisiejszego nie wrócił na swoje miejsce. Przez to zawsze wielu przyjezdnych dziwi się, że w takim kościele w miejscu ołtarza stoi tylko tęgi krzyż. Pan Zygmunt po raz pierwszy cieszę się, że zakłada sensowny temat. Mimo, że nawet nie przeczytałem jego postu bo jest wyłączony.
Kiedyś słyszałem tę historię, ale wtedy nie przykładałem zbytniej uwagi. Może p. Barnowski rzuci nam więcej światła na tę sprawę. Albo byłoby całkiem przyjemnie gdyby proboszcz znalazł chwilę czasu na e-gawędę.
przez Mirek
» 25 lut 2010, 17:4
Z tego co pamiętam to miał być odnowiony, podobno w Szwecji.
http://www.ustka.pl/forum2/viewtopic.php?f=4&t=5217
|
|
26 luty 2010
|
|
Zygmunt Jan Prusiński
|
|
|
|
Jajko czy kura? - Kapitalizm (3)
lipiec 28, 2004
Artur Łoboda
|
Los Europy
sierpień 25, 2003
ABCnet
|
Szczyt bezczelności
listopad 11, 2003
|
Izrael niebezpieczny dla polityków w USA
marzec 24, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Głupota, która boli
październik 26, 2004
|
Dehumanizacja pieniądzem
luty 14, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Kondotierzy rewolucji
grudzień 8, 2004
przesłała Elżbieta Gawlas
|
Precz z antychińskim protekcjonizmem
sierpień 16, 2006
Workers Vanguard
|
Krauze spotkał się z kard. Dziwiszem
październik 1, 2007
PAP
|
Interpretacja zniesławienia przez pryzmat kodeksu karnego
grudzień 29, 2005
Marek Olżyński
|
Rola polskiej inteligencji w Polsce i na świecie
styczeń 9, 2009
przeslala Elzbieta Gawlas Toronto
|
Reklama - między informacją a manipulacją
listopad 28, 2006
Izabela Janczak
|
100 tysięcy ofiar amerykańskiej agresji na Irak
październik 28, 2004
PAP
|
LPR chce odwołać Cimoszewicza
czerwiec 28, 2002
PAP
|
Teoria spisku
czerwiec 10, 2005
Artur Łoboda
|
Obawy Umiarkowanego Amerykanina
marzec 14, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Świat unijnych iluzji
kwiecień 15, 2003
Jerzy Robert Nowak
|
Amerykańska tarcza antyrakietowa – zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski
listopad 21, 2006
G.Cimek, www.pnlp.org.pl
|
Płacić za zniewolenie i upodlenie
lipiec 13, 2005
PAP
|
W cieniu niewidzialnego słonia
luty 28, 2009
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|