ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Nowa książka Sucharita Bhakdiego - przedstawiona w rozmowie z Andreasem Sönnichsenem i Martinem Haditschem 
Profesor Sucharit Bhakdi i jego żona profesor Karina Reiss opublikowali bestseller „Corona False Alarm”. Istnieje wstępny fragment nowej książki zatytułowanej „Corona unmasked”, którą można bezpłatnie pobrać z Goldegg Verlag. W dyskusji wideo zorganizowanej przez RESPEKT PLUS z profesorami Andreasem Sönnichsenem i Martinem Haditschem, Bhakdi przedstawił rozdział o szczepieniach i ich konsekwencjach. Fragment nowej książki „Corona unmasked” jest dostępny do pobrania z Goldegg Verlag  
Ameryka: Od Wolności do faszyzmu 
Amerykanie zaczynają rozumieć - co się dzieje z ich krajem. O tym mówi film pod wskazanym linkiem. 
davidicke.pl 
Tym - którzy interesują się losami Świata nie ma potrzeby przedstawiać Davida Icke. Tym ktorzy do tej pory spali umysłowo ta strona może otworzyć oczy.  
AI to wyrok śmierci, który już jest wykonany 
Pod koniec 2023 roku ukazała się książka Pana Profesora „informatyka w służbie ludobójstwa” w której opisuje całe swoje życie i to, jak największe korporacja świata budowały jego zdaniem swoje marki na ludobójstwie, w tym w trakcie II Wojny Światowej i obozach zagłady 
Aresztowanie Prezydenta Korei Południowej 
 
Czy wirus istnieje? Czy SARS-CoV-2 został wyizolowany?  
Wywiad z Christine Massey. Czy wirus istnieje? Odpowiedzi na te prośby potwierdzają, że nie ma zapisów o izolacji / oczyszczeniu SARS-CoV-2 „wykonanej przez kogokolwiek, gdziekolwiek i kiedykolwiek”.  
Klimat i trop finansowy 
To właśnie mega-korporacje i mega-miliarderzy — (...) są głównymi zwolennikami “oddolnego” ruchu dekarbonizacji — od Szwecji przez Niemcy po USA i dalej. 
Ujawnienie globalnej gospodarki ludobójstwa w Gazie 
W raporcie oskarża ponad 60 korporacji o „podtrzymywanie i czerpanie zysków z izraelskiej okupacji, apartheidu i ludobójstwa”.
Do tych firm należą między innymi Google, Amazon, Hyundai, Booking.com i bank Barclays. 
Ludobójstwo covid 
Wywiad z CLAIRE EDWARDS  
PiStapo atakuje rodziny 
Przypomnijmy sobie sceny ze świata Orwella. To już się dzieje.  
Cała prawda o World Trade Center 
Filmik dokumentalny przedstawiający wydarzenia z 11 września 2001 roku. 
Za Javierem Milei stoi Chabad Lubavitch - chasydzka struktura przestępcza 
Nowy premier Argentyny Javiere Milei uważany jest przez niektórych za drugiego Trumpa 
Pomylił Chrześcijaństwo z Judaizmem 
Skandaliczna niewiedza Prezydenta USA, czy też raczej perfidna prowokacja?
W przemówieniu Baracj Obama opisuje Chrześcijaństwo odwołaniami do Judaizmu.  
PAKT WOJSKOWY POLSKA - IZRAEL.  
Ewa Jasiewicz,Yonatan Shapira na spotkaniu w Krakowie 22 czerwca 2010  
We Włoszech nadal zabija się ludzi respiratorami i propofolem… 
Od tych morderstw pod respiratorami rozpoczęto pseudo-pandemię  
Kompleksowe badania wykazały spójne zmiany patofizjologiczne po szczepieniu szczepionkami anty-COVID-19 
 
Jedyna rozsądna analiza początku wojny przeciwko Iranowi 
Nagła Eskalacja Wojny i Trzęsienie Ziemi w Iranie. Przypadek… Czy Sygnał Czegoś Większego? 
Zielony ŁAD zniszczy UE, a wcześniej zniszczy prywatną własność 
 
Wszystko pod kontrolą 
Od zawsze służby specjalne kontrolowały rzekome niezaplanowane spotkania oficjeli z obywatelami.
Przykład podstawionego Putina - jako przypadkowego przechodnia.
 
CAŁA PRAWDA O KATASTROFIE SMOLEŃSKIEJ WIDZIANA OCZYMA PILOTÓW !  
Panie Kapitanie Jerzy Grzędzielski,

chylę czoła jako młodszy kolega lotnik, za poniższy tekst. Brakowało mi dotąd głosu, tak doświadczonego pilota, opisującego tragędię smoleńską, tak kompetentnie i fachowo, jak Pan to zrobił. Pozwoliłem sobie zatem, na rozpowszechnienie Pańskiego tekstu, z nadzieją na możliwe szerokie dotarcie do opinii publicznej. Zwracam się do internautów o liczne udostępnienia w internecie stanowiska w tej sprawie, wyrażonego przez świetnego pilota - prawdziwego nie kwestionowanego eksperta lotniczego. 
więcej ->

 
 

To bylo ludobójstwo

Sledztwo IPN w sprawie rzezi ludnosci polskiej na Wolyniu komplikuje selektywny sposob ujawniania materialow z ukrainskich archiwow.


Na takie wiadomosci dlugo czekali kresowianie, tracacy powoli nadzieje na sprawiedliwe osadzenie ukrainskich zbrodni na Wolyniu. W toku skomplikowanego sledztwa lubelski oddzial Instytutu Pamieci Narodowej odrzucil, jako nieznajdujaca potwierdzenia w materiale dowodowym, wersje o wzajemnym polsko-ukrainskim konflikcie. Prokurator IPN przyjal teze, ze bylo to zaplanowane i "sprawnie" przeprowadzone ludobojstwo. Bezposredni sprawcy mordow na Wolyniu moga byc przez nas zidentyfikowani i scigani - deklaruja prowadzacy sledztwo.
- Analizujac to, co sie wydarzylo na Wolyniu, mozna z prawdopodobienstwem graniczacym z pewnoscia powiedziec, ze doszlo tam do zbrodni ludobojstwa - mowi Piotr Zajac, prokurator oddzialowej komisji scigania IPN, prowadzacy sledztwo. - Jezeli jednego dnia w kilkudziesieciu miejscowosciach dochodzi do rzezi Polakow, co na podstawie zgromadzonego materialu jest faktem bezspornym, to nalezy przyjac, ze byla to akcja zaplanowana i sprawnie przeprowadzona. Poza incydentalnymi wypadkami mordy na Wolyniu nie byly skutkiem inicjatyw lokalnych dowodcow, nieuzgodnionych z kierownictwem OUN-UPA i nie byly skierowane przeciwko polskiej samoobronie, uznawanej za zagrozenie dla nacjonalistow ukrainskich. Nie mialy tez charakteru odwetu za podobne akcje ze strony polskiej.
Sledztwo w sprawie zbrodni na Wolyniu rozpoczela jeszcze Okregowa Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie 12 sierpnia 1991 r. Po 8 latach zawieszono je w zwiazku z likwidacja instytucji, ktora je prowadzila. Podjeto je ponownie juz w ramach komisji scigania IPN 20 listopada 2000 r.
W toku postepowania zgromadzono dotychczas 37 tomow akt glownych zawierajacych material scisle procesowy. Akta podreczne zajmuja kolejne kilkanascie tomow. Nastepne kilkanascie - to publikacje dotyczace zbrodni na Wolyniu, stanowiace wazne informacje o dowodach. W ramach sledztwa przesluchano juz prawie tysiac swiadkow.
Od momentu wznowienia przez pion scigania IPN sledztwo dotyczace wymordowania dziesiatek tysiecy Polakow na Wolyniu prowadzi jeden prokurator.
- Srednio w referacie mam jeszcze od 15 do 18 innych spraw, niejednokrotnie tez wielotomowych i wielowatkowych - mowi prok. Piotr Zajac. - Ale oczywiscie czesto i szeroko korzystam z pomocy prawnej, gdyz sam fizycznie nie bylbym w stanie przesluchac wszystkich swiadkow - dodaje.
Przepisy procedury karnej uniemozliwiaja prokuratorowi upublicznienie materialow objetych tajemnica sledztwa. - Nie widze jednak problemow, za wyjatkiem technicznych, zeby osoby pokrzywdzone mogly zapoznawac sie z materialami ich dotyczacymi, znajdujacymi sie w tych zasobach - zapewnia prokurator.
Sledztwo komplikuje fakt, iz nie odnaleziono dotychczas dokumentu jednoznacznie swiadczacego o podjeciu przez gremia polityczne OUN-UPA decyzji o eksterminacji Polakow na Wolyniu. Na obecnym etapie postepowania prokurator przyjmuje trzy rownoprawne wersje sledcze na temat odpowiedzialnosci politycznej za zbrodnie wolynskie. Pierwsza z nich zaklada, ze decyzje o fizycznej eksterminacji ludnosci polskiej na Wolyniu podjela centrala OUN-UPA. Wedlug drugiej, nie bylo decyzji o eksterminacji, lecz o wypedzeniu Polakow z Wolynia, ale akcja ta wymknela sie spod kontroli gremiow przywodczych OUN-UPA i przerodzila sie w masakre Polakow.
- Najnowsze ustalenia o charakterze procesowym, tj. informacja bieglego historyka IPN oraz przesluchanie jednego ze swiadkow, ktory nie tylko byl bezposrednim uczestnikiem tamtych wydarzen, ale pozniej przez wiele lat jako historyk prowadzil wlasne badania, sklonila mnie do przyjecia kolejnej wersji sledczej, wedlug ktorej decyzje o wymordowaniu Polakow podjela czesc przywodcow OUN-UPA, traktujac ja rowniez jako element wewnetrznych rozgrywek w lonie tej organizacji - twierdzi prok. Zajac.
Zadna z tych hipotez nie podwaza faktu dokonania przez nacjonalistow ukrainskich zbrodni ludobojstwa na Polakach zamieszkujacych Wolyn.
Dzisiejszych czasow nie dozyl nikt, kogo mozna oskarzyc o sprawstwo kierownicze tej zbrodni. Jednak w przypadku ludobojstwa w sledztwie chodzi o ustalenie i pociagniecie do odpowiedzialnosci karnej wszystkich osob bioracych w nim udzial. Ponadto sledztwo w sprawie mordow na Wolyniu, podobnie jak kazde prowadzone przez IPN, stawia sobie za cel pelne wyjasnienie wszystkich okolicznosci sprawy oraz ustalenie pelnej listy ofiar.

Sprawcy moga byc scigani
- Skoro na Wolyniu doszlo do masowego ludobojstwa, to bezposredni sprawcy moga byc przez nas ustalani i scigani niezaleznie od decyzji dotyczacych gremiow przywodczych nacjonalistow ukrainskich - zapewnia prokurator.
Obecnie lubelski pion scigania IPN czeka na odpowiedz na wniosek o udzielenie pomocy prawnej skierowany do ukrainskiej prokuratury. Chodzi o zabojstwo szesciu Polakow w jednej z wiosek na Wolyniu, ktorej nazwy dla dobra sledztwa prokurator nie chce ujawnic.
- Przypuszczamy, ze do dzis zyja nie tylko swiadkowie tej zbrodni, lecz takze bezposredni sprawcy - twierdzi prok. Zajac.
Powodzenie procesowego wyjasnienia zbrodni wolynskiej i pociagniecie do odpowiedzialnosci jej sprawcow zalezy w duzej mierze od postawy wladz ukrainskich.
- Wystepujemy do strony ukrainskiej o materialy archiwalne i o okreslone czynnosci procesowe. Badamy stan prawny obowiazujacy na Ukrainie. Jak dotad wspolpraca ta ukladala sie dobrze - mowi prokurator.
Prokuratura wolynska udostepnila IPN materialy dotyczace m.in. wydarzen w powiecie lubomelskim. Sa to wywiady przeprowadzane wsrod ukrainskich mieszkancow, ktorzy potwierdzili zabojstwa Polakow.
Prokurature IPN interesuje dotarcie do akt procesow czlonkow OUN-UPA, ktorzy odpowiadali przed sowieckimi sadami. - Strona ukrainska zapowiedziala, ze udostepni nam te akta, ale ze wzgledow technicznych moze to nastapic tylko u nich. Trudno powiedziec, czy koszty tego przedsiewziecia nie przekrocza naszych mozliwosci budzetowych. Juz dzis dysponujemy materialem, ktorego przetlumaczenie z ukrainskiego na polski bedzie kosztowalo kilkadziesiat tysiecy zlotych - twierdzi prokurator.
Kapitalne znaczenie dla sledztwa bedzie mialo ostatnio zadeklarowane przez strone ukrainska pelne udostepnienie jej archiwow. Niektore z nich nie byly dotad otwarte nawet dla badaczy ukrainskich.

Do wyczerpania materialu dowodowego
- Wychodze z zalozenia, ze to sledztwo trzeba zakonczyc jak najszybciej - zapowiada prokurator Zajac.
Nie bedzie to jednak proste. Sprawe komplikuja ujawniane selektywnie materialy z ukrainskich archiwow i kontrowersje miedzy niektorymi polskimi i ukrainskimi historykami na temat rzezi wolynskich. Ponadto badania i kwerendy w archiwach, przy zalozeniu ich otwarcia przez strone ukrainska, to przedsiewziecia bardzo czasochlonne. Nalezy sie tez liczyc z tym, ze w roku obchodow 60. rocznicy mordow na Wolyniu ujawnia sie kolejni swiadkowie.
- Trudno mi przewidziec, kiedy wyczerpie caly material dowodowy. Moge tylko zapewnic, ze staram sie prowadzic to sledztwo jak najsprawniej i jak najrzetelniej - deklaruje prok. Piotr Zajac. - Oczywiscie, w ramach posiadanych mozliwosci czasowych - zastrzega.

Co sie wydarzylo na Wolyniu
Swoistym prologiem eksterminacji ludnosci polskiej na Wolyniu byl mord we wsi Parosle w lutym 1943 r. Fala rzezi przesuwala sie ze wschodu na zachod. W marcu objely one powiaty - kostopolski i sarnenski, w kwietniu - krzemieniecki, dubienski, rowienski i lucki. Apogeum mordow nastapilo w lipcu, kiedy zaatakowano powiaty kowelski, wlodzimierski, horochowski, a w sierpniu - lubomelski.
Wedlug prokuratora, najbardziej prawdopodobna liczba ofiar ludobojstwa na Wolyniu wynosi 50-60 tys. zabitych.
- Szanse na porozumienie Polakow z nacjonalistami ukrainskimi byly praktycznie zadne - uwaza prok. Piotr Zajac, wskazujac na szereg prob podejmowanych przez dowodztwo AK. W trakcie jednej z nich, 10 lipca 1943 r. we wsi Kustycze, zostali zamordowani dwaj polscy delegaci - Krzysztof Markiewicz i Zygmunt Rumel. Tragicznie zakonczyla sie takze proba wspolpracy z Ukraincami oddzialu partyzanckiego Celestyna Dabrowskiego we wsi Dominopol. Sluzba Bezpieczenstwa OUN podstepnie zlikwidowala ten oddzial i wymordowala takze polska ludnosc zamieszkujaca wies.
Na przelomie 1944 i 1945 r. kierownictwo OUN podjelo decyzje o rozszerzeniu mordow z Wolynia na teren Galicji Wschodniej i fala zbrodni zaczela sie przelewac z Wolynia na poludnie.
Adam Kruczek, Lublin


IPN sciga zbrodnie OUN-UPA na Kresach
Sledztwa dotyczace zbrodni nacjonalistow ukrainskich na ludnosci polskiej na Kresach prowadza Oddzialowe Komisje Scigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie, Rzeszowie, Wroclawiu i Poznaniu. Komisji w Lublinie powierzono sprawy dotyczace zbrodni popelnionych na obywatelach polskich na terenie wojewodztwa wolynskiego. Komisja wroclawska zajmuje sie sprawami zbrodni nacjonalistow ukrainskich na terenie wojewodztw: lwowskiego, stanislawowskiego, tarnopolskiego, z wyjatkiem tej czesci woj. lwowskiego, ktora po 1945 r. znalazla sie w granicach RP. Do komisji w Rzeszowie naleza sprawy dotyczace zbrodni na terenie bylego wojewodztwa lwowskiego, a komisji w Poznaniu - na terenie bylego wojewodztwa poleskiego.

15 marzec 2003

Adam Kruczek 

  

Archiwum

Odkryto zbiorową czeczeńską mogiłę
wrzesień 9, 2002
PAP
Kolowrotek
październik 30, 2007
Sloneczny Zegar
Dysproporcja nuklearna między Izraelem i Iranem
luty 3, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
Chcieliście UE, no to ją macie (2)
Technika mycia i dezynfekcji rąk w systemie HACCP zgodnie z normami UE

styczeń 12, 2005
Abp Życiński: Wypowied? M. Kaczyńskiej wyrazem współczucia
marzec 16, 2008
PAP
Nacjonalizm, czy kosmopolityzm?
lipiec 21, 2008
Dariusz Kosiur
Ameryka oszalała !!!
marzec 3, 2003
Iwo Cyprian Pogonowski
Oświata, czyli – jak iść piętami do przodu
luty 17, 2008
Marek Jastrząb
"Komuno, zdychaj"
luty 19, 2008
Dariusz Kosiur
Unia Europejska odrzuca większość polskich postulatów
grudzień 10, 2002
PAP
4 mld zł z budżetu - 30% podwyżki płac w Służbie Zdrowia.
luty 24, 2006
Adam Sandauer
Specjaliści od kropek i plecenia
lipiec 6, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Białoruska hucpa - redivivus?
czerwiec 26, 2007
Adam Śmiech
Terapia szokowa w Iraku
marzec 31, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Wiek katastrofalnego kapitalizmu
październik 23, 2007
Naomi Klein
Auschwitz
styczeń 28, 2005
Bredzenie psychopaty. "Balcerowicz: Do strefy euro najlepiej w 2007 roku"
grudzień 31, 2002
Artur Łoboda
NARÓD POWSTAŁ (1)
kwiecień 25, 2003
przesłała Elżbieta
Gansterzy przejmują we władanie Polskę
luty 9, 2003
PAP
Oblicza iluzji
styczeń 25, 2003
Robert Knap http://www.naszdziennik.pl/
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media