Jeśli producenci broni nie będą w stanie zwiększyć produkcji w ciągu najbliższych 6 do 12 miesięcy, Stany Zjednoczone mogą uznać za „wyzwanie” dalsze zbrojenie i pomoc Ukrainie, powiedział w środę sekretarz Marynarki Wojennej.
Carlos Del Toro rozmawiał z grupą reporterów na marginesie konferencji Stowarzyszenia Marynarki Wojennej w Arlington w Wirginii, zaledwie kilka dni po tym, jak administracja Bidena ogłosiła , że wyśle bojowe pojazdy opancerzone na Ukrainę.
Niektórzy republikanie naciskają , by Stany Zjednoczone przestały dostarczać Kijowowi broń.
Sekretarz został poproszony o ustosunkowanie się do uwag wygłoszonych na konferencji przez admirała Daryla Caudle'a, dowódcę Dowództwa Sił Floty USA. Caudle, powiedział reporter, martwiąc się, że „marynarka wojenna może dojść do punktu, w którym będzie musiała podjąć decyzję, czy musi uzbroić siebie, czy uzbroić Ukrainę, i czy marynarka wojenna dotarła już do tego krytycznego punktu?”
Del Toro odpowiedział: „Jeśli chodzi o dostawy systemów uzbrojenia do walki na Ukrainie…
Tak, to zawsze nas martwi.
I monitorujemy to bardzo, bardzo dokładnie.
Nie powiedziałbym, że jesteśmy już na miejscu, ale jeśli konflikt będzie trwał przez kolejne sześć miesięcy, przez kolejny rok, z pewnością będzie nadal obciążał łańcuch dostaw w sposób stanowiący wyzwanie”.
Sekretarz Marynarki Wojennej powiedział, że zastępca sekretarza obrony Kathleen Hicks „bardzo ściśle współpracuje z przemysłem [obronnym], aby zmotywować go do poznania wyzwań lub przeszkód, jakie stoją przed zwiększeniem własnego tempa produkcji”.
„To oczywiste, że wiesz, te firmy mają znaczny plan na przyszłość” — powiedział Del Toro.
„Muszą teraz inwestować w swoją siłę roboczą, a także w inwestycje kapitałowe, które muszą poczynić we własnych firmach, aby zwiększyć tempo produkcji”.
Większość amerykańskiej broni wysyłanej na Ukrainę pochodzi z zapasów armii, a nie marynarki wojennej.
Mimo to amerykańscy urzędnicy niedawno ogłosili, że zaczną wysyłać pociski Sea Sparrow na Ukrainę.
W ubiegłym roku Dania przekazała Ukrainie amerykańskie rakiety Harpoon .
Przemawiając wcześniej na konferencji SNA, Caudle powiedział, że terminowość dostaw broni ma realne implikacje zarówno dla sił zbrojnych Ukrainy, jak i USA.
„Nie… mówię o tym, co mi robi, mówię oczywiście o tym, że pomożemy krajowi – dostarczymy potrzebne nam rzeczy – aby mogli wygrać ten konflikt z Rosją i to nie oznacza zniszczyć i cofnąć do mrocznych wieków” – powiedział.
W ciągu ostatnich trzech lat firmy obwiniały za opóźnienia w produkcji broni i problemy z łańcuchem dostaw - niedobory pracowników wynikające z pandemii COVID-19.
Mimo to Caudle oskarżył firmy obronne o wykorzystywanie pandemii jako wymówki dla niedotrzymania terminów dostaw broni.
„Nie jestem aż tak wyrozumiały dla bazy przemysłu obronnego.
Po prostu nie jestem – powiedział.
„Nie wybaczę faktu, że nie dostarczacie amunicji, której potrzebujemy.
Wszystkie te rzeczy o COVID, częściach, łańcuchach dostaw, po prostu mnie to nie obchodzą.
Wszyscy mamy trudne zadania”.
Caudle wyraźnie wspomniał o spóźnieniu dostaw torped i myśliwców przechwytujących Standard Missile-6.
Dostawy SM-6, które są produkowane przez Raytheon Technologies, zostały częściowo spowolnione z powodu problemów z uzyskaniem silników rakietowych od kluczowego dostawcy Aerojet Rocketdyne.
„Mówimy o walkach wojennych i bezpieczeństwie narodowym oraz o starciu z konkurentem i potencjalnym przeciwnikiem, które nie przypomina niczego, - co kiedykolwiek widzieliśmy, i ciągle bawimy się z tymi dostawami” – powiedział admirał.
„Nie widzę dobrej odpowiedzialności i nie widzę dobrego zwrotu z inwestycji ze strony rządu, naprawdę nie”.
Źródło:
https://www.defenseone.com/threats/2023/01/navy-secretary-warns-if-defense-industry-cant-boost-production-arming-both-ukraine-and-us-may-become-challenging/381722/
MARCUS WEISGERBER