|
Jak będzie wyglądał energetyczny Świat przyszłości
|
|
By nie denerwować się bieżącymi wydarzeniami i nie dać się wciągnąć w polityczną przepychankę - która tak naprawdę bliska jest wydarzeniom z marca 1968 roku, opiszę teraz zupełnie inny temat.
Jako dziecko miałem wiele pomysłów technicznych. Niektóre z nich były przysłowiowym "odkrywaniem Ameryki spod kapelusza". Inne dopiero po latach wprowadzono w życie. Jeszcze inne czekają na swój czas.
Gdy byłem dzieckiem to zapowiadano, że zasoby ropy i węgla na Świecie wyczerpią się w ciągu 40 lat.
Dawno minęło owe 40 lat a energię jeszcze mamy.
Kiedyś jednak rzeczywiście się skończy tradycyjna energia.
Nie każdy będzie chciał korzystać z energii atomowej.
Jaką mamy alternatywę?
Jest pewna grupa osób uważających, że przyszłością jest energia odnawialna - czyli bioenergia.
Jako dziecko dokładnie o tym samym myślałem.
Doszedłem jednak wtedy do wniosku, że w procesie tworzenia takiej energii następują duże straty.
Po pierwsze - trzeba zużyć część energii na zasianie, zebranie i przetworzenie nośnika energetycznego.
Po drugie - w trakcie tych czynności następują duże straty w stosunku do energii - jaka dociera do Ziemi.
Wymyśliłem więc by odbierać energię wprost ze źródła.
Na ogromnych połaciach terenów międzyzwrotnikowych - gdzie nie ma żadnego życia - należy utworzyć - liczące miliony tysięcy hektarów baterie energetyczne - które niczym dach zakryją pustynną ziemię na wysokości kilku - do kilkunastu metrów.
Energia z tych ogniw słonecznych będzie gromadzona w specjalnie przygotowanych bateriach o ogromnej pojemności.
Część z tej energii będzie transportowana bezpośrednio na północ globu - dzięki wykorzystaniu nadprzewodników - czyli przewodów - które nie będą powodowały strat energii.
Pod bateriami słonecznymi powstanie półmrok i będzie się skraplać woda. A same ogniwa słoneczne będą ograniczały jej odparowanie. W związku z czym - będzie można próbować odtworzyć życie roślinne na dotychczasowych pustyniach i stworzyć tam puszczę.
Metoda ta niesie ze sobą pewne konsekwencje.
Przy masowym przykryciu terenów międzyzwrotnikowych, zachwiany zostanie obecny układ termiczny na Ziemi.
Może też dojść do obniżenia średniej temperatury.
Ale to można zrównoważyć, przez wywołanie tzw. efektu cieplarnianego - czyli wypuszczenie w atmosferę większej ilości dwutlenku węgla.
Ten z kolei będzie wychwytywany przez roślinność budzącą się pod ogniwami energetycznymi na terenie Afryki.
I tak się koło zamyka.
Po pewnym, czasie tereny pustyń międzyzwrotnikowych przeistoczą się w bujny tropik.
Wtedy pewnie poszuka się nowej metody zdobycia energii.
Ale to już temat na przyszłość.
O ile Ludzkość dotrwa do okresu - w którym będzie chciała i umiała wytwarzać energię wedle podanych powyżej metod.
|
|
10 kwiecień 2011
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Powiedz Unii - NIE
maj 25, 2003
przesłała Elżbieta
|
"Nie rzucim ziemi skad nasz ród"
lipiec 10, 2006
Tatiana ZALESKA
|
Apartheid in Isarel
styczeń 30, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Prawdziwa strategia wobec III RP
czerwiec 23, 2005
totezja
|
"Tragedia Posejdona" – kpiny z fizyki!
wrzesień 14, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Jaka gospodarka?
grudzień 5, 2006
bez podpisu, lub b.p.
|
Sędziowskie bagno płynie dalej
luty 7, 2006
PAP
|
Potencjalne skutki ataku na Iran
kwiecień 5, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Kenkarta naszych czasów
lipiec 29, 2003
Andrzej Kumor
|
Eksperci od manipulacji
marzec 8, 2008
|
strajki płacowe lekarzy i ograniczanie dostępu do leczenia
maj 15, 2007
A.Sandauer
|
Już ponad 30 tys. Niemców żąda zwrotu mienia pozostawionego w Polsce
październik 27, 2003
Wprost
|
Czym wypełnić pustkę po Papieżu?
kwiecień 11, 2005
Gregory Akko
|
Protegowanie ekstremistow i gnębienie działaczy pokojowych w Izraelu
maj 6, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
... pomniejszają rolę szczytu G8, a zwłaszcza Rosji i Putina ...
czerwiec 7, 2007
tłumacz
|
Wysoki koszt uległości USA wobec Izraela
czerwiec 19, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
POLSKA - UNIA 6
listopad 24, 2002
Prof. Jerzy Nowak
|
Kto - kogo obraża?
maj 25, 2008
Artur Łoboda
|
KOPZ "Placówka"
sierpień 7, 2003
przesłała Elżbieta
|
Oblicze mediów
SOBCZAK i SZPAK
grudzień 4, 2003
SOBCZAK i SZPAK
|
|
|