|
Jak będzie wyglądał energetyczny Świat przyszłości
|
|
By nie denerwować się bieżącymi wydarzeniami i nie dać się wciągnąć w polityczną przepychankę - która tak naprawdę bliska jest wydarzeniom z marca 1968 roku, opiszę teraz zupełnie inny temat.
Jako dziecko miałem wiele pomysłów technicznych. Niektóre z nich były przysłowiowym "odkrywaniem Ameryki spod kapelusza". Inne dopiero po latach wprowadzono w życie. Jeszcze inne czekają na swój czas.
Gdy byłem dzieckiem to zapowiadano, że zasoby ropy i węgla na Świecie wyczerpią się w ciągu 40 lat.
Dawno minęło owe 40 lat a energię jeszcze mamy.
Kiedyś jednak rzeczywiście się skończy tradycyjna energia.
Nie każdy będzie chciał korzystać z energii atomowej.
Jaką mamy alternatywę?
Jest pewna grupa osób uważających, że przyszłością jest energia odnawialna - czyli bioenergia.
Jako dziecko dokładnie o tym samym myślałem.
Doszedłem jednak wtedy do wniosku, że w procesie tworzenia takiej energii następują duże straty.
Po pierwsze - trzeba zużyć część energii na zasianie, zebranie i przetworzenie nośnika energetycznego.
Po drugie - w trakcie tych czynności następują duże straty w stosunku do energii - jaka dociera do Ziemi.
Wymyśliłem więc by odbierać energię wprost ze źródła.
Na ogromnych połaciach terenów międzyzwrotnikowych - gdzie nie ma żadnego życia - należy utworzyć - liczące miliony tysięcy hektarów baterie energetyczne - które niczym dach zakryją pustynną ziemię na wysokości kilku - do kilkunastu metrów.
Energia z tych ogniw słonecznych będzie gromadzona w specjalnie przygotowanych bateriach o ogromnej pojemności.
Część z tej energii będzie transportowana bezpośrednio na północ globu - dzięki wykorzystaniu nadprzewodników - czyli przewodów - które nie będą powodowały strat energii.
Pod bateriami słonecznymi powstanie półmrok i będzie się skraplać woda. A same ogniwa słoneczne będą ograniczały jej odparowanie. W związku z czym - będzie można próbować odtworzyć życie roślinne na dotychczasowych pustyniach i stworzyć tam puszczę.
Metoda ta niesie ze sobą pewne konsekwencje.
Przy masowym przykryciu terenów międzyzwrotnikowych, zachwiany zostanie obecny układ termiczny na Ziemi.
Może też dojść do obniżenia średniej temperatury.
Ale to można zrównoważyć, przez wywołanie tzw. efektu cieplarnianego - czyli wypuszczenie w atmosferę większej ilości dwutlenku węgla.
Ten z kolei będzie wychwytywany przez roślinność budzącą się pod ogniwami energetycznymi na terenie Afryki.
I tak się koło zamyka.
Po pewnym, czasie tereny pustyń międzyzwrotnikowych przeistoczą się w bujny tropik.
Wtedy pewnie poszuka się nowej metody zdobycia energii.
Ale to już temat na przyszłość.
O ile Ludzkość dotrwa do okresu - w którym będzie chciała i umiała wytwarzać energię wedle podanych powyżej metod.
|
|
10 kwiecień 2011
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Wstyd za Instytut Pamięci Narodowej
luty 26, 2003
Dr Leszek Skonka
|
Roman Giertych o sojuszu z Moskwą
listopad 8, 2006
jan
|
Kolejny przekręt Unii za posrednictwem ARiMR
lipiec 18, 2002
PAP
|
.Pl.Jokes..O protestach lekarzy ciut dluzej ..i z ciut dalszej perspektywy...
lipiec 15, 2007
fF>Dz
|
Po raz pierwszy sami sobie wybierzemy wójtów
sierpień 21, 2002
PAP
|
Kosztowny kredyt
czyli "łapaj złodzieja"
kwiecień 4, 2003
http://www.dziennik.krakow.pl
|
Unia bez tajemnic. Wielkie oszustwo (2)
listopad 21, 2002
http://www.naszdziennik.pl
|
64 rocznica Powstania Warszawskiego
sierpień 1, 2008
PAP
|
"Kto zohydza nam legendę o Westerplatte?"
wrzesień 20, 2008
tłumacz
|
True fact złodziej story
styczeń 30, 2008
Andrzej Reymann
|
Dyskusja na poprawkami do Traktatu Lizbonskiego
marzec 19, 2008
przesłała Elżbieta Gawlas
|
Pożegnanie ze skarbem
styczeń 16, 2003
PAWEŁ RESZKA http://rzeczpospolita.pl/
|
WŁADZA JAK WULKAN
Ten tekst dedykuję mieszkańcom mojego Otwocka, miejscowa prasa nie chce go drukować...
marzec 4, 2007
Dariusz Kosiur
|
Amerykańska próba zastraszenia i izolacji Ukrainy
styczeń 11, 2003
Piotr Mączyński
|
Globalizacja jako miraż
kwiecień 27, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Ulepić człowieka
listopad 12, 2007
ZYGMUNT JAN PRUSIŃSKI
|
Czy Państwo musi być bezradne wobec koszmarnych cen mieszkań?
styczeń 15, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Vademecum "Jajcarza"
grudzień 7, 2003
|
I czego sie paniusia....
październik 28, 2006
Gloria z Melbourne
|
Do baranow ktorzy nie wierza w PiS
kwiecień 13, 2006
Marcin
|
|
|