ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Tusk poleciał do Indii 
5 wrzesień 2010      Goska
Juan Chiński Startuje Na Rynku Obok Dolara, Jena i Euro 
17 grudzień 2010      Iwo Cyprian Pogonowski
Mentiras Alemanas Sobre la Historia de Kaliningrado 
6 wrzesień 2010      Iwo Cyprian Pogonowski
Kary za brak maseczek w sklepach. Polacy są "za", ale chcą, by były one zdecydowanie niższe 
14 lipiec 2020     
Dzisiejsi Polacy 
12 październik 2020     
Poeta z Ustki w doborowym towarzystwie 
20 sierpień 2020      Zygmunt Jan Prusiński
Czego wyborcy spodziewają się po Kukize? 
2 czerwiec 2015      Artur Łoboda
Mimo wszystko uważajmy na siebie 
19 sierpień 2020      Artur Łoboda
Bez tego nie będzie naprawy Państwa 
31 sierpień 2016      Artur Łoboda
To się w pale nie mieści 
12 kwiecień 2021     
Chore pomysły z Pałacem Stalina. 
16 listopad 2017      Artur Łoboda
Goniąc własny ogon 
10 listopad 2017      Artur Łoboda
Myślicie, że Trzaskowski jest taki zły? 
15 czerwiec 2020      Artur Łoboda
17 pytań Anny Walentynowicz do Lecha Wałęsy 
30 sierpień 2010      Rebel
Czkawka po ACTA 
21 czerwiec 2012      Artur Łoboda
Jakub Różalski – grafika 
10 październik 2014      www.polskawalczaca.com
Na troje babka wróżyła 
22 marzec 2020     
Gra Półsłówek w USA i Skutki Straty Wartości Dolara  
24 listopad 2010      Iwo Cyprian Pogonowski
Polska z lotu ptaka 1999 
21 listopad 2013      Artur Łoboda
Krajski Stanisław Przyszły ustrój Polski 
18 lipiec 2015      Marcin Dybowski

 
 

„Waszyngton pali mosty z Iranem”


W artykule opublikowanym 21 maja 2010 w Asia Times pod tytułem „Waszyngton pali mosty z Iranem” autor Gareth Porter, komentator w sprawach równowagi terroru nuklearnego na świecie opisuje jak prezydent Obama, dla którego kampanii wyborczej głównym darczyńcom był bank Goldman Sachs, załamał się pod presją machinacji osi USA-Izraela i na nowo przyjął politykę wymagania ustępstw od Iranu jako warunek dopuszczenia tego państwa do bezpośrednich rozmów dyplomatycznych. Głównym ustępstwem wymaganym przez oś USA-Izrael jest całkowite zaprzestanie przez Iran wzbogacania uranu w ramach dozwolonych przez pakt o nie rozpowszechnianiu broni nuklearnych podpisanego przez Iran.

Pakt ten oś USA-Izraela chce teraz zaostrzyć wobec Iranu mimo nielegalnej produkcji około stu bomb nuklearnych przez państwo Izrael, według oceny byłego prezydenta USA, Jimmy Carter’a.
Obecne stanowisko USA jest określane jako nowa twarda postawa („new hard line”). Jest to nowy sukces sił osi USA-Izrael, która stara się dominować permanentnych członków Rady Bezpieczeństwa ONZtu to znaczy obok USA, Francję, Chiny, Brytanię i Rosję z dodatkiem Niemiec. USA napiera na pozostałych stałych członków Rady Bezpieczeństwa na zastosowanie takich wymogów wobec Iranu, jakich rada ta nie stosuje wobec Brazylii, Japonii, Indii etc.

Z wypowiedzi Philip’a Crowley, przedstawiciela Departamentu Stanu, wynika, że USA jest całkowicie oddane walce w obronie monopolu nuklearnego Izraela na Bliskim Wschodzie. Jak wiadomo w prasie w Izraelu w gazecie Ha’aretz ukazał się artykuł pod tytułem że „największym koszmarem Izraela jest strata monopolu nuklearnego na Bliskim Wschodzie.” Fakt ten jest dowodem, że w Izraelu jest więcej wolności słowa w tej sprawie niż w USA lub UE.

Crowley stara się przedstawić żądania osi USA-Izrael jak główne żądanie wszystkich członków Rady Bezpieczeństwa. Najwyraźniej tak nie jest zwłaszcza, jeśli chodzi o Chiny i o Rosję. Państwa te są skłonne do ustępstw wobec żądań stawianych przez oś USA-Izrael w zamian za rozmaite ustępstwa ze strony Stanów Zjednoczonych, ale są krytyczne wobec samego istnienia monopolu nuklearnego Izraela na Bliskim Wschodzie. Faktem jest, że obecnie rząd prezydenta Obamy popiera obronę monopolu arsenału nuklearnego Izraela raczej niż sprawę nagromadzonych konfliktów między USA i Iranem od czasów obalenia przez USA legalnie wybranego profesora prawa, premiera Iranu Mosadekh’a w 1953 roku na rzecz kukły amerykańskiej w postaci szacha, którego bezpieczeństwa chronił aparat terroru szkolony przez Mossad. Nic dziwnego że liberalny kandydat na prezydenta USA w ostatnich wyborach, były senator Alaski, Mike Ravel, napisał cały długi artykuł o tym jak USA powinny przeprosić Iran za pogwałcenie suwerenności tego państwa przez USA w 1953 roku. Naturalnie poglądy byłego senatora Mike Gravel’a są dalekie od opinii osi USA-Izrael.

Ówczesny dyrektor Agencji Energii Atomowej przy ONZ Mohammed ElBaradei zadeklarował 21 października 2009 że ugoda w sprawie wymiany Uranu na uran wzbogacony do poziomu paliwa w elektrowniach nuklearnych miał prowadzić do całkowitej normalizacji stosunków między Iranem i wszystkimi innymi państwami. W dodatku prezydent Iranu Mahmud Ahmadinedżad stwierdził publicznie, że propozycja USA takiej wymiany sformułowana przez Gary’ego Samore’a, głównego doradcy Obamy do spraw dotyczących rozpowszechniania broni nuklearnych, potwierdzała prawo Iranu do wzbogacania uranu w celach przemysłowych.

Faktycznie w atrykule z grudnia 2008, Samore proponował eksport uranu z Iranu do Rosji w zamian za paliwo gotowe do użytku w elektrowni nuklearnej Buszehr w Iranie, jako sposób mający na celu nie dopuszczenie Iranu do wyprodukowania za kilka lat jego pierwszej bomby nuklearnej, która według osi USA-Izrael, zagrażałaby arsenałowi izraelskiemu mającemu ponad sto bomb nuklearnych. Faktycznie próby Iranu współpracy z Rosją w sprawie paliwa nuklearnego spowodowały propozycję wymiany zredagowaną w Waszyngtonie motywowaną nadzieją konfiskaty 80% uranu irańskiego pod pozorem oferty wzbogacania go we Francji.

Opinia publiczna w Iranie jest przekonana, że pozbawienie Iranu prawa do produkcji paliwa nuklearnego równałoby się stracie suwerenności przez Iran, dla którego postęp w budowie elektrowni nuklearnych jest symbolem postępu technologicznego. Obecnie pod naciskiem osi
USA-Izrael Waszyngton stracił wszelkie możliwości lawirowania w sprawie paliwa nuklearnego Iranu i wybrał prawdopodobnie do końca kadencji prezydenta Obamy, naprężenie w stosunkach USA z Iranem - naprężenie pożądane przez oś USA-Izrael, dla którego dobra „Waszyngton pali mosty z Iranem”

Warto wspomnieć, że Gareth Porter jest historykiem i reporterem specjalizującym się w sprawach bezpieczeństwa międzynarodowego USA. Jest on autorem książki pod tytułem: „Perils of Dominance: Imbalance of Power and the Road to War In Wietnam,” (“Niebezpieczeństwa Wynikające z Prób Dominowania: Brak Równowagi Sił i Droga do Wojny w Wietnamie.”)

WWW.pogonowski.com
21 maj 2010

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

 

W zeszły poniedziałek, w trakcie wizyty prezydenta Brazylii Lula w Iranie, nagle w Teheranie pojawił się prezydent Turcji Erdogan, który formalnie wybierał się tego dnia do Azerbejdżanu. I szybciutko we trójkę (Ahmenidżan-Lula-Erdogan) podpisali umowę, że 1,2 tony uranu wzbogaconego do 3-4 % Iran dostarczy do Turcji i w zamian za to otrzyma od Turków 120 kg uranu wzbogaconego do 20% niezbędnego w celach medycznych. Coś "mniejsi" tego świata zaczynają spiskować przeciw WIELKIM.

2010-05-21
Gasienica

  

Archiwum

Pogarda zabija
styczeń 25, 2004
Andrzej Kumor
Dyskryminacja nowych członków UE
październik 26, 2004
"Fortuna Albo Smierc"
styczeń 5, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Kto z miasta uczynił zadupie?
luty 6, 2006
Śmierć czai się w skałkach-haki śmierci.
listopad 23, 2005
Jan Lucjan Wyciślak
Kontynuatorzy z SLD (1)
czerwiec 19, 2003
Pawel Siergiejczyk
Kwaśniewski nie chce zmieniać konstytucji... wie jak ominąć konstytucję
styczeń 17, 2003
PAP
Wojenne Straty Ludności Iraku
marzec 22, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Bush'owi wiatr w oczy ...
czerwiec 16, 2004
Grabaze polskiej nadziei
luty 2, 2007
przeslala Elzbieta
Window on Eurasia: Russian Anti-Semites Play Up Links Between Georgia and Israel
sierpień 29, 2008
Paul Goble
Jan Paweł II wystąpił w sobotę z nowym apelem o zapobieżenie wojnie.
luty 9, 2003
PAP
Jerzy Pawłowski nie żyje...
styczeń 13, 2005
odpolaczony
Szanowni Państwo
styczeń 4, 2005
Artur Łoboda
25 lat minelo
grudzień 19, 2006
przeslala Elzbieta
Jest MAN, będzie Volvo
sierpień 4, 2005
xxx
USA wypałowują durną Europę bez wysiłku
kwiecień 10, 2008
marduk
Cimoszewicz: popełniłem błąd
lipiec 30, 2005
pap
Podatki a aukcje w internecie
marzec 6, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
O promowaniu ślepoty inteligencji polskiej, czyli jak się tworzy „przyzwolenie bez zgody”
luty 5, 2008
J. Duranowski
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2023 Polskie Niezależne Media