ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Trochę faktów i logiki 
      tłumacz
Gangsterska nostalgia czyli: Gierek wiecznie żywy 
13 styczeń 2013      Artur Łoboda
Dziel i rządź. Lewackie multi-kulti 
17 listopad 2015      Artur Łoboda
Mściwa kasta 
2 październik 2017     
Zygmunt Jan Prusiński DRZEWA I SŁONECZNIKI - część jedenasta  
27 kwiecień 2022      Zygmunt Jan Prusiński
Oto dowód, że Izrael przegrał wojnę 
30 czerwiec 2025      Mike Whitney
Głupi Białorusini! 
4 październik 2020     
MIEJSKI MONITORING WIZYJNY – 
26 sierpień 2014      www.polskawalczaca.com
Najlepszy lekarz na Florydzie wzywa do ZATRZYMANIA wszystkich zastrzyków na Covid-19 ze względu na potencjalnie niebezpieczne skażenie 
17 styczeń 2024      Ava Grace
Agenci wpływu górą 
11 styczeń 2013      Artur Łoboda
Fundamentalne zadanie 
12 luty 2018     
Lasy Państwowe uratowane przed szkodliwymi zmianami w konstytucji 
18 grudzień 2014      www.polskawalczaca.com
Biografia Jaruzelskiego 
8 październik 2010      Goska
List otwarty polskich lekarzy, naukowców i pracowników służby zdrowia do polskich władz oraz mediów 
22 październik 2020     
Rozdwojenie jaźni w sprawie referendum na Krymie 
17 marzec 2014      Artur Łoboda
Zygmunt Jan Prusiński - Mój dawny przyjaciel z lat dzieciństwa i młodości w Otwocku - Andrzej Pokropiński  
15 czerwiec 2022      Zygmunt Jan Prusiński
Rozliczenie z przeszłością 
20 maj 2011      Artur Łoboda
JERZY! a pamiętasz? /zapiski Ewy Englert-Sanakiewicz/ 
28 styczeń 2014      /-/Ewa Englert-Sanakiewicz
Wśród sępów 
15 styczeń 2021      Christian Kreiß
Medyczne potwory na wolności 
27 sierpień 2021     

 
 

Bizancjum czy służba u Mongołów uformowały Rosję?

„Pytanie czy Bizancjum czy służba Moskali u Mongołów uformowały Rosję,?” irytuje Rosjan, a zwłaszcza jej rządzącą elitę i nie zgadza się z jej wizją geopolityczną. Nie wyobrażam sobie, żeby były prezydent i obecny premier Wladimir Putin zachęcał kogokolwiek do stworzenia wspaniałego filmu na temat Imperium Mongołów, dla którego Moskwa była swego radzaju „żandarmem” oraz komornikiem od zbierania podatków. Autorytatywna władza uformowana przez Piotra I miała bardziej azjatycki niż bizantyjski charakter.

Rok temu powstał bardzo popularny film pod tytułem „Upadek Imperium – Lekcja z Bizancjum” w tradycji powiedzenia, że „Moskwa jest trzecim Rzymem i że czwartego nie będzie” stworzony przez reżysera-mnicha Archimandryty Tichona Szewkunowa, głowy moskiewskiego Srtetenskiego Klasztoru.

Podobno Szewkunow jest ojcem spowiednikiem i mentorem Pupina, w mobilizacji prawosławia do wyciągnięcia Rosji z zapaści demograficznej, kiedy więcej rosyjskich dzieci ginie z powodu przerywania ciąży niż rodzi się. Putin i podobnie zorientowana elita rosyjska ma w osobie Szewunkowa swojego ideowego trybuna, który pokazuje jak Imperium Bizantyjskie trwało 1123 lata do 1453 roku czyli dłużej niż inne historyczne imperia.

Film Szewkunowa pokazuje Imperium Bizantyjskie jako wielką prawosławną cywilizację, która przewyższała Zachodnie Chrześcijaństwo bogactwem kultury i rozwojem gospodarczym oraz skutecznie odpierała Muzułmanów dopóki nie zbliżyła się do „obłudnego i chciwego” Zachodu ukrywającego pod maską uśmiechu swe prawdziwe intencje. Film wykorzystuje jak symbol tradycyjną uśmiechniętą „na cztery strony świata” maskę, używaną w czasie karnawału w Wenecji.

Z goryczą pokazana jest wyprawa krzyżowa z 1204 roku, kiedy krzyżowcy zamiast walczyć z Turkami obrabowali Konstantynopol z jego dorobku kulturalnego i gospodarczego, czym zdegradowali stolicę imperium duchowo i materialnie oraz spowodowali szerzenie się warcholstwa i nędzy. Bizancjum załamało się i zawładnęli nim Turcy tak, że jeszcze w XVII wieku Iwo Franow Gundolić w Dubrowniku kończył chorwacki epik narodowy słowami: „Święta Zofia, cerkiew sławna, gdzie turecki pies dziś wyje, znowu będzie prawosławna i taka nam niech na wieki żyje.”

To ostatnie zdanie cytuję z przekładu z języka staro-chorwackiego na język polski poematu Gundolića zatytułowanego „Osman” i napisanego ku chwale oręża polskiego. Przekład ten jest autorstwa mojego ojca profesora Jerzego Pogonowskiego i znajduje się wśród książek, na mojej stronie internetowej, podanej powyżej.

Początkowo Chorwaci i Serbowie oczekiwali wyzwolenia przez Polaków, po czym przenieśli swe nadzieje na Rosjan. Flim Szewkunowa uczy, że „Mściwa nienawiść Zachodu dla Bizancjum i jego rosyjskich następców, ma genetyczne korzenie i paradoksalnie trwa do dziś. Rosja otoczona przez nieprzyjaciół ze wszystkich stron, żeby ratować się, musi wrócić do prawosławia i do rządów silnej ręki. Rosja powinna pchać Zachód do walki z Muzułmanami i Muzułmanów przeciwko Zachodowi, tak jak to się dzieje obecnie w Afganistanie. W Moskwie panuje strach, że niedługo na terenie Federacji Rosyjskiej będzie więcej młodych muzułmanów niż Rosjan.

Ciekwe uwagi na temat filmu Szewkunowa napisał w Asia Times profesor w Indiana University, Dmitry Shlapentokh, który jest autorem książki: „Wschód przeciwko Zachodowi: Pierwsza Potyczka – Życie Temistoklesa.” („East Against West: The First Encounter – The Life of Themistocles” 2005).

WWW.pogonowski.com
13 wrzesień 2009

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

Drang nach Osten
wrzesień 17, 2002
Izrael niszczy, Europa płaci
wrzesień 12, 2006
Fernando García
Będzie lepiej, chociaż gorzej"
maj 23, 2003
Piotr Kublicki
Z deszczu pod rynnę. Stany Zjednoczone mogą wywołać wojnę handlową
styczeń 29, 2009
Artur Łoboda
Topless
luty 3, 2009
PAP
Zagrozenie Gospodarki Globalnej i Kłopoty USA?
czerwiec 24, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
"Cud Balcerowicza" i "dobrobyt" wg Kwaśniewskiego
październik 14, 2004
Danuta Walewska
Sprawa prywatyzacji DTC znów będzie umorzona
sierpień 2, 2002
Dawid Tokarz
Niewidzialne imperium
sierpień 13, 2003
Zbigniew Labędzki
MIĘDZY SCYLLˇ A CHARYBDˇ
maj 30, 2004
Ojczyzna.pl
„Zapytanie obywatelskie”
październik 5, 2008
Dariusz Kosiur
Korporacja rządzi
luty 15, 2008
Rafał Ziemkiewicz
Dla jego bolesnej męki
październik 21, 2008
wikipedia.pl
Zakażone żółtaczką na oddziale onkologicznym
październik 18, 2003
Kiedy emigracja staje sie iluzja...
czerwiec 3, 2008
Jaroslaw Madry
Komitet Incjatywy Ustawodawczej na rzecz ustawy o Rzeczniku Pacjenta
listopad 24, 2003
Polacy zadowoleni z czlonkostwa w UE
listopad 30, 2006
PAP
xxx
grudzień 10, 2006
Nie tylko Kwaśniewski potrafi dbać o swe interesy
luty 11, 2006
Dziennik Polski
Olej opałowo-napędowy
czerwiec 16, 2005
Mirosław Naleziński
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media