ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

O zdrowiu 
3 grudzień 2022     
Bezobjawowy Stan wyjątkowy 
7 wrzesień 2020      Artur Łoboda
Kultura rugowana 
25 styczeń 2018     
Bandycka schizofrenia "rządząca" Polską ! 
24 marzec 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Nie fiksujcie z Ukraińcami 
4 kwiecień 2022      Artur Łoboda
Władza w rękach obłąkanych 
22 marzec 2017     
Tak manipuluje sie dziecmi 
4 czerwiec 2010      Goska
Cheney, nadzorcą bandy morderców? 
31 marzec 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Wszyscy jesteśmy dziećmi Tego świata  
12 październik 2015     
Kandydatka do sejmu  
25 październik 2015     
Osama czy Obama 
3 maj 2011      Artur Łoboda
Pieśni i Tańce Górali Szczawnickich  
26 listopad 2013      Artur Łoboda
Mroczne oświecenie 
21 luty 2021     
Polonizacja mediów 
24 październik 2020      Artur Łoboda
Zamiatanie Polski ze śmieci 
6 czerwiec 2015      Artur Łoboda
Janusze 
2 marzec 2020      Artur Łoboda
Zygmunt Jan Prusiński - Mój dawny przyjaciel z lat dzieciństwa i młodości w Otwocku - Andrzej Pokropiński  
15 czerwiec 2022      Zygmunt Jan Prusiński
Taktyka niszczenia polskiej kultury (2) 
24 styczeń 2013      Artur Łoboda
POlska bandycka 
24 kwiecień 2015      Artur Łoboda
69 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 
1 sierpień 2013      Artur Łoboda

 
 

BBC III Film „Za Zamkniętymi Drzwiami” – „Polacy Zdradzonymi Bohaterami”

BBC Film „Za Zamkniętymi Drzwiami” jest pierwszym znanym mi uczciwym filmem o Drugiej Wojnie Światowej, w którym Polacy są bohaterami i za razem najbardziej pokrzywdzonym narodem. Autorem scenariusza jest Laurence Rees, laureat 2006 British Book Award for History czyli Brytyjskiej Nagrody za Książkę o Historii wydanej w 2006 roku. Chodzi o książkę pod tytułem: „WWII Behind Closed Doors: Stalin, The Nazis, and the West.”

W książce tej autor dokumentuje dramatyczne tajne machinacje, które doprowadziły do wojny i spowodowały kluczowe decyzje w czasie wojny, opierając się na archiwach sowieckich, brytyjskich i amerykańskich. Rees przedstawia grę Stalina, Churchill’a i Roosevelt’a w czasie wojny, począwszy od zbrodniczych stosunków partnerskich Stalina z Hitlerem, w pierwszej fazie wojny w latach 1939-1941. Autor pokazuje obraz Stalina jako cynicznego zbrodniarza-egotysty.

W filmie tym wywiady z agentami NKWD i z weteranami wojny, włącznie z żołnierzami i lotnikami Polakami, dodają wiele dramatycznych akcentów, nieznanych publiczności, zwłaszcza na Zachodzie. Autor pokazuje jak po brutalnej okupacji hitlerowskiej, nastała tyrania stalinowska w środkowo-wschodniej Europie. Dramatycznym przykładem pokazanym w filmie jest pomoc Armii Krajowej w zdobywaniu Wilna i Lwowa przez Armię Czerwoną, oraz po bitwie zdradzieckie aresztowanie Polaków przez NKWD talentowi obydwu miastach.

Dzięki talentowi Rees’a w powiązaniu osobistych doświadczeń z konsekwencjami spotkań w Teheranie, Jałcie i Potsdamie, publiczność widzi więcej prawdy historycznej w filmie „Za Zamkniętymi Drzwiami” niż we wszystkich wcześniejszych filmach o Drugiej Wojnie Światowej.

Ja spodziewam się, że film ten zupełnie zmieni opinię o wydarzeniach wojennych, jak też potwierdzi fakt, że tragedia żydowska była małą częścią tragedii ludzkiej spowodowanej tą wojną i machinacjami przywódców, których spotkania w Teheranie, Jałcie i w Potsdamie, są żywo przedstawione przez dobrych aktorów. Niestety, Rees nie był w stanie pokazać prawdziwego wkładu Żydów w działalność NKWD, w rolach nadzorczych i w samych funkcjach agentów. Gdyby reżyser pokazał prawdziwą rolę Żydów w tragediach pokazanych w tym filmie jak i w czasie terroru Jakuba Bermana w powojennej Polsce, to prawdopodobnie film ten nigdy nie byłby pokazany publiczności. Jest swego rodzaju tragedią, że wolno jest pokazać publiczności, tylko częściową prawdę.

Scenariusz był odegrany we wnętrzach w Polsce. Były też sceny z sądu w Norymberg, zwłaszcza nieudane próby Sowietów w obciążaniu Niemców masowym mordami w Katyniu. W załączonym do filmu wywiadzie Lawrence Rees powiedział, że musiał pojechać do Polski, żeby się dowiedzieć prawdy o Drugiej Wojnie Światowej.

Ciekawe jest, że znani dyktatorzy w historii mówili z obcym akcentem w państwach, w których rządzili: Napoleon we Francji mówił z akcentem korsykańskim, Stalin w Rosji mówił z ciężkim akcentem gruzińskim i Hitler w Niemczech mówił z lekkim akcentem austriackim w języku „komend niemieckich,” natomiast każdy region Niemiec ma swój oddzielny dialekt.

Krytyk Louis Berec napisał 21 maja, 2009, że książka i film Rees’a prawdopodobnie „po raz pierwszy w historii spłaca malutką część długu, który Zachodni Alianci są winni Polsce, Polakom i narodom Europy Wschodniej...” Natomiast Peter Lewis z Daily Mail napisał: „Laurence Rees szokuje prawdą o Drugiej Wojnie Światowej. Jego opowieść mówi o ciemnych aspektach rokowań tak W. Brytanii i Ameryki tak ze Stalinem, jak i między tymi dwoma państwami. Słynne jakoby głębokie wzajemne zaufanie Churchill’a i Roosevelt’a w rzeczywistości było dalekie od prawdy.”

Lawrence Rees zamieszkały w Anglii, skończył studia w Oksfordzie i jest nazywany „twórczym reżyserem” programów historycznych BBC. Zrobił on wiele filmów dokumentarnych. Jest on autorem pięciu książek historycznych o wojnie i okrucieństwach wojennych. Stworzył on kilka seriali telewizyjnych oraz jest autorem książek: „Naziści: Jako Historyczne Ostrzeżenie,” „Wojna Wieku,” „Groza na Wschodzie,” i „Auschwitz: Naziści i ‘Ostateczne Rozwiązanie,’” Ta ostatnia książka była bestsellerem i zdobyła kilka nagród.

Film BBC w trzech odcinkach dwugodzinnych pod tytułem „Za Zamkniętymi Drzwiami” pokazuje wyjątkowo wiernie i uczciwie, że Polacy byli bohaterami Drugiej Wojny Światowej, którzy zostali zdradzeni przez aliantów zachodnich, mimo swego kolosalnego wkładu w klęskę Hitlera i straty ponad 20% ludności. Strategiczny i militarny wkład Polski w zwycięstwo Aliantów nad Niemcami był znacznie większy niż na przykład Francji.

WWW.pogonowski.com
25 maj 2009

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

  

Archiwum

"Prezydent nie przyznał" Stanisławowi Gibkowi
grudzień 4, 2006
Olaf Swolkień
Niewidzialna Unijna pomoc
grudzień 8, 2002
zaprasza.net
Robienie Wariata
luty 6, 2005
Kazimierz Poznański
11 listopada 2004
listopad 12, 2004
Artur Łoboda
Aristotelian deciphering of YHWH’s "logos"
marzec 27, 2006
Marek Glogoczowski, Ph.D.
Walka o państwo...bezprawia
marzec 21, 2007
Marek Olżyński
300 zł za muzykę na prywatce
grudzień 29, 2005
Jednością silni, rozumni szałem...
lipiec 21, 2006
Artur Łoboda
Pakiet antykryzysowy Kołodki
lipiec 17, 2002
PAP
EURO 2012, czyli USTĘP, A SPRAWA POLSKA
maj 30, 2008
Marek Jastrząb
Ślepa "wyrocznia" Jan Nowak Jeziorański
listopad 19, 2002
Artur Łoboda
Wpadli we własne sidła
marzec 27, 2004
PAP
Walka o Nowy Bliski Wschód?
lipiec 29, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Zabójstwo Kennedy'ego: kolejne dowody na spisek?
maj 9, 2007
marduk
Kryzys
sierpień 27, 2003
prof. Iwo Cyprian Pogonowski
Rozchełstane modelki przed ostatnim meblem
grudzień 9, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Wizyta premiera Tuska w Moskwie - garść refleksji na gorąco
luty 9, 2008
Adam Smiech
Włosi częściej czeszą swoje włochy
lipiec 5, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
Bp Głódź: Potrzebna nadzieja
sierpień 20, 2002
PAP
Co z tą Polską? Kto powstrzyma dalszy upadek Polski?
luty 14, 2005
Ekonomista
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2023 Polskie Niezależne Media