ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT KRONIKA KRAKOWA DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Media milczą na temat protestów we Włoszech przeciwko Berluskoniemu 
8 grudzień 2009      Artur Łoboda
Do młodzieży polskiej  
24 kwiecień 2012      Artur Łoboda
Jakie wnioski z wyników wyborów? 
11 padziernik 2011      Artur Łoboda
Jak Ziobro to zrobi? 
14 lipiec 2016      Artur Łoboda
Bałałajka 
21 listopad 2012      Artur Łoboda
List otwarty do konstytucyjnych organów władzy RP 
15 luty 2013      Tadeusz Cichocki
Rosja supermocarstwem w przemyśle atomowym 
9 maj 2009      tłumacz
Mam nadzieję, że przyjdzie czas odzyskania tego co zostało sprzedane  
31 styczeń 2017      Alina
Dobrze widać: kto jest kto 
4 czerwiec 2012      PAP
Sprawiedliwi - film z 1968 roku 
1 kwiecień 2012     
Podatek katastralny: strach się bać 
13 grudzień 2009      Rebel
Kim są ludzie z KOD? 
26 grudzień 2015      Artur Łoboda
Józef Beck przyczynił się do klęski Hitlera  
24 grudzień 2010      Iwo Cyprian Pogonowski
Zmieleni.pl - komunikat 7 listopada 2012 
8 listopad 2012      zmieleni.pl
Deklaracja Paryska
Europa, w jaką wierzymy
 
10 padziernik 2017     
Do Donalda Tuska, Vincenta Rostowskiego i całego Rządu 
23 luty 2012      Artur Łoboda
Tresowanie zwolenników PiS 
16 maj 2016      Artur Łoboda
Zawsze kontrolowany 
4 lipiec 2010      Goska
Wyniki wyborów w Anglii, a sprawa JOW 
8 maj 2015      Artur Łoboda
PRAWDA DLA POLAKA 
28 padziernik 2017      Shadowless

 
 

Działania USA w tradycji kolonializmu brytyjskiego

W roku 1630 John Wintrop pisał o roli cywilizacyjnej kolonii brytyjskich w zatoce Massachusetts, jako nakazanej przez Pana Boga, jakoby w celu zaspokajania próśb Indian: „przyjeżdżajcie nam pomagać,” oraz „ratowania” Indian od ich pogańskiego losu. Te zmyślone prośby Indian do dziś są dla wielu w USA ważnym symbolem misji dziejowej kolonistów brytyjskich, o której to misji jakoby powinno się uczyć dzieci w szkołach amerykańskich.
Prezydent Ronadl Reagan mówił o swojej roli jak wódz symbolicznego „lśniącego grodu na wzgórzu.” Niestety w tym samym czasie jego służby specjalne koordynowały masowe zbrodnie w Ameryce Łacińskiej pod hasłem „humanitarnej interwencji.” Rząd prezydenta Reagan’a stosował swoje „nowe interpretacje” Międzynarodowej Konwencji o Torturach, zwłaszcza tortur psychicznych i umysłowych.
Celem było doprowadzanie więźniów do zadawania sobie samym bólu oraz zalegalizowanie za pomocą nowych interpretacji Międzynarodowej Konwencji o Torturach, czyli takich tortur jak pozbawiania ludzi przesłuchiwanych snu, przy jednoczesnym głodzeniu, hałasie i dużych zmianach temperatury. Na rozkaz Regan’a, CIA opracowywało tego rodzaju tortury z dużym nakładem czasu i kosztów, według artykułu profesora Massachusetts Institute of Technology, Żyda z pochodzenia, Noam’a Chomsky’ego, autora artykułu pod tytułem: „Torture memos and historical amnesia,” („Nakazy torturowania i amnezja historyczna”).
USA używa bazy na wyspie Kubie jako więzienie, wbrew warunkom traktatu podpisanego z rządem Kuby. Stosowanie tortur na Kubie, tak jak w Polsce lub Egipcie, jak też na statkach w porcie Diego Garcia, jest poza zasięgiem prawa USA, które to prawo zabrania tortur jako przestępstwa kryminalnego. Niestety nawet tortury bledną obok aktów terroru, napadów rabunkowych i brutalnej eksploatacji ekonomicznej stosowanej od początku ekspansji USA w XIX wieku, podobnie jak to czyniła W. Brytania i inne potęgi kolonialne.
Nieraz są dyskusje na temat tego, jakie ideały przestrzega rząd USA i tego co faktycznie czyni. Na przykład Hans Morgenthau formułował w 1964 roku „teorię względności” w stosunkach międzynarodowych jak też opisał posłannictwo USA w „krzewieniu na świecie pokoju i wolności.” Morgentau pisało mimo zaszłości historycznych daleko odbiegających od tego posłannictwa. Geoffrey Hodgson napisał krytykę na ten temat w książce pod wymownym tytułem „Mit o Unikalności Ameryki” („Myth of American Exceptionalism”).
Senator Henry Cabot Lodge w 1898 roku chwalił USA, za jego największe na świecie podboje i zdobywanie kolonii oraz ekspansję terytorialną w XIX wieku. Cabot nawoływał do podboju wyspy Kuby „dla dobra Kubańczyków” i faktycznie przeszkodził Kubańczykom w oswobodzeniu się od Hiszpanii i zdobyciu niepodległości. Kuba stała się w rzeczywistości republiką bananową kontrolowaną i eksploatowaną przez USA do 1959 roku, do chwili buntu Fidela Castro, który wybrał wówczas „opiekę” odległych od Kuby Sowietów.
Amerykańska blokada ekonomiczna Kuby miała na celu doprowadzenia Kubańczyków do skrajnej nędzy i usunięcie rządu Fidela Castro. Polityka ta była popierana przez prezydentów USA, zwłaszcza od czasów podboju Filipin, podczas którego Amerykanie masowo stosowali tortury i prześladowania, jakoby w celu zaprowadzenia na Filipinach „wolności i cywilizacji.”
Stworzono wówczas nowy model dominacji kolonialnej, za pomocą brutalnych miejscowych oddziałów bezpieczeństwa, nowocześnie wyposażonych i wyszkolonych przez Amerykanów. Wszystko to do pewnego stopnia przypomina budowę imperium rosyjskiego. Natomiast Amerykanie nigdy z dopuścili się za pomocą swoich służb specjalnych masowych egzekucji elity ujarzmianego narodu takiej, jak morderstwo ponad 25,000 Polaków z listy katyńskiej.
Alfred McCoy pisze, że techniki tortur były wypracowywane i stosowane przez CIA od lat 1950tych. Kosztowały one ostatnio miliard dolarów rocznie, według książki tego autora pod tytułem „Sprawa Tortur” („A Question od Tortures”) i potwierdzone w książce Jennifer Harbury pod tytułem: „Prawda, Tortury i Amerykańsku Sposoby,” („Truth, Torture, and the American Way”).
Według Allan’a Naim’a prezydent Obama zabronił stosowania dalszych tortur przez samych Amerykanów, ale nadal zatrzymuje cały aparat tortur, stosowanych przez obcokrajowców, na służbie USA. Obama mógł wyrzec się stosowania tortur przez obcokrajowców na usługach USA, ale tego nie uczynił. Ta zmiana nie robi żadnej różnicy ludziom przeznaczonym na tortury przez USA, za pomocą agentów cudzoziemców. Metoda łapania „terrorystów” na podstawie dobrze płatnych i trudnych do sprawdzenia donosów, naturalnie często prowadzi do aresztowania ludzi niewinnych, za które to aresztowanie USA płaci sowicie niepewnym donosicielom.
Jeden z najbardziej doświadczonych śledczych CIA, występujący pod pseudonimem major Matthew Alexander, twierdzi, że stosowanie tortur przez USA takie widać na fotografiach z więzienia Abu Gharib, spowodowało Arabów z rozmaitych krajów do zgłaszania się na ochotnika jako terroryści-samobójcy. Przez nich eksplodowane bomby, prawdopodobnie zabiły blisko połowę a możliwe, że nawet większość żołnierzy USA, którzy polegli w Iraku.
Stosowanie tortur jest zbrodnią, ale jeszcze większą zbrodnią był napad na Irak, według Noam’a Chomsky’ego, który przestrzega, że zapominanie o zbrodniach dokonanych w przeszłości podminowuje uczciwość moralną i intelektualną, dlatego że ułatwia popełnianie zbrodni w przyszłości.

WWW.pogonowski.com
25 maj 2009

Iwo Cyprian Pogonowski 

  

Komentarze

 

Jakby ktoś szukał oryginału artykułu Chomsky'ego na podstawie którego prof. Pogonowski skompilował powyższy, bardzo istotny tekst, to podaję nań namiary:

http://www.thenation.com/doc/20090601/chomsky?rel=hp_picks
The Torture Memos and Historical Amnesia

By Noam Chomsky
The Nation, May 19, 2009
This article originally appeared on TomDispatch.

2009-05-26
MG/Gasienica

  

Archiwum

Dlaczego Amerykanie Walczą?
grudzień 25, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
Wajda - reżyser niedojrzały
luty 26, 2008
Dariusz Kosiur
List otwarty do Polaków
czerwiec 3, 2003
utworzenie Polskich Ośrodków Informacji Turystycznej w Izraelu
styczeń 16, 2007
INTERIA.PL/PAP
Wskrzeszanie tradycji "propagandy sukcesu"
marzec 20, 2004
Rzeczpospolita
Dlaczego w Polsce jest o 30% rencistów więcej niż w państwach o podobnej historii?
padziernik 23, 2003
Adam Sandauer
Czy lichwiarze przeszli na wegetarianizm?
listopad 5, 2005
Stanisław Michalkiewicz
Na Ukrainie łączą i dzielą
sierpień 16, 2006
Stanisław Michalkiewicz
Albanizacja Polski
maj 4, 2006
Renata Rudecka-Kalinowska
Tajny spisek
luty 13, 2004
Artur Łoboda
2008.07.19. godzina 1200 serwis wiadomości
lipiec 19, 2008
tłumacz
PiS chce wyjawienia powiązań polityków ze światem przestępczym
styczeń 30, 2003
IAR
Weterani Sierpnia 80
sierpień 30, 2003
Ojczyzna.pl
Polityka przeprosin, skruchy i oszczerstw
sierpień 13, 2003
Iwo Cyprian Pogonowski
Zapraszamy do Toronto
kwiecień 4, 2008
przeslala Elzbieta Gawlas
Modlitwa o deszcz
maj 7, 2007
Marek Olżyński
Święto bez pracy. A nomenklatura bawi się dalej
maj 1, 2003
PAP
Czy Polacy są kretynami?
lipiec 10, 2008
Artur Łoboda
Gra w trójkąty (wajmarskie)
maj 10, 2003
P.
Po stronie ludu. Manifest populistyczny
grudzień 19, 2006
Remigiusz Okraska
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2012 Polskie Niezależne Media