https://www.michaeljournal.org/Przeglad.htm
[...]
Kredyt Społeczny jest społeczno-ekonomiczną filozofią, w której konsumenci, posiadający pełną, odpowiednią siłę nabywczą, ustalają politykę produkcji wykorzystując swoje monetarne prawo do głosowania. W tym aspekcie termin ‘demokracja ekonomiczna’ nie oznacza kontroli robotnika nad przemysłem. Odbierając politykę produkcji instytucjom bankowym, rządowi i przemysłowi, Kredyt Społeczny przewiduje powstanie „arystokracji producentów ustalanych przez demokrację konsumentów i służących jej" (C. H. Douglas, Credit-Power and Democracy).
Termin „Kredyt Społeczny", jako formalna nazwa, pochodzi z pism brytyjskiego inżyniera i twórcy ruchu Kredytu Społecznego Clifforda Hugh Douglasa (1879-1952), który napisał książkę pod tym tytułem w 1924 r. Według Douglasa, prawdziwym celem produkcji jest konsumpcja i produkcja musi służyć prawdziwym, swobodnie wyrażonym interesom konsumentów. Każdy obywatel powinien mieć korzystne, pośrednie dziedzictwo we wspólnym kapitale poprzez całkowity i dynamiczny dostęp do owoców produkcji zagwarantowanych przez Narodową Dywidendę i Wyrównaną Cenę. Zakładając, że jedynie władza znajdująca się w wielu rękach jest bezpieczna, Kredyt Społeczny jest filozofią dystrybucji, a jego polityką jest nadanie władzy wielu jednostkom. Filozofia Kredytu Społecznego jest najtrafniej podsumowana przez samego Douglasa: „Systemy zostały stworzone dla człowieka, a nie człowiek dla systemów, a interes człowieka, którym jest jego własny rozwój, jest ponad wszystkimi systemami, czy to teologicznymi, politycznymi czy ekonomicznymi" (Douglas, Economic Democracy).
[....]
2019-09-10
Alina
Z podanego wyżej linku fragment:
[....]
Filozofia Kredytu Społecznego
Douglas opisał Kredyt Społeczny jako „politykę filozofii" i przestrzegał przed postrzeganiem go tylko jako projektu reformy monetarnej. Nazwał tę filozofię „zastosowanym chrześcijaństwem", której centralną kwestią jest Wcielenie. Douglas wierzył, że Jezus Chrystus jest Wcieleniem Kanonu, który był obecny we wszechświecie. Wierzył jednak również, że chrześcijaństwo tak długo będzie nieskuteczne, jak długo pozostanie transcendentalne. Religia, słowo pochodzenia łacińskiego „relegare" (związać na powrót), zostało utworzone, aby podkreślić związek z rzeczywistością.
Kredyt Społeczny jest związany z wcieleniem chrześcijańskich zasad w nasze naturalne sprawy. Jest związany szczególnie z zasadami związków. Ma na celu maksymalizację zysków związku, co daje satysfakcję każdemu członkowi społeczności oraz zmniejszenie ewentualnych strat. Kredyt Społeczny podnosi wartość każdego człowieka i utrzymuje, że wszystkie instytucje są powołane do służenia człowiekowi i że państwo jest po to, by służyć ludziom, a nie ludzie państwu.
Celem Kredytu Społecznego jest maksymalizacja immanentnej suwerenności. Kredyt Społeczny jest tożsamy z chrześcijańską doktryną Zbawienia poprzez daną nam Łaskę, jest więc sprzeczny z doktryną zbawienia przez pracę. Praca nie musi zachowywać czystości intencji, czy też pożądanego rezultatu i może być sama w sobie „brudna". Na przykład, w obecnym systemie destrukcyjne, niemoralne i marnotrawne wojny są wirtualną rzeczywistością i dają one dużo „pracy" każdemu. Kredyt Społeczny jest zwany Trzecią Alternatywą w przeciwieństwie do bezskutecznego dualizmu Lewica – Prawica.
[...]
Z przytoczonego fragmentu bezpośrednio wynika dlaczego idea kredytu społecznego została zupełnie zamilczana nawet na uczelniach ekonomicznych, które jak się okazuje "uczą" niewolnictwa ekonomicznego i są jak najdalej od zasad chrześcijańskich.
Po prostu KREDYT SPOŁECZNY jest niebezpieczny dla diabelskiego, koszernego systemu obecnej ekonomi i jej beneficjentów. Ciekawe, czy jest ktoś, kto zna szczegóły KS i wie jak można go zastosować we współczesnej Polsce, nowym Państwie, które musimy sobie stworzyć od nowa, szczególnie w dziedzinie ekonomi i prawa.
Nie wiem dlaczego Polski Kościół nie uczy o KS na lekcjach religii?
Dlaczego TVP nigdy o nim nie wspomniała nawet po 23.00?