|
Polskość to wielokulturowość
|
|
Kilkanaście lat temu - gdy aktywnie zajmowałem się fotografią, spotkałem piękną dziewczynę. Piękną wtedy i dla mnie, a zdanie innych mnie nie obchodzi.
Później zaproponowałem Jej sesję fotograficzną. Zapytała: czy może to by sesja z Jej chłopakiem.
Odpowiedziałem, że nie ma problemu.
Ale niefortunnie napisała, że Jej chłopak jest "osobą publiczną" i nie chce by te zdjęcia nie były publikowane.
Poczułem się bardzo nieprzyjemnie.
Założyłem błędnie, że taka piękna dziewczyna sprzedała się jakiemuś politykowi, bądź "biznesmenowi" i opryskliwie odpowiedziałem, że nie nie interesuje mnie taka alternatywa.
Po kilku latach dowiedziałem się, że Ewa Bilan - bo o Niej tu piszę - ożeniła się z Kamilem Stochem.
Popełniłem wtedy błąd w ocenie. Ale w tamtym czasie było to zrozumiałe.
Po co wspominam ten wątek mojego życiorysu?
Swego czasu dowiedziałem się, że inna moja piękna przyjaciółka - którą uważałem za góralkę - ma niemieckie korzenie.
Czy jest w tym coś złego? ZUPEŁNIE NIC!
Tyle, że trzeba zweryfikować historię i Nasze pojmowanie polskości.
Hitlerowcy wiedzieli, że wielu Niemców osiedliło się w polskich górach.
Nie tylko Wołosi, ale też "Germanie" zasiedlali Nasze góry.
Nie zrobili niczego złego i na wszelki wypadek przestrzegam przed wszelkimi fobiami.
Ale hitlerowcy chcieli z Nich zrobić "góralenfolk". I nie bardzo im się to udało.
Wielokrotnie powstrzymywałem się przed poruszaniem podobnych tematów, bo głupich szowinistów ci u nas dostatek.
Dlatego niejednokrotnie przemilczałem ważne tematy.
Teraz jednak odkrywam pewną część Naszej historii.
Ewa Bilan i Kamil Stoch urodzili się we wsi Ząb, koło Poronina.
W 1962 roku byłem tam w czymś na wzór sanatorium dla dzieci.
Z okien pokoju obserwowałem - jak miejscowe dzieci bawią się beztrosko do wieczora.
Mnie nie wolno było tego robić w Krakowie i pomyślałem, że Moja mama jest sroga.
Jako dziecko nie rozumiałem różnicy miejsca i bezpieczeństwa.
Ale właśnie w Ząbie koło Poronina odczułem wielkość kultury górali i później niejednokrotnie robiłem do tego miejsca porównania.
Tam po raz pierwszy zobaczyłem góralskie wesele i góralskie obrzędy kościelne.
Tam zobaczyłem lokalne skoki narciarskie z prowizorycznego stoku - ponad dużym strumieniem.
Bilan i Stoch nie są nazwiskami słowiańskiego pochodzenia.
Ale bezwzględnie są nazwiskami polskimi! - jak długo czujemy się WSPÓLNOTĄ!
Foto: 2005 rok. Ewa Bilan jako fotograf.
PS
Poza polskimi korzeniami mam również węgierskie i czeskie.
Chociaż to wiele stuleci wstecz.
|
|
30 grudzień 2017
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
czy to zawoalowana zacheta do akceptowa
nia multi kulti MISTRZU NAD MISTRZAMI ...? |
|
2018-01-01
wues
|
 |
|
|
Między polską wielokulturowością, a multi kulti jest taka różnica - jak miedzy Piłsudskim, a Sorosem.
Proszę starać się rozumieć tekst tak - jak został napisany.
Nieznajomość własnej historii powoduje, że pojawiają się takie żenujące wypowiedzi. |
|
2018-01-01
Artur Łoboda
|
 |
|
|
subtelnosci b. .wysokiego erudycyjnego LOTU..TAK CZY SIAK..JEDNAKOWOZ SPASIBA..DZIEKI PO NASZEMU
sorosa znam very negatywnie ze slyszenia a na Marsazlku tez sporo sa psy wieszane a i w sprawie kampanii 1920 r..
co odbiera mi chec stud. wielkosci marszalla.
dzieki zazenowany z obowiazku nieuk i prostak |
|
2018-01-01
wues
|
 |
|
|
https://www.youtube.com/watch?v=VH0gNkwyGPA
https://www.youtube.com/watch?v=VH0gNkwyGPA
https://www.youtube.com/watch?v=VH0gNkwyGPA
https://www.youtube.com/watch?v=VH0gNkwyGPA |
|
2018-01-02
wues
|
|
|
|
Prostytucja
październik 29, 2004
|
Ręce opadają
sierpień 14, 2003
Andrzej Kumor
|
Terror w Biesłanie
wrzesień 6, 2004
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Rozmowa w LOT-cie.
styczeń 4, 2005
Jadwiga
|
Włosi częściej czeszą swoje włochy
lipiec 5, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
DLACZEGO POLACY NIE POTRAFIˇ SIĘ JEDNOCZYĆ?
maj 14, 2005
Leszek Skonka
|
Nie dla "tarczy antyrakietowej" w Polsce - Ogólnokrajowa demonstracja antywojenna
marzec 1, 2007
J. Duranowski
|
O promowaniu ślepoty inteligencji polskiej, czyli jak się tworzy „przyzwolenie bez zgody”
luty 5, 2008
J. Duranowski
|
Monitor Polski i przeniesiony list z odpowiedzia
listopad 24, 2006
mik4
|
Mamy czas, mamy czas, nikt nie goni nas
czerwiec 30, 2003
Klub Polski - sierpień 2001
|
HISTORIA W IMADLE POSTĘPU
grudzień 15, 2004
DARIUSZ RATAJCZAK
|
Polsko! Twoja zguba w Rzymie!
grudzień 1, 2006
PNLP
|
Iluzja równości w Kościele
styczeń 8, 2007
Jan Wieczorek
|
Przykra Rocznica "Kompleksu Wojskowo-Przemysłowego" w USA
styczeń 27, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Czterdzieści i cztery
styczeń 11, 2007
Jarosław Tomasiewicz
|
Rekomendacje
marzec 15, 2008
Artur Łoboda
|
HAARP straszna broń
luty 12, 2005
Goska
|
Smiac sie czy płakac?
listopad 6, 2008
mik
|
Oszczędzanie wedle filozofii Kwaśniewskiego
listopad 15, 2003
IAR
|
Polsat na różowo
czerwiec 4, 2004
|
|
|