|
Przybywa samobójców
|
|
Coraz więcej desperatów próbuje rozstać się z życiem - w tym roku takie kroki podjęło ponad 7,7 tys. osób, czyli niemal półtora tysiąca więcej niż w tym samym czasie roku ubiegłego. Niepokojąco wzrasta również liczba skutecznych samobójstw – miesięcznie jest ich ponad pół tysiąca.
– Więcej jest samobójstw z powodów finansowych, popełnianych przez osoby starsze. Wpadają w pętlę zadłużenia, zalegają z czynszem, tracą mieszkanie czy pracę. Z takimi przypadkami mamy do czynienia coraz częściej – mówi „Rzeczpospolitej" Joanna Kącka, rzeczniczka łódzkiej policji.
Pierwszy od lat lawinowy wzrost samobójstw (zakończonych zgonem) miał miejsce w ubiegłym roku. Zabiło się ponad 6 tys., czyli niemal 2 tys. więcej niż w 2012 r. Jednak wszystko wskazuje na to, że rosnący trend się utrzyma, a obecny rok będzie jeszcze gorszy.
Z danych KGP wynika, że od stycznia do końca września w całym kraju aż 7734 osoby próbowały targnąć się na życie. To o 1,4 tys. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Z kolei skutecznych prób samobójczych było o 113 więcej (łącznie 4744) niż w podobnym okresie roku ubiegłego.
Województwa, które przodują w tragicznej statystyce, to: śląskie, łódzkie i świętokrzyskie.
4744 osoby w 2014 r. (do września) popełniły samobójstwo. To o 113 więcej niż w tym czasie w 2013 r.
Jaki jest statystyczny portret samobójcy? Zdecydowanie częściej są to mężczyźni – stanowią ok. 80 proc. desperatów. Wybierają głównie śmierć przez powieszenie, rzadziej wyskakują z okna czy połykają śmiertelną dawkę leków.
– Rodzinę zwykle zostawiają z pytaniami dlaczego, ponieważ listy pożegnalne, w których tłumaczą powody desperackiej decyzji, piszą nieliczni – zaznacza Andrzej Gąska, rzecznik śląskiej policji.
W listopadzie w Rybniku pod nadjeżdżający pociąg rzucił się 57-letni mężczyzna.
– Jak się później okazało, pracował na kolei i dlatego wybrał taki sposób rozstania się z życiem – mówi Aleksandra Nowara z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.
W tym przypadku motyw był czytelny. – Z naszych ustaleń wynikało, że mężczyzna miał problemy finansowe, jego rodzinie groziła eksmisja z mieszkania. Nie był w stanie im pomóc – dodaje nadkomisarz Nowara.
http://www.rp.pl/artykul/10,1162111-W-Polsce-przybywa-samobojcow.
-
|
|
4 grudzień 2014
|
|
www.polskawalczaca.com
|
|
|
|
List od dzieci Kany do jastrzębi z Białego Domu
sierpień 9, 2006
Tłumaczenie: Paweł Michał Bartolik
|
Niwinne pytanko ze stosowania prawa Prawa UE.
Kiedy PAP zapłaci 250 000 euro grzywny?
sierpień 21, 2007
tłumacz
|
Gdzie jest raport o stanie państwa
lipiec 27, 2003
Karolina Go?dziewska
|
Do trzech razy sztuka?
marzec 11, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Karuzela stanowisk
wrzesień 6, 2003
|
Syndrom Olewnika
styczeń 26, 2009
Witold Filipowicz
|
Polska w łapach PiS, PO – USA-Izrael-UE(Niemcy)
sierpień 23, 2008
Dariusz Kosiur
|
Prawda o nobliście
listopad 8, 2006
Aleksander Szumański
|
Jak długo Polacy będą głosować na kurwy?
wrzesień 12, 2007
Newsweek
|
"Szkoły myślenia" wedle tych, którzy zniszczyli Polskę
czerwiec 16, 2004
(PAP)
|
Shalom - pokój, którego nie ma
lipiec 6, 2004
Artur Łoboda
|
Złodziejstwo zinstytucjonalizowane
czerwiec 28, 2005
|
Propaganda w I i II Wojnie Swiatowej.
styczeń 18, 2008
Tezlav von Roya
|
Były agent służb PRL w zarządzie Polskiego Radia
sierpień 29, 2002
PAP
|
I po co nam było...
lipiec 19, 2003
przesłała Elżbieta
|
Kargul na urzędzie
maj 3, 2005
Witold Filipowicz
|
W demokracji zło zwycięża
listopad 27, 2006
Miroslaw Naleziński, Gdynia
|
Syria wobec ataku na Liban a „półksiężyc szyitów.”
lipiec 29, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Niewidzialna Unijna pomoc
grudzień 8, 2002
zaprasza.net
|
Rocznica śmierci Jana Pawła II
kwiecień 2, 2006
zaprasza.net
|
|
|