|
Nieznajomość historii Galicji wśród Polaków
|
|
W procesie edukacji wyróżnić można kilka etapów - począwszy od wiedzy ogólnej do bardzo szczegółowych informacji.
Większość ludzi kończy swoje wykształcenie na pierwszych zdobytych informacjach i w oparciu o szczątkową wiedzę buduje świadomość otaczającego świata.
W dzieciństwie pytałem nieraz swoich dziadków o rok budowy obiektów - ważnych dla Krakowa.
Chodziło mi o takie, które wzniesiono za Ich życia.
A ponieważ odpowiedzi wyrażały skrótowe pojęcia to słyszałem na ogół dwa rodzaje odpowiedzi:
1. To powstało "za Austrii" - po czym orientacyjny rok.
2. To wzniesiono "za Sanacji", albo - zanim zapanowała Sanacja.
I w ten sposób u mnie - dziecka wykształciły się błędne skojarzenia, które dopiero w procesie dalszej edukacji prostowałem.
Skoro ważne dla Krakowa budowle powstały pod panowaniem Austriackim to panowanie na tych terenach Austrii było lepsze niż rządy polskie.
NIC BARDZIEJ MYLNEGO !!!
Austriacy mieli w nosie pomyślność Krakowa!!!
Zdewastowali zarówno Miasto - jak w szczególności Zamek Królewski na Wawelu.
Pod ich panowaniem Kraków był prowincjonalną - zapyziałą mieściną.
Należy przypomnieć, że sami mieszczanie krakowscy się do tego przyczynili - gdy w dobie Sejmu Czteroletniego walczyli tylko o własne - partykularne interesy - za nic mając dobro wspólne Narodu Polskiego.
Dopiero restrykcje ekonomiczne zaborców - podobne do dzisiejszych dyrektyw Unii Europejskiej - spowodowały, że jako pierwsi podnieśli sztandar wolności - w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej.
Obserwujemy dziś, że wielu Polaków, którzy jeszcze niedawno wierzyli w cuda związane z członkowstwem w Unii Europejskiej - w końcu przyszli po rozum do głowy.
I dokładne tak samo było z mieszkańcami Krakowa - drugiej połowy XIX wieku.
Wzięli się za odbudowę miasta - które przebywający to Honore Balzac nazwał "trupem dawnej stolicy".
W pierwszym rzędzie doprowadzili do wyprowadzki wojsk austriackich z Zamku Królewskiego na Wawelu, który został przez nich strasznie zrujnowany.
Zafundowali wojskom okupacyjnym wspaniały obiekt dzisiejszej Akademii Ekonomicznej.
Przeprowadzili regulację Wisły - wybudowali wały.
Wybudowali wodociągi i nową kanalizację. (Wcześniej Kraków miał wodociąg i kanalizację, ale zostały one zniszczona w czasie oblężenia szwedzkiego.)
Doprowadzili do elektryfikacji i gazyfikacji Krakowa.
Wybudowali mosty na Wiśle.
Zainicjowali ruch inwestycyjny, który doprowadził do dwukrotnego powiększenia aglomeracji miejskiej.
To wszytko działo się bez najmniejszego udziału Austriaków.
Odradzający się Kraków stał się mekką dla wielu artystów, intelektualistów, społeczników.
We Władzach Krakowa zasiadali nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale wybitni przedstawiciele polskiego ducha narodowego - z innych obszarów dawnej Rzeczypospolitej.
W ten sposób Kraków przybrał miano "kulturalnej stolicy Polski".
Kiedy więc słyszymy, że coś pozytywnego - co miało miejsce "za czasów Austrii" to dopowiedzmy sobie że:
działo sie to w czasie, gdy Polacy potrafili zmobilizować się w trudnej sytuacji i pokazali na co ich stać.
Podobna sytuacja miała miejsce w Wielkopolsce - gdzie wobec germanizacji zrodził się bardzo silny opór społeczeństwa Polskiego i do dziś tamte lata są synonimem solidności Wielkopolan.
Powyższe informacje należą do kategorii podstawowej edukacji społecznej.
Czy jednak jakakolwiek szkoła tego uczy?
Foto: Wyremontowane przez władze dziewiętnastowiecznego Krakowa Sukiennice
|
|
7 listopad 2012
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Radiowozy dla strażników
październik 27, 2004
|
Hausner wciąż niebezpieczny
maj 20, 2004
|
Czym kończy się powrót do polityki?
grudzień 31, 2007
Gregory Akko
|
Brudna przeszłość byłego polskiego prezydenta Kwaśniewskiego
grudzień 6, 2006
M.J.Chodakiewicz
|
Jednostka wszystkim?
październik 20, 2007
Remigiusz Okraska
|
Raport antyimperialny (czerwiec)
lipiec 18, 2006
William Blum
|
Narody Europy
listopad 25, 2003
The Spice of Life
|
Raport ONZ: Ponad połowa bogactwa całego świata jest w rękach zaledwie 2% populacji
grudzień 8, 2006
bibula
|
Edukacja "rozwolniona" (liberalna) dla potrzeb społeczeństwa o „dwóch szybkościach”
listopad 7, 2005
Marek Głogoczowski
|
Uważamy za skandal, że polskie władze doprowadzają do poważnego konfliktu z Niemcami i Francją.
marzec 20, 2003
PAP
|
Amnezja
sierpień 7, 2008
Marek Jastrząb
|
Precedens procesowy
grudzień 5, 2007
Bogusław
|
Polityka polska
sierpień 26, 2003
Nowy Przegląd
|
Patrick J. Buchanan
Umierać za... Estonię?
maj 8, 2007
marduk
|
Pokonać Busha - najważniejszy cel Sorosa
listopad 11, 2003
PAP
|
Oswajanie strachu
listopad 21, 2007
Jerzy Korczak
|
Czwarta władza i agenci
październik 22, 2003
Teresa Kuczyńska
|
Postkomuna zacieśnia szeregi
luty 26, 2003
PAP
|
Polski złoty czy euro, to być albo nie być dla państwa polskiego?
kwiecień 21, 2006
Dariusz Kosiur
|
Prowokator
listopad 2, 2005
Artur Łoboda
|
|
|