|
Nieznajomość historii Galicji wśród Polaków
|
|
W procesie edukacji wyróżnić można kilka etapów - począwszy od wiedzy ogólnej do bardzo szczegółowych informacji.
Większość ludzi kończy swoje wykształcenie na pierwszych zdobytych informacjach i w oparciu o szczątkową wiedzę buduje świadomość otaczającego świata.
W dzieciństwie pytałem nieraz swoich dziadków o rok budowy obiektów - ważnych dla Krakowa.
Chodziło mi o takie, które wzniesiono za Ich życia.
A ponieważ odpowiedzi wyrażały skrótowe pojęcia to słyszałem na ogół dwa rodzaje odpowiedzi:
1. To powstało "za Austrii" - po czym orientacyjny rok.
2. To wzniesiono "za Sanacji", albo - zanim zapanowała Sanacja.
I w ten sposób u mnie - dziecka wykształciły się błędne skojarzenia, które dopiero w procesie dalszej edukacji prostowałem.
Skoro ważne dla Krakowa budowle powstały pod panowaniem Austriackim to panowanie na tych terenach Austrii było lepsze niż rządy polskie.
NIC BARDZIEJ MYLNEGO !!!
Austriacy mieli w nosie pomyślność Krakowa!!!
Zdewastowali zarówno Miasto - jak w szczególności Zamek Królewski na Wawelu.
Pod ich panowaniem Kraków był prowincjonalną - zapyziałą mieściną.
Należy przypomnieć, że sami mieszczanie krakowscy się do tego przyczynili - gdy w dobie Sejmu Czteroletniego walczyli tylko o własne - partykularne interesy - za nic mając dobro wspólne Narodu Polskiego.
Dopiero restrykcje ekonomiczne zaborców - podobne do dzisiejszych dyrektyw Unii Europejskiej - spowodowały, że jako pierwsi podnieśli sztandar wolności - w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej.
Obserwujemy dziś, że wielu Polaków, którzy jeszcze niedawno wierzyli w cuda związane z członkowstwem w Unii Europejskiej - w końcu przyszli po rozum do głowy.
I dokładne tak samo było z mieszkańcami Krakowa - drugiej połowy XIX wieku.
Wzięli się za odbudowę miasta - które przebywający to Honore Balzac nazwał "trupem dawnej stolicy".
W pierwszym rzędzie doprowadzili do wyprowadzki wojsk austriackich z Zamku Królewskiego na Wawelu, który został przez nich strasznie zrujnowany.
Zafundowali wojskom okupacyjnym wspaniały obiekt dzisiejszej Akademii Ekonomicznej.
Przeprowadzili regulację Wisły - wybudowali wały.
Wybudowali wodociągi i nową kanalizację. (Wcześniej Kraków miał wodociąg i kanalizację, ale zostały one zniszczona w czasie oblężenia szwedzkiego.)
Doprowadzili do elektryfikacji i gazyfikacji Krakowa.
Wybudowali mosty na Wiśle.
Zainicjowali ruch inwestycyjny, który doprowadził do dwukrotnego powiększenia aglomeracji miejskiej.
To wszytko działo się bez najmniejszego udziału Austriaków.
Odradzający się Kraków stał się mekką dla wielu artystów, intelektualistów, społeczników.
We Władzach Krakowa zasiadali nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale wybitni przedstawiciele polskiego ducha narodowego - z innych obszarów dawnej Rzeczypospolitej.
W ten sposób Kraków przybrał miano "kulturalnej stolicy Polski".
Kiedy więc słyszymy, że coś pozytywnego - co miało miejsce "za czasów Austrii" to dopowiedzmy sobie że:
działo sie to w czasie, gdy Polacy potrafili zmobilizować się w trudnej sytuacji i pokazali na co ich stać.
Podobna sytuacja miała miejsce w Wielkopolsce - gdzie wobec germanizacji zrodził się bardzo silny opór społeczeństwa Polskiego i do dziś tamte lata są synonimem solidności Wielkopolan.
Powyższe informacje należą do kategorii podstawowej edukacji społecznej.
Czy jednak jakakolwiek szkoła tego uczy?
Foto: Wyremontowane przez władze dziewiętnastowiecznego Krakowa Sukiennice
|
|
7 listopad 2012
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
KOŚCI SPOPIELI CZAS
odezwa
do siewców i siepaczy
kwiecień 4, 2006
Wiesław Sokołowski
|
Byli wiceprezydenci Krakowa zatrzymani
grudzień 14, 2006
PAP
|
Jak długo Polacy będą głosować na kurwy?
wrzesień 12, 2007
Newsweek
|
Merkel i niemiecka hipokryzja
sierpień 27, 2008
Jan Engelgard
|
Putinowski "antysemityzm"
maj 11, 2007
przysłał marduk
|
Plan unijny zniszczenia wsi polskiej?
lipiec 21, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Ślepa "wyrocznia"
Jan Nowak Jeziorański
listopad 19, 2002
Artur Łoboda
|
Pomnikowy przykład podłości
listopad 14, 2006
Remigiusz Okraska
|
Korporacyjna maszyna wojenna stosuje terror
sierpień 21, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Moga wracac !
maj 27, 2003
Henryk Przemyski, Nasz Dziennik, 2002-07-20
|
UE jako całość nie uzna Kosowa. Polska - tak
luty 18, 2008
Artur Łoboda
|
E-mail z Chicago
grudzień 3, 2008
Dariusz Kosiur
|
Problem uregulowania kwestii wizowych między Polską a USA -rozwiązania stosowane wobec obywateli USA przez inne kraje
marzec 26, 2008
tłumacz
|
Amerykanie mają do wyboru tylko mniejsze zło
październik 31, 2008
Artur Łoboda
|
Z frontu walki z nudą
sierpień 11, 2006
Stanisław Michalkiewicz
|
Dyktatura Korporacji Zamiast Demokracji w USA
sierpień 10, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Spocznie na Skałce? - ciąg dalszy
sierpień 20, 2004
|
Czy jesteśmy skazani na bezsilność
październik 14, 2003
Adam Zieliński
|
Kilka uwag o pieniądzu
kwiecień 26, 2007
Bogdan
|
Radny czy członek ?
lipiec 5, 2002
PAP
|
|
|