|
Nieznajomość historii Galicji wśród Polaków
|
|
W procesie edukacji wyróżnić można kilka etapów - począwszy od wiedzy ogólnej do bardzo szczegółowych informacji.
Większość ludzi kończy swoje wykształcenie na pierwszych zdobytych informacjach i w oparciu o szczątkową wiedzę buduje świadomość otaczającego świata.
W dzieciństwie pytałem nieraz swoich dziadków o rok budowy obiektów - ważnych dla Krakowa.
Chodziło mi o takie, które wzniesiono za Ich życia.
A ponieważ odpowiedzi wyrażały skrótowe pojęcia to słyszałem na ogół dwa rodzaje odpowiedzi:
1. To powstało "za Austrii" - po czym orientacyjny rok.
2. To wzniesiono "za Sanacji", albo - zanim zapanowała Sanacja.
I w ten sposób u mnie - dziecka wykształciły się błędne skojarzenia, które dopiero w procesie dalszej edukacji prostowałem.
Skoro ważne dla Krakowa budowle powstały pod panowaniem Austriackim to panowanie na tych terenach Austrii było lepsze niż rządy polskie.
NIC BARDZIEJ MYLNEGO !!!
Austriacy mieli w nosie pomyślność Krakowa!!!
Zdewastowali zarówno Miasto - jak w szczególności Zamek Królewski na Wawelu.
Pod ich panowaniem Kraków był prowincjonalną - zapyziałą mieściną.
Należy przypomnieć, że sami mieszczanie krakowscy się do tego przyczynili - gdy w dobie Sejmu Czteroletniego walczyli tylko o własne - partykularne interesy - za nic mając dobro wspólne Narodu Polskiego.
Dopiero restrykcje ekonomiczne zaborców - podobne do dzisiejszych dyrektyw Unii Europejskiej - spowodowały, że jako pierwsi podnieśli sztandar wolności - w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej.
Obserwujemy dziś, że wielu Polaków, którzy jeszcze niedawno wierzyli w cuda związane z członkowstwem w Unii Europejskiej - w końcu przyszli po rozum do głowy.
I dokładne tak samo było z mieszkańcami Krakowa - drugiej połowy XIX wieku.
Wzięli się za odbudowę miasta - które przebywający to Honore Balzac nazwał "trupem dawnej stolicy".
W pierwszym rzędzie doprowadzili do wyprowadzki wojsk austriackich z Zamku Królewskiego na Wawelu, który został przez nich strasznie zrujnowany.
Zafundowali wojskom okupacyjnym wspaniały obiekt dzisiejszej Akademii Ekonomicznej.
Przeprowadzili regulację Wisły - wybudowali wały.
Wybudowali wodociągi i nową kanalizację. (Wcześniej Kraków miał wodociąg i kanalizację, ale zostały one zniszczona w czasie oblężenia szwedzkiego.)
Doprowadzili do elektryfikacji i gazyfikacji Krakowa.
Wybudowali mosty na Wiśle.
Zainicjowali ruch inwestycyjny, który doprowadził do dwukrotnego powiększenia aglomeracji miejskiej.
To wszytko działo się bez najmniejszego udziału Austriaków.
Odradzający się Kraków stał się mekką dla wielu artystów, intelektualistów, społeczników.
We Władzach Krakowa zasiadali nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale wybitni przedstawiciele polskiego ducha narodowego - z innych obszarów dawnej Rzeczypospolitej.
W ten sposób Kraków przybrał miano "kulturalnej stolicy Polski".
Kiedy więc słyszymy, że coś pozytywnego - co miało miejsce "za czasów Austrii" to dopowiedzmy sobie że:
działo sie to w czasie, gdy Polacy potrafili zmobilizować się w trudnej sytuacji i pokazali na co ich stać.
Podobna sytuacja miała miejsce w Wielkopolsce - gdzie wobec germanizacji zrodził się bardzo silny opór społeczeństwa Polskiego i do dziś tamte lata są synonimem solidności Wielkopolan.
Powyższe informacje należą do kategorii podstawowej edukacji społecznej.
Czy jednak jakakolwiek szkoła tego uczy?
Foto: Wyremontowane przez władze dziewiętnastowiecznego Krakowa Sukiennice
|
|
7 listopad 2012
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
True fact złodziej story
styczeń 30, 2008
Andrzej Reymann
|
Polska bije Żydów?
czerwiec 28, 2006
Romuald Bury
|
Chiny
listopad 14, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Aksjomaty Polskości - kultura
marzec 12, 2007
Artur Łoboda
|
Machloja grubymi nićmi szyta
sierpień 10, 2002
|
hołota i żydohołota
maj 12, 2005
Artur Łoboda
|
Kto tu kłamie?
Kto za Unią, kto przeciw
marzec 25, 2003
zaprasza.net
|
Świat ma jednak szczęście że Rosją rządzi Putin
październik 2, 2006
wasylzly
|
Reguła symbiozy
kwiecień 21, 2005
Witold Filipowicz
|
Białoruś chce poprawy stosunków z Polską
grudzień 10, 2002
Piotr Mączyński
|
Pracoseksoholizm nie jest przestępstwem..
listopad 6, 2005
Mirnal
|
11/11/2005 - Order "Bialej M." dla L. Balcerowicza
listopad 14, 2005
Marek Głogoczowski
|
"Demokracja to sztuka manipulacji"
październik 2, 2005
|
Niemieccy intelektualiści potępiają zbrodnie amerykańskie
kwiecień 4, 2003
|
Strajk górników
styczeń 23, 2008
Dariusz Kosiur
|
Poziome drabinki bezpieczeństwa
styczeń 15, 2008
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Lekarze biorą sprawy we własne opiekuńcze ręce
grudzień 27, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
W 66 rocznicę śmierci Romana Dmowskiego
grudzień 31, 2004
|
Kłamstwo sto razy sprzedawane
|
Patrole Egzekucyjne Szkolone przez USA?
grudzień 3, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
|
|