|
Nieznajomość historii Galicji wśród Polaków
|
|
W procesie edukacji wyróżnić można kilka etapów - począwszy od wiedzy ogólnej do bardzo szczegółowych informacji.
Większość ludzi kończy swoje wykształcenie na pierwszych zdobytych informacjach i w oparciu o szczątkową wiedzę buduje świadomość otaczającego świata.
W dzieciństwie pytałem nieraz swoich dziadków o rok budowy obiektów - ważnych dla Krakowa.
Chodziło mi o takie, które wzniesiono za Ich życia.
A ponieważ odpowiedzi wyrażały skrótowe pojęcia to słyszałem na ogół dwa rodzaje odpowiedzi:
1. To powstało "za Austrii" - po czym orientacyjny rok.
2. To wzniesiono "za Sanacji", albo - zanim zapanowała Sanacja.
I w ten sposób u mnie - dziecka wykształciły się błędne skojarzenia, które dopiero w procesie dalszej edukacji prostowałem.
Skoro ważne dla Krakowa budowle powstały pod panowaniem Austriackim to panowanie na tych terenach Austrii było lepsze niż rządy polskie.
NIC BARDZIEJ MYLNEGO !!!
Austriacy mieli w nosie pomyślność Krakowa!!!
Zdewastowali zarówno Miasto - jak w szczególności Zamek Królewski na Wawelu.
Pod ich panowaniem Kraków był prowincjonalną - zapyziałą mieściną.
Należy przypomnieć, że sami mieszczanie krakowscy się do tego przyczynili - gdy w dobie Sejmu Czteroletniego walczyli tylko o własne - partykularne interesy - za nic mając dobro wspólne Narodu Polskiego.
Dopiero restrykcje ekonomiczne zaborców - podobne do dzisiejszych dyrektyw Unii Europejskiej - spowodowały, że jako pierwsi podnieśli sztandar wolności - w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej.
Obserwujemy dziś, że wielu Polaków, którzy jeszcze niedawno wierzyli w cuda związane z członkowstwem w Unii Europejskiej - w końcu przyszli po rozum do głowy.
I dokładne tak samo było z mieszkańcami Krakowa - drugiej połowy XIX wieku.
Wzięli się za odbudowę miasta - które przebywający to Honore Balzac nazwał "trupem dawnej stolicy".
W pierwszym rzędzie doprowadzili do wyprowadzki wojsk austriackich z Zamku Królewskiego na Wawelu, który został przez nich strasznie zrujnowany.
Zafundowali wojskom okupacyjnym wspaniały obiekt dzisiejszej Akademii Ekonomicznej.
Przeprowadzili regulację Wisły - wybudowali wały.
Wybudowali wodociągi i nową kanalizację. (Wcześniej Kraków miał wodociąg i kanalizację, ale zostały one zniszczona w czasie oblężenia szwedzkiego.)
Doprowadzili do elektryfikacji i gazyfikacji Krakowa.
Wybudowali mosty na Wiśle.
Zainicjowali ruch inwestycyjny, który doprowadził do dwukrotnego powiększenia aglomeracji miejskiej.
To wszytko działo się bez najmniejszego udziału Austriaków.
Odradzający się Kraków stał się mekką dla wielu artystów, intelektualistów, społeczników.
We Władzach Krakowa zasiadali nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale wybitni przedstawiciele polskiego ducha narodowego - z innych obszarów dawnej Rzeczypospolitej.
W ten sposób Kraków przybrał miano "kulturalnej stolicy Polski".
Kiedy więc słyszymy, że coś pozytywnego - co miało miejsce "za czasów Austrii" to dopowiedzmy sobie że:
działo sie to w czasie, gdy Polacy potrafili zmobilizować się w trudnej sytuacji i pokazali na co ich stać.
Podobna sytuacja miała miejsce w Wielkopolsce - gdzie wobec germanizacji zrodził się bardzo silny opór społeczeństwa Polskiego i do dziś tamte lata są synonimem solidności Wielkopolan.
Powyższe informacje należą do kategorii podstawowej edukacji społecznej.
Czy jednak jakakolwiek szkoła tego uczy?
Foto: Wyremontowane przez władze dziewiętnastowiecznego Krakowa Sukiennice
|
|
7 listopad 2012
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Irak jest zagrożeniem dla Kwaśniewskiego !
wrzesień 13, 2002
|
Perspektywy
maj 4, 2003
przesłała Elżbieta
|
"Zeitgeist" Duch Czasu
listopad 5, 2007
marduk
|
A ja bym ją powiesił
październik 17, 2007
Artur Łoboda
|
Budujmy Polski Narodowy Front
wrzesień 19, 2008
Dariusz Kosiur
|
Chiny i kwestia rozwoju rządu reprezentatywnego
czerwiec 4, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Napad na prokuratora Kapustę - sprawcy ukradli dokumenty PKN Orlen
październik 20, 2004
PAP
|
Asesor powinien pomagać sędziemu, a nie wydawać wyroki - niekonstytucyjność asesury - czas na nowy model sprawiedliwego sądo
listopad 6, 2006
Zdzisław Raczkowski
|
PiS-owski pakt stabilizacji? - kolejny bajer? Co z tymi wcześniejszymi wyborami? - z cyklu oceniamy sytuację polityczną i rzą
styczeń 27, 2006
Zdzisław Raczkowski
|
Indie i Globalizacja
luty 8, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Ile w rzeczywistości wydajemy na ochronę zdrowia?
maj 16, 2006
Adam Sandauer
|
TO JUŻ NIE JEST TA EUROPA
marzec 26, 2003
|
Emeryci i renciści mają być wreszcie bardziej ludzko traktowani.
listopad 18, 2006
Zdzisław Raczkowski
|
Wyniki na wiare
grudzień 13, 2002
Andrzej Kumor
|
100 lat za murzynami
luty 3, 2007
Artur Łoboda
|
Ludzki odruch względem przestępców.
kwiecień 28, 2007
Jan Lucjan Wyciślak
|
Przemoc w mediach
sierpień 19, 2003
|
Kometa którą postrzelono.
lipiec 5, 2005
Jan Lucjan Wyciślak
|
Siekanie rencistów
listopad 11, 2003
Adrian Dudkiewicz
|
Szanowni Wielbiciele Platformy JKM.
czerwiec 7, 2005
Lewy Stoss
|
|
|