|
Podpis idioty
|
|
Wielki Cham chce nas omamić
Andrzej Lepper odwołuje się do lęków i bólu Polaków. Robi to niezwykle umiejętnie i dotyka najgłębszych emocji. Precyzyjnie definiuje charakter polskiej transformacji. Mówi, że jest nieudana. Demaskuje elity polityczne. Wskazuje na szerzącą się biedę i bezrobocie. Dlatego zyskuje poparcie - pisze w "Fakcie" socjolog Paweł Śpiewak.
Według niego, do ludzi przemawia również niezwykle prosty program Leppera. Domaga się zemsty i ukarania winnych złej sytuacji w Polsce. Przez swoją negatywność zyskuje siłę oddziaływania. Negatywność to klucz do zrozumienia lepperowskiego sposobu widzenia świata.
Wszystkie populistyczne i faszystowskie koncepcje są formułowane w sposób negatywny i w języku walki. Wykorzystują zniechęcenie i frustrację ludzi, poczucie apatii i rozczarowania. Do tej wizji Leppera dochodzą jeszcze dwa elementy: uproszczona nostalgia za Peerelem, widzianym jako kraina pracy i unikanie klerykalizmu - stwierdza Śpiewak.
W sytuacji gdy SLD traci poparcie i nasila się kryzys polityczny, poparcie dla Leppera będzie rosło. Mamy chyba faktycznie do czynienia z marszem barbarzyńców przez Polskę. Leppera w sztukach Mrożka symbolizowałaby postać Wielkiego Chama. Lepper nie bawi się w subtelności, tylko wali miedzy oczy. I w tym sensie jest skuteczny - uważa socjolog.
Jego zdaniem, Lepper nie zdobędzie jednak w Sejmie tylu miejsc, by rządzić. Na pewno jednak osiągnie próg 25-proc. poparcia. W przyszłym parlamencie nie będzie już odgrywał roli języczka u wagi, ale będzie efektywnie wpływał na los Sejmu. |
|
11 marzec 2004
|
|
|
|
|
|
Tadeusz Kowalik - Ewolucja systemu ekonomicznego USA
listopad 22, 2002
Tadeusz Kowalik
|
Globalna Walka o Paliwo przy Postępie Globalozacji
styczeń 25, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Nastepca F-16
grudzień 6, 2006
Goska
|
Niebezpieczna Wiedza
luty 22, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Pozorny spokój
wrzesień 9, 2003
Jacek Zieliński
|
Towarzysz Petent
luty 18, 2008
Marek Jastrząb
|
DO ROZPOCZĘCIA WIELKIEGO FINAŁU ANTYUNIJNEGO POZOSTAŁO JUŻ TYLKO 10 DNI !!!
kwiecień 21, 2003
SKU
|
Byłem na tamtym świecie
listopad 6, 2008
Artur Łoboda
|
Kretyn Hausner
luty 28, 2004
Artur Łoboda
|
Na usługach korporacji
październik 30, 2005
PAP
|
The Festival of jewish "Mono Culture" in Lebanon
sierpień 4, 2006
Marek Głogoczowski
|
Fire Wolfowitz
kwiecień 13, 2007
Ben Wikler
|
pl.j.Fiasko demokracji,czy tryumf medialnego prania móżdżków???
październik 25, 2007
D.DUZY MALKONTENT.
|
Szkoło kochana mamy cię dość od rana.
marzec 10, 2009
Bogusław
|
Druga TARGOWICA
grudzień 27, 2002
Elzbieta
|
Dlaczego nacjonalizm?
lipiec 5, 2008
Dariusz Kosiur
|
MF chce emisji zagranicą w 2003 roku w wysokości 11,6 mld zł
wrzesień 20, 2002
MF
|
Dokąd zmierza prawo
marzec 17, 2007
Marek Olżyński
|
Tusk: referendum w sprawie zmian w konstytucji
czerwiec 6, 2004
|
Panna DupRe zarabia na dupIe
marzec 29, 2008
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
więcej -> |
|