|
Krakowskie obligacje. Majchrowski tuszuje przewałki finansowe.
|
|
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski reprezentujący Gminę Miejską Kraków podpisał dziś (10 czerwca, środa) wraz z przedstawicielami czterech banków „Umowę organizacji, prowadzenia i obsługi emisji obligacji”. Miasto Kraków wyemituje obligacje na łączną kwotę 300 mln zł, które to środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie części potrzeb pożyczkowych budżetu Miasta Krakowa na rok 2009.
Zgodnie z podpisaną umową, organizatorami emisji obligacji zostały cztery banki: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., Deutsche Bank Polska S.A., Bank Ochrony Środowiska S.A. oraz Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. Uchwałę w sprawie emisji obligacji komunalnych, zwanych „III Pożyczką Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa”, radni Miasta Krakowa podjęli na sesji 20 maja br. Zadecydowano, że Miasto w 2009 roku wyemituje trzysta tysięcy obligacji o wartości nominalnej tysiąc złotych każdą na łączną kwotę trzysta milionów złotych. Emitowane obligacje będą obligacjami niezabezpieczonymi. Ponieważ jest to emisja niepubliczna, banki – organizatorzy emisji skierują zaproszenia do wykupu obligacji do wybranych podmiotów, w liczbie mniejszej niż 100 podmiotów.
Krakowskie obligacje będą mieć postać zdematerializowaną, co oznacza, że nie będą mieć formy papierowego dokumentu, a z nabywcami zostanie spisana stosowna umowa.
Środki uzyskane z obligacji zostaną przeznaczone na sfinansowanie części potrzeb pożyczkowych budżetu miasta: sfinansowanie zaplanowanego w budżecie Miasta Krakowa na rok 2009 deficytu związanego z realizacją programu inwestycyjnego w 2009 roku oraz spłatę części wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów, których termin spłaty upływa w 2009 roku.
Obligacje zostaną wyemitowane na okres 10 lat. Pierwszy wykup obligacji o wartości 60 mln zł nastąpi po upływie sześciu lat od daty emisji, czyli w 2015 roku.
Oprocentowanie obligacji będzie naliczane od wartości nominalnej i wypłacane w okresach półrocznych liczonych od daty emisji.
Pierwsza emisja obligacji komunalnych Miasta Krakowa miała miejsce w 1996 roku. Była to emisja niepubliczna, w wysokości 15 mln PLN. Jej celem było sfinansowanie modernizacji infrastruktury drogowej w mieście. Wykup obligacji nastąpił w 2001 r.
W listopadzie 1998 roku Kraków, jako pierwsza Gmina w Polsce, wyemitował euroobligacje. Podobnie jak pierwsza, emisja miała charakter niepubliczny. Organizatorem emisji było wybrane w trybie ustawy o zamówieniach publicznych Konsorcjum bankowe w składzie: Creditanstalt IB Securities,. Westdeutsche Landesbank Polska S.A., West Merchant Bank Limitem, Bank Przemysłowo-Handlowy S.A. oraz Bank Zachodni S.A . W roku 2005 obligacje zostały w całości wykupione. Środki z emisji euroobligacji zostały przeznaczone na nowe inwestycje drogowe, modernizację infrastruktury drogowej i tramwajowej, zakup taboru tramwajowego, rozbudowę Centrum Administracyjnego przy al. Powstania Warszawskiego 10 oraz refinansowanie kredytu pomostowego zaciągniętego w roku 1997 w miejsce niedoszłej wówczas do skutku emisji euroobligacji. (MCJ).
|
|
11 czerwiec 2009
|
|
www.krakow.pl
|
|
|
|
„Rewolucja pajaców” w Kijowie : Rhur Gas kontra Gasprom?
grudzień 7, 2004
Marek Głogoczowski
|
Zapomniany Stachniuk
wrzesień 7, 2003
przesłała Elżbieta
|
Porządkowanie Krakowa
luty 18, 2006
Artur Łoboda
|
Gra Polskim Pionkiem Na Szachownicy Światowej
marzec 7, 2009
Iwo Cyprian Pogonowski
|
High Risk Credit
sierpień 21, 2007
przysłał ICP
|
. - fakty sprawdzic każdy może
maj 16, 2006
Jeremiasz
|
"Zaufaj mediom", czyli :
Czy Jacek Cygan to cygan
grudzień 9, 2003
Artur Łoboda
|
"Tarcza" uczyni polskę zakładnikiem!
maj 12, 2007
Tadeusz Samitowski
|
"Jacek Dębski musiał zginąć, bo był nielojalny i nieodpowiedzialny"
styczeń 20, 2003
Piotr Mączynski
|
Komunikat
maj 22, 2006
przeslala Elzbieta
|
2009.03.03. Serwis wiadomości ze świata bez cenzury
marzec 3, 2009
tłumacz
|
UE rozumie sytuację na rynku rolnym (?)
czerwiec 26, 2002
PAP
|
Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w 2005r. Podjęło się rządzenia bez większości parlamentarnej...
październik 13, 2006
Zdzisław Raczkowski
|
Ośla łąka
luty 15, 2004
SOBCZAK i SZPAK
|
Teraz Bush - poglądy "prawicy" sprzed lat
październik 26, 2008
"Prawica"
|
Konwój do Betlejem
październik 27, 2003
Israel Shamir
|
"Goebels Roku 2003"
luty 7, 2004
Zaprasza.net
|
Wielkie nic w siebie zapatrzone.
PRL - bis
grudzień 17, 2002
przyjaciel portalu
|
Rurociag i "Drang Nach Osten"
grudzień 3, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Gwałt na służbie
grudzień 20, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
|
|