ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Papież błogosławi strażników de Rotschild  
To nie jest pomysł Dana Browna na nową powieść, ale wydarzenie, które umknęło uwadze mediów w Polsce, a oznacza wsparcie Watykanu dla potężnych postaci świata finansów i przemysłu, deklarujących działania na rzecz przemiany systemu gospodarczego współczesnego świata.  
Zabójcze leki - prof. Stanisław Wiąckowski - 15.03.2017 
Zapis wykładu prof. Stanisława Wiąckowskiego omawiającego m.in. leki i ich składniki, które wbrew powszechnym opiniom nie leczą, a wręcz przyczyniają się wzrostu zgonów. Wiedza ta jest ukrywana przez koncerny farmaceutyczne, a nazwy leków zmieniane i dalej są dopuszczanie i promowane w sprzedaży mimo wiedzy, iż ich działanie jest zabójcze. 
Imperium KLAUSA SCHWABA i jego marionetki. DAVOS 2022. 
 
Żydzi tradycjonaliści przeciwko syjonistom 
 
Ludobójstwo covid 
Wywiad z CLAIRE EDWARDS  
Wirusowe kłamstwa. Komu zależy na straszeniu nas przeziebieniem? 
 
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uczestniczył w ludobójstwie Etiopczyków 
„Amerykański ekonomista David Steinman oskarżył szefa WHO, że w latach 2012-2015 był jedną z osób odpowiedzialnych za ludobójstwo w Etiopii”, informuje portal MailOnline. 
Za Javierem Milei stoi Chabad Lubavitch - chasydzka struktura przestępcza 
Nowy premier Argentyny Javiere Milei uważany jest przez niektórych za drugiego Trumpa 
Przedsiębiorstwo holokaust 
Telewizyjny wywiad z Normanem Finkelsteinem 
Warto posłuchać 
Chociaż scyzoryk się w kieszeni otwiera - to musimy zapamiętać takie zdarzenia i przypomnieć przed Trybunałem do spraw zbrodni kowidowych 
Strzeżcie się Obamy 
Kto naprawdę stoi za Barakiem Obamą? 
Odważni eksperci z USA, Rosji i Czech mówią prawdę o szczepieniach  
 
Hiszpański rząd przyznał się do powietrznego spryskiwania całej ludności chemikaliami 
Podczas strategicznie zaplanowanego „stanu wyjątkowego” covid-19, Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) upoważniła hiszpański rząd do rozpylania z nieba śmiertelnych smug chemicznych . 16 kwietnia 2020 r. hiszpański rząd po cichu przyznał, że upoważnił wojsko do rozpylania biocydów na całą populację.  
Śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w Strefie Gazy  
To "pierwsze w historii ludobójstwo transmitowane na żywo... Jeśli ludzie są nieświadomi, to są świadomie nieświadomi" 
Szczepienia przeciw Covid prowadzą do uszkodzenia płuc 
 
Sąd nie chce wysłuchać byłych pacjentów profesora Talara 
Profesor Jan Talar, z powodzeniem przywracający do sprawności pacjentów, którym inni medycy nie dawali szans przeżycia, po raz kolejny stanąć musiał przed Okręgową Izbą Lekarską prowadzącą przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Sprawa została zawieszona do 1 października. 
Czy zaszczepieni staną się własnością koncernów farmaceutycznych? 
Czy szczepienia służą nowoczesnemu niewolnictwu? 
To tylko... / It's just...  
Jak Nas wganiają w kajdany 
Świat dał się ogłupić lewackiej religii klimatycznej. Wpływ CO2 na klimat jest znikomy 
Wpływ CO2 na wzrost temperatury? Nie zostało przeprowadzone żadne potwierdzające badanie 
Nazwisko Horban na mapie świata 
 
więcej ->

 
 

Biskupi

Z ludu i dla ludu

Czwartek, 16 września 2004r.

Nie często zdarza się w Kościele katolickim, że jednocześnie dla posługi w jednej diecezji są w tym samym dniu, w jednej świątyni konsekrowani jednocześnie dwaj nowi biskupi. Takie wydarzenia mają miejsce stosunkowo często w Watykanie, gdzie z rąk papieża przyjmuje biskupią sakrę nieraz jednocześnie kilkunastu hierarchów. Poza Stolicą Świętą zdarza się to jednak dość rzadko. Z tym większym zainteresowaniem przyglądaliśmy się wczoraj konsekracji dwóch nowych pomocniczych biskupów Archidiecezji Krakowskiej, ks. Jana Zająca i ks. Józefa Guzdka.



Dodatkowym wymiarem tego wydarzenia była niewątpliwie liturgia święceń biskupich, która odbyła się nie, jak tradycyjnie w przeszłości, w murach Katedry Wawelskiej, lecz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Świadczy to niewątpliwie o znaczeniu, jakie Kościół krakowski nadaje kultowi Miłosierdzia Bożego i zarazem wychodzi naprzeciw działaniom papieża Jana Pawła II, który nie tylko osobiście konsekrował Bazylikę w 2002 roku, ale właśnie tu - w Krakowie-Łagiewnikach wyniósł miłosierdzie do rangi jednej z fundamentalnych cnót społecznych.

Od Apostołów do Łagiewnik

Jak głosi liturgia święceń kapłańskich: ,kapłan brany jest z ludu i dla ludu". Biskupi Kościoła powszechnego nie są tu wyjątkiem, czego najlepszym przykładem są dwaj nowi krakowscy biskupi pomocniczy. Obydwaj przez lata pracowali z niemałymi sukcesami duszpasterskimi wśród wiernych małopolskich parafii. Zaznali trudu przygotowywania przyszłych kapłanów, jaki spotyka wychowawców diecezjalnego seminarium duchownego. Wspierali swoją wiedzą i posługą kapłańską wiele grup parafialnych i diecezjalnych.

I tak było od zawsze, odkąd Jezus Chrystus najpierw wybrał sobie i dla głoszenia światu orędzia miłosierdzia bożego dwunastu Apostołów, a potem oni wybierali swoich następców na stolicach biskupich. Ci z kolei wyświęcali do pomocy kapłanów i diakonów.

Historia ta trwa już ponad 2000 lat. Na wszystkich kontynentach i we wszystkich zakątkach świata przychodzą i odchodzą do wieczności biskupi, którzy w zamyśle Kościoła mają być szczególnymi świadkami wiary, nadziei i miłości boskiej oraz ludzkiej.

Można bez cienia przesady powiedzieć, że cała ta dwudziestowiekowa tradycja, przepełniona wzniosłym symbolizmem, ale i odniesieniami do zwykłej codzienności zawarta jest w jakiejś swoistej ,mikroskali" w czasie ceremonii świeceń biskupich, których świadkami byli uczestnicy wczorajszych wieczornych uroczystości w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Przystępni i miłosierni

Po uroczystych powitaniach na początku mszy świętej, podczas której jest udzielana sakra biskupia następuje odśpiewanie Hymnu do Ducha Świętego, który duchowo namaszcza przyszłych biskupów mądrością i odwagą w głoszeniu wiary. Następnie po przedstawieniu kandydatów do biskupstwa, odczytaniu Ewangelii i wygłoszeniu homilii, biskupi-nominaci są wezwani do publicznego wyrażenia woli przyjęcia posługi biskupiej. Pytania zadaje główny konsekrator. Wczoraj był nim metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. Między innymi padają wówczas pytania:

,Czy jako miłujący ojciec chcesz razem z naszymi współpracownikami - prezbiterami i diakonami - troszczyć się o święty Lud Boży i kierować go na drogę zbawienia?

Czy ze względu na Imię Pana chcesz być przystępny i miłosierny dla ubogich, przybyszów i wszystkich potrzebujących?" Biskup-nominat odpowiada - ,chcę".

Nowo wyświęconym hierarchom wręczane są insygnia władzy pasterskiej: pierścień, mitra i pastorał. Następnie włączają się do liturgii mszy świętej. Wzięci z ludu i dla ludu. Takimi byli jako kapłani-duszpasterze. Tami pozostaną jako pasterze Kościoła.
22 wrzesień 2004

 

  

Archiwum

Stalexport chce przenieść na spółkę zależną koncesję na A4
sierpień 20, 2002
PAP
Izrael niszczy, Europa płaci
wrzesień 12, 2006
Fernando García
Szantaż, gro?by bezprawne ...
grudzień 1, 2003
Z tarczą na ramieniu ...
styczeń 17, 2008
Gregory Akko
Polski tylko z nazwy
sierpień 27, 2002
Nasz Dziennik
Wzrosła liczba Żydów w parlamentach różnych krajów świata
listopad 17, 2006
bibula
Oszczerstwa przeciw Polsce w gazecie Washington Post
październik 3, 2004
Iwo Cyprian Pogonowski
65 miliardów
luty 11, 2007
przesłała Elżbieta
"Integracja czy rozbój"
luty 20, 2003
Piotr z Calgary
Zamyślenie
listopad 30, 2002
Artur Łoboda
Budowanie globalnej rodziny
maj 6, 2007
Wirtualny i realny ruch narodowy
lipiec 4, 2008
Paweł Ziemiński
Najwieksi milosnicy przyrody i natury w waszyngtonie!
marzec 3, 2007
gajowy
Granica prostactwa
marzec 8, 2006
Artur Łoboda
Były rosyjskie, będą amerykańskie - bazy na terenie polski !!!
luty 13, 2003
PAP
14 KŁAMSTW A. KWAŚNIEWSKIEGO O UNII
maj 10, 2004
prof. Jerzy Robert Nowak
Prezydent przestrzega przed pomysłami na "karykaturę RP"
listopad 11, 2004
Wyjść z pułapki zadłużeniowej
luty 21, 2003
Dariusz Zalega
Ogólnokrajowa DEMONSTRACJA PRZECIW WOJNIE Z IRAKIEM!
luty 7, 2003
Ataki na Meczety - Wojna Domowa w Iraku?
luty 26, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2025 Polskie Niezależne Media