ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT KRONIKA KRAKOWA DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Światełko z Wuhan zgasło  
19 marzec 2020      Artur Łoboda
Kto płaci ten wymaga 
5 listopad 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Czy Kaczyński jest inteligentny inaczej? 
9 grudzień 2011      Artur Łoboda
Dlaczego tak bardzo - boją się Kukiza?  
3 lipiec 2015      Artur Łoboda
Rosja supermocarstwem w przemyśle atomowym 
9 maj 2009      tłumacz
Wojna lotnicza 
3 listopad 2010      Goska
I ja mam w to uwierzyć? 
14 maj 2017     
Duda jak Pinokio i marionetka. Frankowicze protestowali w Warszawie 
28 marzec 2017      Autor: AR
Do polskich intelektualistów 
12 maj 2013      Artur Łoboda
A nie mówiłem? 
8 czerwiec 2017     
Kolejne motywy napaści „Wolnego Świata” na Libię 
6 kwiecień 2011      Gasienica
Agentura przebrana za lewicę 
12 kwiecień 2013      Artur Łoboda
Ron Paul in it to win? 
8 styczeń 2012      Stephanie Condon
Wiersze poświęcone Jerzemu Giedroycowi... 
23 marzec 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Kto jeszcze dziś pamięta Carla Bedermana 
9 marzec 2017      Artur Łoboda
Dobry i zły polityk 
1 wrzesień 2010      Artur Łoboda
Czego najbardziej się boi Rząd Donalda Tuska 
2 kwiecień 2014      Artur Łoboda
Skoordynowany atak pederastów na polską kulturę 
6 listopad 2014      Artur Łoboda
18 lipca 2013 
18 lipiec 2013      Artur Łoboda
Ostrzegam! bardzo dokładnie kontrolujcie Wybory! 
22 maj 2015      Artur Łoboda

 
 

Punkt Zwrotny w Rozwoju Chin?

Sprawozdanie Banku Światowego „Chiny 2030” nosi tytuł „Punkt Zwrotny w Rozwoju Chin.” Autorzy Robert Zoelick oraz Klaus Rohland zapowiadają, że w roku 2030 Chiny będą należały do najbogatszych państw na świecie według sprawozdania Banku Światowego długiego na 500 stron przygotowanego z pomocą Państwowego Ośrodka Badań Rozwoju Gospodarczego Chin. W dokumencie tym na użytek rządu Chin opisane są szczegółowo gruntowne reformy wielkich przedsiębiorstw państwowych konieczne, żeby uniknąć nadchodzący okres coraz bardziej zwalniającego tempa rozwoju gospodarczego. Chinom zagraża tak zwana pułapka „zarobków średnich.”

Pułapka ta polega na zatrzymaniu się rozwoju gospodarki na punkcie osiągnięcia i zatrzymania się w stadium taniej robocizny przemysłowej i trudności dalszego rozwoju jak to ma miejsce w takich państwach jak Wenezuela i Argentyna. Z tego powodu sprawozdanie „Chiny 2030” nosi pod tytuł: „Budowa Nowoczesnego, Harmonijnego i Twórczego Społeczeństwa Na Wysokiej Stopie Życiowej.”

Podstawowo, według autorów sprawozdania prezesa Banku Świtowego Zoelick’a, w chwili obecnej Chiny nie są zagrożone szybko nadchodzącym zwolnieniem rozwoju gospodarczego. Raczej Chiny są w obliczu postępowych zmian i szybszego tempa rozwoju innowacji w celu przejścia ze stadium poziomu zarobków średnich do gospodarki na wysokiej stopie życiowej. Dzieje się to w czasie globalizacji nacechowanej obecnie brakiem stabilizacji na świecie.

Chiny są w czołówce państw starających się o poprawę zanieczyszczonego środowiska drogą innowacji i postępu równolegle z postępem w systemie opieki społecznej i służby zdrowia jak też przy unowocześnianiu systemu pobierania podatków oraz w czasie starania się o poprawę stosunków z resztą świata.

Chińska forma kapitalizmu państwowego w przeciwieństwie do amerykańskiego kapitalizmu lichwiarskiego, opiera się na upaństwowionych przedsiębiorstwach takich jak Bank of China, kompanie naftowe, i linii lotniczych takich jak „Air China,” Papiery wartościowe tych największych 117 firm są w przetargu na giełdach światowych a jednocześnie podlegają kontroli państwowej. Ponieważ firmy te stanowią wielką część kapitału Chin i zatrudniają wielką część chińskiej siły roboczej, są one bardzo ważne w programie reform wprowadzanych za pomocą transakcji rynkowych.

Przedstawiciel Banku Światowego Chinach, Klaus Rohland, zaleca prywatyzację coraz większej części tych 117 przedsiębiorstw państwowych, których wiele nie ma nic wspólnego ze stanem zbrojeń i sprawą międzynarodowego bezpieczeństwa Chin. Przedsiębiorstwa państwowe w Chinach powinny w jak największym stopniu konkurować na rynku.

Przewiduje się, że poważne trudności w rozwoju ekonomicznym Chin wyłonią się po 2020 roku, kiedy siła robocza Chin zacznie zmniejszać się z powodu kontroli urodzin przy jednoczesnym przekształcaniu charakteru gospodarki Chin na gospodarkę opartą na konsumeryzmie i tym samym bardziej zagrożoną inflacją w czasie, kiedy liczba mieszkańców wiosek gotowych do przeprowadzki do miast będzie coraz mniejsza. Wówczas powiększanie wydajności pracy będzie możliwe tylko dzięki podnoszeniu wartości produkowanych towarów.

Niestety nie ma niezawodnej strategii rozwoju gospodarki tak Chin jak i USA, tak żeby nie byłby one narażone a nieprzewidzianymi kryzysami takimi jak na przykład szwindel na trylion dolarów skutkiem, którego połowa domów w USA ma obecnie mniejszą wartość rynkową niż dług hipoteczny. Tego rodzaju kryzys zagraża mniej Chinom niż USA.

Wszyscy obserwatorzy rozwoju gospodarki Chin wymieniani w prasie w USA w połowie marca 2012, stawiają nacisk na potrzebę zwiększenia innowacji w gospodarce Chin, zwłaszcza w przemyśle chemicznym, w którym jest 36,000 przedsiębiorstw przeważnie prymitywnych mimo dużej produkcji. Jest rzeczą wątpliwą czy w komunistycznych Chinach gospodarka rynkowa dałaby lepsze skutki niż obecnie daje planowanie państwowe.

Tak zwana pułapka „zarobków średnich” w rozwijającej się gospodarce Chin nie miała miejsca w rozwoju gospodarki Japonii i Korei Południowej, ale miała miejsce w Ameryce Południowej i w po-sowieckich republikach w latach 1980tych. Natomiast, jeżeli gospodarka Chin stałaby się gospodarką „zarobków średnich,” fakt ten miałby wielkie znaczenie dla gospodarki światowej z powodu tego, że ludność Chin jest najliczniejsza na świecie.

Trudnym problemem społecznym Chin jest coraz większa przepaść między bogacącymi się i milionami biednych Chińczyków, którzy uważają, że są ofiarami eksploatacji przez komunistyczny kapitalizm państwowy. Rząd Chin jest świadomy tej sytuacji i stara się przeprowadzać reformy za pomocą modyfikowania chińskiego komunistycznego kapitalizmu państwowego.

WWW.pogonowski.com
16 marzec 2012

Iwo Cyprian Pogonowski  

  

Komentarze

  

Archiwum

Tryptyk
luty 16, 2009
...
Quo vadis Poloniae - List otwarty
marzec 22, 2006
Markiewicz Michał
Osobisty dramat Donalda Tuska
wrzesień 2, 2007
tłumacz
Włoski rząd zabrania negowania holokaustu
styczeń 27, 2007
bibula- pismo niezależne
"NIE POKÓJ WAM PRZYNOSZĘ ALE MIECZ"
listopad 13, 2003
Marek Głogoczowski
An Essay on Judeo-Christian Ethos (the manner of behavior)
czerwiec 6, 2006
Marek Glogoczowski
Koniec z jarmarkami na krakowskim Rynku
wrzesień 5, 2007
Kafka & case Iran
kwiecień 3, 2007
przysłał ICP
TAŃCZˇ KOMARY WEDLE HASEŁ SWÓJ CZAS
grudzień 16, 2008
Zygmunt Jan Prusiński
Stop wariatom prasowym!
czerwiec 23, 2006
Wojciech Romerowicz
tytulik
listopad 5, 2006
ja
Lekcja, która niczego nie uczy
sierpień 27, 2004
Słowacja: protesty "wolnych" mediów
marzec 27, 2008
marduk
Kryzys zaufania szerzy się z USA na świat
grudzień 16, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
Jedna-trzecia Ukraińców nie chce mieć Żydów jako współobywateli
grudzień 7, 2006
bibula
Ile kosztuje uczciwość?
listopad 7, 2006
Artur Łoboda
Janosik inaczej
grudzień 3, 2007
Dariusz Kosiur
Islam sunnitów i szyitów a stabilizacja Bliskiego Wschodu
sierpień 5, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Papka medialna
Raport specjalny

kwiecień 28, 2003
Alina
Watykan przeciwko amerykańskiemu awanturnictwu
styczeń 18, 2003
IAR
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2012 Polskie Niezależne Media