ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT KRONIKA KRAKOWA DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Radosław Sikorski obraża Polaków po raz kolejny 
27 lipiec 2011      PAP
Greenpeace nieodwracalne uszkodziło geoglify z Nazca  
15 grudzień 2014      www.polskawalczaca.com
Kultura wypowiedzi 
24 marzec 2009      Artur Łoboda
Składamy wniosek z żądaniem by Policja natychmiast podjęła działania przeciwko przestępczym działaniom Teatru Powszechnego podczas spektaklu "Klątwa" 
17 maj 2017     
Rządowa inwigilacja  
21 wrzesień 2018      Robert Nogacki
Film "Ida" - krótkie omówienie zjawiska 
31 grudzień 2014      Artur Łoboda
Sodomici chcą oddawać swą krew  
9 grudzień 2014      www.polskawalczaca.com
Kaczyński chciałby mu dorównać 
22 czerwiec 2015      Artur Łoboda
Naród, który własną głupotę nazywa patriotyzmem (2 bis) 
20 styczeń 2013      Artur Łoboda
"Tokszoł" w wykonaniu Grupy Pod Budą 
13 listopad 2012     
Szokująca prawda o polskiej armii 
24 sierpień 2014      www.polskawalczaca.com
Mniej słów, mniej szkód 
12 czerwiec 2015      Artur Łoboda
Nadzwyczajna sesja rady Warszawy - afera reprywatyzacyjna, Guział, Hejka, Waltz  
1 wrzesień 2016     
Kto jest na tyle naiwnym? 
4 padziernik 2016      Artur Łoboda
Zagrożenie Nuklearne  
8 marzec 2011      Iwo Cyprian Pogonowski
Świat w 2027 roku 
19 padziernik 2010      Goska
Borejsza naszych czasów 
7 kwiecień 2013      Artur Łoboda
"Chcemy prawdy o Wołyniu" - pikieta pod siedzibą PiS  
14 lipiec 2016     
Mafia Trzeciej RP 
12 padziernik 2009      Artur Łoboda
Alternatywne rozwiązanie 
10 marzec 2014      Artur Łoboda

 
 

Punkt Zwrotny w Rozwoju Chin?

Sprawozdanie Banku Światowego „Chiny 2030” nosi tytuł „Punkt Zwrotny w Rozwoju Chin.” Autorzy Robert Zoelick oraz Klaus Rohland zapowiadają, że w roku 2030 Chiny będą należały do najbogatszych państw na świecie według sprawozdania Banku Światowego długiego na 500 stron przygotowanego z pomocą Państwowego Ośrodka Badań Rozwoju Gospodarczego Chin. W dokumencie tym na użytek rządu Chin opisane są szczegółowo gruntowne reformy wielkich przedsiębiorstw państwowych konieczne, żeby uniknąć nadchodzący okres coraz bardziej zwalniającego tempa rozwoju gospodarczego. Chinom zagraża tak zwana pułapka „zarobków średnich.”

Pułapka ta polega na zatrzymaniu się rozwoju gospodarki na punkcie osiągnięcia i zatrzymania się w stadium taniej robocizny przemysłowej i trudności dalszego rozwoju jak to ma miejsce w takich państwach jak Wenezuela i Argentyna. Z tego powodu sprawozdanie „Chiny 2030” nosi pod tytuł: „Budowa Nowoczesnego, Harmonijnego i Twórczego Społeczeństwa Na Wysokiej Stopie Życiowej.”

Podstawowo, według autorów sprawozdania prezesa Banku Świtowego Zoelick’a, w chwili obecnej Chiny nie są zagrożone szybko nadchodzącym zwolnieniem rozwoju gospodarczego. Raczej Chiny są w obliczu postępowych zmian i szybszego tempa rozwoju innowacji w celu przejścia ze stadium poziomu zarobków średnich do gospodarki na wysokiej stopie życiowej. Dzieje się to w czasie globalizacji nacechowanej obecnie brakiem stabilizacji na świecie.

Chiny są w czołówce państw starających się o poprawę zanieczyszczonego środowiska drogą innowacji i postępu równolegle z postępem w systemie opieki społecznej i służby zdrowia jak też przy unowocześnianiu systemu pobierania podatków oraz w czasie starania się o poprawę stosunków z resztą świata.

Chińska forma kapitalizmu państwowego w przeciwieństwie do amerykańskiego kapitalizmu lichwiarskiego, opiera się na upaństwowionych przedsiębiorstwach takich jak Bank of China, kompanie naftowe, i linii lotniczych takich jak „Air China,” Papiery wartościowe tych największych 117 firm są w przetargu na giełdach światowych a jednocześnie podlegają kontroli państwowej. Ponieważ firmy te stanowią wielką część kapitału Chin i zatrudniają wielką część chińskiej siły roboczej, są one bardzo ważne w programie reform wprowadzanych za pomocą transakcji rynkowych.

Przedstawiciel Banku Światowego Chinach, Klaus Rohland, zaleca prywatyzację coraz większej części tych 117 przedsiębiorstw państwowych, których wiele nie ma nic wspólnego ze stanem zbrojeń i sprawą międzynarodowego bezpieczeństwa Chin. Przedsiębiorstwa państwowe w Chinach powinny w jak największym stopniu konkurować na rynku.

Przewiduje się, że poważne trudności w rozwoju ekonomicznym Chin wyłonią się po 2020 roku, kiedy siła robocza Chin zacznie zmniejszać się z powodu kontroli urodzin przy jednoczesnym przekształcaniu charakteru gospodarki Chin na gospodarkę opartą na konsumeryzmie i tym samym bardziej zagrożoną inflacją w czasie, kiedy liczba mieszkańców wiosek gotowych do przeprowadzki do miast będzie coraz mniejsza. Wówczas powiększanie wydajności pracy będzie możliwe tylko dzięki podnoszeniu wartości produkowanych towarów.

Niestety nie ma niezawodnej strategii rozwoju gospodarki tak Chin jak i USA, tak żeby nie byłby one narażone a nieprzewidzianymi kryzysami takimi jak na przykład szwindel na trylion dolarów skutkiem, którego połowa domów w USA ma obecnie mniejszą wartość rynkową niż dług hipoteczny. Tego rodzaju kryzys zagraża mniej Chinom niż USA.

Wszyscy obserwatorzy rozwoju gospodarki Chin wymieniani w prasie w USA w połowie marca 2012, stawiają nacisk na potrzebę zwiększenia innowacji w gospodarce Chin, zwłaszcza w przemyśle chemicznym, w którym jest 36,000 przedsiębiorstw przeważnie prymitywnych mimo dużej produkcji. Jest rzeczą wątpliwą czy w komunistycznych Chinach gospodarka rynkowa dałaby lepsze skutki niż obecnie daje planowanie państwowe.

Tak zwana pułapka „zarobków średnich” w rozwijającej się gospodarce Chin nie miała miejsca w rozwoju gospodarki Japonii i Korei Południowej, ale miała miejsce w Ameryce Południowej i w po-sowieckich republikach w latach 1980tych. Natomiast, jeżeli gospodarka Chin stałaby się gospodarką „zarobków średnich,” fakt ten miałby wielkie znaczenie dla gospodarki światowej z powodu tego, że ludność Chin jest najliczniejsza na świecie.

Trudnym problemem społecznym Chin jest coraz większa przepaść między bogacącymi się i milionami biednych Chińczyków, którzy uważają, że są ofiarami eksploatacji przez komunistyczny kapitalizm państwowy. Rząd Chin jest świadomy tej sytuacji i stara się przeprowadzać reformy za pomocą modyfikowania chińskiego komunistycznego kapitalizmu państwowego.

WWW.pogonowski.com
16 marzec 2012

Iwo Cyprian Pogonowski  

  

Komentarze

  

Archiwum

Zarzuty NIK wobec Saryusza-Wolskiego
styczeń 31, 2007
AFP
Świat uciszonej pieśni
sierpień 5, 2008
Zygmunt Jan Prusiński
niestrudzeni - z kart historii
marzec 4, 2003
Miroslaw M. Krupinski (maj 1998)
Niezłe towarzystwo
lipiec 14, 2008
wp.pl
Powtórka z Kwaś.......
wrzesień 6, 2007
Bogusław
Wskazania Komisji Episkopatu Polski do Spraw Liturgii
wrzesień 17, 2004
http://www.pascha.org.pl/
Czasem nachodzi mnie zwątpienie...
styczeń 13, 2009
Artur Łoboda
Minister Zdrowia walczy z korupcją, wraz czy zamistast CBA?
grudzień 13, 2006
A.Sandauer
Australijski Wielgus...i jego druzyna
czerwiec 23, 2007
Elzbieta Szczepanska
Pseudo atorytety!
padziernik 7, 2006
mik4
"Miłość i Śmierć"
marzec 30, 2005
Jan Klass
UWAGA BLOKUJA!!!
listopad 4, 2007
Niepokorny
Barack Obama Prezydentem USA
listopad 5, 2008
mik
Ustępstwa Iranu i USA
wrzesień 12, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Déjà vu - konferencja w Monachium 1938
luty 18, 2008
marduk
Niezależne Obchody Rocznicy Strajków Sierpniowych 1980 we Wrocławiu
sierpień 24, 2005
Leszek
Bush to "kłamca"
styczeń 22, 2006
PAP
oczekiwanie
perelka
Mrzonki a rzeczywistość w kryzysie globalnym
maj 1, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Kalinowski: Unia da nam z... naszej kieszeni
listopad 27, 2002
IAR
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2012 Polskie Niezależne Media