ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Imperium KLAUSA SCHWABA i jego marionetki. DAVOS 2022. 
 
Opresja szczepień - nieznany zapis wideo - prof. Stansiław Wiąckowski 
W wrześniu 2016 roku ekipa NTV odwiedziła w Kielcach wybitnego człowieka. Profesor Stanisław Wiąckowski to odważny naukowiec, autor kilkuset publikacji na temat ochrony środowiska i zdrowia. 
Charlie Sheen & Alex Jones on 9/11 
Znany aktor Hollywood aktor zebrał się na odwagę powiedzenia tego co myśli o 11 września 2001 roku 
Prof. Sucharit Bhakdi: wykład na temat szczepień  
 
Debata ws. pandemii COVID-19! 
Sytuacja w Polsce i na świecie! Klimczewski, Socha, Giorganni!  
Jaki rodzaj zagrożenia przygotowują? 
Pociąg był gotowy już wiosną ubiegłego roku i czekał na stacji w Mediolanie. Teraz jest już oficjalnie w drodze. Co więcej, władze Włoch zapowiadają trzytygodniowy lockdown przeznaczony na masowe szczepienia. 
Powszechny nakaz maskowania nadal jest bezprawny 
Pomimo nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nakaz zakrywania twarzy jest bezprawny. 
Chazarskie tajemnice Rosji 
Mowa tu o szeregu mesjanistycznych założeń leżących niemal na granicy proroctw i legend, u których podstaw leży jeden cel – że na obszarze, gdzie obecnie toczą się walki na Ukrainie, ma powstać nowe państwo żydowskie. 
Zdarzenia niepożądane związane ze szczepionką przeciw Covid 
Przykłady uszkodzeń organizmu po szczepieniach na Covid-19.
Stan na październik 2021.
 
Milcz Lekarzu !!! 
Szczepionkowy bandytyzm w natarciu przeciw polskim lekarzom.
Mimo wielkiego doświadczenia i obserwacji pacjentów, lekarzowi nie wolno mówić o swoich obserwacjach gdy jest to nie zgodne z obowiązującym, chorym, systemem "opieki" zdrowotnej.  
Astrid Stuckelberger, sygnalistka WHO - wywiad 'Planet Lockdown' 
 
Covid to operacja wojskowa 
Nowa holenderska minister zdrowia wyznaje: „Musimy wykonywać rozkazy NATO, USA i NCTV; Covid to operacja wojskowa” 
Izby lekarskie to organizacje przestępcze 
 
Niemcy 1940 - Izrael 2009 - Szokujące zdjęcia 
 
GLOBALIZM - Prawdziwa historia 
Jak amerykański historyk Prof. Carroll Quigley odkrył tajny Rząd bankierów 
Szokujące zdjęcia mikroskopowe skrzepów krwi pobranych od tych, którzy „nagle umarli” – po szczepieniu 
Struktury krystaliczne, nanodruty, cząstki kredowe i struktury włókniste, które są obecnie rutynowo znajdowane u dorosłych, którzy „nagle zmarli”, zwykle w ciągu kilku miesięcy po szczepieniu na kowid. 
Hashtag COVID1984 
Szczególnie polecamy:
"Tłum uzbrojonych w miecze Sikhów atakuje policję w Nanded po tym, jak rząd zakazał publicznych procesji w związku z p(L)andemią. Tak się walczy o swoje prawa! "
 
Powstało Polskie Stowarzyszenie niezależnych lekarzy i naukowców 

 
Młodzież izraelska w Polsce 
Doskonały dokument o wycieczce młodzieży izraelskiej do Polski. 
Co musimy zrobić aby pokonać globalistów? 
Brat Alexis Bugnolo z Rzymu. 
więcej ->

 
 

Ogólnopolski Ruch Ochrony Praw Obywatelskich i Walki z Korupcją i Redakcję Czasopisma „Afery – Korupcja –

Ogólnopolski Ruch Ochrony Praw Obywatelskich i Walki z Korupcją i Redakcję Czasopisma „Afery – Korupcja – Bezprawie„ - Wystąpienie - prezesa Zarządu Głównego Tadeusza Wolnego na Ogólnopolskiej KONFERENCJI anty – korupcyjnej z otwartą dyskusją obywatelską organizowanej w dniu 8.10.2006 r.

Szanowni Państwo !

Celem Konferencji jest:
„budowanie świadomości społecznej poprzez inicjowanie akcji informacyjnych jak m. in. organizowania takich konferencji przy szerokim udziale obywateli, mając na celu uświadomienie klasie politycznej i społeczeństwu potrzeby posiadania rzetelnych władz i korzyści płynących z przestrzegania procedur przejrzystości podejmowanych decyzji w warunkach cywilizowanej kontroli społecznej".

Głównym tematem Konferencji jest:
„przedstawienie uprawnień dostępu społeczeństwa obywatelskiego do prawnych i instytucjonalnych instrumentów walki z korupcją w zakresie przeciw działania, m. in. arogancji i nadużywania przez niektórych funkcjonariuszy publicznych instytucji państwowych z bezkarnym naruszeniem przepisów prawa na szkodę interesu społecznego i indywidualnego obywateli”.

Na samym wstępie jeszcze przed wprowadzeniem do obrad I-ego tematu Konferencji, najpierw pragnę Państwu przybliżyć definicję - Korupcja - i jakie niesie fatalne skutki szkód społecznych i pauparyzacji społeczeństwa

Według najnowszej terminologii nazewnictwa światowego Korupcja rozumiana jest szeroko;

„Korupcja” to nie tylko pokusa korzyści materialnej – łapownictwo, przekupstwo, kradzież - afery gospodarcze, kupczenie wpływami itp., ale także przejaw arogancji, mobbingu i nadużywania organów władzy przez funkcjonariuszy publicznych, nie zgodnie z interesem społecznym i porządkiem prawnym demokratycznego Państwa Prawa”

„Korupcja to m. in. wykorzystanie mediów i stanowisk władzy publicznej do realizacji interesów prywatnych, oraz użycie władzy i dostępu do informacji nie zgodnie z ich przeznaczeniem”

Tak objawiająca się w praktyce KORUPCJA zagraża rozwojowi społecznemu i politycznemu wielu Narodów i szkodzi dobremu sprawowaniu rządów i ich legitymacji w społeczeństwie, osłabia związek między władzą a obywatelem, zżera jak „rak” dobra narodowe i niszczy rodzimy sektor prywatny, ale szczególnie rani najbiedniejsze grupy społeczne obywateli.

Ponieważ obszary korupcji na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia swym zasięgiem ogarnęły prawie wszystkie kraje Świata, dlatego na tą okoliczność już

w dniu 21 listopada 1997 r. przedstawiciele 29 państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podpisali w Paryżu Konwencję o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych, która została wprowadzona w życie w 1998 r,

Była to pierwsza podpisana w historii Świata Konwencja Anty-korupcyjna, która uświadamia Światu jakie fatalne skutki niesie korupcja, i co ważne jako pakt międzynarodowy, poraz pierwszy uznaje za przestępstwo kryminalne przekupywanie parlamentarzystów i urzędników państwowych za granicą w celu uzyskania kontaktów lub korzyści w danym kraju przez firmy państw-sygnatariuszy związane z sektorem państwowym, co zasługuje na podkreślenie, że nakłada pierwszy raz w historii na państwa będące jej sygnatariuszami obowiązek wprowadzania sankcji karnych.

Ta pierwsza Konwencja Anty-korupcyjna stała się pewnym zwiastunem realizacji długich oczekiwań społecznych wobec zachowań w sferze publicznej – zmiany atmosfery wokół standardów przejrzystości, prawdy i uczciwości itp.

Bowiem rozpowszechniana a nie zwalczana korupcja, hamuje rozwój gospodarczy, odstrasza inwestorów zagranicznych oraz przyczynia się do niestabilności społecznej i politycznej, a także powoduje alienacje ludzi z systemu politycznego, co analogicznie miało miejsce w Polsce po 1989 roku, w okresie transformacji ustrojowej, a dopiero teraz układy korupcyjne są rozbijane i ujawniane publicznie, ale tylko dlatego, że poziom świadomość obywateli wzrósł w ostatnich wyborach parlamentarnych, bowiem do parlamentu wybrano większość – posłów o uczciwych patriotyczny intencjach. Ponadto nie sposób pominąć, że w dyskusji nad korupcją nie zabrakło wówczas ważnego głosu jednego z najwybitniejszych autorytetów moralnych – Jana Pawła II, który w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 1998 r, m. in. napisał, cytuję:
„Nie można też przemilczeć plagi korupcji zagrażającej rozwojowi społecznemu i politycznemu wielu narodów.
Jest to zjawisko coraz powszechniejsze, które zakrada się podstępnie do wielu środowisk społecznych, drwiąc sobie z prawa i depcząc zasady sprawiedliwości i prawdy.
Nie łatwo jest walczyć z korupcją, gdyż przybiera ona wiele rozmaitych postaci; stłumiona w jednej dziedzinie, pojawia się często w innej.
Już samo napiętnowanie korupcji wymaga odwagi, zaś do skutecznej walki z nią potrzebne jest konsekwentne działanie władz i ofiarna pomoc wszystkich obywateli, kierujących się głęboką świadomością moralną”

Pogląd ten podzielają w całej rozciągłości władze naszej anty-korupcyjnej organizacji oraz wiele innych organizacji powołanych do walki z korupcją, ponieważ nie bez znaczenia pozostało to Orędzie, bowiem w ostatnich latach zintensyfikowano walkę z korupcją i coraz bardziej doceniana jest rola społeczeństwa obywatelskiego - organizacji pozarządowych w walce z korupcja, zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym, choć nadal ograniczanie korupcji w Polsce nie jest skuteczne i pozostawia sobie dużo do życzenia, bowiem nadal są bezkarnie łamane prawa człowieka i podstawowe wolności przez wielu skorumpowanych funkcjonariuszy publicznych
Szanowni Państwo !

Dane na których opieram swoje wystąpienie pochodzą z osobistych doświadczeń naszych działaczy z okresu dziesięcioletniej działalności anty – korupcyjnej oraz są oparte na danych z raportów wydanych przez Transparenty International i Bank Światowy o stanie korupcji w Polsce.

Wg opinii wszystkich respondentów – „Korupcja - jako główny symptom instytucjonalnej nie wydolności państwa”, to zjawisko, którego najprawdopodobniej nie da się nigdy w pełni wyeliminować, jednak za cel należy stawiać sobie jego marginalizację, tak by stało się bardziej wyjątkiem niż zasadą.

Aby z procederu o niskim ryzyku i wysokiej stopie zwrotu zamieniło się w coś, co charakteryzuje się wysokim poziomem ryzyka, a niskim korzyści.

Poddane analizie ekonomicznej warunki sprzyjające korupcji
- to zakres możliwych do odniesienia korzyści,
- to zakres uznaniowości
- to mechanizm rozliczania z odpowiedzialności

wyniki tej analizy dają wypadkową warunków sprzyjających do rozpowszechniania korupcji istniejących w tych trzech następujących dziedzinach razem.

Korupcja rozpowszechnia się szczególnie szybko tam gdzie:
- nieuczciwe benefity są wysokie
- uznaniowe kompetencje szerokie
- a systemy sprawozdawczości i monitoringu słabe.
A zatem zachodzi pytanie jaka jest najefektywniejsza metodą zwalczania korupcji ?

Wynika z powyższego, że efektywną metodą zwalczania korupcji – to wprowadzanie takich rozwiązań, które mogą ograniczać do minimum wpływ, jaki wyżej wymienione czynniki maja na ludzkie zachowania.
Ściganie i karanie winnych jest oczywiście ważne, niemniej jednak przyczynia się w bardzo niewielkim stopniu do ograniczania możliwości, czy okazji, oraz czynników stymulujących korupcję u ?ródła.
Dlatego by osiągnąć właśnie taki efekt należy skupić się na korzyściach, uznaniowości oraz sprawności mechanizmów nadzoru i rozliczania z efektów w ramach politycznych administracyjnych i innych struktur państwa. I w tym miejscu należy postawić sobie znów pytanie, co spowodowało, że skala skuteczności przeprowadzonych w Polsce procesów ścigania i karania korupcji jest na dzień dzisiejszy tak fatalna - wysoce nie wydolna i korupcyjna.

Zgodnie z opinią np.; Banku Światowego – oraz własną, konstatacje w tym zakresie uwypuklają wagę zaliczania instytucji sądownictwa, prokuratury i policji w Polsce do grupy organów państwa, które należy poddać analizie i je zreformować, bowiem do nich odnoszą się uwagi co do wysokich korzyści, szerokiej uznaniowości i niskiej przejrzystości działania.

A temu sprzyja przede wszystkim uznaniowe – kryminogenne prawo oraz brak przez organy nadzoru Państwa - dyscyplinarnego egzekwowania przestrzegania prawa od wykonawczych organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości – prokuratur i sądów.

W odróżnieniu do parlamentarzystów, prokuratorom i sędziom sporadycznie są uchylane immunitety i wdrażane wnioski karno-dyscyplinarne, choć stopień przestępczości w tych organach jest wyższy niż wśród polityków, to organy nadzoru Państwa skrzętnie takie występki ukrywają i kamuflują, na nie zmienionych zasadach z ubiegłych Rządów RP. Buzka i Millera

Koszty korupcji

Wyniki badań wyra?nie wskazują iż Korupcja wpływa niszcząco przede wszystkim na następujące funkcje władzy:
A/ jak zarządzanie makroekonomiczne
B/ zapewnienie wysokiej wydajności gospodarki
C/ równości obywateli
D/ wypełnianie przez instytucje państwowe nadanych im funkcji

Powyższe cztery przykłady kosztów będących konsekwencją Korupcji przekładają się w praktyce na następujące kategorie:

A/ makrofiskalne; utrata przychodów (z podatków, ceł i prywatyzacji) oraz ponoszenie wysokich kosztów (np.; przez obciążanie natury korupcyjnej w dziedzinie zamówień publicznych)

B/ ograniczenie produkcyjnych inwestycji i wzrostu gospodarczego; np.; przez nadużywanie kompetencji regularnych, niewłaściwe zamówienia publiczne i inne koszty powstałe w wyniku korupcji, Ponadto wyniki badać wskazują niezbicie, że czym wyższy w danym kraju wska?nik występowania korupcji, tym niższa w nim stopa inwestycji i wzrostu gospodarczego, oraz kompromisy w dziedzinie szeroko pojętej infrastruktury są często ?ródłem zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego.

C/ obciążenia dla społeczeństwa, a w szczególności dla ubogich obywateli, poprzez nadmierne opodatkowanie, egzekwowanie łapówek przy dostarczaniu usług, oraz słaby dostęp do nich i ich niską jakość. Mimo, że ubodzy nie płacą najwyższych łapówek, to mają one wyższy udział w ich wydatkach.

D/ utrata zaufania w stosunku do instytucji życia publicznego; Korupcja może podważać podstawy rządów prawa, dyscypliny podatkowej, poszanowania dla relacji umownych, porządku i bezpieczeństwa publicznego, a ostatecznie legitymacji państwa.
Główne obszary występowania Korupcji

1/ korupcja na wysokich szczeblach władzy

2/ sadownictwo, prokuratura i policja

3/ władze szczebla lokalnego

4/ zamówienia publiczne

5/ organy nadzoru i kontroli

6/ administracja celna i podatkowa

Uczciwość, skuteczność i przejrzystość wszystkich organów państwa we wszystkich jego działaniach są głównym gwarantem chroniącym przed korupcją .

Dlatego warunkiem skutecznego ograniczania tych obszarów korupcji – to reforma państwa która winna trwać aż do pozytywnego skutku i obejmować Parlament, władze wykonawczą a przede wszystkim sądownictwo, prokuraturę i policję, które to instytucje nadal nie zostały należycie lub w ogóle zreformowane. Praktyka ciągle dowodzi iż w organach ścigania i wymiaru sprawiedliwości nadal występuje wysoki stopień korupcji, uważany jako najgro?niejszy o największej szkodliwości społecznej i wysokim stopniu trudności do zwalczania, co bezspornie potwierdza wysoka frustracja społeczna obywateli.

Następnie pragnę przedstawić najważniejsze jedne z wielu działań interwencyjnych podejmowanych w zakresie ograniczania korupcji jako głównego symptomu instytucjonalnej niewydolności państwa i pauparyzacji społeczeństwa, a mianowicie:

I. podejmowane interwencje na szczeblu centralnych władz to, uczestniczenie od zarania na wszystkich pierwszych organizowanych w Polsce konferencjach anty-korupcyjnych w dniach: 23/24.06.1999r. - temat; „dostęp obywateli do prawnych instrumentów walki z korupcją i nadużywaniu instytucji publicznych”

- 26.1o.1999 r. - temat; „metody zapobiegania korupcji”

- 03.02.2000 r. - temat; „podnoszenie standardów życia publicznego w Polsce”

- 26.04.2000 r. - temat; „korupcja w polityce”

- 27.09.2000 r. - temat; „korupcja w krajach transformacji”

- 14.10.2000r. - temat; „zwalczanie zjawisk korupcji w Polsce w poszanowaniu życia prywatnego obywateli”

- 06/07.12.2000 r. - temat; „strategia działań anty-korupcyjnych dla Polski i doświadczenie międzynarodowe”

- 28/29.04.2001 r. - temat; „konsolidacja społeczeństwa obywatelskiego”

Na wszystkich powyższych konferencjach nasz przedstawiciel uczestniczył i występował z przedstawieniem swego stanowiska i poparciem tam podejmowanych racjonalnych przedsięwzięć anty-korupcyjnych.

Ponadto jednymi z ważnych działań zasługujący podkreślenia, to :

- List otwarty z dnia 10.10.2000 r. wystosowany przez nasz Ruch anty-korupcyjny do Banku Światowego w Washingtonie o wstrzymanie dla polski wszystkich kredytów inwestycyjnych jako warunku ograniczenia do minimum korupcji w Polsce.

Odpowied? negatywna – pismo z Banku Światowego - uzasadnienie, zdaniem Banku Światowego, na tamten termin roku 2000 stopień korupcji w Polsce nie zagrażał destabilizacji stanu finansów publicznych Państwa.

Następnie doprowadzenie do odbycia w dniu
- audiencji - przedstawicieli naszej organizacji anty-korupcyjnej która odbyta się w siedzibie przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Warszawie i prowadzenie tam rozmów z pełnomocnikiem Jochn Rorkke

Rozmowy były prowadzone przy drzwiach zamkniętych i przy odmowie dopuszczenia do uczestnictwa mediów, na temat
- ograniczenia do minimum obszarów korupcji w Polsce jako warunku dopiero wstąpienia Polski do U.E – odmowa z brakiem racjonalnego uzasadnienia – tylko skwitowaniem, iż w Polsce nie ma tak wielkiej korupcji by była przeszkoda wejścia Polski do UE.

Ponadto podejmowano wiele innych spraw z wystosowaniem stosownych pism interwencyjnych kierowanych do najwyższych organów Państwa, poprzednich Rządów zmieniających się opcji politycznych z zasadniczą sugestią wywołania woli politycznej do podejmowania w ogóle przez najwyzsze organu nadzoru Państwa, działań anty-korupcyjnych
II. Podejmowane czynności interwencyjne na szczeblu lokalnego środowiska:

- uczestniczenie przedstawicieli RUCHU w postępowaniach administracyjnych i sądowych w zakresie obrony prawa materialnego i moralnego poszkodowanych obywateli.

- wykrywanie i zawiadomienie organy ścigania o ujawnionych przypadkach defraudacji majątku publicznego i narodowego itp.

Podsumowanie:

W niniejszym wystąpieniu na ile czas pozwolił poruszyłem tylko najistotniejsze instrumenty do skutecznego ograniczania korupcji .
Oceniając na dzień dzisiejszy stan skuteczności ograniczania korupcji w Polsce, oprócz dobrze funkcjonujących takich instytucji kontroli organów państwowych i samorządowych jak np.; Najwyższa Izba Kontroli oraz inne, bez zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego - zwalczanie korupcji w Polsce będzie nadal nie skuteczne.
Ponadto dalszy brak aktywnego zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego pomimo już ustalonych teoretycznych priorytetów i trybu działania takich organizacji społecznych działających w zakresie ograniczania obszarów korupcji, to nadal nie będzie można oczekiwać pozytywnych wyników.
Ponadto występuje problem społeczny, apatii obywateli do władz, dlatego wysiłki anty-korupcyjne podejmowane przez organizacje pozarządowe bez aktywnego szerokiego wsparcia społecznego – nadal będą mało skuteczne.
Dlatego takim jednym z wielu czynników odnoszenia sukcesu w walce z korupcja może stanowić m.in. taka dzisiejsza Konferencja Anty-korupcyjna podnosząca poziom świadomości obywatelskiej, przypominania o obowiązku uczestniczenia w życiu publicznych na rzecz dobra ogólnej społeczności, np.; monitorowanie i wdrażanie w życie praktycznych sposobów i mechanizmów ograniczania obszarów korupcji.

Także zaniechanie i dalszy brak należytego sprawowania przez Najwyższe Organy Nadzoru Państwa - egzekwowania przestrzegania prawa przez podległy im organy władcy wykonawczej, to także czynnik bezkarności sprawców przestępstw korupcyjnych.
Ponadto na realizację działalności anty-korupcyjnej za małe są przeznaczane środki finansowe na wsparcie administracyjne, oraz na innego rodzaju pomoc – wspieranie organizacji pozarządowych, a także niedostateczne tworzenie mechanizmów monitorowania.
Te wszystkie negatywne czynniki powodowały i nada powodują iż stan korupcji na dzień dzisiejszy mamy taki fatalny

Życzę rzeczowej dyskusji ; Prezes ZG. - Tadeusz Wolny

Ogólnopolskiego Ruchu Ochrony Praw Obywatelskich i Walki z Korupcją zaprasza na otwartą dyskusją obywatelską.
6 listopad 2006

Tadeusz Wolny 

  

Archiwum

Esbecki sposób na "wycofywanie się rakiem"
lipiec 15, 2003
Drwiący śmiech pokoleń, czyli- o duchowym niewolnictwie
luty 23, 2008
Marek Jastrząb
Świadek koronny
listopad 15, 2004
Artur Łoboda
Ciekawe prezentacje video dotyczące stosunków Polska-Rosja. Dobre tłumaczenia ze ?ródeł rosyjskich.
sierpień 5, 2008
tłumacz
...und morgen die ganze Welt
grudzień 9, 2003
Andrzej Kumor
Przesłanie Kaczyńskiego
styczeń 27, 2006
zaprasza.net
Pouczająca lekcja
sierpień 28, 2003
Nasz Dziennik
Obud? się i powąchaj faszyzm Czym jest faszyzm dla Ciebie?
listopad 12, 2005
zygi zza morza
Kwaśniewski: Europa ofiarą snów o panowaniu
maj 8, 2005
NEXUS - Bronie do zdalnej manipulacji mozgu
czerwiec 20, 2008
Goska
"Przechwycić 8-9 mld zł" - dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne
listopad 7, 2003
Swiadectwo Glorii Polo
luty 27, 2008
...
Dymani na prawo i lewo. Latający kot w worku
luty 8, 2003
www.zw.com.pl
Lepper: papież opowiedział się za trzecią drogą
sierpień 19, 2002
PAP
Kolejna rocznica martyrologii
Piłsudski-Wyspiański
Wspomnienie na tle osobistych przeżyć

listopad 29, 2002
Bolesław Raczyński
Sprawiedliwość i życie
październik 29, 2005
Stanisław Michalkiewicz
Czarna Wdowa
styczeń 3, 2009
przeslala Elzbieta Gawlas Toronto
Program
lipiec 20, 2003
przesłała Elżbieta
"Bioferm" w wersji francuskiej
luty 7, 2009
PAP
Nadzieja
wrzesień 17, 2004
Marian Hemar
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2024 Polskie Niezależne Media