ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Moi Czytelnicy Protestują ! 
25 marzec 2010      Zygmunt Jan Prusiński
Gdyby nie w Polsce... 
23 sierpień 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Cieć w Ministerstwie 
19 lipiec 2016      Artur Łoboda
Jak daleko posunie się rząd, aby ukryć szkody spowodowane szczepionkami? 
15 grudzień 2023      Doktor Józef Mercola
Rozdwojenie jaźni 
4 kwiecień 2020     
Sprawdzone metody 
23 sierpień 2017      Izabela Brodacka-Falzmann
Pora stanąć do walki 
15 październik 2011      Artur Łoboda
Mam nadzieję, że to tylko inscenizacja 
23 luty 2016      Artur Łoboda
Eugenika kultury (3). Nowe rozdanie Omilanowskiej. 
9 luty 2015      Artur Łoboda
SĄDY KAMIENUJĄ WYROKAMI ? – wiersz – WIESŁAW SOKOŁOWSKI 
21 sierpień 2014      www.trwanie.com
Konstytucja Kwaśniewskiego nieważna sama - z siebie 
24 listopad 2025     
Ministerskie dożynanie watach. 
6 maj 2011      Bogusław
2012 Olimpiada w Londynie 
10 wrzesień 2010      Goska
Szczepienia pełne kłamstw (IV) 
2 czerwiec 2020     
Obawy w USA z Powodu Długów Europejskich  
7 marzec 2012      Iwo Cyprian Pogonowski
"Fakty i akty" 2026 - przypomnienie 
1 marzec 2026     
Pisk odciętych od koryta 
8 listopad 2016     
Niewidzialne rakiety Palestyńczyków 
11 maj 2021     
Wiersz o żałobie po Ludwiku XVI 
2 marzec 2017      Autor: Jasiński Jakub
Kardynałowie i Biskupi o koronapanice 
12 maj 2020     

 
 

15 niewygodnych pytań ws. żydowskich.

W związku z informacją, że rząd zamierza w najbliższych latach przeznaczyć około 32 mln złotych na kolejne żydowskie muzea w Polsce, poseł Robert Winnicki wystosował interpelację do ministra kultury.


Niedawno informowaliśmy, że Rząd Prawa i Sprawiedliwości wybuduje dwa muzea poświęcone tematyce żydowskiej. Od kilku miesięcy przedstawiciele PiS i wysocy urzędnicy państwowi zapowiadali, że zamierzają finansować lub współfinansować budowę dwóch muzeów: Muzeum Chasydyzmu i Muzeum Getta Warszawskiego.

Ta informacja spotkała się z ostrą krytyką narodowców. Prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki wystosował interpelację do ministra kultury. Poniżej przedstawiamy pełną wersję interpelacji:

“1. Jakie kroki podjął Pan Minister by państwo polskie odzyskało pełną kontrolę nad Muzeum POLIN i Muzeum Auschwitz? Jeśli nie podjął – dlaczego? Czy Pan Minister nie dostrzega takiej pilnej potrzeby w związku z kontrowersjami dotyczącymi ich funkcjonowania?

2. Czy w okresie pełnienia przez Pana funkcji Ministra Kultury zaszły w formie działania, w statutach lub we władzach wymienionych placówek jakieś zmiany? Jeśli tak to czym były spowodowane i jakie było stanowisko Ministra wobec tych zmian?

3. Kto w okresie pełnienia przez Pana funkcji Ministra Kultury reprezentował Ministerstwo we władzach owych placówek? Czy osoby te interweniowały w jakikolwiek sposób ws. kontrowersji poruszających opinię publiczną? Czy po tych interwencjach pozostał w Ministerstwie jakiś pisemny ślad, np. pisma otrzymane „do wiadomości” Ministra?

4. Który wiceminister i który dyrektor departamentu odpowiada za nadzór nad wymienionymi placówkami? Jaka była ich aktywność ws. nadzoru nad tymi muzeami w okresie pełnienia przez Pana funkcji Ministra?

5. Jak Minister ocenia sposób działania władz wymienionych muzeów i realizowaną przez nie politykę historyczną? Czy planowana jest w najbliższym czasie zmiana władz powyższych placówek powstałych i dotowanych z pieniędzy podatników?


6. Czy zapowiedź budowy kolejnych muzeów, tj. Muzeum Getta Warszawskiego i Muzeum Chasydyzmu została powiązana z gestami wzajemności na rzecz polskiej polityki historycznej ze strony Izraela? Jeśli tak to z jakimi konkretnie i jakie strona izraelska poczyniła zapowiedzi? Jeśli nie to dlaczego? Czy Polska wyraża wobec strony izraelskiej takie oczekiwania? Jeśli nie wyraża to dlaczego?

7. Czy nad budowanymi z pieniędzy Polaków muzeami Chasydyzmu i Getta Warszawskiego rząd państwa polskiego będzie miał pełną kontrolę w zakresie powoływania i odwoływania władz tych placówek oraz decydowania o prezentowanych w nich treściach? Czy Minister rozważa powołanie którejś z tych placówek w formule publiczno-prywatnej lub rządowo-samorządowej, tak jak muzeum Polin?

8. Czy powstał już w Ministerstwie Kultury jakikolwiek dokument precyzujący założenia programowe i polityczne stojące za pomysłem utworzenia nowych muzeów dot. tematyki żydowskiej? Jeśli tak to proszę o informację jaki i o streszczenie zawartych w nim założeń.

9. Czy powstał już w Ministerstwie Kultury jakikolwiek dokument precyzujący plan formy instytucjonalno-prawnej oraz plan finansowania nowych muzeów dot. tematyki żydowskiej? Jeśli tak to proszę o informację jaki i o streszczenie zawartych w nim planów.

10. Jak liczny personel owych placówek Minister przewiduje? Proszę o podanie w przybliżeniu przewidywanej liczby pracowników zatrudnionych na etat.

11. Jaki tryb i kalendarz opracowania i konsultacji założeń do scenariuszy wystaw Pan Minister planuje? Czy scenariusze mają przewidywać wątki dotyczące antysemityzmu Polaków lub współdziałania Polaków w przemocy wobec Żydów? Czy scenariusze mają przewidywać wątki dotyczące antypolonizmu Żydów lub współdziałania Żydów w przemocy na Żydach?

12. Czy planowane muzea mają być muzeami w tradycyjnym sensie, tzn. placówkami skupionymi na neutralnym popularyzowaniu historii czy „nowoczesnymi muzeami”, tzn. placówkami takimi jak POLIN, w których historia jest punktem wyjścia do aktywnego kreowania współczesnej debaty społecznej i politycznej?

13. Ostatnie wydarzenia pokazały ogromne różnice w polskiej i żydowskiej pamięci historycznej oraz elementarny brak zgody co do tego co jest prawdą o polsko-żydowskich relacjach. Proszę o informację, którą perspektywę mają według planu Pana Ministra prezentować nowe muzea getta i chasydyzmu:
a) perspektywę polską
b) perspektywę żydowską
c) jedną kompromisową perspektywę
d) obie perspektywy równolegle obok siebie
Jeśli ministerstwo przewiduje wariant kompromisowy to proszę o informację jaki Minister przewiduje plan wypracowania kompromisu i kto miałby być jego stroną – środowiska żydowskie z Polski stojące obecnie za polityką muzeum POLIN czy zajmujące się historią Żydów ośrodki historyczne i naukowe z Izraela?

14. Dlaczego Minister Kultury zdecydował się przedstawić koncepcje utworzenia w Polsce dwóch kolejnych ośrodków zajmujących się historią Żydów, w sytuacji gdy dotychczasowe doświadczenia pokazują że placówki takie są źródłem napięć w polskiej polityce wewnętrznej i zagranicznej, dając podstawę wpływowym kręgom z Izraela, Europy i ze Stanów Zjednoczonych do prób ingerencji w nasze życie społeczne i polityczne? Czy Pan Minister nie widzi ryzyka stworzenia w ten sposób zarzewia nowych sporów, które ze względu na kontekst Holokaustu natychmiast zostaną umiędzynarodowione?

15. Proszę o informację czy Minister Kultury ws. planów tworzenia Muzeum Getta i Muzeum Chasydyzmu:
a) badał nastawienie opinii publicznej i oczekiwania wyborców
b) zasięgał opinii IPN
c) zasięgał opinii MSZ
d) zasięgał opinii prezydenta RP
e) zasięgał opinii ABW i AW ws. ochrony kontrwywiadowczej takich placówek i rozpoznania ewentualnych zagrożeń dla wizerunku i pozycji Polski, jakie może spowodować proces ich tworzenia i ich funkcjonowanie
f) zasięgał opinii szefów klubów parlamentarnych i liderów partii politycznych
g) zasięgał opinii sejmowej i senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu
h) zasięgał opinii polskich historyków i historycznych jednostek naukowych polskich uniwersytetów
i) zasięgał opinii środowisk żydowskich z Polski
j) konsultował się z ambasadą Izraela w Polsce
k) konsultował się z Instytutem Yad Vashem lub innymi ośrodkami z Izraela zajmującymi się historią Żydów
l) konsultował się z międzynarodowymi środowiskami żydowskimi, w tym chasydzkimi
Jeśli tak to proszę o informację które z powyższych podmiotów przedstawiły swoje opinie i w jakiej formie.”


https://medianarodowe.com/posel-winnicki-wystosowal-interpelacje-do-ministra-kultury/
1 kwiecień 2018

medianarodowe.com 

  

Komentarze

 

MINISTRA,RZAD,I CALY PRZEBIERANCOWY POPIS WYEXPORTOWAC ZA BLISKI WSCH. PRONTO NATYCHMIAST ..BO KAZDA GODZ ICH POBYTU W POLSCE TO PRZEKLENSTWO DLA POLSKI I POLAKOW
FERNYHORAK

2018-04-02
wues

 

2015 rok. Grzegorz Braun vs. Szewach Weiss! Prawdziwie o stosunkach Polsko-Żydowskich i roszczeniach?
https://www.youtube.com/watch?v=UZoNBervXa4

Kiedy pani Azari zostanie wyrzucona z Polski?

2018-04-03
Alina

  

Archiwum

Neonazistowskie gówno
kwiecień 12, 2006
Artur Łoboda
Szokujący Moment w Historii Demokracji USA
grudzień 18, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
Powtórka z historii 1
grudzień 6, 2002
Artur Łoboda
Kto wygrał, kto przegrał?
czerwiec 14, 2003
Andrzej Kumor
Sojusz Talmudu z Radykalnymi Protestantami
marzec 9, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Cenzor, cenzura, moderator, kretyn…
maj 31, 2006
zaprasza.net
Glemp zna telefon do Pana Boga
kwiecień 15, 2003
prymas Józef Glemp
na Marszu nie-Tolerancji
maj 9, 2004
IAR
Kobieta "z jajami"
sierpień 20, 2008
interia.pl
Medioci Igraszki TVN wokół śmierci Slobodana Miloszevicia
marzec 17, 2006
serbofil
List od przyjaciół
wrzesień 18, 2004
"I zstąpił Duch i odmienił oblicze ziemi"
kwiecień 3, 2006
Marek Głogoczowski
Święto Miłosierdzia w Łagiewnikach 30 marzec 2008
marzec 31, 2008
przesłała Elżbieta Gawlas
Walka o Nowy Bliski Wschód?
lipiec 29, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Smutek po katakli?mie
styczeń 5, 2005
Mirosław Naleziński
Grabaze polskiej nadziei
luty 2, 2007
przeslala Elzbieta
Bush wprowadza nadzwyczajne Trybunały Wojskowe
luty 24, 2007
tezlav von roya
Lewizna na wydziale prawa (ideały sięgają bruku)
październik 28, 2004
Mirosław Naleziński
Łyżwiński na prezydenta.
grudzień 11, 2006
Jan Lucjan Wycislak
Schyłek Amerykańskiego Imperium?
luty 19, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2026 Polskie Niezależne Media