|
Wniosek o odwołanie prezesa NBP bezprawny
|
|
Wniosek Samoobrony o odwołanie Leszka Balcerowicza z funkcji prezesa Narodowego Banku Polskiego jest niedopuszczalny pod względem prawnym - stwierdziła w czwartek sejmowa Komisja Ustawodawcza.
Wniosek trafi teraz do Prezydium Sejmu, które może albo skierować go do dalszych prac parlamentarnych, lub też - przychylając się do opinii Komisji - odrzucić go.
Zdaniem wnioskodawców, Balcerowicza należy odwołać, bo nie wypełnia on swoich obowiązków na skutek "długotrwałej choroby". Przepisy ustawy o NBP przewidują, że w takiej sytuacji Sejm, może odwołać prezesa banku.
Posłowie Samoobrony napisali w uzasadnieniu, że potwierdzeniem choroby jest publiczne ignorowanie Rady Polityki Pieniężnej i NBP jako konstytucyjnego organu stojącego na straży rozwoju gospodarczego Państwa Polskiego, oraz upór prezesa, że NBP i RPP dobrze służą krajowi utrzymując nadwartościowość polskiej waluty i wysokie stopy procentowe.
Trzecim argumentem przytaczanym przez wnioskodawców jest brak odpowiedzi na pytanie zadane 1 marca 2002 r. prezesowi NBP z mównicy sejmowej przez Andrzeja Leppera (Samoobrona), czy ktoś z kierownictwa banku jest chory na cyklofrenię. Wiem, że pan - dodał wtedy Lepper.
Według przewodniczącego komisji ustawodawczej Ryszarda Kalisza (SLD), argumenty przytoczone przez Samoobronę mają naturę polityczną, a nie prawną. Zapytał wnioskodawców, czy mają jakiś dowód na chorobę prezesa NBP.
Przedstawiciel wnioskodawców Krzysztof Filipek (Samoobrona) przyznał, że nie mają oni dowodu, ale to Leszek Balcerowicz powinien udowodnić, że jest zdrowy. |
|
29 sierpień 2002
|
|
PAP
|
|
|
|
Druga Targowica umożliwia „Tarczę” w Polsce?
sierpień 16, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
BÓG - HONOR - OJCZYZNA. PROGRAM WYBORCZY Polonijnego Stowarzyszenia Patriotów Narodu Polskiego
luty 25, 2003
Jan Ogonowski
|
Nie na darmo wybili nam 80% inteligencji
luty 21, 2008
Piotr Bein
|
Dwie wiadomości na Nowy Rok
styczeń 2, 2007
Artur Łoboda
|
Uczciwość nie popłaca
czerwiec 12, 2005
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
„Judeochrześcijanie” z sejmowej prawicy
czerwiec 27, 2006
Jacek Bartyzel
|
Piaskownica
wrzesień 9, 2007
Marek Olżyński
|
Rząd PO-PiS czyli nieudacznicy wracają
październik 19, 2003
Adrian Dudkiewicz
|
General Conclusion of Irving’a trial
kwiecień 15, 2008
przysłał ICP
|
Nowe podatki, które udają opłaty
luty 19, 2003
http://www.rzeczpospolita.pl/
|
The Rise of Judeo-American "Poland"
luty 11, 2006
Marek Glogoczowski
|
Gangsterzy ekonomiczni z całego Świata mówia w sprawie Balcerowicza jednym głosem
marzec 15, 2006
Przegląd prasy
|
Już za Was wybrano
luty 1, 2004
PAP
|
Koniec polskiego hutnictwa
styczeń 22, 2003
zaprasza.net
|
Związek Sowiecki i Zamach na Jana Pawła II
marzec 3, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Nie ma dyskusji
wrzesień 6, 2005
Dziedzic
|
Krytyka polskiego systemu podatkowego
marzec 7, 2004
PAP
|
Rząd zajmie się strategią
Dla polskiego sektora energetycznego śmierć
styczeń 24, 2003
Adam Zieliński
|
Globalna Walka Klas Przy Braku Umowy Społecznej
luty 28, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
"Wyprawki Maturzysty",
luty 3, 2003
Artur Łoboda
|
więcej -> |
|