|
Belka wiedział o mafii
|
|
Belka wiedział o mafii
09.07.2005 13:31 (aktualizacja 16:02)
Danuta G.: Belka wiedział o mafii paliwowej / RMF
O działalności mafii paliwowej i bezczynności dolnośląskich organów finansowych wiedział ówczesny minister finansów Marek Belka - zeznała przed komisją śledcza ds. PKN Orlen Danuta G.
Z jednej z faktur z 1998 roku dowiedziałam się, że moja firma "Dansztof" wykorzystywana jest przez mafię paliwową do nielegalnych działań - zeznała przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen Danuta G.
Wyjaśniła, że chodziło o pokwitowanie odbioru 11 cystern lekkiego oleju opałowego datowane na połowę maja 1998 roku. Sprzedającym była szczecińska BGM, a kupującym firma Wrocpol pana Kryszczaka. -Tymczasem od pół roku pan Kryszczak już nie żył, mimo to - zgodnie z zapisami - zapłacił za ten transport - podała.
Powiedziała, że wielokrotnie o tych nieprawidłowościach informowała Urząd Kontroli Skarbowej i Urząd Skarbowy z prośbą o skierowanie tych spraw do prokuratury. Wyjaśniła, że sama nie skierowała sprawy do prokuratury, bo obawiała się o swoje życie wiedząc, że ma do czynienia z mafią.
Danuta G. powiedziała, że latem 2000 roku prokurent firmy paliwowej Pollex Zbigniew Kulig, który chciał nawiązać z jej firmą kontakty handlowe, powoływał się na Józefa Oleksego.
G. potwierdziła swoje zeznania przytoczone przez Andrzeja Aumillera (UP), że Kulig, prokurent Pollexu, powoływał się na Marię i Józefa Oleksych jako na osoby związane z firmą Pollex. "Mówiąc to, podkreślił, że jest nie do ruszenia" - dodała. Aumiller zauważył, że zeznający w piątek przed komisją Oleksy zaprzeczył jakoby roztaczał nad kimś parasol ochronny.
G. mówiła również o b. oficerze CBŚ Zenonie Parchimowiczu, który wczoraj zeznawał przed komisją. Według Aumillera, Parchimowicz powiedział komisji, że G. nie zna i nie rozmawiał z nią.
Danuta G. utrzymywała jednak, że wiele razy rozmawiała z Parchimowiczem, pamięta też spotkanie z nim. Zeznała, że podczas jednej z rozmów telefonicznych, Parchimowicz powiedział jej, że działania przeciwko mafii paliwowej były blokowane przez wysokich funkcjonariuszy MSWiA i Komendę Główną Policji.
Kiedy zwracałam uwagę, że nic się nie dzieje, że Choma i jemu podobni działają bez problemu, Parchimowicz powiedział, że panowie [Józef] Sasin i [Roman] Kurnik z ramienia MSWiA kontrolowali wszystkie działania i przeszkadzają - powiedziała. (Krzysztof Choma był wspólnikiem Danuty G. Jej zdaniem, wraz z mafią paliwową doprowadził do przejęcia jej firmy przez mafię-red.).
W pracach komisji nie uczestniczył Andrzej Celiński (SdPl), który opuścił posiedzenie komisji śledczej ds. PKN Orlen, po tym jak posłowie nie zgodzili się, aby wziął on udział w przesłuchaniu.
Danuta G., założycielka i współwłaścicielka firmy paliwowej Dansztof, zeznawała już przed komisją w maju. Wówczas posłowie wyłączyli z jej przesłuchania Celińskiego, ponieważ G. powiedziała, że toruńska spółka Elana, we władzach której zasiadał Celiński, "pełniła niezwykle ważną rolę w strukturze tzw. mafii paliwowej". Po tym zdarzeniu Celiński nie brał udziału w pracach komisji. Wrócił pod warunkiem, że będzie miał możliwość zadawania pytań Danucie G. Stąd ponowne wezwanie jej przed komisję.
Komisja "w pojemniku z szambem"
Celiński zgłosił wniosek o reasumpcję głosowania w sprawie jego wyłączenia z przesłuchania Danuty G. Posłowie wniosek odrzucili. Komisja kontynuuje przesłuchanie Danuty G.
Danuta G. opowiedziała już o działalności mafii paliwowej i bezczynności dolnośląskich organów finansowych, o czym zawiadomiony był ówczesny minister finansów Marek Belka, a wcześniej wiceminister Jan Rudowski. Danuta G. powiedziała, że kierownictwo Urzędu Kontroli Skarbowej i Izby Skarbowej we Wrocławiu chroniło struktury mafijne przed ujawnieniem.
(PAP)
|
|
9 lipiec 2005
|
|
|
|
|
|
Prymas: stworzyć warunki do godnego życia
listopad 1, 2004
|
Własność rzecz święta cz.2/2
maj 14, 2008
Dariusz Kosiur
|
PROKURATURA ZAJMIE SIĘ DONIESIENIAMI "GAZETY WYBORCZEJ"
grudzień 29, 2002
PAP
|
Wyzysk Przez "Korporacje" Zagrożony w Ameryce Łacinskiej?
styczeń 17, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
|
O Szampani i Orunii
lipiec 16, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
|
Od Niewolnictwa Do Polityki W Ameryce
listopad 17, 2004
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Prawda podobno wyzwala
październik 17, 2006
PAP
|
Bój o PKO (jeszcze) BP
wrzesień 14, 2004
PAP
|
Polsko, czy już nie masz gospodarza?
wrzesień 2, 2004
ks. prof. Czesław S. Bartnik
|
"Sprawiedliwość społeczna" wedle PO
styczeń 24, 2008
PAP
|
KODEKS PRAWDZIWEGO KIEROWCY
listopad 22, 2002
ia
|
Czy RPP obniży stopy procentowe?
luty 13, 2006
|
11 września
wrzesień 11, 2003
prof. Iwo Cyprian Pogonowski
|
Są jeszcze normalne narody
marzec 9, 2004
RMF
|
Historyczna Perspektywa Chrześcijan i Muzułmanów
kwiecień 21, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski
|
strajki płacowe lekarzy i ograniczanie dostępu do leczenia
maj 15, 2007
A.Sandauer
|
Żeby moje zwłoki nie były przenoszone do Polski
kwiecień 16, 2003
|
Ministerstwo Finansów będzie skupować waluty
grudzień 6, 2002
IAR
|
Frasyniuk w służbie gen. Kiszczaka
wrzesień 13, 2005
|
Miller: 1 stycznia 2004 datą najwłaściwszą
lipiec 29, 2002
IAR
|
więcej -> |
|