ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Cała prawda o World Trade Center 
Filmik dokumentalny przedstawiający wydarzenia z 11 września 2001 roku. 
Prawdziwym powodem, dla którego rząd chce, abyście co 3 miesiące otrzymywali booster COVID-19 jest to, że u zaszczepionych rozwija się nowa forma AIDS 
 
Młodzież izraelska w Polsce 
Doskonały dokument o wycieczce młodzieży izraelskiej do Polski. 
Wykład Ernsta Wolffa na temat obecnego kryzysu 
 
Nakaz aresztowania byłego Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego 
 
wRealu24 
Niezależna Telewizja Marcina Roli 
Między piekłem a niebem - sytuacja 1 września 2020 
Hanna Kazahari z Tokio 1 września 2020. 
Kowidowa żydokomuna szykuje sądy kiblowe 
Reżim kowidowy Morawieckiego zamierza wprowadzić "komisarzy politycznych" dla ścigania wolnego słowa. 
Zabójcze leki - prof. Stanisław Wiąckowski - 15.03.2017 
Zapis wykładu prof. Stanisława Wiąckowskiego omawiającego m.in. leki i ich składniki, które wbrew powszechnym opiniom nie leczą, a wręcz przyczyniają się wzrostu zgonów. Wiedza ta jest ukrywana przez koncerny farmaceutyczne, a nazwy leków zmieniane i dalej są dopuszczanie i promowane w sprzedaży mimo wiedzy, iż ich działanie jest zabójcze. 
Na straży wolności: Goldman Sachs  
Gerald Celente i John Stossel rozmawiają z sędzią Napolitano o różnych, nie do końca jasnych powiązaniach, między amerykańskimi bankami i rządem USA. Największe podejrzenia budzi bank Goldman Sachs, który ma dziwną nadreprezentację we władzach rządowych. Dla przypomnienia, dodam, że pracownikiem tego banku jest były premier RP, Kazimierz Marcinkiewicz, a bank był zamieszany w spekulacje na złotówce. 
Kolejna odsłona protestów w Londynie 
Policja starła się 28 listopada z protestującymi przeciwko blokadom na Oxford Street, gdzie aktywiści rzucali butelkami i szarżowali przez szeregi funkcjonariuszy, co doprowadziło do ponad 60 aresztowań.

Oddolna grupa aktywistów Save Our Rights UK zaplanowała serię demonstracji, które miały odbyć się w ciągu weekendu w Londynie, aby zaprotestować przeciwko drugiej narodowej blokadzie. 
Izby lekarskie to organizacje przestępcze 
 
Rosja zrujnowała biznes złodziejom syryjskiej ropy 
... rosyjskie lotnictwo wielokrotnie (60 razy) i niezwykle intensywnie zbombardowało rakietami balistycznymi pozycje Daesh na pustyni syryjskiej..Wydaje się jednak, że sukcesem było zniszczenie na pełną skalę zaplecza i sprzętu handlarzy ropą na terenach okupowanych przez Turków, na północnych syryjskich przedmieściach Aleppo... 
Kto mordował w Katyniu 
Izraelska gazeta „Maariv” z 21 lipca 1971 r. wyjawia końcowy sekret katyńskiej masakry. 
Nie dajmy się lobbystom energetyki jądrowej! Wywiad z prof. Mirosławem 
Energetyka jądrowa jest przeżytkiem - nadzieje na tanią energię dawała w latach 60. ubiegłego stulecia, czyli przed pół wiekiem. Okazało się natomiast, że jest kosztowna, niebezpieczna, i nie wiadomo, jak poradzić sobie np. z jej odpadami. Istnieje jednak silne lobby łapówkarskie, które wciska energię jądrową do krajów słabych politycznie i gospodarczo. Nie możemy się mu poddać. 
Drugi List otwarty prof. Ryszarda Rutkowskiego 
Panie Ministrze, Szanowni Państwo to prawda "że Internet przyjmuje wszystko", ale na szczęście pozwala też przełamywać rządową cenzurę i autocenzurę polskich naukowców i lekarzy, którzy swoim milczeniem autoryzowali i dalej autoryzują wielokrotnie bezzasadne działania rządu (np. w sprawie przymusowego noszenia maseczek). Dzisiaj bowiem w Holandii, Czechach, Szwecji, na Białorusi miliony ludzi chodzą bez maseczek na twarzy, nie chorują i nie umierają. W Polsce zaś, wbrew opiniom naukowców z Australii, czy USA miliony rodaków, w tym młodzież licealna, studenci i schorowani seniorzy muszą narażać swoje zdrowie nosząc "cudowne" bawełniane maseczki i/lub przyłbice 
Meredith Miller - Trauma w relacjach ludzi z rządem. Psychologiczne aspekty operacji „Covid-19”  
Jak robi się z ludzi idiotów czy zmanipulowane marionetki i jak ludzie robią to sobie sami !
 
Szczepionka przeciwko ospie prawdziwej wyzwoliła wirusa AIDS 


Epidemia AIDS mogła zostać wywołana przez masową kampanię szczepień, która zlikwidowała ospę prawdziwą. Światowa Organizacja Zdrowia, która kierowała trwającą 13 lat kampanią, bada nowe dowody naukowe sugerujące, że uodpornienie szczepionką Vaccinia przeciwko ospie prawdziwej obudziło niepodejrzewane, uśpione zakażenie ludzkim wirusem obrony immunologicznej (HIV). 
Jesteśmy okłamywani i zmuszani do działań mogących pogarszać zdrowie 
Dr Zbigniew Martyka, kierownik oddziału zakaźnego w Dąbrowie Górniczej napisał dwa tygodnie temu wpis, w którym ocenił, że "jesteśmy okłamywani i zmuszani do działań mogących pogarszać nasz stan zdrowia" pod pretekstem koronawirusa. Wówczas wprowadzano nowe restrykcje i podział na powiaty "żółte" oraz "czerwone". 
Folksdojcz 
Fantastyczny zespół - poruszający ważne problemy społeczne stworzył bardzo dosadną piosenkę, będącą miksem wywiadu telewizyjnego z śpiewem zespołu. 
więcej ->

 
 

Kajmany - raj dla hedgefundów

Kajmany - raj dla hedgefundów


Kajmany, część Karaibów, są bardzo cenione przez fundusze hedgingowe. Szacuje się, że jest na nich zarejestrowanych około 70 proc. wszystkich tego typu funduszy zlokalizowanych w centrach offshore.

Według danych Kajmańskiej Agencji Monetarnej (Cayman Islands Monetary Authority, CIMA - odpowiednik banku centralnego), liczba zarejestrowanych tam funduszy inwestycyjnych przekroczyła w grudniu 2007 r. liczbę 9400. Znaczna ich część wykazuje cechy funduszy hedgingowych.

Dlaczego Kajmany?

Ustawodawstwo kajmańskie nie definiuje wprost funduszy hedgingowych. Rozróżnia natomiast trzy ich główne typy. Rejestrowane fundusze inwestycyjne (Registered Mutual Funds) to fundusze, w których minimalna inwestycja musi wynieść co najmniej 100 tys. dol. lub których akcje/jednostki uczestnictwa są notowane na rynku giełdowym lub pozagiełdowym uznanym przez CIMA. Ten typ funduszu nie musi mieć licencji, ale wymaga akceptacji CIMA.

Drugi rodzaj funduszy to administrowane fundusze inwestycyjne (Administered Mutual Funds) - są to instytucje prowadzone przez administratorów z licencją CIMA. Administrator dba o prowadzenie spraw funduszu w sposób właściwy - w pewnym sensie zastępuje nadzór CIMA. Ten typ funduszu również nie musi mieć licencji, ale wymaga akceptacji CIMA. Trzecim typem funduszy rejestrowanych na Kajmanach są licencjonowane fundusze inwestycyjne (Licensed Mutual Funds).

Posiadają one licencje na prowadzenie działalności na Kajmanach i z Kajmanów, zgodnie z częścią II ustawy o funduszach inwestycyjnych. Ten rodzaj funduszy jest najbardziej zbliżony do naszych funduszy powierniczych, choć wymagania stawiane przez prawo są na Kajmanach znacznie skromniejsze. Jest wiele powodów, dla których Kajmany stały się ważnym i cenionym miejscem rejestracji i administrowania funduszami hedgingowymi.

Eksperci wymieniają m.In. takie czynniki, jak szybkość zakładania funduszy (cztery, sześć tygodni), niższe koszty założenia i prowadzenia funduszy inwestycyjnych w porównaniu z lokalizacjami onshore, przyjazną regulację ze strony CIMA (jest efektywna i jednocześnie nie utrudnia podejmowania działalności), sprawdzone przepisy prawne (bazują na prawie angielskim), brak podatku dochodowego na Wyspach, czytelne przepisy przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy (są konkretne i efektywne), brak wymogu prowadzenia rachunków bankowych na Kajmanach przez fundusz, oferty publiczne i raporty nie muszą być aż tak dokładne jak w centrach onshore oraz dużo łatwiejsze niż w Europie i Stanach zaliczania do kosztów, jakie może ponosić fundusz.

Ciągle przy tym nie są to wszystkie powody, dla których hedgefundy cenią Kajmany.

Kolejnym plusem jest brak konieczności, aby firma zarządzająca była zarejestrowana na Wyspach. To samo dotyczy rejestru funduszu oraz jego agenta transferowego. Depozytariusz również może być poza Kajmanami. Decyzje inwestycyjne (czy doradztwo w tej dziedzinie) tak samo nie muszą być wykonywane na Kajmanach.

Nie wymaga się żadnych gwarancji ani innych form zabezpieczenia dla inwestorów, nie ma minimum kapitałowego (choć w praktyce i tak trudno wyobrazić sobie dochodowy fundusz z aktywami poniżej 20 mln dol. - a tak naprawdę poniżej 50 mln dol. Fundusz nie musi wypłacać inwestorom dochodów co rok, ani spełniać kryterium minimalnej bąd? maksymalnej liczby inwestorów i może swobodnie nabywać jednostki/udziały w innych funduszach - zarejestrowanych na Kajmanach lub nie.

Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o czas subskrypcji oraz wykupu jednostek w przypadku funduszu otwartego, oraz nie ma żadnych ograniczeń w odniesieniu do udziału procentowego inwestycji funduszu oraz dywersyfikacji jego inwestycji. Co dla hedgefundów ważne - mogą one dowolnie korzystać z d?wigni finansowej, krótkiej sprzedaży oraz instrumentów pochodnych. Mogą również dokonywać dowolnych transakcji ze swoimi jednostkami powiązanymi.

Zauważmy, że na Kajmanach jest zarejestrowanych bardzo wiele funduszy, ale tylko nieliczne są stamtąd zarządzane. Jak podkreślają prawie wszyscy administratorzy, sam proces podejmowania decyzji inwestycyjnych odbywa się w Nowym Jorku, Londynie, Tokio i innych uznanych dużych centrach finansowych świata. Roczna opłata rejestracyjna funduszu na rzecz CIMA wynosi 3 tys. dol., a na rzecz rejestru firm - 800 dol.

Do tego dochodzą koszty podmiotów świadczących funduszom usługi. W sumie Kajmany są pod tym względem atrakcyjnym miejscem, choć ostatnio słychać narzekania na wysokie stawki prawników, doradców itp. Według opinii przedstawiciela firmy administrującej funduszami, Spectrum, około 20 krajów skopiowało prawodawstwo kajmańskie dotyczące funduszy hedgingowych, ale nie osiągnęło podobnego sukcesu. Cóż - ważne jest, aby być pierwszym.

Oryginalne rozwiązania

Ważną cechą kajmańskiego systemu prawnego jest możliwość zarejestrowania funduszu hedgingowego w formie kajmańskiej spółki z wydzielonymi portfelami (Cayman Segregated Portfolio Company). Jest to w sensie prawnym szereg niezależnych spółek, mających jednego założyciela oraz wspólnych dyrektorów. Każda z jednostek jest niezależna w tym sensie, że upadek jednej nie ma wpływu na sytuację finansową pozostałych.

Tym samym, bankructwo jednej klasy akcji nie powoduje podobnych skutków dla klas pozostałych, tworzących jedną strukturę hedgingową. Stosunkowo nowym zjawiskiem na rynku jest angażowanie się funduszy hedgingowych w inwestycje typu private equity (PE). Mówi się w tym kontekście o funduszach hybrydowych, łączących cechy płynnych funduszy hedgingowych i funduszy PE, charakteryzujących się niską płynnością i trudnością wyceny.

Właśnie ze względu na płynność inwestycje PE na Kajmanach są traktowane w sposób szczególny: wyodrębnia się je z pozostałych aktywów (stąd nazwa side-pocket class) i traktuje w sposób szczególny - nie mogą z nich czerpać pożytków nowi inwestorzy, natomiast starzy mają do nich prawo, nawet jeśli opuszczą fundusz. Na Kajmanach stwarza się również korzystne warunki do inwestowania przez muzułmanów w instrumenty zgodne z szariatem.

Finanse islamskie rozwijają się burzliwie; przewiduje się, że tempo wzrostu tego typu inwestycji przez wiele lat będzie wynosić od 15 do 20 proc. rocznie. Wszystkie liczące się centra już od kilku lat podejmują wysiłki, by sprostać oczekiwaniom wyznawców islamu. Na przykład CIMA wprowadziła w marcu 2007 r. możliwość rejestracji podmiotów i wydawania dokumentów w języku arabskim. Od końca 2006 r. CIMA nałożyła na fundusze inwestycyjne obowiązek przekazywania danych statystycznych w formie elektronicznej.

W oczywisty sposób upraszcza to i przyspiesza gromadzenie informacji. Poprzednio trzeba było przetwarzać dane dostarczane w formie papierowej (prawie 10 tys. sztuk raportów). Obecnie formularz jest w Excelu i zawiera stosunkowo niewiele pól do wypełnienia - około 30.

Zagrożenia

Wśród zagrożeń związanych z funkcjonowaniem funduszy hedgingowych wymienia się ich powolne i potajemne udostępnianie (poza Kajmanami) drobnym inwestorom (tzw. creeping retailisation), np. przez fundusze funduszy, inwestujące w rejestrowane fundusze inwestycyjne. Co prawda CIMA zabrania takiego dostępu bezpośrednio i właściwie kwestia, czy taki proceder się odbywa, nie powinna być w obszarze zainteresowania władz kajmańskich.

Tym niemniej dla reputacji Kajmanów nie jest to bez znaczenia. CIMA chce bowiem uniknąć ewentualnych strat inwestorów niedysponujących dużymi środkami finansowymi. Poważnym problemem dla rozwoju usług finansowych na Kajmanach, w tym w dziedzinie funduszy hedgingowych, zaczyna też być nie infrastruktura, brak pomieszczeń biurowych czy systemów informatycznych, ale brak ludzi do pracy. Odpowiedzialny jest za to olbrzymi popyt na wykwalifikowaną kadrę i waluta, w jakiej wynagradzani są pracownicy.

Na Kajmanach rozliczenia realizowane są głównie w dolarach USA, choć wyspy emitują dolara kajmańskiego. System izby walutowej powoduje, że oba dolary są na wyspach substytutami. W związku z osłabieniem dolara USA wobec innych ważnych walut świata pensje w walucie amerykańskiej nie są tak interesujące jak przed laty, zwłaszcza dla przybyszów z Europy.

Z kolei dla obywateli USA praca w centrum offshore, będącym przedmiotem nieustannych ataków własnych władz skarbowych, również nie stanowi aż tak wielkiej atrakcji. Ponadto klimat na Kajmanach jest przyjemny, ale sprzyja głównie wypoczynkowi, a nie pracy.

Brakuje rozrywek innych niż związanych z plażowaniem. Co prawda brak podatku dochodowego powoduje, że pensje brutto i netto się nie różnią, ale ktoś, kto przegląda wysokość wynagrodzeń brutto w "Financial Times", może nie zwrócić uwagi, że chodzi o Kajmany. Administratorom funduszy przeszkadza też nowy obowiązek przekazywania CIMA informacji o transakcji podejrzanych. Chodzi o przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy - tutaj CIMA nie wykazuje pobłażania.

W skrajnym przypadku, administratorowi, który zaniedba związane z powyższym swoje obowiązki, grozi utrata licencji.

Może i w Polsce?

Jesteśmy świadkami twardej rywalizacji w skali międzynarodowej - także w dziedzinie globalnych usług finansowych. Pewne centra finansowe dążą do osiągnięcia przewagi nad innymi, nawet uznanymi i największymi, np. nad Londynem czy Nowym Jorkiem. Wysiłki Kajmanów w tej dziedzinie, a przede wszystkim skuteczność podejmowanych działań, każą stawiać pytanie: dlaczego nie mamy dostatecznie dużo pomysłów i determinacji, by opracować niszowe produkty finansowe i zaoferować je tanio oraz profesjonalnie nierezydentom? Trzeba tylko uwierzyć, że jest to realne. Kajmanom się udało.

Jacek Karwowski

15 czerwiec 2008

 

  

Archiwum

Żydzi i rewolucja
październik 24, 2007
Izrael Szamir
Problemy pacyfikacji Iraku są nie do pokonania
wrzesień 22, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Komputerowe wybieranie etyka do kontroli, czyli ekipa dla wipa
czerwiec 15, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Garbate umysły i Pinochet
czerwiec 29, 2007
Artur Łoboda
Terroryści Jej Królewskiej Mości
sierpień 25, 2006
Jacek Zychowicz
PASZPORTYZACJA
wrzesień 1, 2007
Nadesłał: Marek Olżyński
Biada doroslym
luty 2, 2009
Elzbieta Gawlas Toronto
niestrudzeni - z kart historii
luty 21, 2003
Ż Ś Mirosław M. Krupinski
VII rocznica agresji NATO na Jugosławię
marzec 23, 2006
Tadeusz Samitowski
Męczeństwo rabina
czerwiec 21, 2006
Robert Wyrostkiewicz
"Czyszczenie" parlamentu
lipiec 14, 2004
PAP
Zgromadzenie Religijne krytykuje "Mapę drogową"
maj 24, 2003
przesłała Anetka
Długi Cień Konszachtów Rosyjsko Niemieckich
maj 3, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Kontrola przez demoralizacje
czerwiec 27, 2003
prof. Iwo Cyprian Pogonowski
Ostatni ludzie to my Zderzenie cywilizacji na końcu historii
styczeń 8, 2007
Sławoj Zizek
Ratunku! Tylko UE, a zwłaszcza sąsiedzi, przede wszystkim Niemcy, mogą uchronić Polskę przed instalacją Tarczy
luty 1, 2007
technokrata
Historia jednego listu
listopad 9, 2006
Marek Olżyński
Demonstracja antywojenna na zakończenie Forum Społecznego w Brazylii
styczeń 29, 2003
PAP
Bułgarski europoseł Stojanov: Cyganie żyją kosztem reszty społeczeństwa, Żydzi wykorzystują kryzysy ekonomiczne
styczeń 14, 2007
bibula- pismo niezależne
Odpowiednie potraktowanie "geniuszy biznesu"
lipiec 13, 2005
PAP
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2024 Polskie Niezależne Media