|
Warsiawka
|
|
Próby dyskusji o ważnych dla Polski sprawach obarczone są trudem ścierania z tumanami i nieukami, którzy kultywując własne ubóstwo umysłowe, obrażają prezentujących jakaś wiedzę.
Nigdy nie byłem kujonem. Wręcz przeciwnie.
Niejedno wybite piłką okno, podrapana kolana i walki dziecięcych kogucików - były mi bardzo bliskie.
Pó?niej wino, kobiety i nocny śpiew - upijanego młodością - dojrzewającego człowieka.
Ale gdzieś, w przerwach pojawiał się czas na naukę.
Znajomość polskiej kultury ... i pseudokultury lat PRL uświadomiła mi, że tylko tumany piszą niezrozumiałym dla odbiorców językiem, by w potoku słów ukryć swoje ubóstwo umysłowe.
Czasem piszę bardzo uproszczonym językiem, rezygnując z urody stylistycznej, na którą nie pozwala mi brak czasu.
Ale wiem przynajmniej, ze w zrozumiałej treści zawieram to - co najistotniejsze.
Gdy znajduję więcej czasu, na przekazanie istotnych treści, zawsze pojawia się pytanie o znajomość u odbiorców, podstawowych pojęć.
Podpieranie się przypisami, zawsze rozbija tok narracji i przeszkadza w rozumieniu intencji autora.
Dziś napiszę więc o podstawowym w historii Polski zjawisku - którego nie zna większość Polaków.
Historię Polski można podzielić na kilka etapów.
1. Okres panowania Piastów, od chrztu do początków życia Łokietka.
2. Od ustanowienie władzy w Krakowie przez Łokietka - do przeniesienia stolicy - do Warszawy.
3. Upadek Rzeczypospolitej Szlacheckiej i zabory.
4. Okres od odzyskania niepodległości.
Można jeszcze wydzielić czas komunizmu w Polsce.
Na czym polega ten podział?
Pierwszy okres Piastów był walką o zmiany kulturowe wśród Słowian i ostrą walką ze słowiańską tradycją.
Drugi - związany z Krakowem, był w zasadzie rzeczywistym początkiem Państwa Polskiego i wzrostu jego potęgi przez pracę i rozsądną politykę.
Trzeci - od przeniesienia stolicy do Warszawy - to równia pochyła upadku Państwa Polskiego - skutkująca rozbiorami i beznadzieją życia.
I w zasadzie opisaniu okresu stolicowania przez Warszawę, poświęcony jest niniejszy wywód.
Kiedy w szkole uczono nas historii, wspominano o haniebnej roli szlachty w upadku Rzeczypospolitej Szlacheckiej.
Naturalnym odruchem uznałem to za oszczerstwa komuny wobec polskich tradycji narodowych.
Problem w tym, że pó?niejsze studia historyczne - na podstawie tekstów przedkomunistycznych, potwierdziły ten fakt.
Otóż tradycja podziału niewielkich mazowieckich majątków między potomkami doprowadziła w ciągu stuleci ogromnego zwiększenia, a z drugiej strony zubożenia szlachty. To - co było własnością jednej osoby, po stuleciach dziedziczyło kilkadziesiąt, a nawet kilkaset potomków.
Tak zrodziła się szlachta zaściankowa. Bo każdy z nich mieszkał za ścianą krewnego.
Różniła się od chłopstwa tylko niepłaceniem danin i wielkopańskim noszeniem się.
Lata klęsk, nieurodzajów i złe gospodarowanie doprowadzały do utraty ziemi przez część tej szlachty.
W rezultacie stawała się "goła". I stąd jej przydomek "gołota".
A że dziedzicznie korzystała z praw, mogły takie szlachciury nawet na nogach dojść do Warszawy by pyskować w czasie trwania sejmu.
Albowiem "pierwszy szlachcic na zagrodzie, równy wojewodzie" - głosiło powiedzenie.
Stąd w ramach demokracji głos gołodupca znaczył tyle samo co magnata.
Gołota korzystała w haniebny sposób z przysługujących praw i dawała się przekupywać w trakcie obrad sejmu.
Zarówno przez magnatów - jak też częściej przez ambasadorów wrogich Polsce państw.
Zrywano sejmy, niszczono Państwo.
Liberum Veto było najgorszym słowem dla Polski.
Z czasem słowo "gołota" przemianowano na "hołota".
I stąd pochodzi dosadne określenie ludzi pozbawionych zasad moralnych. Ludzi - którzy zamiast zająć się pracą :handlem lub rzemiosłem, handlowali Polską.
Haniebne tradycje kupczenia Polską pozostały w Warszawie do dziś dnia.
Ta cwana warsiawka dobrze wie jak się ustawić, mając za nic osobistą godność honor , oraz interes Narodu.
Do Warsiawy podążają szumowiny w wszystkich zakątków Polski a także z zagranicy.
W rezultacie dożyliśmy niewyobrażalnego upadku Państwa Polskiego - którego rzeczywiste skutki dopadną nas niebawem.
Jeszcze karuzela się kręci.
Do czasu.
|
|
21 maj 2008
|
|
Artur Łoboda
|
|
|
|
Zarzuty NIK wobec Saryusza-Wolskiego
styczeń 31, 2007
AFP
|
"Globalizacja antysemityzmu" i hegemonia Osi USA-Izrael nad światem
wrzesień 28, 2006
Prof. Iwo Cyprian Pogonowski
|
Bezgraniczne szaleństwo
lipiec 14, 2006
Michał Likowski
|
"Sukces" mierzony zbrodnią
listopad 3, 2003
Piotr Mączyński
|
Zjazd folks-europejców
luty 16, 2004
|
Hitler nauczył się nienawiści do Polaków w Berlinie?
sierpień 5, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Sępy na grobie Miłosza
sierpień 30, 2004
|
Byla zbyt patriotyczna, byla zbyt polska....
wrzesień 23, 2007
...
|
Szef rady programowej PO
styczeń 25, 2004
|
Manifestacja przeciwko polityce Unii wobec Izraela
grudzień 13, 2002
PAP
|
Głos spod murawy ...
styczeń 24, 2006
|
Balcerowicz musi zostać
kwiecień 6, 2006
|
Co takiego kryje przeszłość, że zamyka usta historykom IPN?
styczeń 31, 2008
Marek Olżyński
|
Żyć z koszyka
czerwiec 13, 2008
Marek Jastrząb
|
G... zawsze pływa po wierzchu szamba
styczeń 24, 2007
¬ródło informacji: INTERIA.PL/PAP
|
Rosja może odpowiedzieć atakiem nuklearnym na Polskę jeśli ta umieści na swoim terenie "Patrioty"
sierpień 15, 2008
"Pravda"
|
Gra wojenna Blixa
styczeń 10, 2003
AFP/PAP
|
Spadek wartości dolara
styczeń 11, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
|
Ósmy grzech główny
kwiecień 28, 2003
rozmowa kontrolowana
|
Chasydzi palą flagę Izraela !
luty 20, 2003
Artur Łoboda
|
więcej -> |
|