ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Hashtag COVID1984 
Szczególnie polecamy:
"Tłum uzbrojonych w miecze Sikhów atakuje policję w Nanded po tym, jak rząd zakazał publicznych procesji w związku z p(L)andemią. Tak się walczy o swoje prawa! "
 
Czy celem szczepień jest unicestwienie USA? 
“To, czego KPCh pragnie najbardziej, to aby amerykańscy żołnierze zostali zaszczepieni...
Po zaszczepieniu wojsk amerykańskich, mówię wam, szczepienie przeciwko wirusowi KPCh będzie w znacznym stopniu bliska końca”. 
Nowa książka Sucharita Bhakdiego - przedstawiona w rozmowie z Andreasem Sönnichsenem i Martinem Haditschem 
Profesor Sucharit Bhakdi i jego żona profesor Karina Reiss opublikowali bestseller „Corona False Alarm”. Istnieje wstępny fragment nowej książki zatytułowanej „Corona unmasked”, którą można bezpłatnie pobrać z Goldegg Verlag. W dyskusji wideo zorganizowanej przez RESPEKT PLUS z profesorami Andreasem Sönnichsenem i Martinem Haditschem, Bhakdi przedstawił rozdział o szczepieniach i ich konsekwencjach. Fragment nowej książki „Corona unmasked” jest dostępny do pobrania z Goldegg Verlag  
Imperium KLAUSA SCHWABA i jego marionetki. DAVOS 2022. 
 
Prof. Sucharit Bhakdi: wykład na temat szczepień  
 
Meredith Miller - Trauma w relacjach ludzi z rządem. Psychologiczne aspekty operacji „Covid-19”  
Jak robi się z ludzi idiotów czy zmanipulowane marionetki i jak ludzie robią to sobie sami !
 
Kto zmasakrował ludność Buczy?  
Różni niezależni analitycy wskazywali na rażące dziury i niespójności w dominującej narracji. Wszystkie siły rosyjskie opuściły Bucza w środę 30 marca, zauważa Lauria, powołując się na zgodę wszystkich stron:
rosyjskich i ukraińskich urzędników oraz zachodnich obserwatorów mediów. 
Ludobójstwo covid 
Wywiad z CLAIRE EDWARDS  
"patriotyzm" po 1989 roku 
komentarz zbędny 
PAKT WOJSKOWY POLSKA - IZRAEL.  
Ewa Jasiewicz,Yonatan Shapira na spotkaniu w Krakowie 22 czerwca 2010  
Demonstracja w Pradze przeciwko terrorowi kowidowemu 
Prowokacja policyjna w celu wywołania ataku na pokojową demonstrację przeciwko maskom w Pradze 18.10.2020.
Na wzór komunistów pisowskie media demonstrantów tych nazywają "chuliganami".  
Brytyjska modelka zabita zastrzykiem? 
Trzy tygodnie po szczepieniu zmarła - po wystąpieniu wielu komplikacji - w tym białaczki.  
Dowody zaplanowanej akcji szczepień przeciwko nieistniejącemu kowidowi 
Sasha przedstawia dowody na to, że cały proces opracowania, produkcji i zatwierdzenia zastrzyków na Covid był jednym wielkim teatrzykiem dla mas. Cała operacja, począwszy od rzekomych "badań klinicznych", a skończywszy na samej nazwie i klasyfikacji prawnej tych zastrzyków, jest jednym wielkim oszustwem, dokonanym przez rządy i agencje regulacyjne na całym świecie w ścisłej współpracy z kartelem farmaceutycznym.  
Żydzi tradycjonaliści przeciwko syjonistom 
 
Starsza kobieta łapie kij, odpycha przerażającego testera COVID  


 
Kompleksowe badania wykazały spójne zmiany patofizjologiczne po szczepieniu szczepionkami anty-COVID-19 
 
Kaczyński również nas w to wciągnął 
Zbrodnie wojskowe w Iraku 
Zabójcze leki - prof. Stanisław Wiąckowski - 15.03.2017 
Zapis wykładu prof. Stanisława Wiąckowskiego omawiającego m.in. leki i ich składniki, które wbrew powszechnym opiniom nie leczą, a wręcz przyczyniają się wzrostu zgonów. Wiedza ta jest ukrywana przez koncerny farmaceutyczne, a nazwy leków zmieniane i dalej są dopuszczanie i promowane w sprzedaży mimo wiedzy, iż ich działanie jest zabójcze. 
Here's Why You Should Skip the Covid Vaccine 
“The world has bet the farm on vaccines as the solution to the pandemic, but the trials are not focused on answering the questions many might assume they are.” 
Znany brytyjski prezenter radiowy, który nazwał antyszczepionkowców "idiotami", trafił do szpitala 
Jego płuca były „pełne skrzepów krwi”. James Whale ujawnia, że ​​otrzymał transfuzję krwi, ale to nie zadziałało.
We wrześniu ubiegłego roku prezenter radiowy napisał, że nie może się doczekać kolejnego zastrzyku. „Wszyscy przeciwnicy szczepień, wszyscy idioci, wszyscy szaleńcy, którzy mnie trollują, wiecie, co możecie zrobić?  
więcej ->

 
 

Problem żydowski wg Theodorakisa

Wywiad przeprowadzony przez dziennikarza izraelskiej gazety "Haaretz"
z greckim kompozytorem Mikisem Theodorakisem "Grek Zorba"), komunistą i wię?niem politycznym

http://www.haaretz.com/hasen/spages/469781.html

Panie Teodorakis, 4 listopada 2003 wypowiedział Pan w tym domu słowa, które wstrząsnęły Żydami i nie tylko Żydami na całym świecie. Powiedział pan, że Żydzi są ?ródłem zła. Co Pan miął na myśli?

Dla mnie ?ródłem zła jest dziś polityka prezydenta Busha. To jest faszystowska polityka. Nie mogę zrozumieć jak to jest, ze Żydzi którzy byli ofiarami nazizmu mogą popierać taka faszystowska politykę.
Żaden inny naród na świecie nie popiera tej polityki - tylko Izrael!
Ta sytuacja zasmuca mnie. Jestem przyjacielem Izraela, jestem przyjacielem Żydów, ale polityka Sharona i poparcie polityki Busha zaciemnia obraz Izraela. Obawiam się, ze Sharon poprowadzi Żydów - tak jak Hitler poprowadził Niemców
- do ?ródeł zła.

Nawet dziś, 10 miesięcy pó?niej, nie myśli Pan ze popełnił Pan błąd wypowiadając te słowa?

Nie, ale musze podkreślić, ze nigdy nie powiedziałem, iż Żydzi są ?ródłem zła. Powiedziałem, ze są u ?ródeł zła.

A więc nie czuje Pan skruchy?

Nie i czułem się wielce dotknięty reakcją Żydów, na to co powiedziałem. To nie była cywilizowana reakcja. Dostałem setki i tysiące jadowitych e-maili od Żydów z całego świata. Nie byłem w stanie zrozumieć tej nienawiści wobec mnie. Walczyłem przeciwko rasizmowi przez całe swe życie. Popierałem Izrael. Napisałem "Mauthausen". Jak mogłem nagle po tym wszystkim z dnia na dzień stać się antysemita?

Proszę pozwolić mi wyjaśnić kontekst tej reakcji. Wielu Żydów ponownie odczuwa lęk wobec Europy. Obawiamy się, ze w Europie istnieje nowy rodzaj antysemityzmu. Zatem po tym co Pan powiedział, pojawiło się uczucie "i ty Brutusie przeciw nam". Powstało uczucie, ze nawet stary przyjaciel Theodorakis zwrócił się przeciwko nam.

Nie wierze w to, ze w Europie istnieje antysemityzm. To jest reakcja na politykę Sharona i Busha. Myślę że jest błędem uważać, że istnieje nowy antysemityzm. To wymówka. Sposób na unikniecie samokrytycyzmu. Zamiast postawić samym sobie pytanie, co jest złego w polityce Izraela, Żydzi mówią, że Europejczycy są przeciwko nim, poprzez ten nowy antysemityzm. Ponieważ nie kochają nas. Nawet Theodorakis mówi, że są u ?ródeł zła. To chora reakcja.

Dlaczego?

Bo ten rodzaj reakcji wiąże się z psychopatologia Żydów. Oni chcą czuć się ofiarami. Potrzeba im tego kojącego uczucia. Mamy racje, znowu jesteśmy ofiarami. Stwórzmy kolejne getto. To masochistyczna reakcja.

Żydzi są masochistami?

Istnieje psychologiczny masochizm w żydowskiej tradycji.

Czy jest tam tez sadyzm?

Jestem pewien, że kiedy żydowska diaspora rozmawia pośród siebie, to czują się zadowoleni. Czują teraz, że kiedy jesteśmy tak blisko największej potęgi nikt nie może nam nic zrobić. Możemy robić co nam się podoba. Dlatego właśnie twierdzenie o nowym antysemityzmie to nie tylko chora reakcja - to jest tez chytra reakcja.

Na jaki sposób jest to chytre?

Ponieważ faktycznie pozwala to Żydom robić, co tylko zechcą. Nie tylko psychologicznie, ale również politycznie daje to Żydom wymówkę. Poczucie statusu ofiary. Daje im licencje na ukrywanie prawdy. W Europie nie ma dziś żydowskiego problemu. Nie ma antysemityzmu.

Sięgnijmy nieco głębiej. Cofnijmy się w czasie. Przed Holocaust, gdy był Pan dzieckiem, jakie były Pańskie wrażenia na temat Żydów?

Żydzi w Grecji nie różnili się od Greków. Byli w pełni Grekami. Kochali swa prace, kochali swa rodzinę. W szkole byli najlepsi. Dobrzy przyjaciele, dobrzy sąsiedzi. Żadnych problemów.

Ale musiało też być tam coś problematyczne. Byli "tymi drugimi". Byli inni.

Żydzi byli bardzo obrazowi. Pamiętam że dla starych kobiet Żydzi byli tymi, którzy ukrzyżowali Chrystusa!
W 1932 byłem w Ioannina. Istniała tam bardzo wielka społeczność żydowska. Bawiłem się z żydowskimi chłopcami przez cały czas. Moja babka była bardzo religijna. Miała pokój pełny ikon. śpiewała psalmy. Jej śpiewy religijne wywarły wpływ na większość mojej muzyki. Pamiętam jak na wiosnę powiedziała mi: Ponieważ jest teraz Wielkanoc nie chod? do żydowskiej dzielnicy. Podczas Wielkanocy Żydzi wkładają chrześcijańskich chłopców do beczki z nożami wewnątrz. Potem pija ich krew.

Czy to odcisnęło się w Pana młodym umyśle?

To był bardzo potężny obraz. Pó?niej po latach, zanim stałem się komunista, byłem członkiem faszystowskiego ruchu młodzieży. To był ruch popierany przez państwo podczas dyktatury Ioannisa Metaxasa. Cały czas chodziliśmy po ulicach w mundurach i wykrzykiwaliśmy Heil. To było trochę jak Hitler-Jugend, tyle że komiczne. Któregoś dnia dostałem zadanie wygłoszenia następnego dnia pogadanki o komunizmie. Poszedłem do domu i zapytałem matki co to był komunizm. Powiedziała że nie wie co to jest, ale myśli że to jakieś zło. Jakiego rodzaju zło, zapytałem. Zło takie jak Żydzi, powiedziała. Zapytałem ja wiec czy komuniści tez wkładają małych chłopców do beczek z nożami i pija ich krew.
Co chce wyrazić mówiąc Panu o tym wszystkim? Te rzeczy istnieją. Nie byłem świadomy tego, lecz teraz, dzięki Pańskim pytaniom zdałem sobie sprawę, że to istnieje.

Czy zgodzi się Pan ze mną, że dla chrześcijańskiej Europy Żydzi nie są po prostu jeszcze jednym narodem? Że Żydzi grają unikalna role w wewnętrznym, duchowym teatrze europejskiego umysłu?

Nie wiem jak jest z Europą. Jest inna niż Grecja.. Inna religia, inna kultura. My nie mamy religijnych dogmatów. Nie jesteśmy fanatykami.

Czy sadzi Pan, ze Żydzi są fanatykami?

Coś co jest bardzo negatywne może też być pozytywnym. Gdyby Żydzi nie mieli fanatyzmu, to nie istnieliby. Nie może być zła. bez dobra. Żydzi potrzebują tego fanatyzmu. Coś co można nazwać żydowskim fanatyzmem ma więcej wspólnego z samoobroną. To właśnie dzięki ich religii Żydzi byli związani ze sobą i pozostawali razem.

Wydaje się Pan być zafascynowany Żydami. Dlaczego?

Być społecznością, która odrzuca wszelkie niebezpieczeństwa i pozostaje wierna swemu rodowodowi to niepojęta zagadka. We?my na przykład Francje. We Francji o wspanialej cywilizacji żyje olbrzymia społeczność Żydów. Ale czy Żydzi stali się Francuzami? Nie. Mówią idealnie po francusku. Odnoszą sukcesy w pracy. Ale nie są Francuzami. Zawsze myślą o powrocie do Jerozolimy.

A wiec jest coś unikalnego w żydowskim sposobie istnienia?

To metafizyczne zjawisko. To nie może być wytłumaczone.

Co w Pańskiej opinii trzyma Żydów razem?

Poczucie że jesteście dziećmi Boga. Że jesteście wybrani.

Czy myśli Pan, że Żydzi odczuwają wyższość ze względu na ten bliski, intymny związek z Bogiem?

Istnieje również i ten czynnik. Nie wszyscy Żydzi posiadają go, ale bardzo religijni tak.

Czy występuje w Żydach coś co jest nieco aroganckie i agresywne?

Tak.

Czy dostrzega Pan w Izraelu Sharona wyrażenie tego właśnie elementu żydowskiej duszy?

Nie, nie powiedziałbym tego. Jednak ta kwestia wyższości nie jest jedynie uczuciem. Ponieważ Żydzi walczą o samoobronę stali się oni wyróżniającymi się. 200 Żydów otrzymało nagrody Nobla. Chrystus, Marx i Einstein byli Żydami. Żydzi ofiarowali wiele nauce, sztuce i muzyce. Mają w swych rękach finanse świata. Jest więc naturalnym, że widzą siebie jako bardzo silnych. To daje im poczucie wyższości.

Żydzi maja międzynarodowe finanse w swych rękach?

Kontrolują znaczna część finansów świata.

A wiec dzisiejszy zglobalizowany kapitalizm jest kontrolowany w większości przez Żydów?

Skoro mówimy otwarcie to powiem Panu coś jeszcze. Żydzi kontrolują większość wielkich orkiestr symfonicznych świata. Kiedy napisałem palestyński hymn narodowy, Boston Symphony planowała wystawienie mojego dzieła. Jest kontrolowana przez Żydów. Nie pozwolili na to, by koncert się odbyli. Od tego czasu nie mogę współpracować z żadną wielka orkiestra. Odrzucają mnie.

Czy natrafił Pan na ten sam problem z innymi orkiestrami?

Gdziekolwiek tylko są Żydzi. Gdziekolwiek tylko jest orkiestra kontrolowana przez Żydów, to bojkotują oni moje dzieła.

Czy naprawdę wydaje się Panu, ze Żydzi kontrolują znacznie świat muzyczny?

Tak.

I to samo odnosi się do finansów świata?

Społeczność żydowska w Ameryce jest bardzo mocna. Kontroluje poważna część ekonomii. Z cala pewnością mass media.
Chce być dobrze rozumianym: Kiedy państwo izraelskie zostało ustanowione, byliśmy po stronie Izraela. Była ogromna sympatia wobec syjonizmu ze względu na to co wycierpieli oni podczas wojny. To jedna strona Żydów. Jednak międzynarodowa społeczność żydowska jest też negatywnym zjawiskiem. Okazuje się teraz że Żydzi kontrolują wielkie banki, a często i rządy. Zatem cokolwiek złego lub dobrego przychodzi od rządów, jest naturalnym dla zwykłych ludzi łączyć to z Żydami.

Pan sam uważa, ze Żydzi, międzynarodowa społeczność żydowska maja pod kontrola banki, Wall Street, mass media?

Tak.

I mówi Pan ze teraz poprzez wpływ na Busha maja oni kontrole nad sprawami świata.?

Tak.

Jaki jest wpływ Żydów na politykę Busha?

Wierze że izraelskie tajne służby wywierają wielki wpływ na wojnę w Iraku i agresywne nastawienie wobec Iranu.

Żydzi maja tak wielka potęgę, ze mogą kierować polityka jedynego supermocarstwa świata?

Istnieje grupa Żydów która otacza Busha i i kontroluje politykę Stanów Zjednoczonych.

A wiec Żydzi pociągają za sznurki stojąc za Bushem?

Nie. Oni są na przedzie.

Ameryka, wielkie supermocarstwo jest faktycznie kontrolowane przez Żydów?

Tak.

Jakie są zamiary Żydów którzy kontrolują prezydenta Busha?

Głównym frontem są Arabowie. Wierzą, że uderzając na Arabów mogliby pomoc Izraelowi przetrwać. Dostarczają militarne rozwiązanie problemu przyszłego istnienia Izraela.

Ale obecna polityka Ameryki jest reakcja na 9/11. Jest odpowiedzią na gro?bę bin Ladena.

Najpierw należy zapytać, kim jest bin Laden. Jest tu pewna dziwna rzecz. Bin Laden pracował dla Amerykanów w przeszłości. Nawet w czasie, gdy 9/11 się zdarzył, on mógł był pracować dla tajnych służb USA.
Ja nie mówie, ze tymi którzy uderzyli w Twin Towers sami byli Amerykanami. Powiedzieć tak byłoby szaleństwem. Jednak amerykańska technologia była uzyta 9/11.

Czy możliwe że to była prowokacja?

W US jest wiele różnych sił. Są super patrioci. Myślę, że rola odgrywana przez bin Ladena jest podejrzana.

To co mówi Pan oznacza, że była tam jakaś amerykańska konspiracja.

Nie wierzę by ci bosonodzy ludzie z Afganistanu zrobili to. To żart. Nawet japońska technologia nie potrafiłaby tego zrobić. Nawet niemiecka technologia.

Czy to możliwe że Mossad odgrywał role w 9/11?

Mossad ma technologie, ale nawet oni nie są supermocarstwem. Ameryka kontroluje wszystko

W paru przypadkach, krytykując politykę Izraela, użył Pan analogii do nazizmu. Krytycyzm Izraela jest usprawiedliwiony, ale czemu używać terminów takich jak "nazistowska mentalność Izraela" lub "nazistowskie barbarzyństwo Izraela"?

Dla mnie wydaje się być bardzo naturalnym dokonanie takiego porównania, ponieważ Izrael jest w bardzo bliskim związku z nazizmem. Napisałem do Pana dziś rano: Po Holocauscie Żyd jest anty-nazista. Na zawsze. Jesteście na to skazani. Sześc. milionowa głosów wola do was. Wołają "nigdy więcej obozów". Oni nawet nie potrafią wyobrazić sobie, że Izrael mógłby przyjąć podobne metody. Izrael nie potrzebuje budować komór gazowych. Jeśli zabijacie kobiety i dzieci, to jest to podobna rzeczą.

Izrael czyni zło na Zachodnim Brzegu i w Gazie. Nie ma kwestii w tej sprawie. Tylko dlaczego nie porównać tego do Francuzów w Algierii lub Holendrów w Indonezji? Posuwanie się do ostatecznej analogii wydaje się dowodzić niezdolności zaakceptowania, że Żydzi są śniadzi. Skoro nie są biali, to są tak czarni jak tylko możliwe. Jeśli nie są ofiarami, to są mordercami.

Aż do Holocaustu Żydzi byli ofiarami. Któregoś dnia powiedzieli: nie chcemy już nigdy więcej być ofiarami. Utworzymy państwo. Pokażemy, że jesteśmy silni. Pytaniem jest, czy nie jest to historyczna pułapka. Czy nie wkroczyliście na drogę rewanżu.

Co Pan ma na myśli?

Po pierwszej wojnie światowej Niemcy byli ofiarami. Niemcy czuli, że są ofiarami. Czuli się sprawiedliwymi. Inni wyrządzili im zło, oni byli prawi. To był zalążek Hitlera.

Zatem dzisiejsi Żydzi są jak Niemcy w latach dwudziestych i trzydziestych?

Hitler też mówił, że nigdy więcej nie będziemy już ofiarami. Uzbroimy się i we?miemy rewanż. Popatrzmy dokąd to zawiodło. To cos, co może się zdarzyć Izraelowi.

Właśnie to jest moim głównym argumentem. Chce Pan byśmy byli jak owce. Podobamy się Panu nawet jako owce. Jednak nie może Pan pogodzić się z myślą, że możemy użyć siły jak każdy inny naród.

Żydzi wyrwali się z wilczych kłów. Weszliście na lód, by płynąc do ziemi waszych przodków. Kto nie był wtedy z Izraelem? Ja byłem. Wszyscy byliśmy. Wzięliście gołą ziemie i zmieniliście ja w zieleń. Stworzyliście kibuce, które są jedynym udanym przykładem demokratycznego komunizmu. Stworzyliście cywilizowany naród. I kiedy widzieliśmy was broniących się samych po tym, jak polowa z was została w komorach gazowych, byliśmy z wami. Byliście Dawidem i my staliśmy przy was.
Ale to się zmieniło. Izrael stał się supermocarstwem. Ma bron nuklearną. Jest bardzo silny. I przeciwko komu walczycie? Przeciwko milionowi kobiet i dzieci i słabo wyszkolonych Palestyńczyków. Tak więc teraz to wy jesteście Goliatem. Palestyna jest Dawidem. I ja jestem z Dawidem.

Pan sądzi, że nastąpiła tu dramatyczna transformacja. Pan sadzi, że Żydzi zostali przemienieni z ofiar nazizmu w nowych nazistów.

To był stopniowy proces. Fakt, że Żydzi byli prowadzeni do komór gazowych w pokojowy sposób, nieomal jak baranki, był dla nich głęboko kłopotliwym. Chcieli pokazać, że nie są owcami. Że mogą stać się wilkami. Do pewnego momentu to jest naturalne, ludzkie. Lecz wy powinniście byli stać się owczarkami, nie wilkami.
Myślę że jest w tym pewien element rasizmu. Wy Izraelczycy zaczęliście myśleć, że jesteście lepsi od Arabów właśnie dlatego, że macie finansowa władzę, silną armię i przymierze z supermocarstwem.

Czy sadzi Pan że wykształciliśmy kompleks wyższości na na wzór nazistów.?

Kiedy idziecie i wysadzacie w powietrze domy, to czym to jest? To jest podobne do zachowania się nazistów. Kiedy wyrywacie z korzeniami drzewa, to czym to jest? To jest nazistowskie zachowanie. Kiedy nakazujecie ludziom opuścić ich domy w przeciągu godziny, to czym to jest? To jest nazistowskie zachowanie. To jest nazistowska mentalność.

Zostawmy politykę na boku. Kiedy patrzy Pan na nas Żydów jako zbiorowość, co widzi w nas Pan imponujące, a co nie dające się tolerować?

Kiedy byłem w Izraelu lubiłem szaloność tamtejszych ludzi. Umysły. Radość życia. Pijaność. Normalny człowiek upija się winem. Żyd upija się bez wina. Pan też. Pan nie musi pić wcale. Pan już jest pijany.
Lubiłem też dziewczynę w kibucu, która budziła się o świcie by pracować w polu. Nosiła ze sobą karabin. Wiedziała jak chronić swój kraj i walczyć za niego. To było strasznie pociągające. To była piękna dziewczyna. Jak miód. A kiedy trzymała karabin była nawet jeszcze piękniejsza. Byłem wtedy znacznie młodszy. Pociągał mnie heroizm Izraela. Żydzi są historycznym fenomenem, który pociąga mnie niezmiernie. Zazdroszczę im tego. Nie sądze, by ktokolwiek mógł być obojętny na to.

A czego nie lubi Pan w nas?

Na płaszczy?nie osobistej, nie ma czegoś takiego. Nie jesteście dla mnie inni, niż ktokolwiek. To z czym nie mogę pogodzić się u Żydów jest tym, czego nie mogę zaakceptować wśród masonów. Loża masońska jest grupą ludzi pomagających sobie nawzajem tylko dlatego, że są członkami loży. Zdarza się to również pośród Żydów. Szczególnie w delikatnych dziedzinach jak sztuka i muzyka. Nie akceptuje tego.

Czy Żydzi maja zbyt wielka władzę?

W pewnych dziedzinach - tak. Nie lubcie tych małych ugrupowań popierających się nawzajem. Postrzegam je jako wyraz rasistowskiego podejścia. Narodowe, religijne czy mafijne klany są rakowatymi naroślami.

Tym co niepokoi Pana jest utrzymywanie przez Żydów postawy getta nawet wtedy, kiedy nie są już oni słabi. Kiedy są potężni.

Tak. Zetknąłem się z tym w muzyce, ale to występuje wszędzie. Szczególnie w finansach. I w mass mediach. To jest właśnie to co czyni Żydów odpychającymi.

Czy sądzi Pan że wśród Żydów występuje tendencja do dominowania?

Dominowania? Tak. I to przychodzi z kompleksem wyższości.

Zatem poczucie wyższości i tendencja do kontrolowania są cechami Żydów?

Tak. Tak. Myślę ze żydowska religia, która uczy dziecko od bardzo młodego wieku, że Bóg jest bardzo mocny, daje mu poczucie bezpieczeństwa. Jest więc tam sprzeczność: ludzie, którzy historycznie byli najbardziej boja?liwi za sprawą swej religii - są duchowo mniej boja?liwi. Lecz teraz, kiedy maja oni wielka potęgę, postawa ta staje się niebezpieczna.

Jeśli pozwoli Pan chciałbym teraz cofnąć się do Pańskiego wychowania. Do tego co uczono Pana w młodym wieku. Jak może wytłumaczyć Pan obawę Pańskiej babki wobec Żydów?

To się wywodzi z religii. Od księży.

Czy to ma związek z zabiciem Chrystusa?

Tak. Moja babka nie była zbyt dobrze wykształconą kobieta.

Staram się zrozumieć ją. Nie oceniając jej. Zapewne jej obawy wobec Żydów miały związek z faktem, ze zabili oni syna Boga. Jeśli ktoś potrafi zabić syna Boga, to musi on mieć niezwykłą władzę.

Myślę, że nastawienie Greków wobec Żydów ma swe korzenie w sposobie, w jaki sami Żydzi zachowują się. W małych społecznościach, jak nasza, nie było tajemnic. Wiedzieliśmy, ze pośród Żydów istniały sekrety, których nie chcieli dzielić z nami. Chcieli być inni. Trzymać się oddzielnie. Rozumiem to. To bierze się z potrzeby samoobrony.

Czy może Pan dać przykłady?

Były często romanse pomiędzy Żydami i Grekami. Jednak żydowskie rodziny nie pozwalały swym młodym, by pobierali się z chrześcijanami. Ale ta bliskość i skrytość, to prowokuje. Nigdy nie byłem zaproszony do żydowskiego domu. Miałem żydowskich przyjaciół. Przychodzili do mego domu, ale ja nigdy nie byłem zaproszony do nich. Chciałem pójść, ale nie pozwalano mi. Zacząłem się wiec dziwić, dlaczego. Co się tam działo? Żydzi zapłacili cenę za próbowanie utrzymywania swej żydowskości, swej zamkniętej społeczności.

Czy były jakieś inne powody specjalnego nastawienia do Żydów?

Tak. Było cos jeszcze. Kiedy Żydzi rozwijali się, zwłaszcza by kontrolować handel lub mieć władzę ekonomiczna - prowokowało to zazdrość. Ten sam rodzaj zawiści występuje też w przypadku Greków. którym się powiodło. Jednak w przypadku Żydów powszechny pogląd był, że on stal się bogatym nie dzięki swemu talentowi, ale dlatego, że był Żydem. I że Żydzi potrafią pociągać za sznurki, by pomagać sobie nawzajem w posuwaniu się do przodu.

Zatem dla Pana to była ta tajemniczość i bliskość wzajemna Żydów które były najbardziej niepokojącymi. Nie rola Żydów w historii Jezusa.

W tym czasie ta historia nie interesowała mnie. Dla Greckiego Kościoła Ortodoksyjnego to było ważne. Podczas wojny Żydzi byli ścigani jak zwierzęta. I my z postępowego ruchu ocaliliśmy dziesiątki tysięcy Żydów. Żydzi z Thessaloniki byli ofiarami rabinow, którzy nie pozwolili im pójść i ukrywać się z nami w górach. Dla nas Żydzi Grecji nie różnili się niczym od Greków. Byli całkowicie Grekami.

Pó?niej stał się Pan zaabsorbowany Żydami. Dlaczego? Kiedy?

Kiedy zacząłem badania nad ?ródłami ludzkości. Zdałem sobie sprawę z wagi dwóch nurtów - żydowskiego i hellenskiego. Pojąłem ze oba z nich stały się filarami zachodniej cywilizacji.
Judaizm wniósł dwie rzeczy do cywilizacji. Jedna z nich była pozytywna: moralność. Druga negatywna: autokratyczna struktura mentalna. Idea, że jest jeden Bóg, któremu musimy być posłuszni pochodzi z judaizmu. Pó?niej było to wykorzystywane przez świeckie władzę. Stworzyło to pionowo uformowaną społeczność. Hierarchiczną. Bardzo odmienną od helleńskiej demokracji.

Jakie są konsekwencje tej mentalno-autokratycznej struktury judaizmu?

Macie tradycje dumy. Wywodzi się to z waszej religii. Wierzycie, że Bóg kocha was i jesteście wybranym narodem. To daje wam siłę przetrwania wobec wszelkich przeciwności. Za każdym razem wyłaniacie się jako bohaterowie. Jednak stworzyło to tez wielkie niebezpieczeństwo. Zrodziło rasizm.

Zatem mamy się uczyć od Greków?

W greckiej mitologii nie ma dowodu na koncepcje helleńskiej wyższości. W Biblii znajdzie Pan zalążki koncepcji wyższości. Żydowskiej wyższości. Cała Biblia chce dowieść, że Bóg kocha tylko jeden naród. I że jest to naród żydowski.

Czy sądzi Pan ze zalążki Sharona i Busha tkwią w tej biblijnej tradycji?

To jest możliwe.

A jaka historia ukształtował Pański umysł? Czy to nie była historia Jezusa?

Misterium Chrystusa inspirowało wszystkich wielkich kompozytorów. W końcu historia Chrystusa jest najważniejszą. Jest ważniejsza niż tragedia Sofoklesa.

Lecz rola Żydów w tej historii jest problematyczna. To nie jest przyjemne.

To bardzo dziwne. Chrystus był Żydem. Żydzi dla pewnych powodów są przeciwko Żydowi, którego wszyscy inni kochają. Zatem stanowisko Żydów jest bardzo osobliwe. Bardzo osobliwe. Załóżmy, ze Chrystus był Grekiem i każdy lubi Chrystusa, tylko my Grecy nie. To bardzo dziwne. Bardzo dziwne.

Żydzi odrzucili najważniejszego Żyda?

Tak. Oni są bardzo osobliwi. Żydzi są najważniejsi. Miliony i miliony katolików i ortodoksyjnych chrześcijan wierzą w Żyda, Chrystusa, którego Żydzi nie lubią. Myślę ze to wyjaśnia Pańskie stanowisko. Świat jest takim jakim jest bo Żydzi nie słuchali w odpowiednim czasie. To skomplikowane. Tak. To skomplikowane. To dramat Żydów tego świata. Jesteście przeciwko samym sobie. Nie rozumiem dlaczego jesteście przeciwni posłannictwu miłości Jezusa.

Panie Theodorakis, to jest wielka chwila dla Grecji (olimpiada). Jest Pan wielkim kulturalnym bohaterem Grecji, a spędza Pan cztery dni z izraelskim dziennikarzem. Dlaczego?

Winien to jestem Izraelowi. Szczególnie mym przyjaciołom w Izraelu. Wiem że są podrażnieni. Fałszywa interpretacja tego, co powiedziałem w listopadzie 2003 głęboko zraniła cały naród. Żydowski naród.

A teraz, kiedy zbliżamy się do zakończenia tego interview, czy powiedziałbym Pan że chce Pan pojednania z Żydami? Czy chce Pan uścisnąć ich rękę raz jeszcze?

Nigdy nie cofnąłem swej breki. Przez całe swe życie płaciłem wielka cenę, by zawsze moc spojrzeć na siebie w lustrze. Byłoby dla mnie tragedią pozostawać wrogiem waszego narodu. To jest niesłuszne. To jest bardzo niesłuszne. Jestem prawdziwym przyjacielem Żydów.

By Ari Shavit


Mikis Teodorakis
życie chwały i zmagań
Urodzony 29.07.1925. Zaczął komponować w wieku 12 lat. W młodości należał do faszystowskiego ruchu młodzieży, ale w 1942 po aresztowaniu przez włoski reżym okupacyjny stal się komunista. Wziął aktywny udział w zmaganiach przeciwko Niemcom i w greckiej wojnie domowej. Raz po raz wysyłany był do więzień, obozów i na odległe wyspy. Był ranny i torturowany, rozchorował się. Przez cały ten czas nie przestał komponować.
W latach 50-tych studiował w Paryżu. Komponował muzykę klasyczna i pisał prace dla baletu. We wczesnych 60-tych powrócił do Grecji i rozwinął unikalny styl muzyczny, który natychmiast odniósł sukces. Komponował tez muzykę do wielu filmów. Najsłynniejszy z nich :Grek Zorba" (1964).
Po zamordowaniu przywódcy opozycyjnego Grigoris Lambrakis stal się politycznym aktywistą i lewicowym członkiem parlamentu. Po zamachu pułkowników w 1967 zszedł do podziemia. Aresztowany i zesłany na wyspę. Trzy lata pó?niej uwolniony wyjechał na zesłanie do Francji.
W latach 70. odbył serię wizyt do Izraela. Koncerty w Caesarea, Tel Aviv i Jerusalem przyciągnęły ogromne tłumy. Stał się ulubieńcem izraelskich wyższych klas i sojusznikiem ruchu pokojowego. Pó?niej, gdy zidentyfikował się z ruchem palestyńskim, był ostro krytykowany przez prawicę. Z czasem jego wizyty do Izraela ustały całkiem.
W Grecji uważany za prowokacyjną osobę publiczną. Przejścia z lewicy na prawice i znów na lewice były powszechnie krytykowane. Pomimo tego jego nazwisko jest nadal wspominane jako kandydat na prezydenta. Jego status jako najważniejszego greckiego kompozytora jest nie kwestionowany. Nawet we Francji, Niemczech i krajach skandynawskich jest postacią kulturalna pierwszej rangi. Niektórzy uważają go za osobę, której praca i życie ucieleśniają ducha współczesnej lewicy europejskiej.
W niedawnych latach przyjął wojownicze antyamerykańskie nastawienie. Krytykował bombardowanie Serbii przez NATO, sprzeciwiał się wojnie w Afganistanie i Iraku. W 2002 przewodził masowym antyizraelskim wiecom w Atenach i Salonikach. W listopadzie 2003 wywołał międzynarodowy skandal, kiedy stwierdzili, ze Żydzi są ?ródłem zła. Od złożenia tego oświadczenia odmawiał udzielenia wywiadu jakiemukolwiek izraelskiemu medium.

Tekst pochodzi z "Haaretz" z 27 i 29 sierpnia 2004.
7 wrzesień 2004

 

  

Archiwum

"¬ródło naszej chwały"
kwiecień 21, 2005
Rozgrywki na bazie "afery Rywina"
luty 11, 2003
zaprasza.net
Uczciwość ludzka
marzec 26, 2006
Artur Łoboda
Film o nas
marzec 30, 2008
Marek Jastrząb
Bush zawetował ustawę zakazującą CIA tortur
marzec 8, 2008
PAP
Talmud, Teologia Wygnania i Megalomania
luty 13, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Pani doktor Halino Zamel, Kocham Panią! Pani doktor Halino Zamel
sierpień 1, 2003
przesłała Elżbieta
Prawda i fałsz w wyborach w USA w 2008 roku
marzec 23, 2008
Iwo Cyprian Pogonowski
Czy posty powinny być podpisywane imieniem i nazwiskiem?
kwiecień 14, 2005
anonim
USA Jako Panstwo Nadzoru i Wybory w Iraku
luty 4, 2005
Iwo Cyprian Pogonowski, USA
Twórcy Pierwszego Globalnego Imperium
marzec 20, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Rosyjska dusza żąda pokrzepienia.
wrzesień 19, 2006
Jan Lucjan Wyciślak
Tekst okazjonalny - 1 Maja, już cztery lata w UE
kwiecień 29, 2008
Dariusz Kosiur
IV RP jest ideą bałamutną
listopad 4, 2006
O Szampani i Orunii
lipiec 16, 2006
Mirosław Naleziński, Gdynia
Brawo LPR!!!!
styczeń 24, 2007
ula
Bojkot
maj 30, 2004
przeslala Elzbieta
Berlin a Polska
wrzesień 10, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
Bolesław Konstanty Gebert ps. “Ataman” donosi z USA do Moskwy
luty 20, 2006
GUG
"Prezent z Brukseli "
listopad 19, 2004
Ewa Łosińska
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2024 Polskie Niezależne Media