Europejska Doktryna Breżniewa
Artykuł 17i 29 Traktatu Amsterdamskiego wyra?nie stanowi o istnieniu organizacji pod nazwą „Unia Zachodnioeuropejska”, odmiennej od organizacji pod nazwą „Unia Europejska”.
Fakt istnienia „Unii Zachodnioeuropejskiej” został przed społeczeństwem zatajony, co należy traktować w okresie przed referendum jako próbę oszustwa.
Postanowienie „Unia Zachodnioeuropejska otwiera Unii Europejskiej dostęp do... sił zbrojnych przy zwalczaniu kryzysu, włącznie ze środkami....budowania pokoju”, wyrażone prostym językiem brzmi: „zbrojne zwalczanie kryzysu” nazywa się Interwencją lub agresją, a „budowanie pokoju” po zbrojnym zwalczeniu kryzysu nazywa się okupacją.
Art.17 stanowi o militarnym i policyjnym aspekcie zależności między Unią Zachodnioeuropejską a Unią Europejską. W pozostałych artykułach (1- 53 ) Traktatu brak jest innych postanowień na temat Unii Zachodnioeuropejskiej.
Art. 40 wprowadza zaskakujące rozróżnienie między „Radą”, która w myśl
art.4.powinna być rozumiana jako „Rada Europejska” a ”Radą Europejską”:
Art. 40 (K12) /fragment/ „”Rada może zażądać kwalifikowaną większością głosów aby skierować problem do Rady Europejskiej dla jednomyślnego podjęcia uchwały”.
Dla ułatwienia, wypisałem z treści art. 17-tego i 29-tego te fragmenty, które jednoznacznie mówią o rozłączności pojęć „Unia” oraz „Unia Zachodnioeuropejska”.
(W załączonym pełnym tekście te fragmenty są podkreślone)
Unia Zachodnioeuropejska (UZE) jest integralnym elementem rozwoju Unii, otwiera Unii dostęp do potencjału operacyjnego, a w szczególności.../ust.2./ sił zbrojnych przy zwalczaniu kryzysu, włącznie ze środkami mającymi na celu budowanie pokoju.
... Unia wspiera natomiast bliskie instytucjonalne stosunki z Unią Zachodnioeuropejską w płaszczy?nie możliwości integracji Unii Zachodnioeuropejskej z Unią, jeżeli Rada Europejska tak postanowi.
... Unia zwraca się do Unii Zachodnioeuropejskiej o wypracowanie i realizację jej decyzji...
... Uprawnienie Rady Europejskiej do ustalania wytycznych zgodnie z artykułem J.3 obowiązuje także w odniesieniu do Unii Zachodnioeuropejskiej, w tych sprawach , w których Unia zwraca się do Unii Zachodnioeuropejskiej.
Jeżeli Unia zwraca się do UZE w celu wypracowania i realizacji decyzji dotyczących zadań wymienionych w ustępie 2, .... Rada przyjmuje w porozumieniu z organami Unii Zachodnioeuropejskiej niezbędne regulacje....
4.Postanowienia tego artykułu nie sprzeciwiają się rozwojowi bardziej ścisłej współpracy pomiędzy dwoma lub więcej państwami, jak również w ramach UZE i
Sojuszu Atlantyckiego, o ile nie narusza to.....
Artykuł 29 (K.1) / fragment/
....W Protokóle do art. 17 Traktatu o Unii Europejskiej zostało postanowione:
„Unia Europejska wspólnie z Unią Zachodnioeuropejską wypracuje, .... regulacje
... współpracy pomiędzy Unią Europejską a Unią Zachodnioeuropejską. ...
Andrzej Gwiazda
Traktat Amsterdamski
(jest to przepisany fragment)
Artykuł 17
1. Wspólna polityka zagraniczna i polityka bezpieczeństwa obejmuje wszystkie problemy, dotyczące bezpieczeństwa Unii. Należy do tego również stopniowe wdrażanie wspólnej polityki obronnej zgodnie z akapitem 2, mogącej doprowadzić do wspólnej obrony, gdy Rada Europejska tak postanowi. W takim przypadku zaleca ona państwom członkowskim przyjęcie uchwały, która byłaby w zgodzie z przepisami ich prawa konstytucyjnego.
Unia Zachodnioeuropejska (UZE) jest integralnym elementem rozwoju Unii, otwiera Unii dostęp do potencjału operacyjnego, a w szczególności w związku z zadaniami, o których mówi ustęp 2. Wspiera ona Unię w określaniu obronnych aspektów wspólnej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa zgodnie z tym artykułem. Unia wspiera natomiast bliskie instytucjonalne stosunki z Unią
Zachodnioeuropejską w płaszczy?nie możliwości integracji Unii
Zachodnioeuropejskej z Unią, jeżeli Rada Europejska tak postanowi.
W takim przypadku zaleca ona państwom członkowskim przyjęcie uchwały zgodnej z przepisami ich prawa konstytucyjnego.
Według tego artykułu polityka Unii nie narusza szczególnego charakteru polityki obronnej i polityki bezpieczeństwa niektórych państw członkowskich i respektuje, wynikające z paktu Północnoatlantyckiego zobowiązania danych państw członkowskich, które upatrują urzeczywistnienia swojej wspólnej obrony w Organizacji Paktu Północnego Atlantyku oraz jest uzgodniona ze wspólną polityką obronną i polityką bezpieczeństwa, ustaloną w ramach tego Paktu.
Stopniowe ustanowienie wspólnej polityki obronnej, będzie wspierane, gdy państwa członkowskie uznają to za właściwe, drogą współpracy między nimi w dziedzinie zbrojeń.
2.Problematyka tego artykułu obejmuje zadania humanitarne i ratownicze oraz zadania mające na celu utrzymanie pokoju jak również zadania sił zbrojnych przy zwalczaniu kryzysu, włącznie ze środkami mającymi na celu budowanie pokoju.
3. Unia zwraca się do Unii Zachodnioeuropejskiej o wypracowanie i realizację jej decyzji i działań dotyczących obronności.
Uprawnienie Rady Europejskiej do ustalania wytycznych zgodnie z artykułem J.3
obowiązuje także w odniesieniu do Unii Zachodnioeuropejskiej, w tych sprawach , w których Unia zwraca się do Unii Zachodnioeuropejskiej.
Jeżeli Unia zwraca się do UZE w celu wypracowania i realizacji decyzji dotyczących zadań wymienionych w ustępie 2, wszystkie państwa członkowskie mogą brać pełny w nich udział. Rada przyjmuje w porozumieniu z organami Unii Zachodnioeuropejskiej niezbędne regulacje praktyczne, tak by państwa członkowskie, które biorą udział w danych zadaniach mogły w pełni i na równych prawach uczestniczyć w planowaniu i podejmowaniu decyzji.
Uchwały, które dotyczą obronności, odnoszące się do spraw, o których mowa w niniejszym ustępie, podejmuje się nie naruszając polityki i obowiązków, o których mowa w akapicie 3 ustępu 1.
4.Postanowienia tego artykułu nie sprzeciwiają się rozwojowi bardziej ścisłej współpracy pomiędzy dwoma lub więcej państwami, jak również w ramach UZE i Sojuszu Atlantyckiego, o ile nie narusza to i nie utrudnia współpracy przewidzianej w tym tytule.
5.Dla wspierania celów określonych w tym artykule, jego postanowienia będą zmieniane zgodnie z postanowieniami artykułu N.
Artykuł 29 (K.1) / fragment/
....W Protokóle do art. 17 Traktatu o Unii Europejskiej zostało postanowione:
„Unia Europejska wspólnie z Unią Zachodnioeuropejską wypracuje, w przeciągu roku po wejściu w życie Traktatu Amsterdamskiego regulacje w przedmiocie ściślejszej współpracy pomiędzy Unią Europejską a Unią Zachodnioeuropejską. ...
Wzór zgłoszenia zastrzeżenia do Państwowej Komisji
Wyborczej,
która mieści się w gmachu Sejmu, ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa
W lewym górnym rogu należy umieścić swój adres Gdańsk, 28 maj 2003
Kazimierz Czaplicki
Przewodniczący Państwowej
Komisji Wyborczej
Szanowny Panie
Zgłaszam zastrzeżenie do pytania referendalnego. Istotę zastrzeżenia wyjaśnia
dołączony tekst.
Sprawa jest na tyle poważna, że może przesądzić o ważności referendum. Dlatego dołożę starań, aby o problemie poinformować opinię publiczną.
Numeracja artykułów pochodzi z Traktatu z Maastricht w wersji Traktatu Amsterdamskiego. Jest to tzw. wersja skonsolidowana.
Z poważaniem
Joanna Gwiazda
Do której Unii Polska wstępuje?
Na to pytanie władze Rzeczpospolitej powinny odpowiedzieć przed zadaniem Polakom pytania o zgodę na wstąpienie do Unii Europejskiej.
4 lata temu, 1 maja 1999 roku wszedł w życie Traktat Amsterdamski, który uzupełnił Traktat z Maastricht. Jest to podstawowy dokument ustanawiający Unię Europejską.
W związku z tym konieczna jest odpowied? na następujące pytania:
1. Jakie państwa wchodzą w skład Unii Zachodnioeuropejskiej, o której mowa w artykułach 17 i 29, a jakie w skład Unii Europejskiej?
2. Do jakich struktur organizacyjnych należą dwie Rady - Rada i Rada Europejska - o których mowa w Artykułach 23 i 40?
Wprowadzenie do tekstu Traktatu dwóch Unii i dwóch Rad przed poszerzeniem Unii o państwa Europy środkowowschodniej budzi uzasadnione podejrzenie, że prawnie ustanowiono podział Europy w ramach rzekomo jednolitej struktury.
Gdańsk, 27 maj 2003
Joanna Gwiazda
Jest to propozycja listu otwartego. Należy ją uzupełnić podpisem, adresem, wysłać do adresata i kopie do mediów
List Otwarty
do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej
Zwracamy się do Pana Prezydenta z żądaniem przesunięcia terminu referendum w sprawie akcesu Polski do Unii Europejskiej do czasu wyjaśnienia postanowień Traktatu Amsterdamskiego zawartych w art. 17 i art. 29 oraz w art. 4, art. 23 i art.40.
Artykuły 17 i 29 Traktatu Amsterdamskiego stwierdzają istnienie Unii Europejskiej oraz Unii Zachodnioeuropejskiej, przyznając Unii Zachodnioeuropejskiej status nadrzędności wobec Unii Europejskiej.
Art.23 i art.40, mówią o istnieniu dwu Rad Europejskich - przyznając jednej z nich status nadrzędności nad drugą. Natomiast art. 4 ustanawia tylko jedną Radę.
Zatajenie przed opinią publiczną tak ważnych postanowień prawa europejskiego uniemożliwia obywatelom polskim świadome zajęcie stanowiska w sprawie akcesu Polski do Unii Europejskiej, a wynik referendum przeprowadzonego w takich warunkach nie może być ważny.
|