ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Ciekawe strony

Los Angeles - piekło na ziemi 
Ubóstwo w Kalifornii. Zrujnowana gospodarka najbogatszej kiedyś części świata.
To czeka nas jutro.
 
Dowody na zbrodnię ludobójstwa szczepionkowego są nawet w bazie VAERS  
To jest artykuł z maja 2013 roku!
i dotyczy wszystkich - wcześniejszych szczepień.  
Dr.Coleman szczepionka Covid możne zabić każdego 
Wszystkie zaszczepione istot zaczną umierać jesienią  
PAKT WOJSKOWY POLSKA - IZRAEL.  
Ewa Jasiewicz,Yonatan Shapira na spotkaniu w Krakowie 22 czerwca 2010  
Toksykologia kontra wirusologia: Instytut Rockefellera i kryminalne oszustwo w sprawie Polio 
Wybuch choroby w roku 1907, w Nowym Jorku dał dyrektorowi Instytutu Rockefellera, doktorowi Simonowi Flexnerowi, złotą okazję do wysunięcia roszczeń do odkrycia niewidzialnego “wirusa” wywołującego coś, co arbitralnie nazwano poliomyelitis. 
Damian Garlicki - ratownik medyczny przypomina! 
 
W grudniu 60 kolejnych sportowców upadło, a 40 zmarło  
Mniej więcej tak samo jak w październiku i listopadzie, kiedy trend osiągnął szczyt. Na dzień 28 grudnia 2020 r., z powodu eksperymentalnych strzałów z powodu zatrucia COVID EUA, 395 sportowców doznało zatrzymania akcji serca i innych poważnych problemów zdrowotnych. Spośród nich zginęło 232 
Zabójcze leki - prof. Stanisław Wiąckowski - 15.03.2017 
Zapis wykładu prof. Stanisława Wiąckowskiego omawiającego m.in. leki i ich składniki, które wbrew powszechnym opiniom nie leczą, a wręcz przyczyniają się wzrostu zgonów. Wiedza ta jest ukrywana przez koncerny farmaceutyczne, a nazwy leków zmieniane i dalej są dopuszczanie i promowane w sprzedaży mimo wiedzy, iż ich działanie jest zabójcze. 
Chazarskie tajemnice Rosji 
Mowa tu o szeregu mesjanistycznych założeń leżących niemal na granicy proroctw i legend, u których podstaw leży jeden cel – że na obszarze, gdzie obecnie toczą się walki na Ukrainie, ma powstać nowe państwo żydowskie. 
Jesteśmy okłamywani i zmuszani do działań mogących pogarszać zdrowie 
Dr Zbigniew Martyka, kierownik oddziału zakaźnego w Dąbrowie Górniczej napisał dwa tygodnie temu wpis, w którym ocenił, że "jesteśmy okłamywani i zmuszani do działań mogących pogarszać nasz stan zdrowia" pod pretekstem koronawirusa. Wówczas wprowadzano nowe restrykcje i podział na powiaty "żółte" oraz "czerwone". 
Nazwisko Horban na mapie świata 
 
Kolędowanie w Alternatywie dla Niemiec 
 
Czy zaszczepieni staną się własnością koncernów farmaceutycznych? 
Czy szczepienia służą nowoczesnemu niewolnictwu? 
Kanciarze z Wall Street 
Film przedstawia kulisy Wall street . Metody działania , które doprowadziły w ciągu kilku ostatnich lat do wywołania kryzysu finansowego. 
Co musimy zrobić aby pokonać globalistów? 
Brat Alexis Bugnolo z Rzymu. 
Zdjęcia zawartości szczepionek na Covid-19 
 
Szczepienia pełne kłamstw 
To szczepionki, a nie wirusy, powodują choroby.
Wirusy pobudzają proces zdrowienia. Nie są naszymi wrogami, stoją po naszej stronie.
Wybuch epidemii świńskiej grypy z 2009 roku ma swoje korzenie w inżynierii genetycznej i jest wynikiem działania człowieka. 
Hiszpański rząd przyznał się do powietrznego spryskiwania całej ludności chemikaliami 
Podczas strategicznie zaplanowanego „stanu wyjątkowego” covid-19, Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) upoważniła hiszpański rząd do rozpylania z nieba śmiertelnych smug chemicznych . 16 kwietnia 2020 r. hiszpański rząd po cichu przyznał, że upoważnił wojsko do rozpylania biocydów na całą populację.  
Atak pistapo w Gdańsku 
Atak "policji" na proteście w czasie przemowy Krzysztofa Kornatowicza - Gdańsk - 10.10.2020r.  
Ludobójstwo COVID- konferencja w Wiedniu 23 październik 2020 
Znieść wolności obywatelskich,
Zniszczyć gospodarki,
Zamknąć małe i średnie przedsiębiorstwa,
Oddzielić, izolować i terroryzować członków rodziny,
Zubożyć ludzi, w tym zniszczyć miejsca pracy,
Usunąć dzieci z ich rodzin,
Internować dysydentów do obozach koncentracyjnych,
Udzielać immunitetu urzędnikom rządowym do popełnienia przestępstw: zabójstwo, gwałtu i tortur (Wielka Brytania),
Wykorzystać policję, wojsko i najemników do kontroli populacji,
Zmusić populacje do szczepień niemedyczną szczepionką zawierającą mechanizmy kontroli populacji bez ich świadomej zgody  
więcej ->

 
 

Śladami nazistów

Prywatne uczelnie bezpłatne?

Resort nauki planuje wprowadzić radykalne zmiany w finansowaniu szkolnictwa wyższego. Chce zmniejszyć liczbę kierunków studiów opłacanych z budżetu państwa. Dotacje na kształcenie studentów studiów dziennych otrzymają też szkoły prywatne.

Czy polskie uczelnie mogą konkurować z europejskimi?

- Z wyjątkiem tych kilku najlepszych, znanych w Europie, nie. Mając największy stopień skolaryzacji, sięgający 50 proc., kształcimy na bardzo słabym poziomie. Szkoły wyższe nie są otwarte na studentów zagranicznych, za mało jest ofert studiów w języku angielskim.

■ Rektorzy twierdzą, że tę złą sytuację poprawi wprowadzenie odpłatności za studia. Czy studia powinny być odpłatne?

- W najbliższym czasie nie. Najpierw należy zreformować system finansowania uczelni wyższych. Konta uczelni powinny być zasilane trzema strumieniami pieniędzy: środkami statutowymi na utrzymanie uczelni, środkami na kształcenie każdego studenta na określonym kierunku oraz środkami pochodzącymi z gospodarki. Pierwsze dwa strumienie w najbliższym czasie powinny pochodzić z budżetu państwa.

■ Obecnie szkoły prywatne są w trudniejszej sytuacji, nie otrzymują funduszy na kształcenie na studiach stacjonarnych. Czy to się zmieni?

- Uczelnie powinny konkurować ze sobą na podobnych warunkach, bez względu na ich status prawny. Dotowane więc będą kierunki priorytetowe z punktu widzenia polskiej racji stanu, zwłaszcza techniczne zarówno na uczelniach publicznych, jak i prywatnych. To oznacza, że wszystkie uczelnie będą rywalizować ze sobą o studentów na takich samych prawach. Najpierw jednak należy określić jakie kierunki będą finansowane z budżetu państwa.

■ Jak prywatne firmy finansowałyby uczelnie?

- Na dwa sposoby. Po pierwsze, wdrażając nowe produkty i technologie stworzone w szkołach. Po drugie, organizując studentom praktyki. Natomiast pieniądze na studia studenci mogliby dostawać z banków w postaci nisko oprocentowanych kredytów.

■ Obecnie są już kredyty studenckie, ale cieszą się małym zainteresowaniem. Studenci boją się je zaciągać, nie mając pewności, że po ukończeniu nauki będą mogli je spłacić.

- Należy rozważyć wprowadzenie systemu angielskiego. Tam prawie każdy student, nawet Polak, może starać się o nisko oprocentowany kredyt, który spłaca dopiero, gdy zacznie zarabiać powyżej określonego poziomu. Ponadto musi być, oczywiście, pomoc socjalna.

■ Co będzie z kierunkami humanistycznymi? Przemysł nie będzie płacił filozofom za antologię polskiej myśli filozoficznej. Czy one znikną?

- Humaniści też są nam potrzebni. Dlatego państwo będzie wspierało te kierunki. Każde studia wnoszą w życie młodego człowieka wartość dodaną. Dlatego nauki podstawowe, humanistyczne, społeczne, ekonomiczne muszą być w większym stopniu finansowane z budżetu państwa. Należy jednak pamiętać, że one są tańsze. Nie muszą korzystać z drogich laboratoriów. Trzeba jednak wyłonić kierunki studiów ważne dla polskiej racji stanu i tylko je dofinansowywać. Obecnie, i to za sprawą rozporządzenia ministra, obowiązuje aż 118 kierunków studiów. Wśród nich są przedziwne, których w ogóle nie ma w krajach Unii.

■ Jakie szkoły będą mogły liczyć na finansowanie budżetowe?

- Większe pieniądze będą szły do szkół o najwyższej jakości nauczania, prowadzących badania naukowe, inwestujących w rozwój. Dzięki temu powstaną sztandarowe kierunki studiów, na różnych uniwersytetach, skupiające wybitnych naukowców, studentów i konkurujące z europejskimi uczelniami.

■ W ten sposób znikną z mapy Polski słabe uczelnie?

- Uczelnie średnie i słabe, ale potrafiące zabiegać o studenta pozostaną. W USA bardzo dużo studentów studiuje w collegach. Mają oni mniejsze ambicje niż studenci uniwersytetów. Nie muszą prowadzić wyspecjalizowanych badań, ale chcą mieć szerszą wiedzę o świecie. Gospodarka potrzebuje też takich osób. Część uczelni, które nie będą sobie radziły z prawami rynku, a nie będą wspomagane z budżetu, jednak zniknie, np. niektóre ośrodki zamiejscowe niegwarantujące takiego poziomu jak uczelnia macierzysta.

■ Czy zmiany spowodują, że będzie wiadomo, ile kosztuje kształcenie na danym kierunku? W jednej szkole studia prawnicze kosztują aż 6 tys. zł, a w innej o połowę mniej.

- Nie da się określić jednakowej dla wszystkich uczelni kosztochłonności poszczególnych kierunków. Inne koszty ma Uniwersytet Jagielloński, który musi utrzymać zabytkowe Collegium Maius, a inne szkoła dysponująca nowoczesnymi budynkami. Nie może być podziału według jednego algorytmu ani według uznania ministra. Uczelnia musi sama skalkulować, jaki kierunek opłaci się jej prowadzić, biorąc pod uwagę trzy ?ródła finansowania. Tak samo firmy szacują, która działalność im się opłaca. Podobnie powinno być z uczelniami. Osoby płacące za studia muszą zaś skalkulować, jaki produkt i za ile chcą kupić. Czy wybrać drogi, ale markowy, czy na przykład tani, ale mało renomowany.

■ Jakie będą więc konsekwencje zmiany sposobu finansowania?

- Zmniejszenie liczby kierunków pozwoliłoby na ich konsolidację, lepsze wydawanie pieniędzy i wprowadziłoby większą konkurencję. Ograniczenie liczby kierunków finansowanych z budżetu musiałoby się wiązać z pozwoleniem na realizowanie pozostałych, jako studiów na tzw. szerszym kierunku lub fakultatywnie. Na jakie studia jest zapotrzebowanie, pokaże rynek, i te przetrwają. Obecnie w wielu uczelniach państwowych niektóre kierunki są przechowalnią starej daty nauczycieli akademickich. Trzeba z tym skończyć.

■ Czy wyłącznie matura ma być przepustką na studia?

- W tym względzie pozostawiłabym autonomię uczelniom. To one powinny decydować, czy chcą przeprowadzać dodatkowe egzaminy. Powinny decydować, kogo chcą przyjmować na dany kierunek.

■ Obecnie na tych samych kierunkach uczelnie stawiają różne wymagania. Czy szkoły powinny ujednolicić kryteria?

- Większa autonomia uczelni to również większa autonomia w programach edukacyjnych i wynikające z tego wymagania stawiane kandydatom na studentów. Ważne, żeby uczelnie same mogły decydować, czego oczekują od ludzi, którzy chcą się u nich kształcić.

■ Barbara Kudrycka, wcześniej eurodeputowana PO, profesor prawa administracyjnego, były rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku, członek Transparency International Polska oraz Amnesty International. Mężatka, matka dwóch córek

Rozmawiała Jolanta Góra

OPINIE

ANDRZEJ KO¬MIŃSKI

rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie

Pomysł określenia priorytetowych kierunków jest dobry i w końcu doprowadzi do równouprawnienia szkół publicznych i prywatnych. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Błąd można popełnić w wyborze kluczowych kierunków. Ten wybór musi być starannie przygotowany. Ważne jest również, aby system był przejrzysty. Należy też precyzyjnie określić kryteria podziału dotacji na kształcenie. Uczelnie muszą wiedzieć, za co będą nagradzane. Ważne jest, aby dofinansowywać rzeczywiście najlepsze. Należy odpowiedzieć na pytanie: jakie badania naukowe będą punktowane, jaką rolę będą odgrywały komisje akredytacyjne. Na szczęście wiele z tych zmian można przygotować i wprowadzić w ciągu czterech miesięcy, jedynie poprzez nowelizację rozporządzeń. W następnych latach warto wprowadzić dodatkowe rozmowy kwalifikacyjne dla kandydatów na studia.

KRYSTYNA ŁYBACKA


była minister edukacji

Pomysł minister nauki jest niezgodny z konstytucją. Jego realizacja oznacza, że studia niedotowane z budżetu państwa byłyby tylko i wyłącznie odpłatne, czyli zaoczne lub wieczorowe. Rząd nie może nagle powiedzieć, że nie kształci elektroników, bo gospodarka potrzebuje tylko informatyków. Zmuszenie uczelni do odpłatnego kształcenia studentów studiów dziennych na kierunkach nieobjętych dotacją, byłoby naruszeniem konstytucji. Nie można zakazać uczelniom kształcenia na jakimś kierunku, bo nie jest on priorytetowy dla Polski. Resort może wprowadzić jedynie tzw. kierunki zamawiane. Wówczas ogłaszałby konkurs na dofinansowanie np. studiów inżynierskich. Uczelnie, które wygrałyby konkurs, otrzymywałyby dodatkowe pieniądze na stypendia czy badania.



Gazeta Parawna
1 grudzień 2007

Jolanta Góra 

  

Archiwum

Zagadka dla "gieniuszy yntelektu"
maj 14, 2007
¬ródło informacji: INTERIA.PL/PAP
Brawo Minister Giertych- (Irak)
listopad 7, 2006
marduk
Pół wieku od obalenia demokracji w Iranie przez USA
marzec 27, 2006
Iwo Cyprian Pogonowski
Aktualna sytuacja Związku Polaków w Argentynie
październik 4, 2006
przesłał Iwo Cyprian Pogonowski
Polityczny kabaret
Ostatnie dni ex prezydenta Krakowa

grudzień 8, 2002
Artur Łoboda
Owsiak zrzekł się Wiktorów
kwiecień 26, 2005
PAP
KOPZ "Placówka"
sierpień 7, 2003
przesłała Elżbieta
Churchill, agent sjonizmu
listopad 14, 2007
Iwo Cyprian Pogonowski
Komitet Incjatywy Ustawodawczej na rzecz ustawy o Rzeczniku Pacjenta
listopad 24, 2003
Nie kupujcie szmatławca
czerwiec 9, 2006
PAP
Tarcza
wrzesień 1, 2008
Goska
I po balu !
listopad 8, 2007
Olaf Swolkień
Ocena wyborów ( Według Macieja Giertycha )
styczeń 1, 2008
przesłał .
IV RP jest ideą bałamutną
listopad 4, 2006
3xTak PPR i 4xTak PO
Program PO - czy w kierunku likwidacji Państwa Polskiego?

październik 5, 2004
Stanisław Bulza
Wygra czy przegra, Ron Paul wskazal nam droge do zwyciestwa
marzec 11, 2008
uleczka
PE w obronie konsumentów energii
czerwiec 20, 2008
Parlament Europejski
Agentura wygrała 28 lat
lipiec 12, 2008
przeslala Elzbieta Gawlas Toronto
Czy głupie prawo to jeszcze prawo?
styczeń 27, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Nowa tradycja - kolejna milenijka?
grudzień 25, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
więcej ->
 
   


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2024 Polskie Niezależne Media